vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

79 επισκέπτες, 9 χρήστες
Doubt, Jorge, I.P, manoslykos, yorgoss, PsykieG, infernity, lagoudakis, zakyn8inos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9165 στις: Μαΐου 12, 2017, 11:17 »
Αυτό είναι νικοτινούχα βάση με 40 mg νικοτίνη. Δεν πρέπει να το ατμίσεις σε τόσο υψηλή συγκέντρωση!!!

Είναι για μίξεις με μηδενικες βάσεις και αρώματα ή με βάσεις χαμηλής συγκέντρωσης νικοτίνης όπως η βάση των 3mg που πήρες όταν θέλουμε μεγαλύτερο ποσοστό.

Ατμιζε μέχρι τα 18mg αν δεν θες να δεις τα ραδίκια ανάποδα.  

Η αντίσταση σου μπουκώνει, γιατί η 100% vg είναι πάρα πολύ πηχτή. Πάρε άλλο ένα μπουκάλι με 100 pg για να το κάνεις 50/50 και να προσθέσεις απο την βάση των 40 mg για να ανεβάσεις την νικοτίνη. 

Εχεις δοκιμάσει έτοιμα υγρά αναπλήρωσης στα 12 mg και στα 18mg για να δεις ποιο σε καλύπτει; 
Σίγουρα τώρα στην αρχή με το 18άρι θα είσαι μια χαρά. Αποφάσισε ποιο ποσοστό νικοτίνης θες και θα σου πούμε τις αναλογίες που θα βάλεις απο την κάθε βάση, για να το πάρεις.


Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9166 στις: Μαΐου 12, 2017, 13:58 »
Χλωμό το βλέπω Cruiser.

Όσο για τις άλλες ουσίες που δημιουργούνται με το ηλεκτρονικό (φορμαλδεϋδη κτλ), αυτό ήταν η αφορμή για να γράψω στο φόρουμ γιατί νωρίτερα διάβασα το σχετικό άρθρο και πάνω στην κουβέντα με συγγενή-φανατικό άτμιστη μου το πρότεινε.

Αυτό στο οποίο συμφωνούν όλα τα άρθρα που έχω διαβάσει για τον θηλασμό σε σχέση με το τσιγάρο, είναι ότι τα οφέλη του θηλασμού είναι τόσα πολλά που υπό μία έννοια προτιμότερο είναι να κρατήσεις μία συντηρητική ισορροπία σαν αυτή που σας περιέγραψα παρά να έχεις να αντιμετωπίσεις τη στέρηση και/ή να αναγκαστείς να διακόψεις τον θηλασμό.

Ακολουθώντας αυτό το σκεπτικό και διαβάζοντας ότι το άτμισμα είναι 95% λιγότερο βλαβερό -κάπως το διάβασα σε ένα άρθρο σας- κάποιος πολύ εύλογα θα συμπεράνει ότι είναι προτιμότερο από το κάπνισμα.
Καταρχάς ζητώ συγγνώμη εάν η διατύπωσή μου φάνηκε κάπως επιθετική. Δεν είχα τέτοιο σκοπό.

Από εκεί και πέρα ακόμα και να διεξαχθεί έρευνα θα πάρει πολύ καιρό μέχρι να βγάλει πόρισμα, δεδομένου ότι τέτοιου τύπου έρευνες είναι οι πλέον μακροχρόνιες.

Όσον αφορά τον θηλασμό και μιας και περνάμε ακόμη την φάση αυτήν στο σπίτι μου, όντως, είναι προτιμότερη η ισορροπία που αναφέρετε αλλά εφόσον στο ένα σκέλος βρίσκεται το τσιγάρο τότε προφανώς είναι προτιμότερο αυτό να αντικατασταθεί από το άτμισμα, δεδομένου ότι το τελευταίο περιέχει σαφώς πολύ λιγότερες επικίνδυνες ουσίες. 3.000+ ουσίες το κλασσικό τσιγάρο και 3-4 το ηλεκτρονικό. Ε, όσο να πει κανείς δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Κι όσες έρευνες έχουν γίνει έχουν δείξει ότι ακόμα κι αυτές οι 3-4 ουσίες είναι σε πολύ χαμηλότερες ποσότητες από το κλασσικό τσιγάρο, όπως συμβαίνει με την φορμαλδεΰδη πχ. Σε κάθε περίπτωση, βέβαια, πρέπει να τηρείται το μέτρο. Επειδή το ηλεκτρονικό περιέχει λιγότερες ουσίες δεν σημαίνει ότι είναι σωστό η θηλάζουσα να κατεβάζει τα ml σαν στραγάλια.

Θα έλεγα ότι και πάλι τον τελευταίο λόγο τον έχει ο γιατρός σας αλλά αυτό έχει να κάνει και με το πόσο ενημερωμένος είναι περί του η/τ (όπως αντίστοιχα οι περισσότεροι παιδίατροι δεν είναι και τόσο καλά ενημερωμένοι σχετικά με τον θηλασμό)...

Αποσυνδεδεμένος xarisioa

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9167 στις: Μαΐου 12, 2017, 18:56 »
Αυτό είναι νικοτινούχα βάση με 40 mg νικοτίνη. Δεν πρέπει να το ατμίσεις σε τόσο υψηλή συγκέντρωση!!!

Είναι για μίξεις με μηδενικες βάσεις και αρώματα ή με βάσεις χαμηλής συγκέντρωσης νικοτίνης όπως η βάση των 3mg που πήρες όταν θέλουμε μεγαλύτερο ποσοστό.

Ατμιζε μέχρι τα 18mg αν δεν θες να δεις τα ραδίκια ανάποδα.  

Η αντίσταση σου μπουκώνει, γιατί η 100% vg είναι πάρα πολύ πηχτή. Πάρε άλλο ένα μπουκάλι με 100 pg για να το κάνεις 50/50 και να προσθέσεις απο την βάση των 40 mg για να ανεβάσεις την νικοτίνη.

Εχεις δοκιμάσει έτοιμα υγρά αναπλήρωσης στα 12 mg και στα 18mg για να δεις ποιο σε καλύπτει;
Σίγουρα τώρα στην αρχή με το 18άρι θα είσαι μια χαρά. Αποφάσισε ποιο ποσοστό νικοτίνης θες και θα σου πούμε τις αναλογίες που θα βάλεις απο την κάθε βάση, για να το πάρεις.

ακριβως. Σημερα ξαναπηγα στο καταστημα και μου χωρισαν τη βαση μαζι με το υγρο που ειχα βαλει μεσα σε 2 ισοποσα μπουκαλακια και μου τα γεμισαν το καθενα με 50 ml pg με 0 νικοτινη. Μου ειπαν οτι το τελικο υγρο θα εχει 4αρα νικοτινη συνολικα και θα ειναι 50-50. Απλα το μειγμα θα ειναι ετοιμο σε μια βδομαδα. οποτε αναμενω να το δοκιμασω. Για την ωρα μου δωσανε ενα ετοιμο (που δεν το ειχα δοκιμασει και μ αρεσε για να πω την αληθεια). Βασικα θα ατμιζονταν η 100%vg μονο με αλλαγη ατμοποιητη και αντιστασεις 0.2. Κ τωρα στο θεμα αντιστασης για τον gs air m, απο τα 1.5 κατεβικα σε 1.25 και μ ειπαν πως βγαινει κ αντισταση 0.75 για τον συγκεκριμενο ατμοποιητη. Σκεφτομαι να τη δοκιμασω αργοτερα. Παντως γενικα απο υγρα μεχρι στιγμη απο την ωρα που το ξεκινησα εχω δοκιμασει tribeca 12αρα, e liqued no32 sweet cream, καποια της hexocell καπνικα που δεν τα θυμαμαι και εδω και 2 μηνες εκανα σκετη βαση 50-50 με 12 νικοτινη hexocell 30ml και εμεινα πολυ ευχαριστημενος απλα την κοψανε απ οτι μ ειπανε.

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9168 στις: Μαΐου 12, 2017, 20:51 »
Τα μπουκαλάκια είναι ήδη έτοιμα, η σκέτη βάση δεν χρειάζεται χρόνο ωρίμανσης.
Τα ohm δεν έχουν σχέση, οι οπές τροφοδοσίας είναι που κάνουν τη διάφορα, όπως και το βαμβάκι επίσης.

Υπ όψιν, η 4αρα που σου έφτιαξαν μπορεί να μη σε καλύψει αφού έκανες 12αρα πριν.

Αποσυνδεδεμένος xarisioa

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9169 στις: Μαΐου 13, 2017, 21:14 »
Ουσιαστικα δεν ηταν βαση αυτουσια γιατι προστεθηκε ξεχωριστα 100ml pg με 0 νικοτινη  eliquid - 100 ml vg με 3αρα νικοτινη eliquid και 5-6-7ml(καπου εκει) hexocell n base 50-50 με 40mg/ml νικοτινη (ουσιαστικα αυτο ειναι σαν συμπιεσμενη βαση για αρεωση με σκετο αρωμα η για ενωση με μηδενικες βασεις για να δυναμωσουν ως ενα βαθμο. Για την ωρα εδω και 2 μερες απλα το ανακατευω ανα τακτα χρονικα διαστηματα. Δεν το ατμισα ακομα! Ελπιζω να αξιζει τον κοπο η αναμονη

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 16, 2017, 00:51 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9170 στις: Μαΐου 14, 2017, 15:33 »
Και η μηδενική και η 3αρα , βάσεις είναι όπως και η 40αρα.
Καλό ανακάτεμα μέσα στη μέρα και την επόμενη το ατμίζεις.

Ωρίμανση μιας εβδομάδας και άνω, κάνουμε όταν το υγρό περιέχει και άρωμα.

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΒΑΣ35

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9171 στις: Μαΐου 22, 2017, 02:20 »
 Γεια σας ως νεος ατμιστης 5 μηνες τωρα και κατοχος ενος pico mega σε συνδυασμο με ενα mini fumytank 3. Θα ηθελα να αγορασω προστατευτικα λαστιχακια για τον ατμο (επειδη με εχει πεσει στο τραπεζι πανω πολλακις) αλλα ψαχνω σε ολα τα site και δεν μπορεσα να βρω(ουτε καν στο site της εταιρειας του) τις διαστασεις της διαμετρου του για να μπορεσω να παραγγειλω στις αναλογες διαστασεις  προστατευτικα και δυστυχως εχω πεταξει το κουτακι του που τα εγραφε πανω μπορει καποιος να με βοηθησει? Γραφω εδω γιατι δεν βρηκα καποιο αναλογο θεμα για να γραψω περα απο το θεμα του ατμο μου που εχει πολυ καιρο να απαντησει καποιος εκει. Ευχαριστω προκαταβολικα για την οποια βοηθεια

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9172 στις: Μαΐου 22, 2017, 02:40 »
Και δεν έχεις ένα σπάγκο και ένα χάρακα? :D

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΒΑΣ35

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9173 στις: Μαΐου 22, 2017, 03:15 »
Καταρχας σε ευχαριστώ για την αμεση απαντηση αλλά χωρις παρεξηγηση απλως ειπα να μην το κανω με μπακαλιστικο τροπο για 2 λογους και ρωταω εδω. Πρωτον γιατι ετσι θα βγαλω στο περιπου τη διαμετρο και δευτερον βλεπω υπαρχουν μονο συγκεκριμενες διαστασεις για αυτα τα προστατευτικα και επειδη ειναι ελαστικα μπορει να παρω μεγαλυτερα και να μην καθονται πανω σωστα και να πεφτουν ή πολυ μικρα και να σκιστουν στη προσπαθεια να τα εφαρμοσω και επειδη μονο απο εξω τα βλεπω σε λογικες τιμες δεν εχω την ευχερεια να τα στειλω μετα πισω. Και δευτερον ειπα να ρωτησω εδω μηπως καποιος αλλος γνωριζει τις ακριβες διαμετρους και ισως να εχει παρει και αυτος και να με βοηθησει στην επιλογη σωστης διαστασης του προστατευτικου για να κοιταξω.



Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 23, 2017, 08:45 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9174 στις: Μαΐου 22, 2017, 03:35 »
Τα 50 λεπτά δεν είναι λογική τιμή? Πήγαινε σε ένα κατάστημα να δοκιμάσετε ποιο του κάνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2017, 03:46 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9175 στις: Μαΐου 22, 2017, 07:44 »
 Πας σε  μαγαζί που πουλάει τσιμούχες και ζητάς  να σου εφαρμόσουν μια στον στμοποιήτη λογικά θα έχουν.
Μια άλλη λύση είναι σε ένα μαγαζί με χρώμματα ζητάς να σου μετρήσουν με παχύμετρο τον ατμοποιήτη οπότε μετα θα ξέρεις 

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9176 στις: Μαΐου 29, 2017, 00:53 »
Καλησπέρα ! Δαιβάζω συχνα το φόρουμ και ευχαριστώ για τις πληροφορίες που με βοήθησαν στην μετάβαση μου απο το κάπνισμα στο άτμισμα !
Γραφτηκα  για να μου πέιτε την γνώμη σας .
Αγορασα την προσφορα απο το kit eleaf istick 200 watt με ατμοποιητη melo 300 .
Μετα απο λιγες τζουρες καιει ολόκληρο. Δεν μπορεις να το πίασεις. Αυγα τηγανιζεις που λενε.. Πήγα στο κατάστημα που αγοράστηκε, το είδαν ,το δοκίμασαν , συμφώνησαν οτι έχει πρόβλημα , μου είπαν ότι μπορεί να του είχα κάνει ζημιά απο λάθος ταχυφορτιστή και το κράτησαν να το δει ο τεχνικός τους.
Μετα μια εβδομάδα μου το έδωσαν πισω λεγοντας μου ότι έτσι είναι αυτο το συγκεκριμένο.. 2-3 τζούρες και μετα περιμένεις 5 λεπτα να κρυώσει..
Εχω δει  ολα τα βιντεο με δοκιμές του και πουθενά δεν το λέει αυτο. Το έχετε ξανακουσει αυτό?
Ευχαριστω


Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9177 στις: Μαΐου 29, 2017, 01:44 »
Στα γρήγορα. Δεν βρίσκω κάτι παράξενο στο γεγονός ότι ζεσταίνεται ο ατμός και μπράβο στο κατάστημα που δεν σου γύρισε την πλάτη και προσπάθησε να δει τι φταίει.
Δεν  ξέρω αν πρέπει να κάτσει 5 λεπτά ο ατμός, αλλά σίγουρα δεν είναι ολα τα set up για να τα τεντώνεις  και αυτά να παραμένουν ξεκούραστα. Δεν νομίζω οτι τρέχει λόγος ανησυχίας ούτως ώστε να ψάχνεις    τυχόν προβληματικές καταστάσεις. Λάου λάου τα βατ και οι τζούρες, και ποτέ να μην δίνεις fire χωρίς να ρουφάς έστω και για μια στιγμή

εστάλη.
Άγνωστο αν παραδόθηκε..


Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9178 στις: Μαΐου 29, 2017, 07:24 »
Δε σε προβληματίζει ότι στο μαγαζί του είπαν ότι έτσι καίει το συγκεκριμένο; Υποθέτω το τσεκάρισαν σε τί βατ και με τί αντίσταση έπαιζε. Και απ' ότι κατάλαβα δε μιλάει για ζεστό ατμό, αλλά ότι καίει ολόκληρο (υποθέτω και το μοντ). Έχει κανείς εμπειρία από αυτό τον συνδυασμό;

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9179 στις: Μαΐου 29, 2017, 09:08 »
'Εχεις δίκιο τώρα το διάβασα καλύτερα. Νόμιζα ο ατμοποιητής.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20700 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312839 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93549 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix