vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

117 επισκέπτες, 7 χρήστες
george kotsopoulos, bloodlessz, funes, Tem, manoslykos, Geraki, tibolaso

Twitter

Carto-ιστορίες

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 23:13 »
Δεν είναι τυχαίο που κλείσανε νωρίς για απογραφή, 15 κουτιά τους πήρα!

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 23:21 »
Mε θελετε και εμενα στην παρεα σας?
Περι lavatube o λογος
Χρησιμοποιω τανκ καθημερινα στο λαβα γιατι με εχει βολεψει αφανταστα
Ειπα ομως να ξεκινησω και καποιες δοκιμες με καρτο και παρηγγειλα τα κατωθι κοματια
http://www.madvapes.com/Smok-Tech-510-25-ohm-cartomizers_p_3317.html (η τιμη ειναι πενταδα )
http://www.madvapes.com/MadVapes-510-20-Dual-Coil-Clear-Cartomizer-_p_3222.html
http://www.madvapes.com/Boge-Refillable-510-Cartomizers-20ohm_p_2744.html
http://www.madvapes.com/Bauway-Mega-Cartomizer-25-ohm-5-Pack_p_3399.html

Για να δουμε τι θα δουμε :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 23:43 »
Για τα πρώτα οι κακές γλώσσες λένε άσχημα πράγματα.
Αν επιτρέπετε γιατί από εκεί η αγορά που είναι πιο ακριβά και όχι από Κίνα?

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 00:25 »
Τα πρωτα αναγκαστικα διοτι δεν εχει τα boge τα 2μισαρια.(τα ειχε στον καταλογο την προηγουμενη εβδομαδα)
Τωρα οσον αφορα για κινα, η αληθεια ειναι πως εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο την πρωτη παραγγελια που εφτασε σε 10 μερες απο αμερικη οποτε ειπα να ξαναπαρω
Ποσο μεγαλη διαφορα θα ειχε δλδ η πενταδα απο κινα? μιση τιμη ας πουμε?
Γιατι ακουω και διαβαζω κατι 20ημερα με μηνα απο κινα και δεν μπορω να περιμενω τοσο
5,99 δολαρια η πενταδα δεν νομιζω να ειναι τοσο τραγικη τιμη πια

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 01:20 »
Ειδικά ο Ιανουάριος είναι κόλαση από Κίνα, πρακτικά όλος ο μήνας είναι αργίες... (ΣΣ: Οι κινέζοι τα έχουν 5.20 αλλά είναι Kanger που έχουν βγεί καλά)

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 01:41 »
Τα καλυτερα Cartos που εχω δοκιμάσει ειναι της Smokeless Image. Τα Volt.


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 01:59 »
τα χριστούγεννα η healthcabin τα είχε 3,64 με ελάχιστα μεταφορικά και παραλαβή σε 3,5 βδομάδες.
Γενικά, όταν έχουν εκπτώσεις οι κινέζοι κάνουν καλύτερες τιμές.
Ούτως ή άλλως όμως δεν είναι τραγική η διαφορά.
Αν δε θέλεις να περιμένεις μάλιστα...
Και η αλήθεια είναι ότι το μαντ έχει και κάποια άλλα μοντελάκια που δεν τα έχει ο εν λόγω κινέζος.
Η ουσία είναι πάντως, bujinkan να μας πεις εντυπώσεις όταν τα δοκιμάσεις.

Aντε, να σας κάνω κι εγώ ένα μίνι review
Αυτά εδώ
http://peleon.pl/product.php?id_product=1150


Πήρα ένα. Είναι dual core στα 3,5μλ με πολυεστέρα και διαφανή σωλήνα. Κλιαροκάρτο δηλαδή. Σε σπείρωμα 510 με 1,5-2 ομ αντίσταση.
Πρώτες εντυπώσεις: Γέμιζα σιγά σιγά επί 3 λεπτά. Σταγόνα σταγόνα. Και έβλεπα το υγρό να ποτίζει σιγά σιγά και να κάθεται προς τα κάτω. Πολύ χρήσιμο για να κατανοήσεις τη λειτουργία του καρτομάιζερ.
Την πρώτη μέρα κοιμόταν.
Τη δεύτερη ξύπνησε και άρχισε να αποδίδει καλά.
Οχι το χτύπημα της κόμπρας, αλλά καλά. Ήθελε βέβαια το ζεσταματάκι του 2-3 τζουρίτσες. Από ατμό και χτύπημα καλο, από γεύση καλούτσικο.

Ταυτόχρονα χρησιμοποιούσα και το ego-f και ένα 901 κανονικής αντίστασης. Δεν θα έλεγα ότι υπήρξαν θεαματικές διαφορές από χτύπημα λόγω της χαμηλότερης αντίστασης.
Βέβαια μπούκωνε μετά από κάθε γέμισμα αλλά και μετά τις 3-4 πρώτες κου΄φιες τζούρες και ήθελε γερό κι επανειλλημένο φύσημα να φύγει όλο το περιττό υγρό. Οταν λέμε γέμισμα εννοούμε συμπλήρωμα σταγόνες όταν έβλεπα από το σωλήνα τον πολυεστέρα στα τοιχώματα στεγνό. Κατά τη διάρκεια του ατμίσματος ψιλοίδρωνε από κάτω, στη μπαταρία.

Μετά από καμιά βδομάδα ράγισε ο σωλήνας στην ένωση κάτω, μετά από ζούληγμα στην τσέπη. Λίγη μονωτική ταινία και το σφουγγραράκι που είχε μέσα βοήθησαν να συνεχίσουμε τη συμβίωση χωρίς διαρροές.
Από κείνη την ημέρα μάλιστα, για να συμπληρώσω υγρό έβγαζα το σωλήνα και περιμετρικά έσταζα σταγόνες.

Εν το μεταξύ τα μπουκώματα και οι ψιλοδιαρροές έγιναν πιο έντονα και λίγο περισσότερο χρόνο ήθελε το ζέσταμα. Οταν έπαιρνε μπρος είχε μια ελαχιστότατα πιο σφιχτή τζούρα, αλλά από ντουμάνι γεύση και χτύπημα ήταν ίδιος. Από το πλάι στέγνωνε, όταν όμως τον έβγαζα να τον γεμίσω, στο κάτω μέρος, κρυμμένος οπτικά από τη μονωτική ταινία, ο πολυεστέρας ήταν υγρός

Από κατανάλωση ήταν λίγο δαπανηρός, αλλά μεγάλο μέρος του υγρού του δεν προλάβαινε να καεί. εβγαινε με το φύσημα. Σαν σπρέι.

Στις 20 μέρες συμβίωσης με τους άλλους 2 είπα να τον αποσύρω αφού πρώτα τον αποσυναρμολογήσω για μελέτη και κάνω από περιέργεια ένα dryburning.
Ανακάλυψα ότι το συρματάκι από τη μπαταρία προς την κάτω αντίσταση ήταν κομμένο. Η μια αντίσταση δε δούλευε. Δεν ξέρω πόσο καιρό. Πιθανολογώ ότι το συρματάκι κόπηκε όταν κακοποιήθηκε κι έσπασε ο σωλήνας ή περίπου τότε. Εξού και οι αυξημένες διαρροές. Το υγρό που μαζευόταν κάτω δεν καιγόταν και λίμναζε.

Αλλά... η αντίσταση μπορεί να είχε διπλασιαστεί, εγώ όμως διαφορά στο χτύπημα και τον ατμό δεν είδα ποτέ! ΠΕρίεργο;

Επίσης, με το dry burning η αντίσταση που δεν είχε πολλά κατάλοιπα καθάρισε εντελώς.

Αυτά περί ΧL, είναι συμπαθέστατος κάρτο, αν και ανοικονόμητος και άσχημος όταν είναι γυμνός πάνω στην ego.
Μαζί του ανακάλυψα ότι βαριέμαι τους τερατώδεις κάρτο. Εχουν πιο δύσκολη διαχείρηση. Αντε να κατέβει το υγρό, άντε να πάρει χαμπάρι το πάνω ότι το ρεύμα έφτασε στο κάτω κλπ κλπ.
Μου στοίχισε γύρω στα 2,5 ευρώ με τα μεταφορικά ως κομμάτι μεγαλύτερης παραγγελίας.
Δεν θα τον ξαναγοράσω διότι θεωρώ ότι μου προσφέρει την ίδια ευχαρίστηση με ένα απλό μονό κάρτο 808 αλλά περισσότερο μπελά στη λειτουργία του. Ισως κάτι περισσότερο σε χτύπημα, αλλά αρκετά λιγότερο σε γεύση.

end of carto story


ΥΓ είναι της microcig νομίζω και τα έχουν αρκετά μαγαζιά

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:15 »
Αυτή η microcig! To υλικό που χρησιμοποιεί για το σωλήνα είναι για πέταμα, σπάει με το παραμικρό ζούλιγμα, το ίδιο συμβαίνει και με τον CE2! Έχω αχρηστεύσει 2 γιατί έσπασε ο σωλήνας,  ενώ φιτίλι και αντίσταση μια χαρά (πλύσιμο, ψέκασμα στην εσπρεσσομηχανή, λίγο dry burning και όλα ΟΚ)

ΥΓ: Μα πολύ άσχημος, ομως... σαν δοκιμαστικός σωλήνας με βαμβάκι...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:26 »
Nαι, εντελώς!!! Τόσο άσχημος που καταντάς να τον γουστάρεις από λύπηση!!  ;D ;D
Πάντως μετά από την εμπειρία μου με δυο microcig με τον καινούριο φυμέ πιο ανθεκτικό σωλήνα, λέω, χίλιες φορές ο παλιός με το ρίσκο, αλλα σε συσκευές αξιοάτμιστες, παρά ο καινούριος σε συσκευές που τις πετάς ο ίδιος γιατί δεν τις αντέχεις.
Micromizer μαύρο φυμέ. Μετά τα 4 γεμίσματα γάνιασα. Δεν τραβάει, δεν τραβάει!!
το δε καινούριο CE2... ένα άνοιξα και το πέταξα πριν αδειάσει το δυο φορές. Στο πρώτο ψιλοτραβούσε, αλλά με αλλοιωμένη γεύση και καμμένο, στο δεύτερο ΤΙΠΟΤΑ!!
Ενα σπίρτο όταν σβήνει έχει περισσότερο ατμό!

ΥΓ Αν δεν έχεις εσπρεσιέρα τι κάνεις;; Δοκίμασα μια φορά στη χύτρα, αλλά ήταν άκυρο. Πήρε μυρωδιά από το φαγητό. Κι ήταν κοτόσουπα. Δεν θα με πείραζε αν άτμιζα λεμόνι, αλλά με το καπνικό δεν πήγαινε.

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:40 »
Θελει κολπο το Vortex II της Gotvapes.

Συνεχιζω το πειραμα. Το 2ο μετα απο ωρες απραξιας ξε-καηκε. Τι να πω? Δεν μου εχει ξανατυχει σε καρτο.

Ανυσηχω για την θερμοκρασια που ανεβαζει η αντισταση. Πραγματικά καιει. Καιει και η μπαταρια κοντα στην αντισταση. Θελει ρεγουλα. Να το αφηνεις να κρυωνει κανα 3λεπτο.

Δεν με νοιαζει η θερμοκρασια αν καψει τον Vortex με νοιαζει μην καψει καμμια μπαταρια. Μιλαμε για θερμοκρασια. 2.4 Ω ειναι.

ΤH Καλουτσικο. Γευση λιγο πιο καθαρη απο τα καρτο.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 03:23 »
Να σας ρωτήσω, ρε παιδιά μια και δοκιμάσατε τόσα carto. Τι γνώμη έχετε για τους eGo Dual Coils ή αλλιώς Giant;

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 03:33 »
Εγώ τους έκανα μετά τους Hybrid
Ήτανε ο 3ος τύπος καρτο που έκανα και δεν ξέρω μου πέσανε κάπως βαριοί (ήτανε η μοναδική φορα με το η/τ που ένιωσα έντονο βάρος στο στήθος)
Ενα άλλο που με ενόχλησε ήτανε το γεγονός πως επειδή πέρνουν 3ml υγρό αν θυμάμαι καλά, σου καιγότανε το κάρτο και μαζί με αυτό πήγαινε και το υγρό.
Θεωρητικά μου κράτησαν περισσότερο από κάθε άλλο κάρτο, άλλα όπως γνωρίζεις δεν είμαι και ο ιδανικότερος να απαντήσω σε αυτό μια και μάλλον δίκαια έχω το τίτλο του cartoterminator
Χτύπημα πολύ καλό και γεύση σε καλά επίπεδα θυμάμαι
Αντίσταση κάτω, όπως την προτιμώ
Κατανάλωση πάνω από τους μέσους όρους
Θεωρώ τη λύση του τανκ/καρτο πιο καλή και ευέλικτη

Αποσυνδεδεμένος Kris

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω κάποια να μ’αγαπήσει για τα λεφτά της... ツ
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 03:47 »
Να σας ρωτήσω, ρε παιδιά μια και δοκιμάσατε τόσα carto. Τι γνώμη έχετε για τους eGo Dual Coils ή αλλιώς Giant;

Προσωπικά τους προτιμώ:
- για την απόδοση στην γεύση που μου δίνουν στα υγρά...
- γιατί βγάζουν μπόλικο ντουμάνι...
- επειδή έχουν άνετη τζούρα...
- Είναι οικονομικοί... ;D

μιλάω για αυτούς που είναι στα 1,5-1,6 ohm

 :D

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 04:19 »
Για τους παραπάνω λόγους τους προτιμώ κι εγώ. Αλλά ο κυριότερος είναι η αξιοπιστία τους από την άποψη ότι μετά από τόσο καιρό κανένας δε μου έβγαλε ποτέ καμένο εκτός κι αν τον άφηνα να στεγνώσει, αλλά αυτό συμβαίνει σπάνια γιατί αραιώνει η γεύση πιο πριν και σε προειδοποιεί.
Έχω φάει πολύ ξενέρωμα με πολλά 808D. Έτυχε να πεταχτούν 4 στους 5 γιατί έβγαζαν καμένο από τις πρώτες τζούρες. Το ίδιο μου έχει τύχει και με πολλούς atmo ή carto, άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο. Μόνο οι Dual Coils - Giant δεν μου το έχουν κάνει ποτέ αυτό ως τώρα. Είναι οι μόνοι που μου έδωσαν την εντύπωση της σταθερής παραγωγής. Λες και βγαίνουν με "καρμπόν".

Έχουν και τα αρνητικά τους αλλά δεν είναι σημαντικά όταν έχω τα παραπάνω θετικά.
Τελειώνουν κάπως γρηγορότερα τη μπαταρία. Αν τύχει να σου καεί κανένας που είναι στα τελευταία του χάνεις όλο το υγρό (αν και εγώ τους πετάω μπουκωμένους, ποτέ καμένους) και δε βλέπεις τη στάθμη του υγρού.

Αποσυνδεδεμένος demiskalas

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 05:04 »
 kiεγω τωρα ατμιζω εναν ego giant και πολυ τον φχαριστιεμαι.
Πολυ αξιοπιτοσς στη γευση του,και στο ντουμανι ειδικα με 4.8 βολτ.
Αλλα πιο πολυ χρησημοποιω τον dual coil απο green house one 1.5 ωμ.
 (οταν αφηνω τον οδυσσεα).
 
 Ξερει κανεις να βοηθησει τι τρυπα ανοιγουμε σαυτο το καρτο γιατι
εκανα αποπειρες,χαλασα 2-3 αντ/κα μιλησα μαζι τους και θα μου στειλουν καποια <ressistanses> με την επομενη παραγγελια,αλλα
εκανα μια εγκοπη με dremel cutter και εχω καλη αποδοση.
 Ομως δεν δοκιμασα κατι αλλο που ισως ειναι καλυτερο !!!!!!
   Θα ηθελα τα φωτα σας .
Ευχαριστω  Δημητρης

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 0 7 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:01
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 80 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13621 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix