vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

155 επισκέπτες, 2 χρήστες
Mimhsdr, mathimatikos1966

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2115 στις: Ιουνίου 21, 2017, 19:12 »
...κοιταξε εγω δεν θελω να δοκιμασω στο δοκιμαστηριο , θελω να το αγορασω και να το δοκιμασω στην πραξη σε μικρη φυσικα ποσοτητα , υπαρχει κατι τετοιο; το καταστημα ειναι στην Αθηνα; (χαριλαου τρικουπη 22)

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2017, 01:43 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2116 στις: Ιουνίου 21, 2017, 19:16 »
απ οτι εριξα μια προχειρη ματια στο vapormania.gr που αναφερεις , βλεπω οτι τα αρωματα αυτα ειναι μιξεις αρωματων (δηλαδη ειναι DIY ετοιμα ; ) σε συσκευασια των 500ml γυρω στα 25 ευρω ..οκ?  
τωρα θα πρεπει να αγορασω 500ml για να δοκιμασω απλως ;  ???

Τα μπουκάλια του Flavour Boss δεν περιέχουν έτοιμα για άτμισμα υγρά DIY αλλά έτοιμες συνταγές από δύο ή περισσότερα αρώματα για να μην χρειαστεί κανείς να αγοράσει καμιά πενηνταριά μπουκαλάκια από μεμονωμένα αρώματα για να φτιάξει 6-7 τελικά υγρά. Στις έτοιμες μίξεις του FB πρέπει εσύ μετά να προσθέσεις βάση (μηδενική σίγουρα και νικοτινούχα αν θέλεις) για να πάρεις το τελικό υγρό της συνταγής (μετά από ένα εύλογο διάστημα ωρίμασης). Επίσης η ποσότητες που αγοράζεις δεν είναι 500 ή 1000 ml. Αυτή είναι η χωρητικότητα των μπουκαλιών που περιέχουν τις μίξεις του FB και θα είναι η ποσότητα του τελικού υγρού μετά την προσθήκη της βάσης από σένα. Αν το vapormania πούλαγε 500 ml τελικού υγρού προς €25, θα γινόταν εκεί κάθε μέρα διαδήλωση ακόμα κι αν τα υγρά ήταν ξίδια!  :yes:

Αυτό που σου προτείνει ο Χρόνης είναι πολύ καλή ιδέα. Να πας στην vapormania και να δοκιμάσεις τα υγρά έτοιμα και να πάρεις μια ιδέα τι σου αρέσει και τι όχι. Έτσι θα ελαχιστοποιήσεις το ρίσκο να σου βγει πατάτα μια αγορά που αλλιώς θα έκανες στα τυφλά.  :)


Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2117 στις: Ιουνίου 21, 2017, 19:37 »
φιλε cpbaroque εγω δεν εγραψα για συσκευασια των 500ml τελικου υγρου !  

εκεινο που καταλαβα εγω ειναι οτι τα 500ml περιεχουν το αρωμα μονο.. τωρα αυτο που διευκρινιζεις εσυ ειναι οτι το αρωμα που περιεχει η συσκευασια ειναι για 500ml τελικου υγρου που θα φτιαξεις ...ετσι δεν ειναι;

..H δικη μου απορια ειναι οτι εγω δεν χρειαζομαι τοσο μεγαλη ποσοτητα (δηλαδη για 500ml τελικου υγρου) αλλα πολυ λιγωτερη (ας πουμε για 10-30 ml) ισα να μπορω να βγαλω ενα συμπερασμα ..επομενως υπαρχει για τοση μικρη ποσοτητα τελικου υγρου;  και επαναλαμβανω δεν θελω απλα να δοκιμασω στο δοκιμαστηριο αν εχει..

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2118 στις: Ιουνίου 21, 2017, 19:59 »
Τότε η μόνη "λύση" που έχεις είναι να πάρεις το ρίσκο και να παραγγείλεις κατευθείαν από Αγγλία και το site της flavourboss έτοιμα υγρά για να δοκιμάσεις (έχουν τα αρώματα και σε έτοιμα υγρά εδώ).
Αυτό όμως εμπεριέχει 1. τον κίνδυνο να πιαστούν και να έχεις τρεχάματα λόγω της απαγόρευσης και του ΕΦΚ και 2. τα μεγαλούτσικα ταχυδρομικά ειδικά αν δεν πάρεις μεγάλη ποσότητα :(

Υπάρχει ακόμη η λύση του να αγοράσεις το 500μελο μαζί με άλλους αλλά πρέπει να βρεθούν τουλάχιστον 5 και πάλι θα πάρετε από 100ml και θα πρέπει επίσης να συμφωνήσετε και οι 5 ποιο-ποια θέλετε να δοκιμάσετε! ;)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2119 στις: Ιουνίου 21, 2017, 20:12 »
Κάποια πράγματα δεν εμφανίζονται μόνο και μόνο επειδή τα θέλουμε :D

Ο Μπουσκάλια είναι ήταν απατεώνας.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2120 στις: Ιουνίου 21, 2017, 23:28 »
εκεινο που καταλαβα εγω ειναι οτι τα 500ml περιεχουν το αρωμα μονο.. τωρα αυτο που διευκρινιζεις εσυ ειναι οτι το αρωμα που περιεχει η συσκευασια ειναι για 500ml τελικου υγρου που θα φτιαξεις ...ετσι δεν ειναι;

Σωστά!

..H δικη μου απορια ειναι οτι εγω δεν χρειαζομαι τοσο μεγαλη ποσοτητα (δηλαδη για 500ml τελικου υγρου) αλλα πολυ λιγωτερη (ας πουμε για 10-30 ml) ισα να μπορω να βγαλω ενα συμπερασμα ..επομενως υπαρχει για τοση μικρη ποσοτητα τελικου υγρου;  και επαναλαμβανω δεν θελω απλα να δοκιμασω στο δοκιμαστηριο αν εχει..

Δυστυχώς με τα αρώματα δεν υπάρχει άλλος τρόπος παρά μόνο να αγοράσεις γουρούνι στο σακί. Μία καλή λύση είναι αυτή που λέει ο Χρόνης (η ομαδική αγορά δηλαδή) και η άλλη είναι αυτή που θα σου πω τώρα. Θα πας λοιπόν στο Atmistique και θα αγοράσεις το Jesus, το White Castle, το Godfather και το Vanilla Custard (όλα αρώματα της Egoist). Θα φτιάξεις μια μικρή ποσότητα (20-30 ml) και θα τα δοκιμάσεις. Όποιο σου αρέσει θα το κρατήσεις. Όποιο δεν σου αρέσει θα το πουλήσεις σε μένα που ούτως ή άλλως τα αρώματα αυτά τα αγοράζω τακτικά. Έτσι το ρίσκο σου θα είναι μόνο αυτή η αρχική ποσότητα που έφτιαξες για δοκιμή. Πως σου φαίνεται;  ;)


ΥΓ. Μόνο μη με βάλεις να έρθω στην άλλη άκρη της Αττικής για παραλαβή. Το όποιο ραντεβού καλό θα είναι να γίνει στο atmistique (για να δοκιμάσουμε και κανένα καινούργιο υγρό)... :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2017, 23:33 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2121 στις: Ιουνίου 22, 2017, 08:46 »
φιλε cpbaroque , σαν ιδεα δεν ειναι ασχημη, αλλα απο την στιγμη που αποφασισα να το "ψαξω" σοβαρα για τα αρωματα δεν θα ηθελα να βιαστω ...δεν ειναι το οικονομικο αν και εχω "πεταξει" ασκοπα αρκετα ευρω , και για αρωματα που δεν χρησιμοποιησα ποτε..απλα ο λογος ειναι πως θα ηθελα πρωτα να ενημερωθω σωστα και μετα να "ψαξω" για αγαπημενα αρωματα..
ειλικρινα δεν περιμενα ποτε να υπαρχει τοσο μεγαλη γκαμα αρωματων , και εχω μπερδευτει αρκετα ομολογω...

παρ ολα αυτα εριξα μια ματια στο site, και απο οτι ειδα τα αρωματα που προτεινεις ειναι σε συσκευασια των 20ml (περιεχουν 20ml αρωμα οκ?) με 13,90 ευρω ( νομιζω ακριβα !) , και υπαρχουν και τα shake'n vape , που ειναι νομιζω 6ml αρωμα και προσθετεις την βαση αρκετα φθηνωτερα μερικα στα 6,90 ευρω..δεν ξερω μονο αν προκειται για τα ιδια αρωματα της συσκευασιας των 20ml  :confused1: , η ειναι μιξεις αρωματων :confused1:

-Τελος παντων , οπως βλεπεις ειμαι αρκετα μπερδεμενος , αλλα θα ξεμπερδευτω συντομα , μεχρι τοτε εγω θα ελεγα απλα οταν πας στο καταστημα για αρωματα η για οτι αλλο , με ειδοποιησεις να ερθω και εγω να γνωριστουμε απο κοντα, να δοκιμασουμε αρωματα  και βλεπουμε.. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2017, 08:55 από ΑντωνηςΜ »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2122 στις: Ιουνίου 22, 2017, 09:12 »
Πολύ ευχαρίστως!  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2123 στις: Ιουνίου 22, 2017, 09:18 »
Για πάμε μήπως σε ξεμπερδέψουμε.

Ο γενικός κανόνας είναι οτι τα αρώματα πωλούνται συνήθως σε 10μελα ή 20μελα.Υπάρχουν φυσικά και σε 30μελα, 100μελα κλπ, συνήθως από εξωτερικό. Με αυτά και σύμφωνα με τις οδηγίες του παρασκευαστή του αρώματος, τα αναμειγνείεις με τη βάση σου και φτιάχνεις τόσα μλ τελικό υγρό, όσο μπορεί να παρασκευαστεί σύμφωνα με τις αναλογίες ανάμειξης. Αν πχ ενα άρωμα έχει οδηγία για 10% τοτε για να φτιαξεις 100μλ τελικό υγρό χρησιμοπειείς ενα 10μελο αρωμα και 90μλ βάση.

Οτι είναι σε μεγαλυτερη συσκευασία ή γράφει Shake N' Vape ή κατι παρόμοιο συνήθως περιέχει ήδη στο μπουκάλι το άρωμα που θα χρειαστείς έτσι ώστε όταν γεμίσεις το 30μελο,50μελο, 500μελο που αγόρασες με βάση να πάρεις το τελικό υγρό.

Στην περίπτωση των Egoist που έιναι και η πιο απλή, με το 20μελο αρωμα και μια αναλογία γύρω στο 15% φτιαχνεις 125μλ τελικου υγρού με 13,90 Ευρώ (0,11 Ευρω ανα μλ κόστος αρωματος)

Με το 30μελο Shake N Vape θα φτιαξεις 30μλ τελικού υγρού με 6,90 Ευρω (0,23 Ευρω ανα μλ κόστος αρώματος)

Αρα καταλαβαίνεις γιατι συνηθως αγοράζουμε ενα Shake N Vape στην αρχη και μετά αγοράζουμε σε δεξαμενες τα αρωματα.

Ελπιζω να σε ξεμπερδεψα. Αν πάλι δεν σε ξεμπερδεψα, τουλάχιστον τα είπα και ξαλαφρωσα.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2124 στις: Ιουνίου 22, 2017, 18:32 »
Έχω μια απορία που είναι κάπως εξεζητημένη, θα καταλάβω αν δεν πάρω ακριβή απάντηση. Αφορά την αραίωση αρώματος και τη σχέση της με το ποσοστό pg/vg.
Θα φέρω παράδειγμα από μένα. Η βάση που έχω φτιάξει είναι περίπου 25/75 pg/vg (η vg αραιωμένη με νεράκι αλλά μάλλον δεν μας νοιάζει αυτό  στο παράδειγμά μας). Έβαλα πριν 4-5 μέρες την πρώτη μου παρτίδα diy. Διαβάζω αλλά και έχω διαπιστώσει ο ίδιος πως η vg δεν αποδίδει το ίδιο γεύση σε σχέση με την pg.
Εδώ έρχεται το ερώτημα: Πόσο άρωμα πρέπει να προστίθεται στη βάση μου ας πούμε σε σχέση με μία 50/50 βάση για να βγαίνει το ίδιο καλά το άρωμα;
π.χ 1) Μέσα στην παρτίδα μου φτιάχνω και smoke της after 8, που έχει προτεινόμενη αραίωση 8-13%. Να φτιάχνω εξαρχής στο μεγαλύτερο προτεινόμενο ποσοστό του κατασκευαστή, δηλ 13% και βλέπουμε;
2) Να μην παίρνω υπόψιν τι βάση έχω, να βάζω το μικρότερο του κατασκευαστή και να έχω υπομονή μέχρι τις 20 μέρες ας πούμε και να προσθέσω τότε αν χρειάζεται; Σε αυτήν την περίπτωση φοβάμαι πως θα με πάρουν τα χρόνια με τις δοκιμές αν στο 8% δεν καταλαβαίνω τίποτα και βάλω άλλο 5+%, ας πούμε δεν θα ξαναπάρει άλλο τόσο να ομογενοποιηθεί;
3) Να βάζω παραπάνω από το προτεινόμενο του κατασκευαστή χωρίς να φοβάμαι και θα δείξει η νεκροψία-δοκιμή;

Όπως καταλάβατε θέλω τη συνδρομή αυτών που φτιάχνουν υγρά high vg, σε τι αναλογία αραιώνουν συνήθως, συμπίπτει με τις προτεινόμενες, ή έχει σημαντική απόκλιση από αυτές; Βάζουν 30% παραπάνω άρωμα ας πούμε κατά μέσο όρο από αυτό που προτείνεται, ή όταν βλέπω 8-13% το 8 είναι για high pg και το 13 για high vg.
Ζητάω πολλά ε;  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2125 στις: Ιουνίου 22, 2017, 18:39 »
Δεν ζητάς πολλά, ζητάς υποκειμενικά.

Εγώ ας πούμε φτιάχνω 70VG/30PG και βάζω το μισό από το προτεινόμενο ή όσο χρειάζεται για να φτιάξω ακέραιη διαίρεση του αρώματος*. Άβυσσος...

Το λογικό είναι να βάλεις το ανώτερο προτεινόμενο για να μπορείς να το αραιώσεις μετά αν χρειαστεί, χωρίς να περιμένεις πάλι 20 μέρες.



*Πχ αν έχω 10ml αρώματος και το προτεινόμενο είναι 22%, θα βάλω 20% ώστε να μπορώ να χρησιμοποιήσω όλο το άρωμα σε 50ml υγρού, χωρίς να μου μείνουν ρέστα :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2126 στις: Ιουνίου 22, 2017, 18:47 »
Το πρώτο σκέλος, το είχα ψιλοκαταλάβει αλλά επειδή είμαι λίγο τεμπέλης με τις δοκιμές δεν ήθελα μάλλον να το παραδεχτώ  8)
Το δεύτερο δεν το είχα σκεφτεί, αν και είναι απολύτως λογικό, ευχαριστώ modivin! :thank_you2:

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2127 στις: Ιουνίου 22, 2017, 22:04 »
pugsung ...αρα λοιπον ενας τροπος να δοκιμαζουμε ενα αρωμα ειναι να αγορασουμε ενα shake'n vape αρωμα για minimum 30ml τελικου υγρου με 6,90 ευρω ...και επειδη ειναι ακριβωτερο στην συνεχεια αγοραζετε τα αντιστοιχο αρωμα σε μεγαλυτερη ποσοτητα και σας ερχεται φθηνωτερο ..οκ?
επομενως τα shake'n vape αρωματα ειναι ενας τροπος για να δοκιμασεις ενα αρωμα που ναι μεν ειναι ακριβο , αλλα με 30ml τελικου υγρου που σου αποδιδει εισαι σιγουρος αν σου αρεσει η οχι..οκ?
. ...αν ολα τα παραπανω που γραφω ειναι σωστα , επετρεψε μου μια απορια .... τα shake 'n vape αρωματα ειναι μιξεις αρωματων η ενα αρωμα η και τα δυο?
περιμενω απαντηση για να σου πω αν ξεμπερδευτηκα... :)

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2128 στις: Ιουνίου 22, 2017, 22:14 »
Αντώνη τη δοκιμή, δεν τη γλιτώνεις. Η αξία του shake n vape είναι κυρίως η γρήγορη ωρίμανση/ομογενοποίηση του. Γιατί να δωσεις 6,90 για 30 ml και να μην δώσεις 4 -5 ευρώ για άρωμα που αντιστοιχεί σε 100ml τελικού υγρού που θα σου μείνει και για σύνταγές ακόμα κι αν δεν σου αρέσει τη δεδομένη χρονική στιγμη. Όπως και στα έτοιμα υγρά ό μόνος τρόπος να είσαι σχετικά σίγουρος είναι το δοκιμαστηριο, και απόλυτα σίγουρος να τα αγοράσεις και να τα δοκιμάσεις για μέρες. Εμένα με βοήθησε το φόρουμ. Ψάξε τα threads the perfumers apprentice, flavourart, τα ελληνικά atmos lab και after 8 και θα προσανατολιστεις τι να δοκιμάσεις. Άλλος δρόμος δεν υπαρχει :nope:

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2129 στις: Ιουνίου 22, 2017, 22:27 »
tzavardin , προσωπικα ΔΕΝ μπορω να καταλαβω στο δοκιμαστηριο με ΤΙΠΟΤΑ...Δεν ξερω γιατι αλλα οσες φορες το εχω κανει και αγορασα κατι το μετανιωσα 100% στην συνεχεια..εχω πληρωσει αρκετα αρωματα που κατεληξαν στα σκουπιδια...για αυτο και ειπα απο την αρχη οτι θα ηθελα να δοκιμασω αρωμα για μερες στην πραξη , για να βγαλω οριστικο συμπερασμα...
Αν πραγματι οσα εγραψα οτι καταλαβα στο προηγουμενο ποστ μου ειναι σωστα , θα προτιμουσα την επιλογη του shake'n vape και δεν χανω και τιποτα να ζητησω και μια δοκιμη στο δοκιμαστηριο προτου αποφασισω τι θα παρω ( ισως καποιο το αποριψω αμεσως) 
το καταλαβαινω οτι ειναι μια ακριβη λυση , αλλα αν υπολογισω ποσα χρηματα εχω "πεταξει" για αρωματα που εχω αγορασει και δεν μου αρεσαν τελικα , ισως ετσι θα μου ερθει φθηνωτερα... :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 246025 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572076 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1878 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8026 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121660 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 686 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 396 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326747 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8604 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297706 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827603 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511686 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios