vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

85 επισκέπτες, 7 χρήστες
yorgoss, Milarepa, vasim, JohnDag, vasilis27p, manoslykos, paiktaras

Twitter

Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #60 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 20:16 »
Γεια σου netsplit
αν θες διάβασε και την σελίδα 2 και 3 στο ίδιο νήμα.

Επίσης το ανοξείδωτο είναι το μοναδικό ενδεδειγμένο μέταλλο για τρόφιμα παγκοσμίως.
Για αυτό κι επιβάλλεται σε βιομηχανίες τροφίμων και επιχειρήσεις εστίασης να χρησιμοποιούν μόνο ανοξείδωτα (σωληνώσεις, θερμοθαλάμους, αντιστάσεις επαφής κ.α.) :)
  Μια ερώτηση και δεν σας απασχολώ άλλο.
Σκεφθήκατε ποτέ μήπως τα hotspots που πιθανόν να έχει ένα απύρωτο coil, δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από όσα λύνουν ;
(πχ δημιουργία ακετυλίων κ.α.)


Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #61 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 21:31 »
Εγώ τεσταρω για hotspots με βρεγμένο βαμβάκι,αν υπάρχει δεν θα φανεί?αν δεν δω πυρωμένο σύρμα κλείνω και ατμιζω

Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #62 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 22:10 »
@netsplit
Δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις τεκμηριωμένη απάντηση στην ερώτησή σου. Ότι μας φωτίσει κάνουμε και φυσικά θα γίνουν και λάθη. Ο καθένας προσπαθεί όπως πιστεύει να μειώσει τους κινδύνους που εκτίθεται. Φυσικά ατμίζοντας παίρνουμε ρίσκο αλλά πιστεύουμε ότι κάνουμε λιγότερο κακό στην υγεία μας από το αν συνεχίζαμε να καπνίζουμε.

Πάντως σωστό micro coil χωρίς να πυρώσεις δεν κάνεις, τουλάχιστον κατά την άποψή μου. Spaced όμως ναι.

Αποσυνδεδεμένος pechr

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #63 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 22:56 »
Αν έχω hotspot τα ξεπερνάω με στριφτό βαμβάκι.
Το βρέχω και βλέπω αν ψεκάζει διάχυτα.
Το δοκιμάζω με πολύ χαμηλά watt ώστε να μην πυρώσει αν υπάρχει κάποιο hotspot.
Την τελευταία φορά έστησα 5 φορές μέχρι να πετύχω την αντίσταση που ήθελα και ομολογώ ότι ακόμη δεν έχω μάθει να στρίβω τέλειες αντιστάσεις όπως αυτές που βλέπω σε φωτογραφίες και video.  :)

netsplit να μας απασχολεις και να σε απασχολουμε.
Και θεωρω αυτονοητο απο ολους μας οτι δεν κουραζεις αλλα ουτε κουραζουμε κανεναν. Διοτι αυτη ειναι η ουσια των τοπικ.
Να μιλαμε, να συζηταμε και να γεμιζουν οι σελιδες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 08, 2016, 00:02 από pechr »

Αποσυνδεδεμένος pechr

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #64 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 11:14 »
Από μέταλλα ξεκαθαρίζω ότι παρότι κάποια θεωρεία έχω διδαχτεί δεν θυμάμαι σχεδόν τπτ. Χρησιμοποιώ ss όμως με έλεγχο θερμοκρασίας χωρίς να το πυρώνω για τους εξής λόγους:

1. Όλοι οι ατμοποιητές που έχω είναι ss όποτε και να παθαίνω κάτι από το συγκεκριμένο μέταλλο το παθαίνω ούτως η άλλως. Δλδ προσπαθώ να μειώσω το ρίσκο που παίρνω μην βάζοντας άλλα υλικά στο παιχνίδι. Για τον ίδιο λόγο δεν χρησιμοποίησα ποτέ κεραμικό παρότι τότε δεν ξέραμε τπτ.
2. Το χρησιμοποιώ με έλεγχο θερμοκρασίας και δεν το πυρώνω γιατί αυτό είπε ο Φαρσαλίνός, ο τύπος που φτιάχνει τα caravela mods (δεν θυμάμαι το όνομά του) που είναι μεταλλειολόγος και εδώ και λίγο καιρό ο φίλος μας ο pechr.
3. Όλα τα χειρουργικά εργαλεία που βλέπω (λόγω συγγένειας) είναι ss εδώ και πολλά χρόνια όποτε κάτι ξέρουν αυτοί παραπάνω.
4. Το ενδεδειγμένο για κατσαρόλες τηγάνια κλπ είναι ss επίσης εδώ και χρόνια και δεν έχουμε ακούσει κάτι άσχημο.
5. Τόσο τα ιατρικά εργαλεία όσο και τα τηγάνια, τα θερμαίνουμε αλλά δεν τα πυρώνουμε εδώ και πολλά χρόνια και συνεχίζουμε να το κάνουμε χωρίς πρόβλημα.
Σχετικά με αυτό που αναφέρεις στην δεύτερη παράγραφο για τον κ.Φαρσαλινό ότι το έχει πει.
Το έχει γράψει σε κάποιο ποστ ή υπάρχει σε κάποιο βίντεο;
Θα με ενδιέφερε να παρακολουθήσω την άποψη του οπότε αν μπορείς πες μου που να ψάξω να τη βρώ την συγκεκριμένη τοποθέτηση του. :)
Με ενδιαφέρει η άποψη του, όσες φορές τον παρακολούθησα συμπέρανα ότι είναι ακριβολόγος.

Αποσυνδεδεμένος skilouros

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #65 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 11:58 »

pechr στην αρχη ειναι το βιντεο και καπου μεσα στο νημα γραφει και ο ιδιος http://vaping.gr/index.php/topic,25901.0.html 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #66 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 12:39 »
Κάπου είχα διαβάσει ότι ο "καραβέλας" έχει επανατοποθετηθεί στο θέμα του πυρώματος, παίρνοντας θετική θέση, αλλά τώρα δεν μπορώ να βρω σχετικό λινκ. Πάντως πριν τον Φαρσαλινό, ο πρώτος που είχε πει να μην πυρώνουμε τα σύρματα ήταν ο imeo και ο ίδιος τώρα λέει ότι πρέπει να κόψουμε τις πνευμονικές γιατί μπορούν να προκαλέσουν ακόμη και διάτρηση του πνεύμονα! Όμως ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ατμιστών και ειδικά οι νεώτεροι, ατμίζουν με αυτό τον τρόπο αφού αυτή είναι η τάση της εποχής και βγαίνουν διαρκώς νέοι πνευμονικοί ατμοποιητές. Γενικώς επικρατεί ένα μπάχαλο και ακόμη δεν υπάρχει επαρκής τεκμηρίωση για το θέμα του πυρώματος των συρμάτων. Άραγε όσοι είναι κατά του πυρώματος, να υποθέσω πως έχουν διαγράψει τους ατμοποιητές τύπου genesis από τον ορίζοντα?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #67 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 12:57 »
 ο πρώτος που είχε πει να μην πυρώνουμε τα σύρματα ήταν ο imeo και ο ίδιος τώρα λέει ότι πρέπει να κόψουμε τις πνευμονικές γιατί μπορούν να προκαλέσουν ακόμη και διάτρηση του πνεύμονα! 
Βασιζόμενος που βγαινει και το λεει αυτο? 

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #68 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 13:12 »
Κι εγω αυτο θα ρωτουσα αν εχεις κανενα linkνα το δουμε γιατι αυτο προκαλει ανησυχια

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #69 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 13:16 »
Ανησυχια δεν προκαλεσε προσωπικα αλλα αλλου παει η ερωτηση και θελω να δω κατα ποσο εξω πεφτω σε αυτο που σκεφτηκα και μακαρι να πεφτω εξω αλλιως θα το συνεχισω  ;D

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #70 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 13:16 »
Βασιζόμενος σε δύο μαρτυρίες γιατρών ατμιστών, σε έναν ασθενή του ενός και στην προσωπική του εμπειρία. Από 'κει και πέρα Βαγγέλη, ότι ξέρεις ξέρω. Η συζήτηση αυτή Παναγιώτη

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #71 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 13:17 »
Δηλ τι σκεφτηκες, αν θελεις να μας πεις; Τι εμπειρια ειχε ο ασθενης; τον γνωριζεις; 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #72 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 13:20 »
Tι σκατά έχει πάθει το φόρουμ και δεν παίρνει αυτά που γράφω? Υπάρχει ανάρτηση στην ελληνική σελίδα του golden greek στο fb Παναγιώτη.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #73 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 13:22 »
Δηλ τι σκεφτηκες, αν θελεις να μας πεις; Τι εμπειρια ειχε ο ασθενης; τον γνωριζεις;
Θα μου επιτρεψεις να το ψαξω λιγο γιατι δεν ειναι απλα μια κουβεντα που ειπωθηκε και μετα θα μπορεσω να ολοκληρωσω το πονηρο σκεπτικο μου.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #74 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 13:23 »
Δεν εχω fb Γιωργο, ειμαι παλαιας σχολης

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282358 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14800 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix