vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, infernity, bloodlessz

Twitter

Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Τον τελευταίο μήνα με την αναμενόμενη εφαρμογή της νέας φορολογίας στα ατμιστικά υγρά, τηρούσαμε στάση αναμονής για το πως θα κινηθεί η αγορά σε επίπεδο τιμών.
Ας συζητήσουμε εδώ τις απόψεις και εμπειρίες μας όσο θα ξεκαθαρίζει το τοπίο και ας προσπαθήσουμε να είμαστε όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικοί, χωρίς την φόρτιση που επιφέρει μια αύξηση λόγω παράλογης φορολόγησης.
Παραθέτω μερικά ποστς που είχα κάνει σε άλλο νήμα.

Εγώ πάντως βλέπω μεγάλη ντόπια εταιρεία που είχε το "παλιό" 30μελο στα 11€, να δίνει το νέο 10μελο στα 6€. Κοινώς το το 1/3 της ποσότητας κοστίσει κοντά στο 60% της παλιάς τιμής  
Δεν αρχίσαμε καλά το πράμα νομίζω...

Και έχουμε κάνει και τους υπολογισμούς στις τιμές λιανικής, δηλαδή ακόμα χειρότερα στην πραγματικότητα και ακόμα μεγαλύτερο καπέλο.
Όπως έχω ξαναγράψει, θα ζήσουμε εποχές από δραχμή σε ευρώ που η τυρόπιτα πήγε από 100δρχ στο 1ευρώ μέσα σε μια νύχτα.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2017, 20:29 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 20:33 »
Το νήμα είναι πολύ καλό και πολύ χρήσιμο.

Θα παρακαλούσα κι εγώ να αποφύγουμε τις "κορώνες" και να παραμείνουμε στην καθαρή πληροφορία.

Τα παραδείγματα (ακόμαι και με link) δεν απαγορεύονται,
αρκεί να είμαστε ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΙ για τις τιμές προ φόρου.
Αν δεν είστε σίγουροι παρακαλώ αποφύγετε ονόματα και link.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 20:41 »
 βαση 0νικη σε γνωστο σαιτ(που φυσικα δεν ειναι και το μονο)απο 3 ευρω στα 15,40 τωρα..100μλ εννωειται..ειναι τρομερη η αυξηση πραγματικα.τρομακτικη ομολογουμενως. :o

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 20:49 »
Αν και θα αργήσω πολύ να ξαναπάρω υγρά, όπως έγραψα και σε άλλο νήμα όλα στο χέρι μας είναι. Μια φορά την πατήσαμε τότε με την αλλαγή δραχμής σε ευρώ, ας μην την ξαναπατήσουμε. Αν δεν αγοράζουμε από αυτούς αλλά από ΕΔΩ που δεν έβαλε καπελάκι και από όσα άλλα εδώ βρούμε, τότε και αυτοί θα αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές εκεί που πρέπει, αλλιώς θα την ξαναπατήσουμε. Όπως αναγκάστηκαν τα cafe να ρίξουν την τιμή του καφέ στο ευρώ και της τυρόπιτας από τα 2 στο 1 ευρώ για να πουλήσουν έτσι θα πρέπει να αναγκαστούν και αυτοί γιατί κακά τα ψέματα το έχουν κάνει καρτέλ σε όλα. Δεν μπορεί να πουλάνε πχ το καρούλι το σύρμα 6-10 ευρώ και ο άλλος στη Δράμα το ίδιο σύρμα με 2,5 ευρώ το καρούλι. Επίσης καλό είναι να δοκιμάζουμε και να μην ακούμε ή διαβάζουμε πχ ότι ναι φθηνό το υγρό αλλά εμένα μου έβγαλε χημεικίλα και να το πιστεύουμε αυτό χωρίς να δοκιμάσουμε ή ότι ναι φθηνό το σύρμα αλλά βρέθηκα τυχαία στο μαγαζί και ήταν βρόμικο, χωρίς να μας κάνει εντύπωση ότι πως ρε φίλε βρέθηκες ξαφνικά εκεί από το άλλο άκρο της γης τώρα που λέμε ότι εκεί θα βρείτε φθηνό σύρμα; Έτσι για να τα λέμε όλα και με το όνομά τους και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Εγώ εμπιστεύομαι τα μάτια μου και τη γεύση μου, τις γνώμες τις σέβομαι αλλά προσπαθώ να σχηματίσω τη δική μου άποψη, έτσι πρέπει να κάνουν όλοι και βέβαια να μην είναι προκατειλημμένοι με τίποτα πριν δουν και δοκιμάσουν.

ΥΓ: Να συμπληρώσω ότι ο συγκεκριμένος επιχειρηματίας, που αναφέρω στο παράδειγμα, σωστά έβαλε τον φόρο από 1η Ιανουαρίου αφού είναι ο αποκλειστικός εισαγωγέας για την Ελλάδα και από 1,99 το 10μελο πήγε στα 3,25 με φόρο και ΦΠΑ.

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 20:51 »
Όπως είπε και ο Γιάννης πιο πάνω....και εγώ το φοβάμαι αυτό(ισοτιμία δραχμής-euro).
Δυστυχώς πιστεύω το ελληνικό δαιμόνιο θα επικρατήσει πάλι(όχι σε όλους),αλλά σε ένα μεγάλο ποσοστό
και αυτοί που ήθελαν να ξεκινήσουν το Η.Τ ή ξεκίνησαν τώρα...θα φάνε μεγάλη ήτα...(δυστυχώς) :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 20:51 »
βαση 0νικη σε γνωστο σαιτ(που φυσικα δεν ειναι και το μονο)απο 3 ευρω στα 15,40 τωρα..100μλ εννωειται..ειναι τρομερη η αυξηση πραγματικα.τρομακτικη ομολογουμενως. :o
Η αύξηση είναι τρομερή πραγματικά, αλλά το εν λόγω σάιτ έβαλε ΑΚΡΙΒΩΣ όση επιβάλει ο νέος νόμος.
Ούτε ένα σεντς παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 20:54 »
Εδω βλεπουμε ενα καθαρο παραδειγμα 1,99ευρω πριν το νεο νομο 3,25ευρω με της νεες τιμες οπως ενημερωνει αναλυτικα το καταστημα οτι λεει ο νομος βεβαια  παντα http://theliquid.gr/?age-verified=6aae23b935

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 20:56 »
εαν εχω πιασει καλα το νημα ,απλα παρουσιαζω 2 site.
η διαφορα ειναι ανω ποταμων
http://flavourart.com/en/store/eliquid/e-liquid-with-nicotine/10-ml/monsoon-e-liquid-10ml-with-nicotine/

https://smokers.land/flavour-art-monsoon-10ml?search=monsoon

διπλασια τιμη.


εναν κοιταξετε το πρωτο site καλα θα δειτε και την
MONSOON | e-liquid 100ml with nicotine να εχει 10 euro Π.φ
και Μ.Φ 59,17
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2017, 20:58 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 21:01 »
Καλό θα ήταν να συγκρίνουμε τιμές στο ίδο site (εφόσον γνωρίζουμε με σιγουριά τις παλιές).

Υπάρχουν ακόμα ορισμένα sites που δεν έχουν προσαρμόσεει τις τιμές τους στην νέα φορολογία (παρόλο που είναι υποχρεωμένοι)
οπότε η σύγκριση είναι άδικη αν γίνεται έτσι.

Είμαστε σίγουροι πως η τιμή στο δεύτερο site είναι ΜΕΤΑ την προσρμογή των τιμών λόγω φόρου;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος yorgoss

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 21:02 »
η αγορά θα αυτορυθμιστεί από μόνη της...ο cruiser είπε ότι πολλά υγρά θα εξαφανιστούν από την ελληνική αγορά από 1/3/17
επίσης ένα μεγάλο μέρος της ατμιστικής κοινότητας (απευθύνομαι στον spy που το είχε σχολιάσει σε άλλο νήμα) που αντιπροσωπεύει μεγάλο μέρος της κατανάλωσης ή μάλλον του τζίρου στην αγορά ηλεκτρονικού τσιγάρου έχει στοκάρει βάσεις και υγρά....
μετά από 12 μήνες η αγορά θα έχει αλλάξει εντελώς και όσοι συνεχίζουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο διότι πολλοί διαλαλούν την πρόθεση τους να το κόψουν σύντομα θα έχουν λιγότερες, ακριβότερες και ποιοτικότερες επιλογές...φυσικά το diy έχει δεχθεί τεράστιο και ανεπανόρθωτο πλήγμα εκτός αν βρεθεί κάποιος τρόπος οι βάσεις να μην συμπεριλαμβάνονται στα υγρά αναπλήρωσης...
το πρόβλημα είναι ότι το η.τ. είναι μέρος της ζωής μας και υπάρχουν και άλλα σπουδαιότεροι και σημαντικοτεροι τομείς της ζωής μας που θα επιδεινωθούν τους επόμενους μήνες-χρόνια....υπομονή και κουράγια σε όλους...τουλάχιστον η συμμετοχή και η πληροφόρηση από το φόρουμ βοήθησε αρκετούς από μας να έχουμε προνοήσει τουλάχιστον για τον τομέα αυτό

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 21:05 »
Η αύξηση είναι τρομερή πραγματικά, αλλά το εν λόγω σάιτ έβαλε ΑΚΡΙΒΩΣ όση επιβάλει ο νέος νόμος.
Ούτε ένα σεντς παραπάνω.
μα δεν κατακρινω το σαιτ μιλαω για την αυξηση που ναι μεν συμφωνα με το νομο οπως ειπες ειναι ακριβεστατη και προς τιμην τους αλλα απτην αλλη οταν ενας ατμιστης βλεπει το βασικο του εργαλειο την βαση που ειχε 2-3 ευρω να πηγαινει στα 15 νιωθει οπως και ναχει ενα ΔΕΟΣ να το πω.

Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 21:12 »
Η αληθεια ειναι παντως πως Atmistique απο 4,5€ την 6αρα Pink Mule την εχει 15,40 πλεον απο την πρωτη κιολας μερα αν δεν κανω λαθος του 2017.

Παντως ακομα υπαρχουν με παλιες τιμες σε μερικους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2017, 21:28 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 21:16 »
Εγω παντως ενοιωσα απιστευτη κοροιδια και εκμεταλευση.........δεν λεω καλο ειναι να υπαρχουν νομοι, ελεγχος και ποιοτητα ως φυσικο επακολουθο της εφαρμογης τους αλλα οχι και ετσι....... Λιγο οφ τοπικ συγχωρεστε με, αλλα δεν κρατηθηκα, την αδικια δεν την μπορω αλλο.....


Επιβεβαιωνω παντως και εγω οτι πολλα σαιτ δεν εχουν αλλαξει τιμες σε ολα τα ειδη επειδη εχουν ακομα στοκ. Σε λιγες μερες, μετρημενες στα δαχτυλα παντως, θα εχουν ξεμεινει και αυτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2017, 21:29 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 21:23 »
Η αληθεια ειναι παντως πως Atmistique απο 4,5€ την 6αρα Pink Mule την εχει 15,40 πλεον απο την πρωτη κιολας μερα αν δεν κανω λαθος του 2017.
Παντως ακομα υπαρχουν με παλιες τιμες σε μερικους.
Μια μικρή διόρθωση......15,40 έχει τη μηδενική (από 3 € μέχρι 31.12.2016) και 16,90 € την 6άρα (από 4,5 € μέχρι 31.12.2016).

Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 21:26 »
Ναι εχεις δικιο. Εγω μια που ειδα τιμη και μια που εκλεισα το site ....  :)) :))

Παρηγγειλα απο αλλου με παλιες τιμες.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2017, 21:30 από e-spy »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 70 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro