vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

114 επισκέπτες, 8 χρήστες
dvelev, myiorgos, grag, Jorge, tibolaso, vasim, athanasiosm, manoslykos

Twitter

Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon

Αποσυνδεδεμένος Pydnaios

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #390 στις: Ιουνίου 28, 2013, 15:49 »
Ξέρει κανεις αν φυτιλι απο fiber glass θέλει καμία ειδική προετοιμασία (όπως πχ. Το silica γίνεται καλύτερο με το κάψιμο, προσωπική άποψη). Εκανα μια φυτιλο-αντίσταση με fg και εχει τρομερή υποτροφοδοσια! Τόνους καμενο

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #391 στις: Ιουνίου 29, 2013, 02:48 »
Ολα τα φυτιλια θελουν καψημο.Οχι οτι ειναι οπως παλια,αλλα ολο και κατι θα εχουν επανω τους.
To fg θελει το καψηματακι του κι αυτο.Οχι πολυ.Θα δεις διαφορα στην γυαλαδα του.Υαλονημα ειναι,με φωτια καθαριζειυ
Για το καμμενο...αν εχεις μονο συρμα με αντ/ση,ει ναι κατι συχνο.Κοιτα ομως κι αν εχεις σφυξει πολυ το συρμα και το πνηγεις

Αποσυνδεδεμένος Nekzo

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #392 στις: Ιουνίου 29, 2013, 09:45 »
Έχω διαπιστώσει ότι όταν καίμε το φιτίλι, καταπονείται πολύ και "ξεφτάει''. :-\  Επίσης καπου είχα διαβάσει ότι χάνει την απορροφητικοτητά του;

Συνδεδεμένος manoslykos

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #393 στις: Ιουνίου 29, 2013, 10:39 »
καλώς ή κακώς εγώ το βράζω με απιονισμένο νερό.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #394 στις: Ιουνίου 29, 2013, 17:47 »
Δεν το καιμε μεχρι να χαλασει φιλε.
Θελει καψημο μεχρι να το δεις να παει προς το κοκκινο,οχι να καιγεται.Στις ακρες δεξια και αριστερα απο το σημειο που εκαψες θα δεις λιγη μαυριλα.Αυτο θελουμε(να φυγει αυτο το χημικο ή οτι αλλο διαολο ειναι αυτο,)απο το φυτιλι μας
Το καλο φυτιλι θα ειναι ο.κ. το ............ θα σου κανει καποια κολπακια.
Και καλο να ειναι ομως,θα σπαει,θα χαλασει,αν το παρακανεις.
 
 

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #395 στις: Ιουλίου 01, 2013, 02:39 »
Μετά από αρκετές ημέρες χρήσης και μερικά dryburn, σπάνε οι ίνες που βρίσκονται μέσα στην αντίσταση. Αυτό δεν φαίνεται όταν η φ/α είναι στον ατμοποιητή, μετά από dryburn μάλιστα φαίνεται το φιτίλι σαν καινούργιο. Αν όμως ανοίξεις το σύρμα τότε το φιτίλι διαλύεται, γι αυτό χάνει τις ιδιότητες του...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #396 στις: Ιουλίου 01, 2013, 14:45 »
Εγω παντος εχω σταματισει πλεον να κανω dry burn,και ενας λογος ειναι αυτος που αναφερει πιο πανω ο φιλος Slammer

Αποσυνδεδεμένος Pydnaios

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #397 στις: Ιουλίου 01, 2013, 15:36 »
Τελικά ήταν βρωμιαρικα και βρώμικα! Δηλαδή καμία σχέση με τα silica που έπαιρνα κατα καιρούς!
Ετσι τα έκανα μπανακι, βρασιμο ένα λεπτό σε νερό και καλό στεγνωμα πάνω σε χαρτί κουζίνας.

Αποσυνδεδεμένος pfsmoker

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #398 στις: Ιουλίου 08, 2013, 04:04 »
Είπα να δοκιμάσω να βάλω κεραμικό στο mini vivi έτσι για δοκιμή και κατά περιέργο τρόπο έπαιξε μια χαρά! Βέβαια έγινε λίγο ανάποδα από το συνηθισμένο :idiot1:

Εξηγώ και ζητώ συγνώμη για τις photo του κινητού.
Το πρώτο setup έγινε πριν 2 εβδομάδες, δοκιμάστηκε επιτυχώς. Ήρθε η ώρα για αλλαγή αντίστασης και με την ευκαιρία να το παρουσιάσω.
Είχα δοκιμάσει προ καιρού αυτόν, μου είχε κάνει καλή εντύπωση φαίνετε λόγω του κεραμικού. Αφού παρέδωσε και διαλύθηκε στο βωμό της επιστήμης, παρατήρησα το κεραμικό του είναι ελαφρώς πιο μικρό σε διάμετρο από τα συνηθισμένα killer, dripper και έκανε καλή εφαρμογή στην κεφαλή του mini vivi. Το καλύτερο θα ήταν να έμπαινε κανονικά αλλά δυστυχώς δεν χωράει, πάντως και ανάποδα που το εφάρμοσα έκατσε καλά και το αποτέλεσμα είναι πρώτον να έχει ελαφρώς καλύτερη γεύση και δεύτερον έσφιξε και η τζούρα που στον συγκεκριμένο μου φαινόταν αρκετά αεράτη.
Το κεραμικό μπαίνει ανάποδα με τρόπο τέτοιο που να αγκαλιάζει την αντίσταση που έχουμε φτιάξει και ο ατμός να βγαίνει από την κεντρική τρύπα του κεραμικού.
Λίγο προσοχή θέλει στο σιλικονάκι το οποίο κόντυνε ελαφρώς για να μην σφίγγουν τα φυτίλια και πρόσθεσα και μια επιπλέον ροδέλα από extra σιλικονάκι από πάνω για να εφαρμόσει η πάνω βιδωτή τάπα.
Στο συγκεκριμένο έχω χρησιμοποιήσει 2πλό 2άρι με 0,17 και 0,20non, βγήκε περίπου 1,7Ω. Στα 7W ή 3,4V αποδίδει πολύ καλά.
Όποιος ασχολείται με τον εν λόγω ατμοποιητή θα του το πρότεινα έτσι για δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #399 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2013, 20:35 »
Αλλαγή αντίστασης σε dual coil epsilon ή thor.
15άρι σύρμα με non στις άκρες σε 2άρι φυτίλι. 8-9 σπείρες μας δίνει 3.6Ω ανά αντίσταση δηλαδή 1.8Ω συνολικά.
Θέλει λίγο προσοχή να μη βραχυκυκλώσει. Έστριψα λίγο μεταξύ τους τις 2 άκρες της πάνω και κάτω αντίστασης για να τεντώσουν καλά πριν βάλω το μονωτικό του θετικού πόλου. Το ίδιο έκανα και στις άλλες 2 άκρες πριν βάλω το καρφάκι. Δεν θέλει πολύ στρίψιμο γιατί θα κοπούν τα σύρματα.
Αποτέλεσμα  :fight_shot_thickgun: :fight_shot_thickgun: :fight_shot_thickgun:




Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #400 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2013, 23:22 »
Πολύ καλλιτεχνική δουλειά... αναρωτιέμαι πόσο χρόνο σου πήρε να το φέρεις βολτα  :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος Mitsakos

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #401 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 21:17 »
Καλησπερα Συνατμιστες!
Θελω την βοηθεια σας.
Εχω στην κατοχη μου ενα eGo Passthrough 1100mah με ατμοποιητη CE4 PLUS V3 2,4Ω.
Δοκιμασα αρκετους αλλα σε αυτον κατεληξα.
Εχω δοκιμασει αρκετα φυτιλια και συρματα 1,5 και 2,0 αλλα ποτε μου δεν καταφερα να κατασκευασω μια φυτιλοαντισταση σαν τον εργοστασιακο.
Ατμος και γευση!
Τωρα εχω φυτιλι 2,0 και αντιστοιχα συρμα.
Η τελευταια μου επιχειρηση στον ατμοποιητη ηταν η παρακατω.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #402 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 21:31 »
Βλέπω την αντίσταση κάπως χαλαρή πάνω στο φυτίλι. Επίσης δεν έχεις σύρμα non στις άκρες.


Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #403 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 21:34 »
Δεν ειναι και τοσο χαλαρη με πιο κοντινη ματια, αλλά δοκιμασε και λιγο πιο σφιχτα. Ντουμανι θα πρεπει να σου βγαζει, αλλά η γευση αν δεν βαλεις και νον συρμα δεν θα καλυτερευσει.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #404 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 21:37 »
Άκου τον Πολυκράτη κι όχι εμένα. Λέω στον εαυτό μου ότι η ανάλυση της οθόνης μου είναι χάλια για να μην παραδεχθώ ότι πρέπει να βάλω γυαλιά.  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282916 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67376 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175590 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14930 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94647 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4710 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix