vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, dkostas, billias7815, th3ofilos, grag, maprix, bloodlessz, Jorge

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
εγω φιλε γιαννη εδω και κανα 6μηνο kanthal k nichrome αγοραζω μονο αποκει και κατεμε παντα ειναι συρματα εξαιρετικης ποιοτητας και απιστευτης για τα δεδομενα τιμης.αξιζει να τα δοκιμασεις.δεν χανεις και τπτ μιας και οπως ειπα ειναι παν-φτηνα
http://vape-spot.gr/index.php?route=product/category&path=169

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
οντως μια ματια που εριξα ειναι χωμα η τιμη,αν ειναι καλα θα χτυπησω καποια μετρα,σε ευχαριστω πολυ φιλαρακι

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
νασαι καλα γιανναρε

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Μου ήρθε ενα ενημερωτικό μαιλ από zivipf και μεταξύ αλλων είχε αυτά τα 2 συρματάκια.

Aluchrom

Tungsten

Ξέρει κανείς κατι γι αυτά τα σύρματα για να με διαφωτίσει? Ας πούμε το Aluchrom παίζει σαν το Nichrome σε wattage mode?






Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό το Aluchrom εγώ το βλέπω σχεδόν ίδιο με το Kanthal D. Έχουν σχεδόν ίδια σύσταση. Fe~74% Cr19-21% Al4-5% και Fe~73% Cr22% Al4.8% αντίστοιχα ή κάτι τέτοιο... Έχουν και πολύ κοντινή ωμικότητα και θερμοκρασίες τήξης και αντοχής, όμως αυτό έχει μεγαλύτερη θερμική αγωγιμότητα που σημαίνει ότι αρπάζει πιο γρήγορα. Το Aluchrom βέβαια βγαίνει και σε αλοιφή... :tongue_smilie:

Το άλλο το Tungsten, βολφράμιο, μέχρι τώρα εγώ το έβλεπα μόνο στο steam engine σε σχέση με το άτμισμα... :dontknow:  Έιναι λέει πολύ ανθεκτικό, έχει το μεγαλύτερο σημείο τήξης απο όλα τα μέταλλα, έχει πολύ μεγάλη θερμική αγωγιμότητα, χρησιμοποιείται σε λαμπτήρες και κάτι άλλα ακατάληπτα που δεν είμαι σε θέση να ανακαλύψω... :tongue_smilie:

To Aluchrom χρησιμοποιείται σε wattage mode ενώ το Tungsten αφού έχει ένα TCR της τάξης του 450, θα χρησιμοποιείται σε έλεγχο θερμοκρασίας. Περί ορέξεως όμως...
 Για θέματα ασφαλείας δεν δύναμαι να μιλήσω...

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απόψεις για ζιρκόνιο :confused1:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Ουύυυ...πολλές...εδώ!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Να ρωτήσω κάτι στήνω αντίσταση με kanthal a1 25mm  αν στήσω με 28 η 30 mm τι διαφορές θα έχω πχ με με τις ίδιες σπείρες θα βγάζω  αντίσταση παραπάνω παρακάτω θα έχω διαφορα στη γεύση στο χτύπημα ο ατμο που έχω είναι   kfl+ και είναι ο πρώτος μου επισκευάσιμος

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Αν την κάνεις ακριβώς ίδια σε πυρήνα και σπείρες ,με πιο χοντρο σύρμα θα βγάζεις αντίσταση με μικρότερη αντίσταση σε Ωμ.Μάλλον θα χρειάζεται περισσότερο ρεύμα ,από θέμα γεύσης δεν ξέρω.
Ρίξε μια ματιά εδώ αν θέλεις http://www.steam-engine.org/coil.html
Στις επιλογές coil wrapping k wire  wizard μπορείς να δεις τις διαφορές στην αντίσταση σου ανάλογα με το σύρμα,τις στροφές,το πάχος που θέλεις να πειραματιστείς.

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Φαντάζομαι ότι θα υπάρχει κάπου αυτό που θα ρωτήσω αλλά μόνο σ'αυτο το νήμα (μπορεί η απάντηση να υπάρχει σε άλλο) υπάρχουν 83 σελίδες οπότε ρωτάω  :yes: Όταν παίρνετε καινούργιο καρούλι σύρμα το καθαρίζετε/ απολυμαίνετε και αν ναι, πως; Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Προσωπικά όλα τα σύρματα τα καθαρίζω/απολυμαίνω πάντα με οινόπνευμα,τίποτε άλλο.

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Πως ακριβως?? Κομματι, κομματι καθε φορα που στριβεις ή με καποιο τροπο ολο το καρουλι για να ειναι ετοιμο;;;

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Ναι μόνο το κομμάτι που θα χρησιμοποιηθεί σε κάθε στήσιμο.Συνήθως παίρνω 10μετρα καρούλια,δεν θα το επιχειρούσα ολόκληρο!

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Ευχαριστώ φίλε μου. Αυτό κάνω κι εγώ αλλά ήθελα να δω αν υπάρχει κάνας τρόπος που να βολεύει για να γίνεται ολόκληρο μια κι έξω. Ακόμα ήθελα να δω αν υπάρχουν φίλοι που το ατμιζουν ως έχει από την εταιρία. 

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
βγαλε ολο το συρμα βρασε το για λιγο και μετα οπως το μαζευεις στο καρουλι να το περνας απο ρολο κουζινας-χαρτοπετσετα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8442 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34083 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537040 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59966 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237905 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16135 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10378 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12