vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

69 επισκέπτες, 3 χρήστες
Buliwyf, Jorge, gstamatos

Twitter

μαυρισμενη γλωσσα το εχει παθει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος kos-greece

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • Χερι που το φοβασαι φιλα το
Απ: μαυρισμενη γλωσσα το εχει παθει κανεις?
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 30, 2011, 10:59 »
Μπορει ενα υγρο ατμισματος να κανει αυτο το μαυρισμα στην γλωσσα...?

Αν και δεν ειμαι γνωστης αν δεν παιρνουμε εγκεκριμενα υγρα και παιρνουμε αλλα διαφορα απο την αγορα πιστευω πως αυτο μπορει να συνβει...

Εγω εχω κανει μηξη geo με banana foster και ειναι τελειο σαν γευση και τετοιο πραγμα δεν εχω αντιμετωπησει τωρα τι αλλο να πω δεν ειμαι και γνωστης...

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: μαυρισμενη γλωσσα το εχει παθει κανεις?
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 17:14 »
Το είχα πάθει και εγώ τον πρώτο μήνα που ξεκίνησα το άτμισμα και το είχα πιπίλα όλη μέρα (σκούρο καφέ η γλώσσα,όχι μαύρη και αλλοιωμένη γεύση). Πήγα στο φαρμακείο και μου έδωσε γέλη "Daktarin"  για τις μυκητιάσεις του στόματος και με συμβούλευσε να ελαττώσω λίγο την χρήση του η.τ. 4 μέρες μετά η γλώσσα μου επανήλθε.
Δεν προτείνω να κάνεις ότι έκανα και εγώ, προτείνω να πας σε έναν ιατρό ΩΡΛ  να σε δει και μετά να μοιραστείς  στο φόρουμ μαζί μας την διάγνωση και τις συμβουλές του γιατρού....

Αποσυνδεδεμένος D KAPNAS

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μαυρισμενη γλωσσα το εχει παθει κανεις?
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 07:17 »
δεν τα πολυ πιστευα μεχρι που το ειδα, φιλος που ατμιζει dse901 4 μηνες συνεχως και υγρα μονο virginia και maxboro η γλωσσα του ηταν καφε, μια γραμη καφε, αν σας λεει κατι αυτο,δεν εχει σχεση με υπολογιστες και ενημερωση και τον ειδα φοβισμενο.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: μαυρισμενη γλωσσα το εχει παθει κανεις?
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 08:01 »
προσοχή, ελαφρώς αηδιαστικές φωτογραφίες!
Αν εννοείτε αυτό...
http://en.wikipedia.org/wiki/Black_hairy_tongue
λενε πως είναι ακίνδυνο, μπορεί όμως να συνδέεται με αυτό
http://en.wikipedia.org/wiki/Oral_candidiasis
που θελει θεραπεία

Σιγουρη απάντηση μόνο απο το γιατρό...

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: μαυρισμενη γλωσσα το εχει παθει κανεις?
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 08:29 »
Το είχα πάθει και εγώ τον πρώτο μήνα που ξεκίνησα το άτμισμα και το είχα πιπίλα όλη μέρα (σκούρο καφέ η γλώσσα,όχι μαύρη και αλλοιωμένη γεύση). Πήγα στο φαρμακείο και μου έδωσε γέλη "Daktarin"  για τις μυκητιάσεις του στόματος και με συμβούλευσε να ελαττώσω λίγο την χρήση του η.τ. 4 μέρες μετά η γλώσσα μου επανήλθε.
Δεν προτείνω να κάνεις ότι έκανα και εγώ, προτείνω να πας σε έναν ιατρό ΩΡΛ  να σε δει και μετά να μοιραστείς  στο φόρουμ μαζί μας την διάγνωση και τις συμβουλές του γιατρού....

παιδια ο ΩΡΛ δεν ειναι ο καταλληλος Ιατρός, πρεπει να τον δει Στοματολογος τον ανθρωπο. Αν και η μέλανα γλώσσα είναι συνηθως αθώα κατασταση , για να αποκλειστουν καποια σπανια βεβαιως ενδεχομενα καλό ειναι να κάνει μια επισκεψη, ειδικά αν δεν υποχωρησει μετα απο 2-3 μερες βουρτσίσματος της με σκληρη οδοντόβουρτσα και χρησης στοματικων διαλυμάτων.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: μαυρισμενη γλωσσα το εχει παθει κανεις?
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 08:35 »
Εχεις απόλυτο δίκιο!!! Τελικά υπάρχει κ στοματολόγος!! Δεν κάνω πλάκα μα οι περισσότεροι το ξεχνάμε κ πάμε σε ΩΡΛ!!!!!
Πιστεύω  πώς μόνο ο γιατρός είναι αυτός που με σιγουριά θα πεί τι συμβαίνει κ καλό είναι να πηγαίνουμε όχι πολύ αργά....  ;)



Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: μαυρισμενη γλωσσα το εχει παθει κανεις?
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 08:59 »
 :o :oνα πω οτι πρωτη φορα την ακουω αυτη την ειδικοτητα?!? :confused1: :o :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: μαυρισμενη γλωσσα το εχει παθει κανεις?
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 09:03 »
http://www.oralmed.gr/%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1


Τι είναι η Στοματολογία;

Η στοματολογία είναι η ειδικότητα  που ασχολείται με τη διάγνωση και τη θεραπεία των παθήσεων που προσβάλλουν τη στοματική κοιλότητα, συμπεριλαμβάνοντας το βλεννογόνο του στόματος, τα οστά των γνάθων και τους σιαλογόνους αδένες.

Ποιός είναι ο Στοματολόγος;

Ο στοματολόγος είναι ο ειδικός γιατρός ο οποίος μέσα από ένα επίσημο, οργανωμένο και πολυετές πρόγραμμα ειδίκευσης (μετά την αποφοίτηση από την Οδοντιατρική Σχολή) έχει αποκτήσει τη γνώση, την εμπειρία και τις κλινικές ικανότητες για τη διάγνωση και θεραπεία των νόσων του στόματος.

Με ποια νοσήματα ασχολείται η Στοματολογία;

Η στοματολογία ασχολείται με όλα τα νοσήματα που εμφανίζονται στο στόμα και τα οστά των γνάθων. Τα νοσήματα αυτά είναι πολυάριθμα και μπορεί να προσβάλλουν όλες τις ηλικίες. Μπορεί να εκδηλώνονται με παροδικές και σχετικά ήπιες ενοχλήσεις ή να αποτελούν σοβαρές καταστάσεις με έντονη συμπτωματολογία, χρόνια πορεία και σημαντικές επιπτώσεις για την υγεία. Οφείλονται σε διάφορα αίτια, τόσο τοπικά (αφορούν αποκλειστικά στο στόμα) όσο και συστηματικά (αφορούν και σε άλλες περιοχές και όργανα του σώματος).
Κάποια συστηματικά νοσήματα με στοματικές εκδηλώσεις είναι τα εξής:
Αιματολογικά (π.χ. αναιμίες, λευχαιμίες, λεμφώματα)
Δερματικά (π.χ. πέμφιγα, ομαλός λειχήνας)
Ρευματικά-αυτοάνοσα (π.χ. σύνδρομο Sjogren, ερυθηματώδης λύκος)
Γαστρεντερικά (π.χ. ελκώδης κολίτιδα, νόσος Crohn)
Λοιμώδη (HIV/AIDS, σύφιλη, φυματίωση)
Σύνδρομα και κληρονομικά νοσήματα, νοσήματα του μεταβολισμού κ.α.

Ποιές είναι οι συχνότερες στοματολογικές παθήσεις;

    Άφθες – Έλκη
    Στοματίτιδα (Χειλίτιδα και Γλωσσίτιδα)
    Λοιμώξεις (πχ έρπης – μυκητιάσεις/καντιντίαση)
    Προκαρκινικές Βλάβες -  Λευκοπλακία – Καρκίνος στόματος
    Όγκοι και Κύστεις Μαλακών Μορίων (πχ τραυματικό ίνωμα – θήλωμα – βλεννοκήλη)
    Όγκοι και Κύστεις Γνάθων (πχ αδαμαντινοβλάστωμα, οδοντογενής κερατινοκύστη)
    Ομαλός λειχήνας - Πέμφιγα - Πεμφιγοειδές
    Μελανές Βλάβες
    Τριχωτή – Γεωγραφική Γλώσσα
    Ξηροστομία
    Καυσαλγία – Δυσγευσία – Κακοσμία Στόματος

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: μαυρισμενη γλωσσα το εχει παθει κανεις?
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 09:16 »
 :)) :)) :laugh1: :laugh1: ελπιζω οχι.... :love_hearts: ::) :-[ :-[ :-[
 :thumpup: thanks angel !!με καλυψες!!! :thumpup: :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: μαυρισμενη γλωσσα το εχει παθει κανεις?
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 09:19 »
 :) :)

Αποσυνδεδεμένος D KAPNAS

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μαυρισμενη γλωσσα το εχει παθει κανεις?
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 18:03 »
Καλα μια κουβεντα ειπα και γραψατε βιβλιο :) ναι μια θεια εχει Ομαλη λειχήνα και επισκεπτεται στην Αθηνα τον στοματολογο κ.Λασκαρη στις περισοτερες των περιπτωσεων τα φαρμακα που δινονται ειναι κορτιζονουχα.



Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"


« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:03 από Atmos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66912 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix