vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

63 επισκέπτες, 2 χρήστες
JohnDag, manoslykos

Twitter

Saint & Sinners Shake n' vape By Abuelos

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Saint & Sinners Shake n' vape By Abuelos
« Απάντηση #60 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 16:48 »
Ευχαριστώ, αλλά θα επιμείνω στην ερώτηση. 😊

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Saint & Sinners Shake n' vape By Abuelos
« Απάντηση #61 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 16:58 »
Προφανώς και δεν είμαι ο παρασκευαστής, αλλά ούτε εκπρόσωπός του ...
Ρωτάς για την περιεκτικότητα του αρώματος και πόση PG ή VG περιέχει η κάθε συσκευασία, κάθε συνταγή.
Αυτή η ερώτηση πρέπει να γίνει στον κατασκευαστή θαρρώ και αμφιβάλω εάν θα μπορεί να δοθεί μια τέτοια απάντηση, όπως κανείς κατασκευαστής δεν θα σου έδινε απάντηση της περιεκτικότητας αρώματος και βάσεων στα έτοιμα υγρά ... :)
Στα 15 ml πάντως υγρού και PG προφανώς και η περιεκτικότητες αρώματος και βάσης PG, λογικά δεν θα μπορούσαν να είναι ίδιες.
Από την άλλη πάλι (ρητορικό το ερώτημα) θα ήταν δυνατόν με αυτή τη λογική να ζητήσουμε και την ίδια τη συνταγή;;;

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Saint & Sinners Shake n' vape By Abuelos
« Απάντηση #62 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 17:20 »
Μάλλον παρεξήγησες ή δεν κατάλαβες.

Τα "αρώματα" που χρησιμοποιούμε στις DIY συνταγές μας, είναι αρωματικές ύλες διαλυμένες σε PG ( πολύ σπάνια, πιά, συναντάς διαλύσεις σε VG ).

Αυτό που ρώτησα ήταν αν αυτά τα 15ml αποτελούνται από αρωματικές ύλες και PG, ή μήπως ακολουθούν την τελευταία μόδα, της FP ας πούμε, που εμπλέκει και VG στα SnV της;

Αφορμή, βέβαια, για την ερώτησή μου είναι το πολύ υψηλό ποσοστό αρώματος ( 25% ) που θα περιέχουν τα τελικά υγρά.

Α, και την ερώτησή την έκανα στον εκπρόσωπο του κατασκευαστή. 😊

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Saint & Sinners Shake n' vape By Abuelos
« Απάντηση #63 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 17:22 »
Ευχαριστώ, αλλά θα επιμείνω στην ερώτηση. 😊
Και εγώ έχω την ίδια ερώτηση. Πρέπει να ξέρουμε αν είναι σκέτη pg ή αν έχει και vg μέσα για να ρυθμίσουμε ανάλογα την βάση που θα βάλουμε.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Saint & Sinners Shake n' vape By Abuelos
« Απάντηση #64 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 17:47 »
Απ' ότι ξέρω το διάλυμα περιέχει άρωμα και PG μόνο. Περιέχει περισσότερη PG από τα παραδοσιακά αρώματα για να επιτευχθεί μια κάποια προωρίμαση, αλλά πάντως VG δεν περιέχει καθόλου. Το πόσο αποτελεσματική είναι αυτή η μέθοδος δεν το γνωρίζω γιατί δεν έχω δοκιμάσει ακόμα τα υγρά στην μορφή που κυκλοφόρησαν χθες. Γενικά πάντως εμένα αυτή η προωρίμαση δεν με πολυπείθει, ειδικά για περιπτώσεις που ο άλλος θα πάει και θα ρίξει στο διάλυμα 45 ml σκέτης VG. Αλλά χημικός δεν είμαι οπότε καλύτερα να ρωτηθεί ο κατασκευαστής... :dontknow:


ΥΓ. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι παπαγαλάκι της zerobacco. Παπαγαλάκι είμαι δηλαδή, αλλά freelance... :yes:



Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Saint & Sinners Shake n' vape By Abuelos
« Απάντηση #65 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 17:58 »
Ok, thanks! 👍

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Saint & Sinners Shake n' vape By Abuelos
« Απάντηση #66 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 20:51 »
[member=16029]JoeBarTeam[/member]

Κατ' αρχάς να πάρεις οπωσδήποτε το pecan (Late Hours). Είναι (υποκειμενικά  :laugh1: ) ένα μαγικό υγρό που κατά την άποψη μου θα κάνει πάταγο! Για τα άλλα τρία (και τα υπόλοιπα που δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα), όπως έγραψα και στο αρχικό ποστ, δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα γιατί τα έχω δοκιμάσει μόνο στο μαγαζί από clearomizer. Τώρα τα φτιάχνω και θα τα δοκιμάσω εν καιρώ...
Με όσα γράφεις στην δεύτερη παράγραφο είμαι απολύτως ευθύγραμμος και το έχω γράψει επανειλημμένως. Κι εγώ δεν συμπαθώ γενικά τα SnV και ειδικά αυτά που είναι 50μελα και πρέπει να βάλεις 10 άντε 20ml. Ένας από τους λόγους που το γύρισα στο DIY από πολύ νωρίς ήταν για να μπορώ να καθορίζω εγώ την αναλογία PG/VG. Κι αυτό γιατί η αγορά με πέταγε έξω σιγά-σιγά μιας και προτιμώ τα high PG υγρά από τα high VG που είναι η κυρίαρχη τάση. Με τα 50μελα, είσαι δεμένος ως επί το πλείστον με την αρχική επιλογή της εταιρίας οπότε εγώ δεν ενδιαφέρομαι - period. Θα μου πεις, χέστηκαν οι εταιρίες αν εγώ δεν ενδιαφέρομαι... :(


ΥΓ. Ναι, τα υγρά υπάρχουν στην zerobacco για δοκιμή. Αν είσαι τυχερός και είμαι κι εγώ εκεί όταν πας, θα δοκιμάσεις και τα δικά μου μαγικά DIY υγρά!   :shock_sick_02:


[member=12413]Giorgos F[/member]

Κατά βάση συμφωνώ αλλά με την γεύση τίποτα δεν είναι απόλυτο. Με τον φίλο μου τον Μήτσο ατμίζουμε ακριβώς  τα ίδια υγρά εκτός από το αγαπημένο του που είναι το tribeca που εγώ απεχθάνομαι!

[justify]@cp, καλησπέρα, κι ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι, ασφαλώς και θα τα δω, ασφαλώς κι ετοίμασα τα σκονάκια μου απ’ την αξιόπιστη πηγή “cp”, απλώς θ’ αφήσω λίγο καιρό για να οργανωθώ καλύτερα, (έχω φουλ απλά καθημερινά καπνικά που με απειλούν με κορεσμό, όμως ήδη τα ξέσκισα...). / Για τη δεύτερη παράγραφο που αναφέρεσαι, ίσως έγινε και μικρή παρανόηση, προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με τα snv, στο κάτω κάτω ήρθαν για τύπους σαν εμένα (άχρηστοι αλλά... χαριτωμένοι), άρα είμαι οπαδός τους, απλώς δεν μου αρκούν τα μινιόν 50, 60, 70ml σκατουλάκια τους. [/justify]

[justify]Τώρα κάτι άλλο. Ο λαός είναι σοφός, και δεν θα πω τι λέει για περιπτώσεις όπου δηλώνουν έμπειροι σεφ γιατί θα με σβήσουν, όμως ειλικρινά εσένα σε ακολουθώ σαν μία ιδανική φωνή για τα δικά μου υγράκια. Βλέπεις τον άλλο, χθεσινή αργόσχολη μπαρούφα με τα τσιγάρα στο τσεπάκι, με ελάχιστους μήνες στο άτμισμα, και σημερινός μάστερ σεφ όπου δεν ασχολείται με τυχάρπαστα snv, μόνον με γκουρμέ από “αυθεντικά” αρώματα, μη χέσω, την ταλαιπώρια μας μέσα. Η χθεσινή μας ανάγκη για εύκολες λύσεις (κάτι από diy), σημερινή ατμιστική σοφία, μη ξαναχέσω. [/justify]

Απ: Saint & Sinners Shake n' vape By Abuelos
« Απάντηση #67 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 21:58 »
Εγώ πάλι ακόμα δεν έχω καταφέρει να τα ανοίξω... πως τα ανοίγετε τα μπουκαλάκια βρε παιδιά; Έχω μείνει με τη γλυκά!!!

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Saint & Sinners Shake n' vape By Abuelos
« Απάντηση #68 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 22:18 »
Ρίχνεις όλο το βάρος σου επάνω στο καπάκι και στρίβεις.
Να, κάπως έτσι:

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Saint & Sinners Shake n' vape By Abuelos
« Απάντηση #69 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 22:37 »
Ετοιμάζονται Angel Cry και Late Hours. Το Prodical Son το δοκίμασα στο κατάστημα (άσχετο αλλά πολύ μου άρεσε ο prime) και μου έβγαλε κάτι λουλουδατο που με χάλαγε.

Βέβαια ήταν πολύ φρέσκο ακόμα, δεν είχε ωριμάσει, οπότε θα το ξαναδοκιμάσω...

Απ: Saint & Sinners Shake n' vape By Abuelos
« Απάντηση #70 στις: Νοεμβρίου 03, 2017, 14:32 »
Ρίχνεις όλο το βάρος σου επάνω στο καπάκι και στρίβεις.
Να, κάπως έτσι:
(Image removed from quote.)
Δέν μπορείς να φανταστείς πόσο ακριβείς είναι αυτές οι οδηγίες!
Πήγα απο το μαγαζί και μου το ανοίξανε. Πάντως με ενημέρωσαν οτι είναι λόγω σφραγίσματος με μηχανή και δεν θα υπάρχει στο μέλλον το πρόβλημα.
Είναι και μπουκαλάκια chubby gorilla και δεν μου πήγαινε η καρδιά να το ξυραφώσω...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Saint & Sinners Shake n' vape By Abuelos
« Απάντηση #71 στις: Νοεμβρίου 03, 2017, 17:07 »
Χεχε...όντως η εικόνα οδηγιών χρήσης όλα τα λεφτά. Στο ένα απο τα 2 μπουκαλάκια που αγόρασα, μου έμεινε η τάπα μέσα στο καπάκι απο το ζόρι, και την τράβηξα με εγχείρηση. Δεν μπορώ να μην συγκρίνω τα ανώτερα, παρόμοια μπουκαλάκια των Rope Cut.
Πάντως και τα δύο μυρίζουν γλυκόποιοτα :) Και έχουν ωραιότατο artwork και ομορφιά στον χώρο που καταλαμβάνουν στο ράφι :yes:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Saint & Sinners Shake n' vape By Abuelos
« Απάντηση #72 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 00:00 »
Βλαστήμησα με 2 από τα 4 μπουκαλάκια: στο μεν Angel Cry η τάπα κόλλαγε στο καπάκι και βέλαξα να την ξεκολλήσω ενώ στο Late Hours πραγματικά γονάτισα μέχρι να το ανοίξω. Δυο μέτρα με χέρια σα τανάλιες, ζωή να χω, και χρειάστηκε να βάλω μαχαίρι.

Είπαμε βρε παιδιά, childproof, όχι και ktinosproof!!!

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Saint & Sinners Shake n' vape By Abuelos
« Απάντηση #73 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 13:58 »
Τα δικά μου σφαλιά πάντως, είναι σαν βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου. Εμ, άμα είναι καπάτσος ο άνθρωπος, ούτε δυό μέτρα, ούτε ο κουταλιανός χρειάζεται να είναι.
8)

Αποσυνδεδεμένος dimgoua

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Saint & Sinners Shake n' vape By Abuelos
« Απάντηση #74 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 09:11 »
cp στο πρώτο ποστ έχεις δυο φορές το angel cry τρόμαξα να το καταλάβω πρωί πρωί  :confused1: :confused1:
Λέω και εγώ μα καφέ πίνω  :o :o

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 212 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208108 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66716 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175079 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14768 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix