vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #855 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 21:08 »
Παράδειγμα: φτιάχνω αυτό. Το ομόμετρο (της eLeaf) μου το διαβάζει ως 1.24. Το πιέζω με τη τσιμπίδα, κάνω reset το ομόμετρο και δεν-θυμάμαι-πόσο-πιο-κάτω μου το βγάζει (πάνω από 1, κάτω από 1.2, τώρα το "πόσο" θα σας γελάσω, έγινε όταν είχα Kanthal καβάντζα). Το βάζω στο iStick και το διαβάζει 1.1. Το κάνω fire πιέζοντας με την τσιμπίδα "για να κολλήσει το microcoil" και... το διαβάζει 0.7-0.8;!;! Αφήνω την τσιμπίδα και το διαβάζει 1.1, "το σωστό". Ξαναπατάω το fire και το ξαναδείχνει 1.1. Αφήνω το fire, το πιέζω με την τσιμπίδα "επειδή σκέφτομαι πως ίσως να υπάρχουν ακόμα κενά ανάμεσα στις σπείρες, καλύτερα να είμαστε σίγουροι" και το ξαναδιαβάζει... 0.7-0.8;!;! Βγάζω το coil, ελέγχω πως δεν έχει αλλοιωθεί, το βάζω στο ομόμετρο και το διαβάζει 1.14 - 1.25. Και ερωτώ: τι διάολο;!

Έχω αρχίσει να έχω υποψίες για αυτό που ειπώθηκε, για το pin στο ομόμετρο, πως δεν κάνει καλή επαφή με κάποιους ατμοποιητές. Τώρα, δεν με παίρνει να το ψάξω (no more Kanthal available for now), αλλά οι μεταβολές του iStick; Ειδικά όταν έχει "κλειδώσει" στο "σωστό" νούμερο; Γιατί ξαναπέφτει μετά; Κάποιο βραχυκυκλωματάκι, κάπου, κάπως; Σημειώνω πως το παραπάνω ήταν η... τελευταία μου περιπέτεια, και το παρατήρησα ΟΧΙ σε RTA αλλά σε επισκευασμένο coil της Ατλαντίδας.

@makis66 Όπως κατάλαβες, ο μοναδικός εξοπλισμός που έχω - για την ώρα - είναι ένα ομόμετρο eLeaf και ένα iStick 30W. Περιμένω και ένα Sigelei 150W TC. Αυτάααα!

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #856 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 22:26 »
Φίλε μου αν βλέπεις μεταβολές στην τιμή της αντίστασης όταν πυροδοτείς το mod και πιέζεις με την τσιμπίδα είναι φυσιολογικό.  Το έχω δει και εγώ, εκείνη την στιγμή πειράζεις την αντίσταση δεν μπορεί να σταθεροποιηθεί και το λες και μόνος σου ότι όταν την αφήνεις ήσυχη μια χαρά την μετράει το istick.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #857 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 00:26 »
ducklord το ανέφεραν και μερικά παιδία πιο πίσω, δεν χρησιμοποιείς τσιμπίδα ενώ έχεις πατημένο το fire. Πρώτα πυρώνεις (fire), αφήνεις και μετά πιέζεις με τσιμπίδα.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #858 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 00:30 »
Νομίζω ότι ανέφερε πως έχει κεραμική τσιμπίδα οπότε δεν έχει θέμα να πιέζει ενώ πυροδοτεί (για βραχυκύκλωμα εννοώ).  Απλά θα πρέπει να ξέρει ότι εκείνη την στιγμή δεν μπορεί να μετρήσει σωστά το mod και για αυτό βλέπει μεταβολές στην τιμή της αντίστασης.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #859 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 02:30 »
Παιδιά όταν πιέζεις με την κεραμική τσιμπίδα στην ουσία βραχυκυκλώνεις τις σπείρες του πηνίου γιατί το ενώνεις, το κάνεις ένω σώμα.
Γι αυτό αλλάζει και η τιμή του.
Επειδή είναι κεραμικό δεν βραχυκυκλώνει τελείως απλώς μειώνεται η τιμή της αντίστασης.
Αν αυτό το κάνεις με μεταλλική τσιμπίδα κάνεις ολοκληρωτικό βραχυκύκλωμα.
Γι αυτό ποτέ δεν πατάμε το fire button όταν πιέζουμε την τσιμπίδα και ας είναι κεραμική.
Αφού πυρώσει αφήνουμε το fire και συμπιέζουμε το πηνίο.
Φίλε μου ducklord μια χαρά είναι οι ενδείξεις που αναφέρεις μονάχα ακολούθησε την παραπάνω συμβουλή μου.
Η κανονική ένδειξη είναι αυτή που σου δίνει το ωμόμετρο και όχι αυτή που παίρνεις όταν πατάς fire, πυρώνεις και συμπιέζεις το πηνίο.
Άρα όλα καλά. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #860 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 09:04 »
Ναι, Μάκη, το ξέρω (αν και εγώ δεν πιστεύω ότι έχεις πρόβλημα να πατάς και να πιέζεις ταυτόχρονα με κεραμική αλλά δεν είναι αυτό το θέμα).  Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω στον φίλο ducklord ότι είναι φυσιολογικό αυτό που βλέπει και δεν κινδυνεύει να ανατιναχτεί όπως συνέχεια λέει  :)) .

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #861 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 12:29 »
Nαι φυσικά δεν υπάρχει θέμα να πατάς fire και να πιέζεις με κεραμική τσιμπίδα το πηνίο, απλώς αλλάζει για λίγο η τιμή της αντίστασης.
Με τόσες προστασίες που έχουν πλέον τα μόντς δεν υπάρχει θέμα ανατίναξης. :)
Απλώς θέλει πολύ προσοχή και να ξέρουμε τί κάνουμε. ;)

Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #862 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 16:34 »
Μεταξύ freakshow και freakshow mini ποιον να προτιμήσω;

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #863 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 17:47 »
Τον mini ξεκάθαρα. Μπορεί να κρατάει λίγο παραπάνω υγρό ο κανονικός, αλλά η διαφορά στη γεύση είναι χαώδης.

Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #864 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 20:55 »
Εχεις στο μυαλο σου καποιον καλύτερο απο fasttech με bottom airflow η να μεινω στον mini;

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #865 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 21:42 »
Όταν λες καλύτερο τι εννοείς; Σκοπεύεις να ξεπεράσεις τα 60 Watt; Αν όχι, μη το σκέφτεσαι καν.


Θα σου έλεγα να τσιμπήσεις και το Sapor RDA που είναι και αυτό φθηνό. Κάποιο πιστεύουν οτι την καλύτερη γεύση την παίρνεις με αέρα από κάτω. Εγώ ως τώρα, ότι ντρίπερ με αέρα από πάνω έχω δοκιμάσει, έχω ξετρελαθεί. Εκτός αν σκοπεύεις να κάνεις τσιγαρίσιες. Όλα τα top airflow είναι για πνευμονικές.

Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #866 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 22:50 »
Ειχα κανει  παραγγελια aeolus rda, mini vertex και lethali,  απλα επειδη ο Lethali δεν υπαρχει πια διαθέσιμος ελεγα για τριτο να βαλω καποιον με bottom airflow οπως ο freakshow η o mad hatter. Ιδιο airflow με τον sapor εχει και ο aeolus γιαυτό και δεν τον εχω στα υποψιν

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #867 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 22:56 »
Αα ναι, εσύ εισαι που τα λέγαμε καμιά σελίδα πιο πίσω. Ξεχάστηκα  ;D

Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #868 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 22:58 »
Ετσι μπραβο. Τωρα που με θυμηθηκες δωσε μου τα φωτα σου. 

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #869 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 23:14 »
Τα καλά πράγματα είναι πάντα διαθέσιμα... :)

https://www.fasttech.com/product/2576101

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12225 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499811 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7481 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21043 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195082 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1768 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos