vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

70 επισκέπτες, 8 χρήστες
ZoeM, andreasand22, teo77, camber, gfilip, thanos1071, infernity, manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5235 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2014, 12:03 »
Όχι δεν υπάρχει, γενικά τα πλένεις όλα εκτός από την αντίσταση (κεφαλή), και τα στεγνώνεις πολύ καλά.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5236 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2014, 12:15 »
Καλημέρα! Μια βοήθεια θα ήθελα... Μπορείτε να μου πείτε πως καθαρίζω εσωτερικά το tank που έχει μέσα το υγρό μου;

Καλημερα φιλε μου.

Συμπληρωματικα με αυτα που σου ειπαν τα παιδια παραπανω, διαβασε και αυτο το νημα
που περιεχει αρκετες χρησιμες πληροφοριες χετικα με την συντηρηση και τον καθαρισμο των clearomisers.

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5237 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 03:06 »
Γεια σας και πάλι!  :) 

Μετά από 1 εβδομάδα και κάτι ατμίσματος ήθελα να εκθέσω εν συντομία τα έως τώρα αποτελέσματα που έχω με το η.τ ζητώντας παράλληλα μια συμβουλή από τους εμπειρότερους. Μέσα σε 8 περίπου ημέρες έχω σχεδόν απαλλαγεί από την κακιά συνήθεια του κ.τ κι αυτό όχι γιατί είχα σκοπό να το κόψω, αλλά γιατί ατμίζοντας δεν με «τραβάει» πια το κάπνισμα. Η γεύση του κ.τ έχει αλλάξει, και πλέον δεν το ευχαριστιέμαι το ίδιο. Κρίνοντας λοιπόν από τις πρώτες άκρως ενθαρρυντικές εντυπώσεις, αποφάσισα να μπω λίγο βαθύτερα στον νέο κόσμο αυτό και να καλύψω τις ανάγκες μου με τον κατάλληλο εξοπλισμό.

Επί του παρόντος, κρατάω στα χέρια μου ένα starter kit με μια μπαταρία eGo-C των 650mAh η οποία αν και τις πρώτες ημέρες πήγαινε καλά, όσο περνάνε οι μέρες και γίνομαι «φανατικότερος ατμιστής» δεν μου φτάνει…  Ατμοποιητές έχω δύο Aspire που ως τώρα με κρατούν ευχαριστημένο με την απόδοσή τους, ενώ το καπνικό μου υγρό είναι 18άρι όπως επίσης και η γεύση μου η δεύτερη (όχι καπνική).


Η σκέψη λοιπόν που έκανα είναι να προχωρήσω σε αγορά μπαταρίας κρατώντας ως εφεδρική την μικρή eGo-C που είναι και η μοναδική μου αυτή τη στιγμή. Η συμβουλή που θα ήθελα από εσάς τους εμπειρότερους έχει να κάνει με τις 3 εναλλακτικές που έχω κατά νου ώστε σιγά σιγα να προχωρήσω…

1) Να πάρω μια ίδια ώστε να έχω δύο και ένα Power Bank για να μην ξεμένω έξω;

2) Να προχωρήσω σε αγορά μεγαλύτερης; (όπως Vision Spinner)
3) Να αγοράσω το πρώτο μου mod;

Οικονομικά ευκολύνομαι και για τα τρία. Το μόνο που δεν θέλω είναι αυτό που θα έχω τελικά να μην είναι κομψό. Γνωρίζω τα καλά των mods (από το διάβασμα του forum) αλλά θα προτιμούσα να μην είναι τόσο μεγάλο αυτό που θα έχω μαζί μου.

Κλείνοντας και ζητώντας ένα συγνώμη για το μεγάλο post, θα ήθελα να επισημάνω, πως θα προτιμούσα αυτό που θα αγοράσω να είναι ένα. Δηλαδή να μην χρειάζεται να κουβαλάω τσάντα με τα «εργαλεία του»! Ευχαριστώ και ζητώ ακόμη μια φορά συγνώμη για το μέγεθος του post!

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5238 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 06:29 »
Με τους περιορισμούς που θέτεις, νομίζω ότι μια ego style vv (Spinner, Winder κλπ) είναι η μόνη σου επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5239 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 08:31 »
Mια από τις παρακάτω θα μπορούσε να είναι καλή επιλογή :
Kanger eVod 1600 mAh VV
Aspire CF 1600 mAh VV
Smoktech Aro Winder 1500 mAh VV
Vision Spinner II 1650 mAh VV
Oakley Haka Twist 1500 mAh VV

Από τις παραπάνω πιθανές επιλογές η Spinner II και η Haka είναι μεγαλύτερες σε μήκος.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 08:37 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5240 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 08:44 »
Εγώ πάντως θα προτιμούσα να πάω σε μοντακι. Αν σου πάει το ατμισμα και συνεχίσεις, το πιθανότερο είναι ότι θα ζητήσεις κάτι περισσότερο από μια vv μπαταρία στο σύντομο μέλλον.
Για παράδειγμα, ένα provari mini είναι κομψοτατο και μικρό. Βέβαια κοστίζει αρκετά παραπάνω από μια vv μπαταρία, θα χρειαστείς επιπλέον μπαταρίες και φορτιστη, αλλά θα έχεις ένα από τα καλύτερα mods που θα σε καλύψει σε βάθος χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5241 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 11:54 »
Μια ego style v/v χρειαζεται να παρει.
Για μοντ ας περιμένει περιμένει να δει και το νεο προβαρι :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5242 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 12:31 »
Καλημέρα και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Κοίταξα μια προς μια τις προτάσεις σας. Εμφανισιακά και μόνο θα προτιμούσα ή την Aspire CF ή την Smoktech μιας και σε δύναμη και διάρκεια είναι όλες τους καλές. Εάν τώρα διάλεγα κάποιο mod (πράγμα που ξέχασα να αναφέρω στο πρώτο post) θα ήταν κάτι εμφανισιακά όπως το iCube της Nobacco ή βέβαια σαν το Provari Mini (εκεί ξεφεύγει όμως η τιμή). Αυτό που με κρατάει ωστόσο είναι το γεγονός πως για νέος ατμιστής ίσως "υπερβάλλω" με τέτοιου είδους αγορές, και για αυτό και ζητάω τη συμβουλή σας.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5243 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 12:43 »
Δεν το ξέρω, αλλά ίσως κι αυτό να αποτελεί μια λύση.

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5244 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 12:46 »
Αυτό είναι πιο κοντά απ' όλα σε ότι ζητάω! ;D  Σε ευχαριστώ πολύ Buliwyf! Κάποιες πληροφορίες/ γνώμες για αυτό; Το έχει δοκιμάσει κάποιος;

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5245 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 12:48 »
ειναι η δευτερη φορα που ξεκιναω το ατμισμα ...και το mod ουτε το σκεφτομαι ...λυσειςν σου δωσαν ...εγω θα σου επιστησω την προσοχη μονο ...μην νομιζεις οτι ξεμπερδεψες με το κτ και μην κανεις το λαθος να δοκιμασεις ....τωρα αρχιζει η δυσκολη περιοδος  :)
κι απο μπαταριες 2 και 3 αναλογα και ποσο ατμιζεις και καλη δυναμη  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5246 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 12:55 »
Η αλήθεια είναι πως είναι δύσκολο ήδη να μείνω αποκλειστικά και μόνο στο άτμισμα. Για αυτό θέλω να αποκλείσω όλες τις πιθανές αιτίες που θα με οδηγήσουν στο κ.τ (όπως έγινε πριν 2 ημέρες που ξέμεινα από μπαταρία μόλις βγήκα για ποτό....!) Χώρια που το άτμισμα αρχίζει μέρα με τη μέρα να με καλύπτει περισσότερο. Ωστόσο ευχαριστώ για τη συμβουλή και ξέρω από πρώτο χέρι τη δυσκολία.... :-[  Για το Just Fog 2043 που πρότεινε ο φίλος παραπάνω έχει κάποιος άποψη προσωπική; Με ενθουσίασαν αρκετά τα πρώτα στοιχεία που διαβάζω.... Επίσης ένα ακόμα που μου έκανε εντύπωση και θα ήθελα και για αυτό μια άποψη, είναι το Cool Fire 1 της Innokin.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 13:04 από kostasfender »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5247 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 13:20 »
Ως νέος ατμιστής, γνώμη μου είναι οτι έχεις δύο επιλογές.
Α αγοράζεις κάτι απλό πχ 1-2 μπαταρίες vv και αν συνεχίσεις το άτμισμα (σου το εύχομαι), τότε αργότερα παίρνεις κάτι σε στυλ μοντακι.
Β αγοράζεις από τώρα μοντάκι και μπαταρίες.


Στην πρώτη περίπτωση θα έχεις δώσει κάποια χρήματα για αρχικό εξοπλισμό και θα ξαναδώσεις για νέο εξοπλισμό (οι περισσότεροι αυτό κάναμε).
Στην δεύτερη περίπτωση θα πάρεις κάτι που θα σε βγάλει ίσως και για χρόνια αν το μοντάκι είναι επώνυμο και αξιόπιστο.
Φυσικά αν παραμείνεις στο άτμισμα, μην περιμένεις οτι δεν θα αγοράσεις παραπάνω από 1 μοντ ή ατμοποιητές :)




Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5248 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 13:30 »
Αυτό είναι σίγουρο! Έχω διαβάσει στο forum πως κανείς ποτέ δεν έμεινε στο ένα!  :))  Απλώς ήθελα να έχω συγκεκριμένες εναλλακτικές ώστε να πάρω την απόφαση. Η αλήθεια είναι πως θα προτιμούσα ένα mod από την άποψη της αυτονομίας και της χρήσης, αλλά ως αρχάριος δεν θέλω κάτι πολύπλοκο γιατί δεν ξέρω κιόλας τι να κάνω με κάτι πολύπλοκο! Τώρα που διαβάζω διάφορα, αν επέλεγα mod θα είχα τις εξής επιλογές (χωρίς να έχω κάνει ακόμη ιδιαίτερη έρευνα):

1) Innokin Cool Fire 1

2) JustFog 2043

3) Nobacco iCube

4) Nobacco iTaste 134


Σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα. Ως νέος κοίταξα ως προς την εμφάνιση και την βολή του στο χέρι μου, και ως προς τη μπαταρία φυσικά (αν και οτιδήποτε είναι καλύτερο από την eGo-C στα 650mAh που έχω)! Ποιο θα προτείνατε από τα παραπάνω;

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5249 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 13:39 »
Εγώ πάντως φίλε μου, εδώ και δυόμισυ χρόνια, δύο μοντάκια έχω μόνιμα. ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό να παίρνει κανείς ότι κυκλοφορεί αν αυτά που έχει καλύπτουν τις ανάγκες του.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175031 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14715 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix