vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

53 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, bloodlessz, danys620, manoslykos

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2520 στις: Ιανουαρίου 31, 2017, 17:20 »
Αυτοί μπορεί να είχαν πει ότι μπαρούφα επιθυμούσαν.

Το θέμα είναι τι λέει ο Νόμος (Ν.4419/2016, Αρ.18 Παρ. 2):

Οι κατασκευαστές και οι εισαγωγείς ηλεκτρονικών τσιγάρων και περιεκτών επαναπλήρωσης υποβάλλουν κοινοποίηση στο Τμήμα Παραγόντων Κινδύνου, Κοινωνικών Παραγόντων για την Υγεία και Εξαρτήσεων της Διεύθυνσης Ψυχικής Υγείας του Υπουργείου Υγείας για τυχόν σχετικά προϊόντα που προτίθενται να θέσουν στην αγορά. Η κοινοποίηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά έξι (6) μήνες πριν από την προβλεπόμενη διάθεση στην αγορά σε κοινό μορφότυπο, όπως καθορίζεται από την 2015/2183 εκτελεστική απόφαση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής της 24ης Νοεμβρίου 2015, όπως αυτή αποτυπώνεται στο Παράρτημα V! του παρόντος νόμου. Όσον αφορά τα ηλεκτρονικά τσιγάρα και στους περιέκτες επαναπλήρωσης που ήδη κυκλοφορούν στην αγορά κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, η κοινοποίηση υποβάλλεται εντός έξι (6) μηνών από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου. Υποβάλλεται νέα κοινοποίηση για κάθε ουσιαστική τροποποίηση του προϊόντος. Ανάλογα με το αν το προϊόν είναι ηλεκτρονικό τσιγάρο ή περιέκτης επαναπλήρωσης, η κοινοποίηση περιέχει τις ακόλουθες πληροφορίες: α) την επωνυμία και τα στοιχεία επικοινωνίας του κατασκευαστή, του υπεύθυνου νομικού ή φυσικού προσώπου εντός της Ένωσης και, κατά περίπτωση, του εισαγωγέα στην Ένωση, β) κατάλογο όλων των συστατικών που περιέχονται στο προϊόν και όλων των εκπομπών από τη χρήση του, ανά μάρκα και τύπο, συμπεριλαμβανομένων των ποσοτήτων αυτών, γ) τοξικολογικά δεδομένα που αφορούν τα εν λόγω συστατικά και εκπομπές των προϊόντων, μεταξύ άλλων όταν θερμαίνονται, αναφέροντας συγκεκριμένα τις επιπτώσεις τους στην υγεία των καταναλωτών όταν εισπνέονται, και συνεκτιμώντας, μεταξύ άλλων, τυχόν επιπτώσεις εθισμού, δ) πληροφορίες σχετικά με τη δοσολογία και την πρόσληψη νικοτίνης, όταν το προϊόν καταναλώνεται υπό κανονικές ή ευλόγως προβλέψιμες συνθήκες, ε) περιγραφή των συστατικών του προϊόντος, συμπεριλαμβανομένου, κατά περίπτωση, του μηχανισμού ανοίγματος και επαναπλήρωσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου ή του περιέκτη επαναπλήρωσης, στ) περιγραφή της διαδικασίας παραγωγής, μεταξύ άλλων εάν περιλαμβάνει την εν σειρά παραγωγή, και δήλωση ότι η διαδικασία παραγωγής πληροί τις απαιτήσεις του παρόντος άρθρου, ζ) δήλωση ότι ο κατασκευαστής και ο εισαγωγέας φέρουν την πλήρη ευθύνη για την ποιότητα και την ασφάλεια του προϊόντος, όταν διατίθεται στην αγορά και χρησιμοποιείται υπό κανονικές ή ευλόγως προβλέψιμες συνθήκες. Όταν θεωρείται ότι οι πληροφορίες που υποβάλλονται είναι ελλιπείς, μπορεί να αιτηθεί η συμπλήρωση των σχετικών πληροφοριών από το αρμόδιο Τμήμα Παραγόντων Κινδύνου, Κοινωνικών Παραγόντων για την Υγεία και Εξαρτήσεων της Διεύθυνσης Ψυχικής Υγείας του Υπουργείου Υγείας.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2521 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 12:59 »

Καλησπέρα παρέα.
 
Μόλις γύρισα από τη συνάντησή μου με τον προϊστάμενο της διεύθυνσης ΕΦΚ του Τελωνείου Κέρκυρας. Κουβεντιάσαμε αρκετά και σε φιλικό κλίμα και πολύ περιληπτικά, η κουβέντα συνοψίζεται ως εξής: «Τι ήρθες να κάνεις εδώ παιδί μου, εσύ τα ξέρεις καλύτερα από εμάς. Πάλι καλά πάντως που έτυχε αυτό για να διαβάσουμε και λίγο». Να σας πω εδώ ότι ο άνθρωπος είναι εξαιρετικά ενημερωμένος, απλά το Υπουργείο τους, τους έχει αφήσει ξεκρέμαστους.
 
Όσον αφορά τα Υγρά Αναπλήρωσης, μου επιβεβαίωσε ότι από τη στιγμή που επιβάλλεται μη εναρμονισμένος ΕΦΚ, οποιαδήποτε απόπειρα παραγγελίας από το εξωτερικό, αν πιαστεί στο Τελωνείο αντιμετωπίζεται ως λαθραία εισαγωγή. Δεν έχουν ενημέρωση ακόμα για το τι γίνεται σε περίπτωση ταξιδιού και για το τι ποσότητες επιτρέπονται. Εκτιμά ότι αν δεν τεθεί εναρμονισμένος ΕΦΚ, δεν θα τεθούν περιορισμοί στα ταξίδια, καθώς τότε θα έπρεπε να τεθεί περιορισμός ακόμα και στον καφέ! Όταν λέμε «εναρμονισμένος ΕΦΚ», εννοούμε την υποχρέωση όλων των κρατών μελών της ΕΕ να επιβάλλουν ΕΦΚ στα υγρά αναπλήρωσης, όπως γίνεται στα καπνά. Θυμάμαι τον κο Παναγιωτόπουλο στη συνέντευξη που έδωσε στον Κώστα, να αναφέρει τέτοια σχέδια των αρμοδίων…
 
Όσον αφορά τις συσκευές και ατμοποιητές που παραγγέλλονται από εξωτερικό (εντός ή εκτός ΕΕ), μου είπε δύο πράματα: α) Υπεύθυνο για έκδοση εγκυκλίων, είναι το Υπουργείο Βιομηχανίας και Ενέργειας και β) αν πιαστεί στο Τελωνείο και υπάρχει απαγόρευση διασυνοριακών, δεν υπάρχει τελωνειακή παράβαση. Αυτό το τελευταίο, το άφησε να το ερμηνεύσω όπως θέλω, χωρίς να μου δώσει περαιτέρω διευκρινήσεις, και χωρίς να μου πει αν τα προβλήματα που προκύπτουν από τη μη ύπαρξη τελωνειακής παράβασης θα είναι μεγαλύτερα ή μικρότερα. Ερμηνεύω τα λεγόμενά του ως «αν στο πιάσουν, δεν πας μέσα για λαθραία εισαγωγή». Δεν γνωρίζω, ούτε αυτός, αν το Υπουργείο Βιομηχανίας και Ενέργειας αποφασίσει να επιβάλλει κυρώσεις και το ύψος αυτών. Μου είπε όμως ότι υπάρχει συνυπευθυνότητα και του αγοραστή, στην περίπτωση που ψωνίσουμε το οτιδήποτε από το εξωτερικό και ζητήσουμε από τον πωλητή να μας γράψει μικρότερη αξία. Δική μου εκτίμηση, είναι ότι αυτός είναι ο λόγος που το Τελωνείο μπορεί να καθορίζει τη φορολογητέα όπως θέλει, καθώς γνωρίζουν ότι σε αίτηση αναθεώρησης δασμών, δεν θα έχουμε το απαραίτητο αποδεικτικό και απειλούμαστε με μεγαλύτερες κυρώσεις…
 
Τέλος, έχω ένα ευχάριστο νέο το οποίο όμως αφορά εμπόρους. Με την ΔΕΦΚ Φ 1188105 ΕΞ 2016/22.12.2016 ορίζονται οι διαδικασίες απογραφής και καταβολής ΕΦΚ για τον καφέ. Με την ΔΕΦΚ Φ Γ 1014291 ΕΞ 2017/01.02.2017, τροποποιείται η προηγούμενη και ορίζεται ότι ναι μεν θα γίνει υποχρεωτική απογραφή και δήλωση αυτής των αποθεμάτων, αλλά μόνο για σκοπούς ελέγχου και όχι για καταβολή ΕΦΚ όσον αφορά τα αποθέματα 31/12/2016. Αν όντως ισχύει αυτό, τότε εκτιμάται ότι θα πρέπει να περιμένουμε το ίδιο και για τα αποθέματα 31/12/2016 σε υγρά αναπλήρωσης που έχουν παραχθεί ή εισαχθεί. Όσον αφορά τους ελέγχους, είναι παραπάνω από σίγουρο ότι θα γίνουν άφθονοι. Έτσι γίνεται κάθε φορά που επιβάλλεται ένας νέος φόρος αυτού του τύπου,  έτσι έγινε και όταν μπήκε ο ΕΦΚ στο κρασί.
 
Άνοιξα ένα καλό δίαυλο επικοινωνίας με τις επιμέρους διευθύνσεις του Τελωνείου και από 1η Μαρτίου, οπότε και λήγει η «περίοδος χάριτος» όσον αφορά την TPD, θα μπορέσω να κουβεντιάσω με λεπτομέρεια και άλλα θέματα που μας αφορούν. Μέχρι τότε, υπομονή και κουράγιο. Καθώς φαίνεται θα είναι δύσκολη η νέα πραγματικότητα στην οποία καλούμαστε να προσαρμοστούμε…
 

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2522 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 13:08 »
σε ευχαριστουμε..............μας ελυσες αρκετες αποριες :thumpup:

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2523 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 13:13 »
Οι παραγγελίες υγρών από Ευρωπαϊκή Ένωση δεν περνούν από Τελωνείο. Τι γίνεται με αυτές?

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2524 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 13:17 »
Παράθεση
Όσον αφορά τα Υγρά Αναπλήρωσης, μου επιβεβαίωσε ότι από τη στιγμή που επιβάλλεται μη εναρμονισμένος ΕΦΚ, οποιαδήποτε απόπειρα παραγγελίας από το εξωτερικό, αν πιαστεί στο Τελωνείο αντιμετωπίζεται ως λαθραία εισαγωγή.
...
Όταν λέμε «εναρμονισμένος ΕΦΚ», εννοούμε την υποχρέωση όλων των κρατών μελών της ΕΕ να επιβάλλουν ΕΦΚ στα υγρά αναπλήρωσης, όπως γίνεται στα καπνά.
Οπότε για την ώρα μένουμε στο "αντιμετωπίζεται ως λαθραία εισαγωγή." εκτός αν βάλουν οι Ευρωπαίοι ΕΦΚ.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2525 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 13:47 »
Μην ξεχνάμε ότι εκτός του ΕΦΚ, υπάρχει και η απαγόρευση διασυνοριακών. Να διευκρινήσω επίσης ότι εκ παραδρομής άφησα να εννοηθεί ότι αν μπει εναρμονισμένος ΕΦΚ δεν θα υπάρχει πρόβλημα με λαθραία εισαγωγή. Το μόνο που θα αλλάξει αν μπει εναρμονισμένος, θα είναι η δυνατότητα μεταφοράς ορισμένης ποσότητας σε ταξίδι, καθώς ίσως και αγορά duty free όταν ο προορισμός μας είναι εκτός ΕΕ. Το σκεπτικό του εναρμονισμένου ΕΦΚ, είναι ότι σε περίπτωση ενδοκοινοτικής μεταφοράς, θα πρέπει να έχει πληρωθεί ΕΦΚ σε κάποιο κράτος μέλος.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2526 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 11:09 »
Είδα σήμερα ότι έβγαλε καινούριο καπάκι child proof για τον armed ο imeo και την ανακοίνωσή του ότι από 1/3 θα κυκλοφορεί πλέον μόνο με αυτό, γιατί το υπάρχον καπάκι δεν πληρεί τις προδιαγραφές! Παρόμοιο καπάκι όμως έχουν πολλοί άλλοι ατμοποιητές. Είδα επίσης την πιστοποίηση του esmokeguru για τον skyline, σχετικά με αυτό το θέμα.
Παρ' όλα αυτά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζεται με τους ατμοποιητές πάνω σ' αυτό! Τόσοι ατμοποιητές που κυκλοφορούν εκεί έξω αυτή τη στιγμή -πολλοί εξ αυτών πανάκριβοι- θα αποσυρθούν από την αγορά?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2527 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 11:26 »
Θεωρητικά, ότι δεν συμμορφώνεται με τις επιταγές της TPD, θα απαγορεύεται να πωλείται. Το τι θα κάνει ο εκάστοτε κατασκευαστής, είναι άλλη ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος gempgr

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2528 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 11:27 »
Ίσως γίνει ότι γίνεται με τα υγρά 30-50% για να φύγουν όλα!!! :respect: :respect: :respect:

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2529 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 11:39 »
Το βέβαιο είναι ότι από 1.3.2017 θα είναι εντελώς διαφορετικό το σκηνικό στα ράφια των καταστημάτων.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2530 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 11:46 »
"Κάτω" όμως από τα ράφια μου φαίνεται ότι θα υπάρχει "πόλεμος"!! ;) ;) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος dimigixx

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2531 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 14:20 »
σήμερα άκουσα πως τα οργανικά υγρά,λόγω του οτι δεν μπορούν να περάσουν
τους απαραίτητους χημικούς ελέγχους,δεν θα κυκλοφορούν πλέον στην αγορά..
έχει κάποιος επιπλέον πληροφορίες επι του θέματος?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2532 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 14:35 »
Το κατά πόσο μπορεί να υπάρχουν οργανικά υγρά και αρώματα, όπως ορίζεται η λέξη, θα μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου έτσι κι αλλιώς...

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2533 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 14:38 »
όπως το καταλαβαίνω ο εναρμονισμένος ΕΦΚ (που θα πληρώνεται στο εξωτερικό από τον ξένο παραγωγό) πάλι πολύς θα είναι
δηλαδή και οι ευρωπαικές χώρες δεν έχουν βάλει επίσης υψηλές φορολογίες στις βάσεις και στα έτοιμα υγρά;
καλά τα λέω ή κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος NBJOGA

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2534 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 15:25 »
"Κάτω" όμως από τα ράφια μου φαίνεται ότι θα υπάρχει "πόλεμος"!! ;) ;) :)) :))
... αυτό σκέφτομαι κι εγώ πολλές φορές τον τελευταίο καιρό... Το "κάτω από τα ράφια" level σίγουρα θα υπάρξει ... θες σε διαπροσωπικό επίπεδο για να δείξει την εκτίμηση μεταξύ των ιδιοκτητών μαγαζιών Η.Τ. και πελατών με μακροχρόνια σχέση, θες γιατί πάντα λειτουργεί σε κάποιο βαθμό έτσι ο Έλληνας όταν τον πιέζουν σε τέτοιου είδους θέματα ... Βέβαια ίσως ο βαθμός στον οποίο θα ξεκινήσει τέτοιου είδους level συναλλαγών (κυριολεκτικά και μεταφορικά) θα έχει σχέση και με το βαθμό στον οποίο θα λειτουργήσουν οι όποιοι ελεγκτικοί μηχανισμοί του .... κράτους...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21069 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208040 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66428 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174978 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93748 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix