vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

90 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, amdnikos

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2880 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2018, 21:51 »
Καλά, μόνο μην λες μετά ότι κάνεις δεν προσπάθησε...


Όσον αφορά τις αποφάσεις του στε, όντως υπάρχει η υποχρέωση της κυβέρνησης να εναρμονιστει με την απόφαση, αλλά όποτε το θέλει. Σε αρκετές περιπτώσεις αυτό έχει οδηγήσει σε επί χρόνια εφαρμογή αντισυνταγματικου νόμου. Ένα από τα παράλογα στην Ελλάδα, που όμως ένας συνταγματολογος θα σου εξηγούσε επακριβώς. Ο λόγος είναι η διάκριση των εξουσιών. Μάι ας που λέγαν και στο κωριο μου.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2881 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2018, 21:59 »
Το "όποτε θέλει" είναι σχετικό. Ιδιαίτερα όταν έχει να κάνει με εισπρακτικό Νόμο. Από τη στιγμή που καθαρογραφεί η απόφαση, η κυβέρνηση υποχρεούται άμεσα να καταργήσει τις ανάλογες διατάξεις. Αν δεν το κάνει άμεσα, όταν το κάνει, θα έχει αναδρομική ισχύ που σημαίνει ότι θα κληθεί το κράτος να επιστρέψει τον αχρεωστήστως καταβληθέντα ΕΦΚ και μάλιστα εντόκως από την ημερομηνία καθαρογραφής της απόφασης. Και αυτό μπορεί να επεκταθεί ακόμα περισσότερο: είναι πολύ πιθανό το ΣτΕ να ορίζει στην απόφασή του την αναδρομική επιστροφή του ήδη καταβληθέντα ΕΦΚ από την έναρξη του Νόμου, όχι εντόκως πάντως.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2882 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2018, 22:19 »
Τι ρομαντικός νέος. Πάρτε ένα χαρτάκι και πείτε στην ουρά με τους υπόλοιπους. Όσοι έχουν να λαμβάνουν από το κράτος θα εξυπηρετηθουν κατά προτεραιότητα όταν δεν θα απαιτείται πρωτογενές πλεόνασμα.

Πάντως είχα κατά νου κάτι αναδρομικά που από δικαστική απόφαση γίνανε λατερνα επί χρόνια.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2883 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2018, 22:24 »
Ρομαντικός ποτέ. Για υποχρεώσεις έγραψα, όχι για το τι γίνεται στην πραγματικότητα.

Ξέρω τι ωραία που περνάω κάθε χρονιά που κάνω δηλώσεις αστυνομικών: εκτός από την τρέχουσα, πρέπει να κάνω και χειρόγραφες τροποποιητικές για αναδρομικά που παίρνουν μέσα στη χρονιά και αφορούν προηγούμενα έτη...

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2884 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2018, 20:10 »
Στο παρακάτω βίντεο που έβαλε το μέλος [member=20959]WannaTryOnMe[/member] εδώ άκουσα τον κο Παναγιωτόπουλο να αναφέρει (περίπου στο 1:37) ότι οι εταιρείες σταμάτησαν να πωλούν στο εξωτερικό γιατί το κράτος απαγόρευσε τις διακρατικές πωλήσεις και έχασαν μεγάλο μέρος του τζίρου τους.

Ισχύει αυτό;  Είχα την εντύπωση ότι η νομοθεσία απαγορεύει την εισαγωγή ατμιστικών προϊόντων και ότι οι εξαγωγές/πωλήσεις δεν έχουν θέμα.  :dontknow:

https://www.youtube.com/watch?v=5TISoWNI4us&feature=youtu.be&t=5742

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2885 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2018, 20:51 »
Προφανως εννοει καποιες χωρες της ΕΕ που απαγορευσαν και αυτες τις διακρατικες πωλησεις σε ιδιωτες, επομενως δεν μπορει να στειλει προιοντα σε ιδιωτες σε αυτες.
Για κανονικες εξαγωγες σε εμπορους, δεν νομιζω να υπαρχει θεμα.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2886 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2018, 20:57 »
Απαγορεύονται οι διασυνοριακές εξ αποστάσεως πωλήσεις ηλεκτρονικών τσιγάρων και περιεκτών επαναπλήρωσης από το εξωτερικό προς την Ελλάδα. Ωστόσο, επιτρέπονται οι διασυνοριακές εξ αποστάσεως πωλήσεις ηλεκτρονικών τσιγάρων και περιεκτών επαναπλήρωσης από την Ελλάδα προς το εξωτερικό, υπό την προϋπόθεση ότι τα κράτη μέλη, στην αγορά των οποίων θα διατεθούν τα προϊόντα αυτά, δεν έχουν απαγορεύσει τις εν λόγω διασυνοριακές πωλήσεις.

[justify]Παντως, μπαινοντας στο site του atmoslab καταχωροντας εικονικη παραγγελια για Ιταλια προχωραει κανονικα μεχρι το paypal . Εχει και shipping methods Ελτα / DHL. Στο καλαθι εβαλα Thunder , Μist προς 2 ευρω το κομματι. Φυσικα προχωραει και προς Ελλαδα η παραγγελια. Δε ξερω τι βασεις ειναι αυτες παντως στη φωτο που εχει δειχνει το γνωστο μπουστερακι 20mg/ml[/justify]

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2887 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2018, 23:26 »
Τα ακριβή λόγια του ήταν

Παράθεση
Το κράτος απαγόρευσε τις διακρατικές και εμείς (τα μαγαζιά) σταματήσαμε τις πωλήσεις στο εξωτερικό από το eshop και χάσαμε ένα τζίρο ακριβώς γιατί το κράτος επέβαλε την απαγόρευση των διακρατικών πωλήσεων.

Με παραξένεψε γιατί εγώ άλλα θυμόμουν και για αυτό το ανέφερα.  Επίσης, συμφώνησε και ο άλλος ομιλητής.

Για δημιουργία εντυπώσεων μου κάνει για να είμαι ειλικρινής...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2888 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2018, 23:59 »
Ναι, ακριβως, σταματησαν τις πωλησεις απο το e-shop, σε ιδιωτες δηλαδη, χωρων που εφαρμοσαν και αυτες την απαγορευση διακρατικων.
Τιποτα δεν εμποδιζει τον οποιοδηποτε Ελληνα υγροπαραγωγο να πουλησει σε επαγγελματια του εξωτερικου εμπορευμα, οπως ακριβως αγοραζουν οι εδω επαγγελματιες απο παραγωγους του εξωτερικου.

Και σιγα δηλαδη, ποσους ιδιωτες πελατες απο το εξωτερικο ειχαν οι ελληνες υγροπαραγωγοι? 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2889 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2018, 05:25 »
Με την εφαρμογή της περιβόητης 2014/40/ΕΕ (TPD) έχουμε το παράδοξο όλες σχεδόν οι χώρες που την εφαρμόζουν, να επιτρέπουν τις πωλήσεις σε χώρες οι οποίες επιτρέπουν τις αγορές. Σε καμία δηλαδή. Τουτέστιν "κύριοι, δεν είμαι εγώ το κράτος που σας κόβω το τζίρο, είναι οι άλλες χώρες που δεν επιτρέπουν τις αγορές".


Με απλά λόγια, #mnimonia #mexri #na #svisi #o_hlios...

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2890 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2018, 09:22 »
Εγω παντως η ειμαι χαζος και δε καταλαβαινω η #mas #doulevoun οσον αφορα αυτο που ανεφερε ο [member=13380]achatzi[/member] . Και τα 2 e-shop εμπορευονται τα προιοντα τους κανονικα απο Ευρωπη μεχρι Τζιμπουτι. 

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2891 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2018, 11:29 »
Δύο πράγματα για να είναι όλα απολύτως ξεκάθαρα:

α) Οι πωλήσεις χονδρικής Β2Β επιτρέπονται κανονικά σε όλο και από όλο τον κόσμο. Προϋπόθεση μόνη στην εισαγωγή χονδρικής, τα προϊόντα που αφορά η TPD (συσκευές/νικοτινούχα υγρά) να έχουν καταχωρηθεί στο Μητρώο EU CEG (Κομισιόν).

β) Οι πωλήσεις λιανικής έχουν δύο παράγοντες που επηρεάζουν:
  • TPD: Η Ελλάδα έχει απαγορεύσει την εισαγωγή από φυσικά πρόσωπα (λιανική) για όλα τα προϊόντα της TPD. Οι πωλήσεις στο εξωτερικό Ελληνικών εταιρειών επιτρέπονται, ΠΛΗΝ των πελατών, εκείνων των κρατών που έχουν, όπως ακριβώς η Ελλάδα, απαγορεύσει την εισαγωγή προϊόντων TPD από το εξωτερικό.
  • ΦΚ: Ο Φόρος Κατανάλωσης απαγορεύει (δεύτερη απαγόρευση) την εισαγωγή από φυσικά πρόσωπα, προϊόντων που φέρουν φόρο. Και ο λόγος απλός: Όταν μία εταιρεία εισάγει προϊόντα, πληρώνει ΠΡΙΝ την άφιξη τον ειδικό φόρο και μετά τα προϊόντα διατίθενται στην αγορά. Αν μπορούσαν τα φυσικά πρόσωπα να εισάγουν, ο φόρος δε θα πήγαινε ποτέ στα ταμεία του Κράτους. Επειδή το Κράτος δε θα πάρει φόρο λοιπόν, απαγορεύει το είδος συναλλαγής.

Άρα, με βάση τα παραπάνω, όσοι έχουμε ηλεκτρονικό κατάστημα, φτιάχνουμε έναν αλγόριθμο πολύπλοκο για να περιλαμβάνει όλες αυτές τις συνθήκες.

Καλημέρα, να είστε καλά. Και να έρθετε όσοι μπορείτε στην Έκθεση. Είναι σημαντικό να ενδυναμώνει ένας θεσμός που στα μάτια της κοινωνίας δίνει επισημότητα στο πολύπαθο άτμισμα.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2892 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2018, 12:17 »
[member=4210]kallitexnis[/member] Το ιδιο λεμε και εμεις. Η απορια του συνατμιστη [member=13380]achatzi[/member] ειναι ποιο τζιρο χασατε και ποιες διακρατικες απαγορευσε το κρατος και εχασαν τζιρο τα μαγαζια σας. Σε ποιες χωρες δε μπορειτε να πουλησετε; Γιατι εγω βλεπω οτι πουλατε παντου; Τι μου διαφευγει;  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2018, 12:40 από WannaTryOnMe »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2893 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2018, 12:23 »
Εγώ δεν κατάλαβα. Σταματήσατε την λειτουργία του e-shop στο εξωτερικό ή όχι; Και ποιο κράτος ακριβώς επέβαλλε την απαγόρευση των διακρατικών πωλήσεων; Το ελληνικό; Γιατί εξ όσων γνωρίζω το ελληνικό κράτος όχι μόνο δεν τις απαγόρευσε αλλά στον περιβόητο νόμο αναφέρει ρητά ότι τις επιτρέπει. Αν απαγόρευσαν και άλλα κράτη τις διασυνοριακές αγορές για τα φυσικά πρόσωπα, δεν έκαναν τίποτα άλλο από αυτό που έκανε και το ελληνικό κράτος καθ' υπόδειξη σας μάλιστα. Οπότε ειλικρινά δυσκολεύομαι να αντιληφθώ για ποιο πράγμα ακριβώς παραπονιέστε!  :dontknow:




Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2894 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2018, 12:41 »
[member=4210]kallitexnis[/member] Ευχαριστούμε για την παρέμβαση και τις πληροφορίες.

Αυτά είχα καταλάβει και εγώ (όσον αφορά την νομαθεσία) αλλά στο βίντεο δεν είσασταν ξεκάθαροι (και οι δύο συνομιλητές).  Όπως το διατυπώσατε φάνηκε ότι κλείσατε τα eshops σας για ολες τις αγορές προς το εξωτερικό, που όντως σημαίνει απώλεια μεγάλου τζίρου, ενώ στην πραγματικότητα αποκλείσατε τις χώρες με την ίδια απαγόρευση με εμάς (όσες και όποιες είναι αυτές).

Για να είμαι ξεκάθαρος, συμφωνώ (αν και δεν με συμφέρει) ότι σαν επιχείρηση πρέπει να αντιμετωπίσετε τον αθέμιτο ανταγωνισμό από τους άλλους και οι πράξεις και λογική σας είναι δικαιολογημένες.  Όμως δεν μπορώ να δεχτώ ότι λάβατε τόσο μεγάλο πλήγμα από την κρατική απαγόρευση διακρατικών πωλήσεων όταν αυτή δεν υφίσταται (και έγινε και καθ' υπόδειξή σας όπως πολύ σωστά αναφέρει ο [member=13885]cpbaroque[/member]).

Θα το εκλάβω ως βιαστική διατύπωση αλλά σίγουρα δεν είναι επιχείρημα από μέρους σας για να δικαιολογήσετε τα υπόλοιπα που συζητήσατε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2018, 13:18 από achatzi »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 55 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro