vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

124 επισκέπτες, 3 χρήστες
lounik, Buliwyf, Chris66

Twitter

Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #105 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 16:02 »
Δεν ξερω αν και ποτε "λήγει" ενα υγρο... αλλα εμενα αν περασει αρκετος καιρος που εχει ανοιξει, μετα δεν μου αρεσει. Η γευση η ιδια μου φαινεται τοσο διαφορετικη...(πιο εντονη? πιο μεστη?) που νιωθω οτι παει κατι στραβα. Τετοια υγρα καταληγουν μετα απο καιρο είτε στον νεροχυτη, ειτε σε κανα φιλο που τα ζητησε.

Μιας και χημικος/βιολογος/κλπ δεν ειμαι, στηριζομαι στις αισθησεις μου (γευση/οσμη/οραση) και αν κατι μου δειχνει οτι μπορει να μην παει καλα, δεν το πολυσκεφτομαι..παει στην ακρη (οπως θα εκανα και σε κατι φαγωσιμο)

Αποσυνδεδεμένος kos-greece

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • Χερι που το φοβασαι φιλα το
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #106 στις: Απριλίου 27, 2014, 21:30 »
βρηκα ενα αρωμα απο atmos lab σε γευση φουντουκι και ειναι πανω απο 2 ετη ληγμενο,ξεχασμενο σε ενα συρταρι,οποιος θελει και εχει τα μεσα μπορει να το παραλαβει και να δει την χημικη του κατασταση και ολα τα αλλα ερωτηματα μας,εγω που το ανοιξα μυριζει ακομα υπεροχα και εντονα οπως το καινουργιο αρωμα φουντουκι που εχω παρει πριν μια εβδομαδα,να μας λυθει η απορια στο θεμα των αρωματων αν χαλανε η οτι αλλο συνβαινει βεβαια


Αποσυνδεδεμένος amal

  • *
  • 12
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #107 στις: Ιουνίου 17, 2014, 23:18 »
ισως λιγο κουτη ερωτηση αλλα γιατι τα υγρα ατμισης ληγουν?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #108 στις: Ιουνίου 17, 2014, 23:33 »
Με τον χρόνο η νικοτίνη και κάποια από τα αρωματικά συστατικά "αδυνατίζουν".
Αλλά ο βασικός λόγος είναι μάλλον ψυχολογικός. Παλιότερα δεν είχαν ημερομηνία λήξης καθώς δεν περιέχουν συστατικά που χαλάνε -εφόσον τα φυλάμε μακριά από το φως και την υπερβολική θερμότητα. Όμως μας κάνει να νιώθουμε... καλύτερα, και αποφεύγουν οι παρασκευαστές κακοτοπιές που θα ήταν πιθανό να προκύψουν χωρίς να τις έχουν προβλέψει.
Φαντάζομαι πως τα μηδενικά υγρά θα πρέπει να είναι πιο ευαίσθητα αφού χωρίς νικοτίνη θα μπορούσαν να αναπτυχθούν μικροοργανισμοί.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #109 στις: Ιουνίου 18, 2014, 00:09 »
Σωστός με μια μικρή διαφωνία στην τελευταία πρόταση: δεν νομίζω ότι η vg και η pg επιτρέπουν την ανάπτυξη μικροοργανισμών.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #110 στις: Ιουνίου 18, 2014, 00:29 »

έχει γίνει άπειρη μελέτη πάνω στα υγρά του ηλεκτρονικού τσιγάρου
υπήρχαν κάποιες φωνές ότι η VG στον οργανισμό σου μετατρέπεται σε ζάχαρη αλλα δεν ισχύει τώρα τα υγρά αν λήγουν επειδή ατμίζω σαν μηχανή δεν ξέρω δεν μου έχει mini υγρό τόσο καιρό για να πάθη κάτι... από εκεί και πέρα από προσωπικές εμπειρίες το μονο που επηρεάζει το υγρό μου είναι ο ήλιος ο οποιος κάνει την νικοτίνη να έχει λιγότερο χτύπημα στον lemoudako και ότι αν αφήνεις ανοιχτό το μπουκαλάκι σου χάνεται το aroma αλλα γίνετε ποιο δυνατό  λόγο τις οξυγόνωσης στην νικοτίνη

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #111 στις: Ιουνίου 18, 2014, 00:58 »
ισως λιγο κουτη ερωτηση αλλα γιατι τα υγρα ατμισης ληγουν?

Στην ίδια ακριβώς ερώτηση στη φαρμακοποιό της γειτονιάς (όχι, δεν είναι ειδικός στο ΗΤ, περισσότερα ξέρουμε εμείς)
η απάντηση ήταν:
"Είναι θέμα νόμου. Ημερομηνία λήξης έχουν και τα τσιρότα."
Αποστομωτική, εύστοχη και 100% σωστή απάντηση από κάποιαν σχετική μεν, άσχετη δε.
Σαφώς, λοιπόν, και δεν είναι θέμα μικροβίων.

Η αλλαγή χρώματος οφείλεται στην έκθεση στο φως ή/και στην παραπέρα διάλυση της νικοτίνης σε περισσότερο νερό.
Για άμεσα πειραματικά αποτελέσματα, αφήστε για δεκάλεπτο το ΚΤ (καπνισμένο ή μη) κάποιου στη λεκάνη...

Γιατί όμως αλλάζει η γεύση;

Η αλλαγή γεύσης που προκαλεί η έκθεση στον Ήλιο ίσως είναι παρόμοια με την αλλαγή γεύσης και των αναψυκτικών... για την οποία δεν ξέρω αν ενδιαφέρθηκε κανείς πού οφείλεται...
σου λέει, αφού δεν τηρούνται οι κανόνες συντήρησης... φταίξιμο δικό σου.

Άρα, μακριά από ηλιακές ακτίνες, τουλάχιστον για την προστασία της γεύσης, μέχρι αποτελεσμάτων των μελλοντικών ερευνών.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #112 στις: Ιουνίου 18, 2014, 01:09 »
εχω 2 30αρια liqua που ληξανε αρχες ιουνιου του 14 ... να τα ατμισω λετε ?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #113 στις: Ιουνίου 18, 2014, 01:11 »
Για λιγους μηνες μετα την ημερομηνια ληξης δεν παθαινεις κατι.
Αν ειχαν ληξει Ιουνιο το '13 να το συζητουσαμε. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 18, 2014, 01:16 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #114 στις: Ιουνίου 18, 2014, 01:31 »
Σωστός με μια μικρή διαφωνία στην τελευταία πρόταση: δεν νομίζω ότι η vg και η pg επιτρέπουν την ανάπτυξη μικροοργανισμών.
Πιθανότατα να έχεις δίκιο. Ξέρω πως η γλυκερίνη έχει αντιβακτηριδιακή δράση και η προπυλενογλυκόλη είναι μικροβιοκτόνα, αλλά δεν γνωρίζω αν καλύπτονται όλες οι πιθανότητες όταν το υγρό δεν έχει νικοτίνη.
ΔΕΝ πιστεύω πως υπάρχει πρόβλημα αλλά (μια που πιάσαμε το θέμα) θα ήθελα να μάθω με ακρίβεια.

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #115 στις: Ιουνίου 18, 2014, 01:55 »
Δυο  ίδια ΑΡΩΜΑΤΑ το ένα ληγμένο το άλλο όχι.
Έφτιαξα δυο υγρά, ίδια βάση, ίδια ποσότητα αρώματος ίδια ml.
Διαφορά στην γεύση και στο άτμισμα καμία.  Αρώματα που έχουν λήξει, για λογικό διάστημα,  τα χρησιμοποιώ κανονικά. Άλλωστε υπάρχουν και αρώματα τα οποία δεν αναγράφουν ημερομηνία λήξεως. Φροντίζω να μην έχει λήξει η βάση 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #116 στις: Ιουνίου 18, 2014, 01:58 »
Πιθανότατα να έχεις δίκιο. Ξέρω πως η γλυκερίνη έχει αντιβακτηριδιακή δράση και η προπυλενογλυκόλη είναι μικροβιοκτόνα, αλλά δεν γνωρίζω αν καλύπτονται όλες οι πιθανότητες όταν το υγρό δεν έχει νικοτίνη.
ΔΕΝ πιστεύω πως υπάρχει πρόβλημα αλλά (μια που πιάσαμε το θέμα) θα ήθελα να μάθω με ακρίβεια.

Έχω κι εγώ την ίδια απορία, κυρίως από την ύπαρξη του νερού, όμως:

Τα υπέρ:
http://vaping.gr/index.php/topic,10768.msg702640.html#msg702640
http://vaping.gr/index.php/topic,16467.msg710107.html#msg710107


Τα κατά:
http://vaping.gr/index.php/topic,10958.msg661401.html#msg661401

Κατακλείδα:
http://vaping.gr/index.php/topic,6318.msg552646.html#msg552646

Η απορία:
Οι μικροοργανισμοί (αν υπάρχουν) που φέρνουμε σε επαφή με το στόμα μας λόγω ατμίσματος είναι (διαφορετικοί/πιο δύσκολα αντιμετωπίσιμοι) από αυτούς που συναντάμε στην - εκτός ατμού - καθημερινή ζωή μας;
Έχουμε αντισώματα για δαύτους, δεν έχουμε;  :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 19, 2022, 12:18 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #117 στις: Ιουνίου 18, 2014, 02:32 »
Η απορία:
Οι μικροοργανισμοί (αν υπάρχουν) που φέρνουμε σε επαφή με το στόμα μας λόγω ατμίσματος είναι (διαφορετικοί/πιο δύσκολα αντιμετωπίσιμοι) από αυτούς που συναντάμε στην - εκτός ατμού - καθημερινή ζωή μας;
Έχουμε αντισώματα για δαύτους, δεν έχουμε;  :dontknow:
Δεν νομίζω πως υπάρχει υπόνοια για ιδιαίτερους μικροοργανισμούς που να σχετίζονται με το άτμισμα.
Σε περίπτωση τελείως αυτοσχέδιου DIY υγρού ίσως υπάρχει μια πιθανότητα -σύμφωνα και με το λινκ του Πάνου της Atmos που έβαλες.
Πάντως, για να γυρίσω στο θέμα του νήματος, η νικοτίνη όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει.
Όταν δεν υπάρχει νικοτίνη μήπως υπάρχει πιθανότητα να αναπτυχθούν στο υγρό μικρόβια αν μείνει πολύ καιρό;
Από την ίδια απάντηση φαίνεται πως όχι -εφόσον τουλάχιστον μιλάμε για υγρό έτοιμο ή φτιαγμένο με υλικά ατμίσματος.
Θα ήθελα και κάποια επιβεβαίωση πως κατάλαβα σωστά, αλλά αυτό βλέπω!
 :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #118 στις: Ιουνίου 18, 2014, 12:17 »
Ναι, αυτό ακριβώς κατάλαβα κι εγώ.
Κάπου είχε γραφεί επίσης από τον Πάνο ότι είναι αδύνατον να αναπτυχθούν μικρόβια σε περιβάλλον pg/vg.
Μένουν μόνο τα καθημερινά (μη συγκεντρωμένα) μικρόβια της ατμόσφαιρας.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #119 στις: Ιουνίου 18, 2014, 12:54 »
Στα ίδια κυμαίνεται και η δική μου άποψη. Μία καλή λύση, είναι κάποιος να κάνει μία μελέτη: 3 σετ υγρών (ίδια). Το πρώτο σετ αποσφραγίζεται στο χημείο και αναλύεται (control). Το δεύτερο αποθηκεύεται σφραγισμένο. Το τρίτο ανοίγεται, κλείνεται και αποθηκεύεται κλειστό στις ίδιες συνθήκες με το 2ο, μέχρι την ημερομηνία λήξης τους. Και μετά ανάλυση και πάλι!

Αν βρω χρόνο, πολύ ευχαρίστως, αλλά μετά τον Αύγουστο!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207706 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173752 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4086 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias