vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

458 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, thanos1071, Razor.QQ15, Mimhsdr, ZoeM, camber

Τι αντίσταση προτιμάτε, χαμηλή-μεσαία-κανονική-υψηλή ή Sub-Ohm ?

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Ξαναξεκινησα(δευτερη προσπαθεια) το ατμισμα πριν κανα μηνα περιπου.
Αγορασα κατευθειαν μηχανικο μοντ και τωρα εχω τρια μοντακια
Στην αρχη πειραματιζομουν με τους αεροτανκ και οι κεφαλες που αγοραζα ηταν κυριως οι 1 και οι 0.8
Μετα εμπλεξα με τους επισκευασιμους και εφτιαχνα μονος μου αντιστασεις,για αρχη μεταξυ 0.6 και 1
Επειτα ανεβαινα και κατεληξα εκει που πολλοι συμφωνουν απο οτι βλεπω
Μεταξυ 1.2 και 1.4 εχω βρει οτι μου ταιριαζει ιδιως σε θεμα γευσης
Παραπανω απο 1.45 δεν εχω βγαλει ακομα για να δω τι γινεται

Αποσυνδεδεμένος dred

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
με μηχανικό μοντ σε kayfun 3.1 1.2ohm-1.4ohm

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
τα παντα ολα :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Ατμιζω στα 1,6 με 1,8 Ω. Θελω να αντιλαμβανομαι τη γευση οσο καλυτερα γινεται. Οποτε δεν ανεβαζω πολυ και τα βατ (6,5 me 7,5w στο istick, 11-12w στα λοιπα). Τωρα δοκιμαζω στα 2Ω (και λιγο περισσοτερα βατ) μηπως δινει καλυτερη γευση. Προς το παρον δε βλεπω διαφορα με 1,8  :hmmm: Υπαρχει αραγε; Ξερει κανεις;

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3448
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
με την 2Ω μειωνεται το χτυπημα την εχω δοκιμασει και σταματησα στο 1,8 αναλογα βεβαια και τα watt 1.5 με 1.8 συνδυασμος γευσης χτυπηματος για μενα ειναι σε καλη ισορροπια βεβαια ειναι θεμα καθαρα υποκειμενικο

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Καταλαβαινω την λογικη σου..Προφανως εννοεις πολυ χαμηλη αντισταση αρα και λιγοτερη γευση...Σωστα???Μια ερωτηση ομως εχω...Δοκιμασες καποιον απο τους Atlantis η Subtank με καποιο απο τα υγρα που γνωριζεις πως ειναι γευστικα και τι μπορουν αυτα να σου δωσουν και δεν καταλαβες τι ατμιζες?(Και για σενα ισχυει Τρυφωνα η ερωτηση αυτη) :) Δοκιμασα ατλαντιδα τοσο με Tart οσο και με Melontic και οχι απλα καταλαβα τι ατμιζα,αλλα απογειωθηκαν κιολας κατα την γνωμη μου σε σχεση με τα 1.8 ohm του ναυτιλου..Αυτη ομως ειναι και η δικη μου υποκειμενικη γνωμη ;)


Δεν θα διαφωνήσω όταν συγκρίνεις την ατλαντίδα με τον ναυτίλο. Αλλά με 3 καλούς και κομψότατους επισκευάσιμους, με διαφορετικό υγρό ο καθένας, παίρνω τη γεύση που θέλω χωρίς να χρειάζεται να έχω έναν τεράστιο ατμοποιητή με επιστόμιο διαμέτρου μπουριού, χωρίς να χρειάζεται να αλλάξω όλο τον εξοπλισμό μου και να καταφύγω σε τεράστιες μπαταριοθήκες και χωρίς να χρειάζεται να λιώνω τις μπαταρίες μου δουλεύοντάς τις με μισό ομ.
Αυτά σε σχέση με την Ατλαντίδα.


Εχοντας όμως στο μυαλό μου τις subohm αντιστάσεις σε επισκευάσιμο, απλά δε βλέπω το λόγο. Τα μοντάκια που χρησιμοποιώ δουλεύουν θαυμάσια με 1.5 ομ και λίγο κάτω λίγο πάνω, το ίδιο και οι συγκεκριμένοι επισκευάσιμοι. Εκεί περίπου κυμαίνονται οι αντιστάσεις που κάνω. Ενας ατμοποιητής 1.1-1.2 για χρήση σε μηχανικό και ηλεκτρονικό και οι άλλοι δυο στο 1.5-1.8 για χρήση μονο σε ηλεκτρονικό.
Η χρυσή τομή για γεύση, αυτονομία και αξιοποίηση των μοντ μου.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3448
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
petra στα ποσα watt πας με 1.5-1.8? κι εγω εκει παιζω

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
ανάλογα με τον ατμοποιητή και το μοντ.
Στο dna από 9-10.5 και σπάνια 11.
Στο βάμο πήγαινα από 10-12
και στο eleaf δεν κοιτάζω βατ, μόνο βολτ. Βάζω τον ατμοποιητή στο μινιμουμ 3 βολτ κι έχω ανεβεί μέχρι 3.6-3.8 βολτ με τον erlprinz με 30ρι σύρμα και 1.8 αντίσταση

Αποσυνδεδεμένος Nikos47

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
1,2 - 1,8 γιατι εκτος του οτι με καλυπτουν μπορω να τις υποστηριξω και απο ρευματα !

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3448
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
nikos47 ειναι και αυτο ενα πλεονεκτημα αλλα αν θελεις ανεφερε με ποσα ρευματα γιατι ειναι χρησιμο πιστευω και βοηθα κοσμο

Αποσυνδεδεμένος Nikos47

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
δε νομιζω οτι ειμαι ο καταληλλοτερος να μιλησω για ρευματα, αλλα τη "γευση και αποδοση" που μου αρεσει τηνλαμβανω γυρω στα 8-10 watt
να παρουμε μια κλασσικη απλη ego των 3,7 volt , στα 1,2 Ω = 11,4 W / 3A, στα 1.4 Ω = 9,8W / 2.6 A, στα 1,8Ω = 7,6W/2A
Αντιθετα σε μια VW "παιζω" στα 1.2Ω = 10,5W, στα 1,4 Ω = 9,5W και στα 1,8Ω = 8W
Μηχανικο δεν εχω και δε μπορω να εχω και αποψη.
Να σημειωθει οτι ειμαι της γευσης και οχι ντουμανης  ;D
Εν κατακλειδι προτιμω να παιζω με λιγα watt και σιγουρα <15

Αποσυνδεδεμένος dimitris2000

  • **
  • 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μου τους κύκλους τάραττε.
2Ωμ   σε dripper  με provari  στα 4.5   :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Μιας και πιξαμε με τις subohm αντιστασεις πλεον και μιας και σήμερα κοντεψα να "πνιγω" στα 0.5Ω απο εναν subtank mini και για κάνα λεπτο ειχα και ζαλάδα και γευση 0 ξεθαβω το θέμα  :tongue_smilie: και λέω οτι τη καλύτερη γεύση την έχω απο 1.6 έως 1.9.





Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

 
Πολύ ωραίο και χρήσιμο θέμα, και πιστεύω πως θα έπρεπε να είναι πιο συχνά στην επιφάνεια των θεμάτων.

 
Σαν φρέσκος ατμιστής θα έλεγα πως μία σωστή επιλογή είναι η κανονική αντίσταση (NR) 1,8 – 2,5Ω.
Στα μέχρι τώρα στησίματά μου με τον Kfl+ είδα πως ήταν ιδανική επιλογή. Απ' τη μετάβαση εργοστασιακού (με αντιστάσεις 1,8Ω) σε επισκευάσιμο ατμοποιητή με ίδιες τιμές στη χρήση αντίστασης.

 
Με kanthal 0,3mm (8, 9 σπείρες, σε 2,5mm) ή  0,2mm (5 σπείρες, σε 2mm), έχω το μοντάκι πάντα ξεκούραστο στα 8, 9W (4,1 μέχρι 4,3V). Απόλαυση χωρίς υπερβολές, χτύπημα, γεύση, ατμός. Η μπαταρία δεν λέει να κατέβει και βγάζω τη μέρα ήρεμα. Επίσης, ακόμα και με παχύρρευστα υγρά, μπλε, κόκκινα, κίτρινα, το βαμβάκι και η αντίστασή μου δεν μαυρίζουν και δεν έχουν ίχνος από κατάλοιπα.

 

 

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Με τους ατμοποιητές που χρησιμοποιώ οι αντιστάσεις από 1,0 έως 1,8Ω μου δίνουν το καλύτερο αποτέλεσμα σε γεύση, που είναι το δικό μου κύριο ζητούμενο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354845 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191184 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 698 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 572 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588940 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797146 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7234 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312678 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6658 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11935 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13188 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711