vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2100 στις: Ιουνίου 20, 2017, 18:29 »
Ποιο άρωμα/τα θες να χρησιμοποιήσεις. Το κάθε άρωμα ανάλογα την έντασή, η πόσα υλικά περιέχει θέλει διαφορετική αραίωση ή και χρόνο για να ομογενοποιηθεί. Οι 4 μέρες αν δεν ήταν φρουτώδης η γεύση πχ είναι λιγο

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2101 στις: Ιουνίου 20, 2017, 18:50 »
μακαρι να ηξερα τι αρωμα θελω !  αυτο ακριβως ψαχνω...οποτε ας βρω πρωτα το αρωμα και μετα συζηταμε για αναλογιες , χρονο κλπ....απο οτι εχω καταλαβει υπαρχουν ετοιμα αρωματα , και μιξεις αρωματων ...ειχα ξαναρωτησει αν εχετε να προτεινετε καποιο ..


Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης

λεει στην ετικεττα του Blend TOBACCO και εχει πανω του ζωγραφισμενα 7 αστερακια , οταν τον ρωτησα νομιζω μου ειπε ειναι απο την Τσεχια..
δεν ξερω αν επιτρεπετε στο φορουμ στελνω και φωτο

περιμενω προτασεις για καλα αρωματα !

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
Υπενθύμιση: Στο κάτω μέρος κάθε μηνύματος, υπάρχει πλήρες σύστημα αξιολόγησης.
Παρακαλούμε μην δημοσιεύετε μηνύματα μόνο επιδοκιμασίας ή ευχαριστίας.
Καλύτερα χρησιμοποιήστε το σύστημα αξιολόγησης στο κάτω μέρος του μηνύματος ή αν έχετε να πείτε κάτι σχετικό με το θέμα, γράψτε και δυο λόγια γι' αυτό. Μηνύματα χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο θα σβήνονται

απο προηγουμενο ποστ αυτο ειναι το αρωμα που ειχα αγορασει!

Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2017, 08:03 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2102 στις: Ιουνίου 20, 2017, 18:59 »
Κι εγώ καινούργιος είμαι, γενικά απότι έχω δεί στο φόρουμ με πολύ προσοχή προτείνουν αρώματα η υγρά, γιατί υπάρχει τεράστια απόσταση στο τι θέλει ο καθένας. Αν πεις την προτίμηση σου σε έτοιμα υγρά, θα πάρεις πιο συγκεκριμένες απαντήσεις και από πιο έμπειρους από μένα, που έχουν δοκιμάσει περισσότερα αρωματα. Το συγκεκριμένο άρωμα δεν το ξέρω. Ψάξε καλύτερα στα threads "καλύτερα καπνικα αρώματα diy", the perfumer apprentice, flavourart που είναι γνωστές εταιρίες κ από τις περιγραφές θα δεις κάτι να σε ενδιαφερει

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2103 στις: Ιουνίου 20, 2017, 19:07 »
ευχαριστω πολυ , :) κοιταξε πιστευω οτι σιγα σιγα θα βρεθει μια ακρη και για το αρωμα , εκεινο που περισσοτερο θα ηθελα στην ουσια να μαθω ειναι με ποιο τροπο , θα μπορουσε καποιος να δοκιμασει αρωματα στην "πραξη" και να βγαλει τα δικα του συμπερασματα εκτος απο τον τροπο του δοκιμαστηριου στο καταστημα οπου εγω προσωπικα δεν υπαρχει περιπτωση να καταλαβω αν μου αρεσει ενα αρωμα με 2-3 τζουρες! :(

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2104 στις: Ιουνίου 20, 2017, 19:08 »
Αρχικά θα πρέπει να δοκιμάσεις σε δοκιμαστήριο για να διαλέξεις τα 2-3 αρώματα που σου ταιριάζουν.

Δεν είναι αλάνθαστη μέθοδος, αλλά πώς αλλιώς θα ξέρεις τι να αγοράσεις? 

Ο καθένας έχει τη δική του γεύση.... 

Το κάθε άρωμα έχει το δικό του συνιστώμενο ποσοστό διάλυσης. Καλό θα ήταν να ρωτήσεις στο κατάστημα. Η εμπειρία άλλων ατμιστών του forum μπορεί επίσης να σε βοηθήσει.

Ψάξε λίγο στο forum, δες τα νήματα που αφορούν στις ιδιοκατασκευές και θέσε συγκεκριμένα ερωτήματα.

Φυσικά πάντα είναι καλύτερο να ξεκινάμε με λίγα ml για να βρούμε και αν μας αρέσει το αποτέλεσμα, αλλά και αν τυχόν θέλουμε να αυξήσουμε το ποσοστό αρώματος ή και να το αραιώσουμε.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο για αρχή. :)

Αποσυνδεδεμένος scud

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2105 στις: Ιουνίου 20, 2017, 19:28 »
ευχαριστω πολυ , :) κοιταξε πιστευω οτι σιγα σιγα θα βρεθει μια ακρη και για το αρωμα , εκεινο που περισσοτερο θα ηθελα στην ουσια να μαθω ειναι με ποιο τροπο , θα μπορουσε καποιος να δοκιμασει αρωματα στην "πραξη" και να βγαλει τα δικα του συμπερασματα εκτος απο τον τροπο του δοκιμαστηριου στο καταστημα οπου εγω προσωπικα δεν υπαρχει περιπτωση να καταλαβω αν μου αρεσει ενα αρωμα με 2-3 τζουρες! :(

Εγώ κατέληξα (λέμε τώρα) στο Unicorn που είναι με μέλι. Χρησιμοποιώ 10ml για κάθε 100ml. Οπότε, για 10ml θα χρησιμοποιήσεις 1ml αρώματος. Έχω την αίσθηση πως 3-4 μέρες είναι λίγες. 

Ίσως μπορείς να δοκιμάσεις και τη διαδικασία curing ή aging. Να βυθίσεις το γυάλινο φιαλίδιο με όλο το μίγμα σε πολύ ζεστό νερό (ΠΡΟΣΟΧΗ! ΟΧΙ ΒΡΑΣΤΟ!) για αρκετές ημέρες, ή και εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2106 στις: Ιουνίου 20, 2017, 22:18 »
ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ  :thumpup: ....Ευχαριστω ...συμφωνω και ειναι λογικο να ξεκινησω με λιγα ml και βλεπουμε , μαλιστα στο εντωμεταξυ "πεταχτηκα" μεχρι το καταστημα και ρωτησα να μου πουν και την δικη τους γνωμη...
...μου ειπαν πως καλυτερα να δοκιμαζω τα νεα αρωματα σε 30μελα και οχι 10μελα για να "ωριμαζουν" καλυτερα και να ειναι πιο σιγουρο το συμπερασμα..οκ οκ
-Εκεινο που με προβληματιζει ειναι πως στο καταστημα που πηγαινω συνηθως δεν εχω βρει ουτε μια απο τις μαρκες που αναφερεστε συνηθως , για αυτο και ρωτησα αν εχετε να μου προτεινετε καποιες σε αλλο ισως καταστημα.
π.χ που θα εβρισκα το Unicorn που αναφερει ο scud ; (ευχαριστω scud) η την flavor boss που εχω δει να την αναφερετε τακτικα...(βεβαια υπ οψιν δεν μιλαω για παραγγελια απο εξωτερικο , μονο ΑΘΗΝΑ)

τωρα και κατι ακομα...μιλαμε για αρωματα , τι γινεται ομως και με την νικοτουχα βαση;  δεν εχω ιδεα (αν και νομιζω εχω κρατησει ενα δειγμα) τι νικοτουχα βαση χρησιμοποιει το ιδιο καταστημα.. εδω εχετε να μου πειτε κατι ; να προτεινετε ισως; :confused1:

Ακομα και για τις μη νικοτουχες βασεις PG / VG  , τι γινεται και με αυτες ; αν δεν κανω λαθος την τελευταια φορα μου εδωσαν μια βαση VG των 140ml απο Γαλλια;  ....απο αλλο παλι καταστημα αγορασα προσφατα μη νικοτουχα βαση VG 100ml και PG 100ml NOBACCO....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2017, 22:26 από ΑντωνηςΜ »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2107 στις: Ιουνίου 20, 2017, 23:10 »
Καταλαβαίνω απόλυτα την επιθυμία σου να τα μάθεις όλα, αλλά αυτό δεν γίνεται σε πέντε γραμμές.

PG/VG μηδενικές θα βρεις είτε σε καταστήματα είτε σε φαρμακευτικά προϊόντα. Διάβασε εδώ:
http://vaping.gr/index.php/topic,7552.msg259709.html#msg259709

Boosters νικοτίνης πάλι στα καταστήματα. Διάβασε εδώ αν θέλεις:
http://vaping.gr/index.php/topic,33944.msg1170133.html#msg1170133

Θα φτιάξεις με αυτόν τον τρόπο τη βάση που θέλεις. Για τα αρώματα που ρωτάς, αν τα αναζητήσεις στο google θα τα βρεις. Θέλει λίγο ψάξιμο... Δυστυχώς με τη νέα νομοθεσία δυσκόλεψαν τα πράγματα....


Flavour boss, πχ εδώ:
 https://vapormania.gr/Arwmata-Flavour-Boss

και σε εμάς εδώ:
http://vaping.gr/index.php/topic,33520.0/topicseen.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2017, 23:16 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος scud

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2108 στις: Ιουνίου 20, 2017, 23:26 »
Το Unicorn το βρήκα στο activape. 

Όσο για τη βάση, εγώ πήρα ένα λίτρο PG και ένα λίτρο VG από το φαρμακείο. Το VG να είναι καθαρότητας 99,6% και πάνω.
Κατόπιν πήρα boosters με νικοτίνη από το κατάστημα και τα ανάμιξα στη δοσολογία που θα μου έδινε το ποσοστό νικοτίνης που επιθυμώ, αυνυπολογίζοντας και το άρωμα, φυσικά. 

Το εργαλείο που χρησιμοποίησα για υπολογισμό είναι αυτό: http://www.steam-engine.org/juice.html

Εκτός των υλικών απαραίτητα είναι και τα εργαλεία. Για το σκοπό αυτό αγόρασα:
  • μερικά γυάλινα φιαλίδια 100ml με σταγονόμετρο στο καπάκι (εκεί αποθηκεύω τα έτοιμα υγρά)
  • δοσομετρητή 150ml με διαβάθμιση κάθε 5ml αν γίνεται
  • πλαστικές πιπέτες (σαν σταγονόμετρα αλλά μεγαλύτερα)
  • γυάλινο μικρό χωνί (να χωράει στα στόμια των φιαλιδίων)
  • σύριγγα 5ml (χωρίς τη βελόνα)
  • σύριγγα σίτισης (για μεγαλύτερες ποσότητες)

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2109 στις: Ιουνίου 21, 2017, 10:14 »
Παιδια ευχαριστω πολυ  :thumpup:

-απ οτι καταλαβα εχω πολλα να μαθω ...και να διαβασω κυριως ..δυστυχως ανακαλυψα αυτο το φορουμ αρκετα καθυστερημενα αφου ατμιζω ηδη 3 χρονια , και κατα καιρους εχω ταλαιπωρηθει αρκετα λογω ελλειψης γνωσης...αλλα καλλιο αργα παρα ποτε!..
-Ειμαι προθυμος να κανω μια προσπαθεια να ενημερωθω τουλαχιστον για τα απαραιτητα και τα βασικα , γιατι θελω να ατμιζω οσο το δυνατον πιο σωστα και υγιεινα βεβαια..(βασεις απο το φαρμακειο; :confused1: :confused1:..παιδια ειναι ασφαλες;!!)
Επειδη ομως δεν ειναι και τοσο ευκολο να διαβαζεις απο την αρχη ολα τα νηματα (εγω τα ηξερα threads) , θα σας ρωταω κατα καιρους και καποιες ισως αφελεις αποριες και ερωτησεις... :)
-Εγω στο μυαλο μου εχω χωρισει το ατμισμα σε 2 κατηγοριες ...η μια που εχει σχεση με το hardware ας πουμε δηλαδη ατμιστες , αντιστασεις , μπαταριες κλπ , και με μια δευτερη που εχει σχεση με τα υγρα αναπληρωσης, αρωματα κλπ.....ειπα να ξεκινησω απο την δευτερη κατηγορια , και ηδη χαρη σε σας εχω μαθει αρκετα πραγματα  :thumpup: :thumpup: ναστε ολοι καλα ...
-Εχω ηδη ξεκινησει να το ψαχνω και για την πρωτη κατηγορια δηλαδη ατμοποιητες κλπ και ειλικρινα "χαθηκα" στο φορουμ ... :o.... :sign_voithia:...πειτε μου που πρεπει να κοιταξω στο φορουμ π.χ για ατμοποιητες.

-Τελος , scud εντυπωσιαστηκα απο τα αξεσουαρ σου ...πειτε μου παρακαλω που αγοραζω ολα αυτα τα αξεσουαρ;
και κατι ακομα , οταν γραφεις το Unicorn το βρηκα στο activape (η γενικα οταν γραφετε κατι παρομοιο) τι ειναι το activape , και το κυριωτερο που βρισκετε;
ευχαριστω πολυ και παλι :thumpup: :thumpup: :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2017, 10:20 από ΑντωνηςΜ »

Αποσυνδεδεμένος scud

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2110 στις: Ιουνίου 21, 2017, 10:21 »
Τα αξεσουάρ τα βρίσκεις είτε σε μεγάλα, κεντρικά φαρμακεία είτε τα κάνεις παραγγελία στο φαρμακείο της γειτονιάς σου είτε τα παραγγέλνεις μέσω eshop (πχ, https://www.digas.gr/el/ergastiriakos-exoplismos/analosima-ergastiriou-mikrobiologika).

Το activape.gr είναι eshop αλλά έχει και κατάστημα στη λεωφ. Βουλιαγμένης όπου εκεί δοκίμασα το Unicorn.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2111 στις: Ιουνίου 21, 2017, 10:25 »
Καλημέρα Αντώνη. :bye:

Γράφεις στο google "activape" και το βρίσκεις:
http://www.activape.gr/

Ούτε εγώ το ήξερα :dontknow: :))

Τώρα πάτησε πάνω αριστερά το "forum" .
http://vaping.gr/index.php?action=forum

Εδώ θα βρεις τις κατηγορίες θεμάτων που υπάρχουν στο forum και τις υποκατηγορίες τους.

Εδώ θα βρεις και την περιοχή νέων μελών για τυχον απορίες:
http://vaping.gr/index.php/board,118.0.html


Καλό διάβασμα ;)

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2112 στις: Ιουνίου 21, 2017, 11:57 »
Επίσης μια απο τις καλύτερες πηγές πληροφοριών για μίξεις θα την βρείς εδώ
 Reddit DIY eJuice

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2113 στις: Ιουνίου 21, 2017, 18:51 »
Flavour boss, πχ εδώ:
 https://vapormania.gr/Arwmata-Flavour-Boss

και σε εμάς εδώ:
http://vaping.gr/index.php/topic,33520.0/topicseen.html
απ οτι εριξα μια προχειρη ματια στο vapormania.gr που αναφερεις , βλεπω οτι τα αρωματα αυτα ειναι μιξεις αρωματων (δηλαδη ειναι DIY ετοιμα ; ) σε συσκευασια των 500ml γυρω στα 25 ευρω ..οκ?  
τωρα θα πρεπει να αγορασω 500ml για να δοκιμασω απλως ;  ???

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2114 στις: Ιουνίου 21, 2017, 18:56 »
Μπορείς να πας μια βόλτα από εκεί και να τα δοκιμάσεις ;) Τα έχουν φτιαγμένα γι' αυτό τον σκοπό! :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179161 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211493 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70819 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro