vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

UPDATE 1 : Στάλθηκε η Επιστολή μας Προς τον Πρωθυπουργό!

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: UPDATE: Στάλθηκε η Επιστολή μας Προς τον Πρωθυπουργό!
« Απάντηση #120 στις: Ιουνίου 25, 2016, 07:59 »
Ποιο είναι το hashtag στο twitter παιδιά;Εχω αρκετους followers (9000) περίπου οπότε μπορώ να προωθήσω.

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UPDATE: Στάλθηκε η Επιστολή μας Προς τον Πρωθυπουργό!
« Απάντηση #121 στις: Ιουνίου 25, 2016, 09:34 »
Εδώ είσαι #tipotagiamasxorisemas

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UPDATE: Στάλθηκε η Επιστολή μας Προς τον Πρωθυπουργό!
« Απάντηση #122 στις: Ιουνίου 25, 2016, 13:36 »
Μόλις τα έστειλα κι εγω!
Ας ελπίσουμε να βγεί κάτι

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UPDATE: Στάλθηκε η Επιστολή μας Προς τον Πρωθυπουργό!
« Απάντηση #123 στις: Ιουνίου 25, 2016, 18:51 »
Το έστειλα και εγώ.
Συγχαρητήρια σε όσους πρωτοστατούν σε αυτή την προσπάθεια.

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UPDATE: Στάλθηκε η Επιστολή μας Προς τον Πρωθυπουργό!
« Απάντηση #124 στις: Ιουνίου 26, 2016, 13:36 »
ενα γενικο σχολιο
τελικα ειμαστε οντως πολλοι?εχουμε δυναμη?
και απαντω για μενα ,μαλλον οχι,κινησεις ομορφες κανουμε
αλλα τωρα αν χρειαζεται 1 μηνας περιπου για 7500 υπογραφες ,εγω προσωπικα
το βλεπω πολυ χαλια,δεν ξερω για εσας

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UPDATE: Στάλθηκε η Επιστολή μας Προς τον Πρωθυπουργό!
« Απάντηση #125 στις: Ιουνίου 26, 2016, 13:56 »
Είδε την επιστολή ένας ουδέτερος παρατηρητής και προέβη σε κριτική. 
-Ξέρεις τι διαβάζω εγώ;
"Είμαστε μια ομάδα πρώην καπνιστών που δεν είχαμε τη δύναμη να το "κόψουμε" έτσι απλά όπως τόσοι άλλοι. Δεν έχουμε καν τη δύναμη να κόψουμε τη νικοτίνη, όπως τόσοι άλλοι κι ας είμαστε χρόνια στο ηλεκτρονικό. 
Ξέρουμε πως πολλοί ατμίζουν και καπνίζουν παράλληλα, θέλουμε όμως να μπορούμε να ατμίζουμε σε κλειστούς δημόσιους χώρους και δεν μας ενδιαφέρει αν κάποιος ανάψει τσιγάρο με το ηλεκτρονικό στην τσέπη για άλλοθι."

Για ένα επιχείρημα πάντως, δύσκολο να φέρει κάποιος αντίρρηση. 
"Αν αύριο το πρωί όλοι οι καπνιστές έκαναν ηλεκτρονικό ο κόσμος θα ήταν καλύτερος και υγιέστερος."

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: UPDATE: Στάλθηκε η Επιστολή μας Προς τον Πρωθυπουργό!
« Απάντηση #126 στις: Ιουνίου 26, 2016, 14:19 »
Δεν μου φαίνεται και τόσο... "ουδέτερος" αυτός ο παρατηρητής εμένα.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UPDATE: Στάλθηκε η Επιστολή μας Προς τον Πρωθυπουργό!
« Απάντηση #127 στις: Ιουνίου 26, 2016, 14:22 »
κοινη λογικη και παρατηρηση
εγγραψα τιποτα παραπανω

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: UPDATE: Στάλθηκε η Επιστολή μας Προς τον Πρωθυπουργό!
« Απάντηση #128 στις: Ιουνίου 26, 2016, 14:27 »
Δεν ξέρω ποιό κείμενο θα ικανοποιούσε αυτό τον "ουδέτερο" παρατηρητή -που στα δικά μου μάτια δεν είναι ουδέτερος.
1. Φαίνεται να έχει συγκεκριμένη άποψη για το πώς "πρέπει" κάποιος να κόβει το τσιγάρο.
2. Φαίνεται επίσης να μην έχει πληροφορηθεί πως οι "τόσοι άλλοι" επί 100 είναι αυτοί που προσπάθησαν να κόψουν το τσιγάρο αλλιώς μα απέτυχαν παταγωδώς.
3. Τέλος αυτό...
Παράθεση
δεν μας ενδιαφέρει αν κάποιος ανάψει τσιγάρο με το ηλεκτρονικό στην τσέπη για άλλοθι.
...όχι μόνο δεν υπάρχει στην επιστολή αλλά δεν έχει περάσει καν στην σκέψη κανενός ατμιστή ποτέ. Δεν έχει καταγραφεί σε κανένα φόρουμ, κοινότητα ή άρθρο παγκοσμίως που να γνωρίζω. Δείχνει ατόφια κακοπιστία εκ μέρους του.

Δεν θα επιχειρούσα καν να μεταπείσω τέτοιον παρατηρητή. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: UPDATE: Στάλθηκε η Επιστολή μας Προς τον Πρωθυπουργό!
« Απάντηση #129 στις: Ιουνίου 26, 2016, 14:30 »
Οι "όπως τόσοι άλλοι" είναι ο ένας στους επτά, έξη στους επτά των οποίων ο γιατρός τους έθεσε το απλό ερώτημα:
αν το κόψεις, μπορεί και να ζήσεις, αν όχι, earthxit.
Το ΗΤ απευθύνεται στους λιγοστούς υπόλοιπους...
Και ναι, εμείς που δεν μας είπαν ακόμα ότι είμαστε με το ένα πόδι στον τάφο, θέλουμε να ζήσουμε λίγο ακόμα διασκεδάζοντας, χωρίς μοιρολόγια και μετάνοιες, δεν μπορούμε να απεξαρτηθούμε από τη νικοτίνη.

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UPDATE: Στάλθηκε η Επιστολή μας Προς τον Πρωθυπουργό!
« Απάντηση #130 στις: Ιουνίου 26, 2016, 14:39 »
Δεν θέλω να στεναχωρήσω κανέναν αλλά ο "ουδέτερος" θα μπορούσε να είναι ο αποδέκτης ή και οι σύμβουλοί του ενδεχομένως.
Καλό θα είναι να υπάρχουν έτοιμες απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: UPDATE: Στάλθηκε η Επιστολή μας Προς τον Πρωθυπουργό!
« Απάντηση #131 στις: Ιουνίου 26, 2016, 14:44 »
Δυστυχώς στο μυαλό πολλών, υπάρχει η εξής άποψη: Το άτμισμα είναι μέθοδος διακοπής καπνίσματος, η οποία αν δεν το κόψεις και αυτό, είναι αποτυχημένη. Πολύς κόσμος, δυσκολεύεται να καταννοήσει όταν λες "έκοψα το τσιγάρο" και σε βλέπει να ατμίζεις. Όταν απαντάς ότι ατμίζεις 4μιση χρόνια, συνήθως η επόμενη ερώτηση είναι "και γιατί δεν το κόβεις και αυτό?". Η έλλειψη ενημέρωσης δεν οφείλεται μόνο στον Τύπο. Οφείλεται και σε άλλους παράγοντες, κυρίως νοοτροπίας. Πχ, νικοτίνη = κάπνισμα. Η καπνίζεις, ή το κόβεις. Φράσεις όπως ασφαλέστερος τρόπος πρόσληψης νικοτίνης, δεν περνάνε τα φίλτρα της νοοτροπίας. Το ρήμα "καπνίζω" σε πολλά μυαλά, δεν σημαίνει απαραίτητα "καίω κάτι και ρουφάω τον καπνό". Και φυσικά, στα ίδια μυαλά, ατμός είναι μόνο αυτό που βγαίνει από την κατσαρόλα. Άντε, και ένα μέσο κίνησης πριν την εμφάνιση των μηχανών εσωτερικής καύσης. Δε σας κρύβω πως όταν πρωτοάκουσα τη λέξη "ατμίζω" γέλασα λίγο. Μετά ενημερώθηκα.

Η επιστολή, έχει δοθεί για μελέτη από εμένα σε αρκετούς γνωστούς, καπνιστές, μη καπνιστές, ατμιστές, και "δίπορτους". Το μέσο συμπέρασμα, είναι το εξής: "Προσπαθούν εμμέσως να κάνουν το άτμισμα απαγορευτικό και ενοχικό με το προωθούμενο Νομοσχέδιο. Δεν έχουν τα κότσια να το κάνουν με άμεσο τρόπο και φυσικό θα είναι καθώς αυτά είναι σημεία απολυταρχικών καθεστώτων. Για να κάνουν λοιπόν αυτό που θέλουν, θα πρέπει να απαντήσουν σε κάθε τεκμηρίωση που έχετε βάλει στην επιστολή σας, με κάτι που να την καταρρίπτει. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, είναι απλά εκτεθειμένοι".

Προσωπικά, την θεωρώ εξαιρετικά θετική αντίδραση.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: UPDATE: Στάλθηκε η Επιστολή μας Προς τον Πρωθυπουργό!
« Απάντηση #132 στις: Ιουνίου 26, 2016, 15:08 »
Δεν θέλω να στεναχωρήσω κανέναν αλλά ο "ουδέτερος" θα μπορούσε να είναι ο αποδέκτης ή και οι σύμβουλοί του ενδεχομένως.
Καλό θα είναι να υπάρχουν έτοιμες απαντήσεις.
Έτοιμες απαντήσεις υπάρχουν.
Ο πραγματικός ή όχι "ουδέτερος" παρατηρητής δεν έκανε ερωτήσεις.
ΑΝ είχε κάνει ΤΟΤΕ θα έπαιρνε τις απαντήσεις που έχουν δοθεί καμιά 100η φορές στο φόρουμ.
Έχει κάποιο νόημα αυτή η κουβέντα ή κάνουμε ασκήσεις επί χάρτου;
Περνάς κάποιον από εξετάσεις;

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UPDATE: Στάλθηκε η Επιστολή μας Προς τον Πρωθυπουργό!
« Απάντηση #133 στις: Ιουνίου 26, 2016, 15:41 »
Όσο νόημα έχει μια άλλη οπτική γωνία. 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: UPDATE: Στάλθηκε η Επιστολή μας Προς τον Πρωθυπουργό!
« Απάντηση #134 στις: Ιουνίου 26, 2016, 16:01 »
Η οπτική γωνία αυτή έχεις απαντήσεις, τις έχεις διαβάσει κι εσύ και τις ξέρεις.
Δεν ξέρω τι γυρεύει ένας υποτιθέμενος άγνωστος παρατηρητής -που διαμορφώνεται από εσένα- στο νήμα για την επιστολή στον πρωθυπουργό και τα ΜΜΕ. Προσωπικά δεν θα παίξω το παιχνίδι "πείστε τον Doubt που προσποιείται κάποιον άγνωστο τύπο για να ικανοποιηθεί ο Doubt πως κάποιους στρίμωξε". Το βρίσκω οφ-τόπικ και προκλητικό.
:bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21095 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282015 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14671 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93751 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix