vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

102 επισκέπτες, 5 χρήστες
Ηρακλης1985, radios, Milarepa, Mimhsdr, bloodlessz

Twitter

Carto-ιστορίες

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 16:45 »
@Slammer Συγγνωμη, δεν διεκδικώ την πατέντα, δεν ειχα δεί οτι το ειχες γραψει πιο πανω!  :respect:

Και εγω κάπου το διάβασα από έναν συμφορουμίτη  :thumpup:
Προσοχή όμως θέλει και μανταλάκι γιατί ο ατμός δεν κάνει πλάκα...

ΥΓ:Πάντως η μέθοδος, ενω δουλεύει καλά στα CE2 που η αντίσταση είναι πάνω πάνω και μπορείς να την στοχεύσεις, στα κάρτο 808, που είναι κάτω, χωμένα μεσα στον πολυεστέρα δεν κάνει και πολλά πράγματα. Αμφιβάλλω αν θα δουλέψει σε Giant ή Hybrid. Δε κάνεις καμμια δοκιμή σε κανενα ταλαιπωρημένο φιτίλι στον Ωρίωνα?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #46 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 17:25 »
Θα έλεγα ότι σε μένα δεν φάνηκε χρήσιμος ο ατμός (σορι, κ διαχειριστά, απλή συνωνυμία) ότι κι αν έβαλα. Επιφυλλάσσομαι βέβαια για τους υπόλοιπους  συνατμιστες, καθώς λόγω αδεξιότητας, μακράν απέχω από διακρίσεις σε τέτοιες δραστηριότητες. Μετά μάλιστα την τελευταία φορά που το έβαλα πάνω από χύτρα που έβρασα κοτόσουπα, με ... αναμενόμενα αποτελέσματα, ορκίστηκα να τους πετάω χωρίς πολλά πολλά. Ειδικά αν έχεις μέσα αξιόλογο υγρό, δεν αξίζει τον κόπο να το χαραμίσεις με επαναγέμισμα.
Για τους CE2 που εύκολα αποχωρίζεται ο κύλινδρος από το μηχανισμό φυτιλοαντίστασης είναι πανεύκολο μεν να τους ανοίξεις αφού αφαιρεσεις το υγρό, να τους πλύνεις, να τους στεγνώσεις, να τους κάνεις κι ένα dryburning, αλλά 2 φορές που το δοκίμασα, μετά δε σφήνωνε καλά ο κύλινδρος στο μέταλλο, με αποτέλεσμα να έχω διαρροές και να μου μείνει στα χέρια ο σωλήνας ενώ ξεβίδωνα τον κάρτο από τη μπαταρία (να γίνουμε λούτσα στο υγρό μπαταρία κι εγώ). Αλλά, επειδή δεν είναι όλοι mr bean, ίσως σε κάποιους πετύχει.

Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #47 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 19:11 »
Προσωπικά τους προτιμώ:
- για την απόδοση στην γεύση που μου δίνουν στα υγρά...
- γιατί βγάζουν μπόλικο ντουμάνι...
- επειδή έχουν άνετη τζούρα...
- Είναι οικονομικοί... ;D

μιλάω για αυτούς που είναι στα 1,5-1,6 ohm

 :D

παιδιά ψιλοάσχετο εγω που δοκίμασα ενα τζαιαντ καρτο γιατί δεν αισθάνομαι καθόλου ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ γεύσεις?? Εντάξει ατμό βγάζει μπόλικο αλλά ότι γευση και να βάλω δεν χαμπαριάζω καν τι ατμίζω... ενώ σε εγκο-τ αισθάνομαι τόσο πολύ την γεύση που  είναι λες και τον πίνεις τον ατμο που βγάζει... τίποτα γνώμες επι του φαινομένου???  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 19:20 »
Aν κάνεις αναζήτηση τη λέξη giant στο φόρουμ και διαβάσεις γνώμες περί γεύσης, θα δεις ότι υπάρχουν ατμιστές που ορκίζονται ότι έχει πολή καλή γεύση και άλλοι που λένε το αντίθετο. Οπότε, βγάλε συμπεράσματα...

Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 19:32 »
περι ορέξεως δλδ..... παντως προσωπικά αν ξεκινούσα το η.τ. με τζαιαντ καρτο 80% με έκοβα να ξαναγύρναγα στην ελεεινή την πίσσα (κ.τ.)
 με άλλα λόγια οι γεύσεις είναι που με νίκησαν στο να πάθω πλάκα με το η.τ.
 

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #50 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 20:12 »
Ετσι είναι... Κάτι καλό για τους άλλους, δεν είναι για μας. Και το αντίστροφο. Με τα κάρτο του hybrid δυο φορές έκανα πακέτο, ώσπου παράτησα αυτά, αντί για το η.τ.
Να λέμε καλά που είναι το φόρουμ και ξεστραβωνόμαστε. Πραγματικά, ατομα απο δω με βοήθησαν να βρω υλικά που μου ταιριάζουν περισσότερο.
Χωρίς το φρρουμ, το πιθανότερο είναι ή να ξαναγυρνούσαμε στο η.τ. ή να παιδευόμασταν ες αεί, αν δεν πετυχαίναμε αυτό που μας ταιριάζει με την πρώτη.

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #51 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 21:13 »

Χωρίς το φρρουμ, το πιθανότερο είναι ή να ξαναγυρνούσαμε στο η.τ.
ή να παιδευόμασταν ες αεί, αν δεν πετυχαίναμε αυτό που μας ταιριάζει με την πρώτη.

 :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #52 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 21:26 »
ελα, εντάξει, στο κ.τ. εννοούσα.
Λίγο ακόμη και θα το αφαιρέσω ακόμη και απο το λεξιλογιο μου

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #53 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 21:34 »
Giant και ξερό ψωμί ούτε διαρροές,εύκολο γέμισμα,ο πρώτος μου κράτησε πάνω από δεκαπέντε ήμερες το μοναδικό ελάττωμα είναι ότι τρώνε γρήγορα την μπαταριά   

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #54 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 22:45 »
ελα, εντάξει, στο κ.τ. εννοούσα.
Λίγο ακόμη και θα το αφαιρέσω ακόμη και απο το λεξιλογιο μου
Το ξερω..πλακα κανω :))

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #55 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 22:56 »
Τα κάρτο πάντως έχω την εντύπωση ότι "τρώνε" τα λεπτά και "πτητικά" (πως να το εξηγήσω αυτό?) αρώματα ενώ τονίζουν το background του αρώματος. Αντίθετα τα τύπου τάνκ (όπως τα CE2, το Ego-W κλπ) λειτουργούν αντίστροφα, έχουν πιο "φρέσκια" γεύση που μοιάζει πιο πολύ σε αυτή του dripping. Mε βαση τη παραπάνω παρατήρηση, τα κάρτο τα πάνε καλύτερα σε κλασικά τσιγαράτα αρώματα με δυνατό background, ενώ τα τύπου τανκ τα πάνε καλύτερα με φρουτάκια και εντονα αρωματικούς καπνούς. Γι αυτό ακριβώς άλλοι προτιμάνε τα καρτο, πχ Giant και αλλοι δεν θέλουν ούτε να τα ακούν....
Είναι ιδέα μου ή κι άλλοι το καταλαβαίνουν κάπως έτσι?

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1935
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #56 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 23:02 »
Και εγώ νομίζω φίλε μου ότι υπάρχει ....επιλεκτική συμπεριφορά των διάφορων τύπων μέσων ατμοποίησης. Γενικά πάντως, πιστεύω ότι είναι περισσότερο θέμα των φυσικών ιδιοτήτων των υγρών και όχι θέμα του τύπου του αρώματος... Έχω τη γνώμη ότι τα η διαφορά στην συμπεριφορά έγκειται κυρίως στο πόσο παχύρευστο πχ είναι ένα υγρό (πόση πχ επιπλέον VG έχει), πόσο ευκολότερα ατμοποιείται κλπ, και όχι αν έχει άρωμα καπνού virginia ή mango....

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #57 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 23:12 »
Για να μη γενικεύουμε...
Εχω φάει πίκρες από κάτι συσκευές άτμισης άνευ πολυεστέρα... άλλο πράμα!
Καταλήγω ότι μάλλον η γεύση έχει να κάνει με πολλά στοιχεία, ανάμεσα στα οποία και η φυτιλοαντίσταση.
Και προτιμώ να λέω το τάδε που δοκίμασα της συγκεκριμένης μάρκας έχει γεύση, το άλλο όχι.
Πάντα με την επιφύλαξη ότι μπορεί η επόμενη παρτίδα να έχει άλλα χαρακτηριστικά (έχει τύχει κι αυτό)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #58 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 04:44 »
Κι εγώ έχω φάει πίκρες από τανκ. Κι όσο τα θέλω...! Με το μόνο που κατάφερα να συμβιώσω κάμποσο ήταν το eGo-W και ίσως το ξαναπάρω. Μόνο που έχανε τη γεύση πιο γρήγορα από τον Giant. Βέβαια πλένετε εύκολα αλλά πάλι χάνει γρήγορα τη γεύση του. Κι όμως, μερικοί περνάνε πολλές μέρες με αυτό.  :dontknow:
Όπως ειπώθηκε: Κάτι που είναι καλό για τον έναν δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι και για τον άλλο.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Carto-ιστορίες
« Απάντηση #59 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 08:14 »
Για τους παραπάνω λόγους τους προτιμώ κι εγώ. Αλλά ο κυριότερος είναι η αξιοπιστία τους από την άποψη ότι μετά από τόσο καιρό κανένας δε μου έβγαλε ποτέ καμένο εκτός κι αν τον άφηνα να στεγνώσει, αλλά αυτό συμβαίνει σπάνια γιατί αραιώνει η γεύση πιο πριν και σε προειδοποιεί.
Έχω φάει πολύ ξενέρωμα με πολλά 808D. Έτυχε να πεταχτούν 4 στους 5 γιατί έβγαζαν καμένο από τις πρώτες τζούρες. Το ίδιο μου έχει τύχει και με πολλούς atmo ή carto, άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο. Μόνο οι Dual Coils - Giant δεν μου το έχουν κάνει ποτέ αυτό ως τώρα. Είναι οι μόνοι που μου έδωσαν την εντύπωση της σταθερής παραγωγής. Λες και βγαίνουν με "καρμπόν".

Έχουν και τα αρνητικά τους αλλά δεν είναι σημαντικά όταν έχω τα παραπάνω θετικά.
Τελειώνουν κάπως γρηγορότερα τη μπαταρία. Αν τύχει να σου καεί κανένας που είναι στα τελευταία του χάνεις όλο το υγρό (αν και εγώ τους πετάω μπουκωμένους, ποτέ καμένους) και δε βλέπεις τη στάθμη του υγρού.
Καλημέρα,

Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες για τους Giant!!!!!!!!!! Δεν δοκίμασα κάτι άλλο ακόμα γιατί με καλύπτουν εκατό τοις εκατό!!!  Δεν μου έχει ποτέ καεί κανένας!!!! Εγώ μερικούς τους έχω βράσει μα καταλλήγω στο συμπέρασμα ότι οι 7 το πολύ 10 μέρες φτάνουν για έναν Giant κ όχι περισσότερο!!  Θέλω να δοκιμάσω τους Titan DCT V2  μα το σκέφτομαι ακόμα γιατί μου φάνηκαν λίγο περιέργοι στο γέμισμα κ στο κούμπωμα... :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4687 498954 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:35
από Tem
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 86 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy