vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

137 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, lagoudakis, gfilip, Jorge, jim356, FaniFox, karasarinis, manoslykos

Twitter

Πρώτες επαφές,απόψεις και ερωτήσεις για το ΗΤ.

Απ: Πρώτες επαφές,απόψεις και ερωτήσεις για το ΗΤ.
« Απάντηση #45 στις: Ιουλίου 20, 2010, 18:55 »
Καλησπέρα και απο μενα. Είμαι νέοπας μολις σημερα παρελαβα τα Η. Τ. απο την NJOY. Ολα καλά απλά έχω μια απορία. Υπάρχει συγκεκριμενος τροπος να ρουφας για να την ακουσεις. Εχω κανει αρκετες τζουρες αλλά μόνο 2 φορες καταφερα να με χτυπήσουν τον λαιμο. Κάπνιζα (τι καπνιζα; σημερα ηδη άδειασα ένα πακέτο) βαρία τσιγάρα περιπου 40 την ημερα. Σήμερα την παλευω απο το μεσημέρη  με Η.Τ. Αντε να δουμε ποσο θα αντέξω.

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτες επαφές,απόψεις και ερωτήσεις για το ΗΤ.
« Απάντηση #46 στις: Ιουλίου 20, 2010, 19:33 »
Καλως ηρθες και καλη αρχη με το ΗΤ.Παρε πρωτα τον αερα του ΗΤ με την συσκευη που πηρες,και αργοτερα χτυπας ενα ego οπου εκει,μαζι με το αναλογο υγρο θα δεις τι εστι χτυπημα στο ΗΤ.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτες επαφές,απόψεις και ερωτήσεις για το ΗΤ.
« Απάντηση #47 στις: Ιουλίου 20, 2010, 19:57 »
Καλώς ήρθες και από μένα και καλή επιτυχία με το ηλεκτρονικό.

Τα φυσίγγια που ατμίζεις στο NJoy είναι με νικοτίνη ή χωρίς?

Απ: Πρώτες επαφές,απόψεις και ερωτήσεις για το ΗΤ.
« Απάντηση #48 στις: Ιουλίου 20, 2010, 20:03 »
ειναι τα regular. Εχς μια απορια ακομη. το φιλτρο θα πρεπει να ζεματαει, γιατι παρατιρισα πςσ μετα απο 2-3 ρουφιξιες ζεσταινεται υπερβολικα αλλα μετα ο ατμος του καπως χτυπαει. Γενικα θέλω να μου πειτε αν ειναι δυνατον τον τροπο που ρουφατε το ΗΤ

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτες επαφές,απόψεις και ερωτήσεις για το ΗΤ.
« Απάντηση #49 στις: Ιουλίου 20, 2010, 20:18 »
ειναι τα regular. Εχς μια απορια ακομη. το φιλτρο θα πρεπει να ζεματαει, γιατι παρατιρισα πςσ μετα απο 2-3 ρουφιξιες ζεσταινεται υπερβολικα αλλα μετα ο ατμος του καπως χτυπαει. Γενικα θέλω να μου πειτε αν ειναι δυνατον τον τροπο που ρουφατε το ΗΤ
Το regular χαρακτηρίζει τη γεύση και όχι την ποσότητα της νικοτίνης.
Εάν είναι χωρίς ή με λίγη νικοτίνη είναι λογικό να μην νιώθεις χτύπημα.

Μια πιθανότητα είναι το φίλτρο σου να έχει μείνει χωρίς υγρό, δηλαδή να έχει τελειώσει.
Σε αυτή την περίπτωση είναι πιθανό λόγω θερμοκρασίας να καεί ο πολυεστέρας που εμπεριέχει και αυτό δεν είναι καθόλου καλό για εισπνοή, παρότι μπορεί σε κάποιον νέο ατμιστή να φανεί ως "χτύπημα".

Απ: Πρώτες επαφές,απόψεις και ερωτήσεις για το ΗΤ.
« Απάντηση #50 στις: Ιουλίου 20, 2010, 20:46 »
Συμφωνα με το site τους την γευση τους την χαρακτηριζει traditional και την περιεκτικοτητα σε regular, lightm ultra light. Πανω στην συσκευασια παντως γραφει οτι εχει 1,8% νικοτίνη με ότι αυτο εννοεί. Παραδοξως μετα απο πολλες προσπαθειες αρχισε να δουλευει. Το θεμα με τον καμμενο πολυεστερα αρχισε να με προβληματιζει. Πως ξεχωριζεις την διαφορα? Εμπειρικά?

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτες επαφές,απόψεις και ερωτήσεις για το ΗΤ.
« Απάντηση #51 στις: Ιουλίου 20, 2010, 21:49 »
Γεια σου Γιάννη  :)
Εμπειρικά, αν σου φέρνει βήξιμο ή κάψιμο στο λαιμό, τότε ρουφάς.... πολυεστέρα  :))

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πρώτες επαφές,απόψεις και ερωτήσεις για το ΗΤ.
« Απάντηση #52 στις: Ιουλίου 20, 2010, 22:18 »
Καλώς ήρθες φίλε!
Ο καμένος πολυεστέρας έχει μια εξαιρετικά δυσάρεστη οσμή και η γεύση του είναι ανυπόφορα βαριά.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτες επαφές,απόψεις και ερωτήσεις για το ΗΤ.
« Απάντηση #53 στις: Ιουλίου 20, 2010, 22:32 »
επίσης χρησιμοποίησε και μερικά ακόμα φιλτράκια για να έχεις πιο σαφή εικόνα αφού ενδέχεται κάποιο να μη λειτουργεί σωστά.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Πρώτες επαφές,απόψεις και ερωτήσεις για το ΗΤ.
« Απάντηση #54 στις: Ιουλίου 21, 2010, 06:11 »
Παράθεση
Πανω στην συσκευασια παντως γραφει οτι εχει 1,8% νικοτίνη με ότι αυτο εννοεί. Παραδοξως μετα απο πολλες προσπαθειες αρχισε να δουλευει. Το θεμα με τον καμμενο πολυεστερα αρχισε να με προβληματιζει. Πως ξεχωριζεις την διαφορα? Εμπειρικά?

1,8% νικοτίνη είναι 18mg/ml υγρού ,συνήθως έτσι το εκφράζουμε
18mg/ml είναι μέτρια προς αρκετή νικοτίνη , άρα το κτύπημα πρέπει να είναι καλό.
Μην αφήνεις τον ατμοποιητή να ζεσταίνεται υπερβολικά
Σε ένα ΗΤ πολλά μπορεί να παίζουν για ένα στρωτό άτμισμα όπως πχ η ισχύς και διάρκεια της μπαταρίας. Πάντως 2 γενικές συμβουλές έτσι ώστε να εξασφαλίζεις ροή υγρού προς τον ατμοποιητή είναι
- τράβα αργές και μακρόσυρτες τζούρες
- επειδή απ ότι κατάλαβα δε χρησιμοποιείς υγρό , αλλά προγεμισμένα φιλτράκια, αν βλέπεις τον πολυεστέρα στεγνό , γύρνα ανάποδα το τσιγάρο ετσι ώστε να "τρέξει" λίγο υγρό στον άτμο. Το καλύτερο πάντως είναι να προμηθευτείς υγρά αναπλήρωσης ώστε να στάζεις που και που μερικές σταγόνες. Ρούφηγμα με στεγνό ατμοποιητή είναι ότι χειρότερο.
Καμένο πολυεστέρα μπορείς να τον καταλάβεις απο την αλλαγή χρώματος προς το κίτρινο στην άκρη του και απο την σκληρότητα που έχουν οι ίνες του εκέι που ζεσταίνεται. Ουσιαστικά ο πολυεστέρας δεν καίγεται, απλά ζεσταίνεται και σκληραίνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 21, 2010, 19:31 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος Estella

  • *
  • 8
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πρώτες επαφές,απόψεις και ερωτήσεις για το ΗΤ.
« Απάντηση #55 στις: Ιουλίου 21, 2010, 16:42 »
 Γειά σας και πάλι :thumpup:
Πέρασε ήδη μια εβδομάδα και όλα πάνε καλά...ένα θεματάκι μόνο σε σχέση με τον περίγυρο... καμία ενθάρρυνση...και παντού βλέμματα περιέργειας μέχρι και γελάκια κοροϊδίας έχω πιάσει... Δεν ξέρω αν συνέβη και σε εσάς απλά ήθελα να το αναφέρω...και φυσικά δεν με πτοούν !!!! KEEP WALKING Yianni.   ;D

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτες επαφές,απόψεις και ερωτήσεις για το ΗΤ.
« Απάντηση #56 στις: Ιουλίου 21, 2010, 18:21 »
Ζηλεύουνε που κατάφερες να αποχωρήσεις απο το club των καπνιστών .. Γιαυτό βλέπεις τέτοιες αντιδράσεις ... Έχει τύχει και σε μένα πολλές φορές αυτό ! :) :)

Αποσυνδεδεμένος mikepl0

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτες επαφές,απόψεις και ερωτήσεις για το ΗΤ.
« Απάντηση #57 στις: Ιουλίου 25, 2010, 19:50 »
Καλησπέρα και από μένα.
Από τις 23/06/10 έχω αρχίσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Λόγω του ότι είμαι γκατζετάκιας το γνώριζα από παλιά αλλά ποτέ δεν έψαξα το θέμα.  Από τις 20/06/10 μου ήρθε φλασιά και για να είμαι ειλικρινής η αύξηση των τιμών στα κτ με έκανε να ψαχτώ. Αφού έψαξα αρκετά περιττό να σας πω ότι μαγεύτικα από το μικρό αυτό θαύμα. Ως αρχάριος παράγγειλα σχετικά αμέσως (στις 22/06/10) ΗΤ με cartomizer. Στις 23 άρχισα να ατμίζω όπως πολύ σωστά το γράφετε. Σήμερα 25/07/10 και ως γκατζετάκιας, θέλω κάτι πιο "πολύπλοκο"όπως φίλτρα τα οποία γεμίζουν με υγρά και ξεχωριστό ατμοποιητή. Επίσης νομίζω και διορθώστε με αν κάνω λάθος, ότι είναι ακόμα πιο οικονομικό από έτοιμο cartomizer. Έχω βρει τις απαντήσεις που χρειάζομαι και το χρωστάω σε αυτό το φορουμ. Ένα άλλο πολυ φοβερό είναι οι ατμοποιητές οι οποίοι έχουν και μοντέλα και αυτό μου αρέσει πολύ. Ευχαριστώ το φόρουμ και τα παιδιά που έχουν γράψει και βοηθάνε του νέους ατμιστές.

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτες επαφές,απόψεις και ερωτήσεις για το ΗΤ.
« Απάντηση #58 στις: Ιουλίου 26, 2010, 12:01 »
Καλώς όρισες Mikepl0 :bye:
Kαλή πορεία στον ατμιστικό χώρο!

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Πρώτες επαφές,απόψεις και ερωτήσεις για το ΗΤ.
« Απάντηση #59 στις: Ιουλίου 26, 2010, 17:00 »
Estella, έχω κλείσει χρόνο και ακόμα δεν έχω ενθάρρυνση. Μάλιστα, πολλοί καπνιστές μου λένε πως είναι προτιμότερο να το κόψεις το κ.τ. - άσχετα που εδώ και έναν χρόνο ΑΥΤΟΙ δεν το έχουν κάνει .......
Η μόνη που είναι ευμενώς ουδέτερη είναι η γυναίκα μου διότι  δεν βρωμούν τα ρούχα μου, το σπίτι και η αναπνοή μου....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314711 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix