vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

66 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, manoslykos, azzazel, infernity, white varadero

Twitter

Ατμοποιητής που να αντέχει στο χρόνο και στην χρηση..

Αποσυνδεδεμένος Lottus

  • *
  • 17
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ατμοποιητής που να αντέχει στο χρόνο και στην χρηση..
« Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 22:14 »
Σορυ για εμας τους λιγο άσχετους όταν λετε W ποια εταιρια κανα λινκ έχουμε?

πχ αυτο μας κανει?http://www.vapormania.gr/index.php?route=product/product&path=60&product_id=170
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2012, 23:20 από Lottus »

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής που να αντέχει στο χρόνο και στην χρηση..
« Απάντηση #46 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 22:21 »
ως νέος χρήστης απαντάω κι εγώ, υπάρχουν σε πολλές εταιρίες και υπό διάφορα ονόματα οι w, μπορείς να δεις αρκετά για αυτούς σε αυτό εδώ το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Ατμοποιητής που να αντέχει στο χρόνο και στην χρηση..
« Απάντηση #47 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 23:24 »
Ατμίζω εδώ και ενάμιση μήνα κι έχω ξοδέψει περι τα 100€+ σε ατμοποιητές μόνο εκτός αυτούς του βασικού πακέτου. Ο τελευταίος κράτησε 2 μέρες.
......
Σκέυτομαι να δώσω 10€ την επόμενη φορά για να πάρω το Titan DCT το μικρό. Αν δεν δω χαίρι και μ αυτό παίρνω το Holborn το μεγάλο & 2 Rizla μαύρα όπως έκανα εδώ και ...
Πάρε το DCT και το κόστος θα κατέβει σημαντικά .
Ακολούθησε τα βήματα για γέμισμα και εβδομαδιαίο βράσιμο που θα βρείς στο σχετικό νήμα
και θα βγάζεις περίπου μήνα με 3.5€  (το κόστος του ανταλακτικού καρτο)!
Σε εμένα τουλάχιστον κοστίζει τόσο  :) .

Οι εμπειρότεροι ατμιστές προτιμουν επισκευάσιμους ατμοποιητές (Α2, Οδυσέα κλπ) για μικρότερο λειτουργικό κόστος αλλά έχουν μεγαλύτερο κόστος αγοράς, λίστες αναμονής για μήνες, ελείψεις φυτιλιών και αντιστάσεων, απόδοση που εξαρτάται από το σετάρισμα και γενικότερα μεγαλύτερη προσωπική εμπλοκή...
Ισως για αργότερα  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2012, 00:00 από GanaG »

Αποσυνδεδεμένος DjLouiS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής που να αντέχει στο χρόνο και στην χρηση..
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 15:54 »
8α προτεινω ego-c χρησιμοποιω την ιδια αντισταση εδω και 20 μερες με μ.ο 4μλ την ημερα υγρου, φυτιλι ειναι το ιδιο εδω και μια εβδομαδα και τον βραζω κα8ε 5 μερες με νερο και κοκα αφοτου εχει προηγη8ει dry burning kai ka8arisma αντιστασης με λεπτο κατσαβιδακι δεν βλεπω καμια διαφορα μεχρι στιγμης με καινουριο ατμοποιητη σε γευση και ντουμανι,εχω παραγγειλει φυτιλι και πλεγμα και οσο ζει η πρωτη αντισταση δεν αλλαζω κεφαλη οποτε ο c ειναι πιο ευκολος στην επισκευη πιο απλος σε κα8αρισμα και αλλαζεις αρωματα μπαμ μπαμ,αν προτιμα καποιος ζεστο ατμο και δεν αλλαζει κα8ημερινα γευσεις ο w ειναι η καλυτερη λυση αλλα οχι η πιο οικονομικη διοτι με σωστη χρηση και συντηρηση η μια κεφαλη του c μπορει να υπερβει τον ενα μηνα για πλακα.
Περιμενς παντως να δοκιμασω και τον επισκευασιμο bulli a2t εχω ακουσει τα καλυτερα και οτι δεν εχει καμια σχεση σε γευση με ολους τους υπολοιπους του εμποριου,ειναι πολυ σημαντικο για μενα να δινει τη μεγιστη γευση ενας αντμοποιητης.

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής που να αντέχει στο χρόνο και στην χρηση..
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 01:46 »
Eγω προσωπικα τεινω να κατασταλαξω σε 510 ή 901 ατμοποιητες και με επαναγεμισμα υγρου με την κλασσικη μεθοδο dripping oπως και ο golfakis.
To μονο μειονεκτημα ειναι η διαδικασια να ριχνεις καθε φορα μετα απο καποιες τζουρες (περιπου οσες τζουρες κανεις με ενα κανονικο τσιγαρο, αναλογος και τι τζουρες) 2-3 σταγονες στην γεφυρα του ατμοποιητη.
Τα πλεονεκτηματα
-οι ατμοποιητες αυτη ειναι απο τους πιο ανθεκτικους
-οικονομικοι (γυρο στα 5 ευρο περιπου απο Ελλαδα ή 2,5-4 euro απο εξωτερικο)
-παντα καθαρη γευση και παντα σταθερη τζουρα (με προυποθεση να εχεις παρει το κολαι με το ποτε και ποσο θα σταζεις)
-Πιο δυσκολα να το εχεις πιπιλα..
-Πιο ευκολη συντηρηση
-Πιο ευκολη εναλλαγη σε υγρα
-Γλυτωνεις την βρωμοδουλεια του γεμισματος ενος tank και του καθαρισμου του
Δες εδω τον θειο http://www.youtube.com/watch?v=nIs_2yXH-Ow&feature=related
To καλυτερο θα ηταν να παρεις απο καπου δυο φτήνες μπαταριες ego απο 900mah και πανω και φορτιστη και παρτου μερικους διαφορετικους ατμο ή carto απο αυτους που σου προτεινανε να δοκιμασει και να αποφασισει μονος του.
Πχ εναν ego-t εναν giant και εναν 510 me drip tip.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2012, 03:11 από NewHolborn »

Αποσυνδεδεμένος DjLouiS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής που να αντέχει στο χρόνο και στην χρηση..
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 15:02 »
για γρηγορες ενναλαγες αρωματων και δοκιμες ego-c αλλα 8ελουν και αυτοι τη συντηριση τους και σωστο τροπο χρησης,για απλο ατμισμα χωρις πολλα πολλα αρωματα και κα8αρισματα και μπουκαλακια πανω μας giant Lr kai dct ειδικα ο giant αποδιδει πολυ καλα τις καπνικες αλλα δεν ειναι για πολλες αλλαγες υγρων 1-2 το πολυ.

Αποσυνδεδεμένος Babicool

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής που να αντέχει στο χρόνο και στην χρηση..
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 13:46 »
Προσωπική μου άποψη είναι οτι όλοι οι ατμοποιητές έχουν τον ίδιο χρόνο ζωής (max 2 εβδομάδες) και όλοι κατασκευάζονται στην κίνα με τα ίδια υλικά/τεχνοτροπίες. Οπότε όσο πιο φτηνοί τόσο καλύτερα.
Ή ακόμα καλύτερα επισκευάσιμοι με κόστος συντήρησης λιγότερο από 1 € το μήνα.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Ατμοποιητής που να αντέχει στο χρόνο και στην χρηση..
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουαρίου 04, 2012, 12:50 »
Δεν συμφωνώ μαζί σου Babicool  :)  γιατί κάποτε είχα έναν ατομοποιητή που έγραψε ιστορία!!! Τον είχα κάτι μήνες κ φυσικά κ εδώ στο φόρουμ κάναμε πλάκα με αυτόν τον ατμοποιητή που δεν έλεγε με τίποτα να με "αφήσει"!!!! Aυτός ο ατμοποιητής δεν ανήκε στους φτηνούς ....... :yes: :yes: Κάποιους πολύ φτηνούς που αγόρασα δεν άντεξαν ούτε τρείς μέρες ο ένας!!!!

Έχω "δεί"ατμοποιητές της μιας εβδομάδας κ άλλους που κράτησαν για μήνες όσο τρελό κ αν ακούγεται αυτό μου έχει συμβεί!!!  :yes: :yes: :yes:
Τώρα που ατμίζω με Giant βλέπω ότι κάποιοι δεν άντεξαν πάνω από 7 μέρες (σπάνιο..μα συνέβη) κ κάποιοι έφτασαν τον μήνα κ κάποιοι τις 15 μέρες.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να κρατάμε κάποιους ατομοποιητές περισσότερο από όσο πρέπει για λόγους υγείας κ το λέω για τους dual coils.
Σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω κ τους 510 d lr   κ θα δώ κ αυτοί αν αντέχουν όπως οι παλιοί  ;)


Αποσυνδεδεμένος durutti

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Alter ατμοποιητης και αλλες μουφες..
« Απάντηση #53 στις: Απριλίου 18, 2012, 22:12 »
Βασικα δεν ξερω αν το γραφω στο σωστο σημειο αλλα ειμαι εκνευρισμενος και θελω να το γραψω.
Χαλασε λοιπον χτες ο κινεζικος ατμοποιητης μετα απο 20+ μερες.Ισως και απο δικια μου βλακεια τον εκαψα τραβωντας..
Απο την 1η ημερα λοιπον πηγαινοντας στα μαγαζια και τους συνεργατες της Αλτερ μου ελεγαν πως θα αρχισει να σταζει.. Ως τωρα οι κινεζικοι εσταζαν ελαχιστα..
Σημερα που εβαλα τον ατμοποιητη Alter Ego'T εχω κανει ως τωρα μπανιο στο λαδι 2 φορες!


Αλλα παραδειγματα προς αποφυγην ?

Αποσυνδεδεμένος tux

  • **
  • 194
  • Ανενεργός / Διεγραμμένος λογαριασμός (tux)
Απ: Alter ατμοποιητης και αλλες μουφες..
« Απάντηση #54 στις: Απριλίου 18, 2012, 22:19 »
To πρώτο μου η.τ. ήταν της alter και ήταν ένα ego-t. Την ίδια περίοδο στο σπίτι μου υπήρχαν άλλα δυο η.τ. της nobacco επίσης ego-t και όλα τους είχαν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά, τόσο στα θετικά όσο και στα αρνητικά.

Εν γένει, θα σου προτείνω αυτό που έκανα εγώ τότε και βρήκα την υγειά μου. ΠΑΡΑΤΑ το ego-t. Είναι ξεπερασμένο, ακριβό και με πολλά προβλήματα. Σου προτείνω άφοβα το ego-c(θα χρειαστεις απλά έναν κώνο και ατμοποιητές/κεφαλές και οχι ολόκληρο σετ), το οποίο ακόμα ατμίζω ως backup η.τ πολλές φορές στην εβδομάδα(εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει να ασχολούμαι με cartomizers).

Στο κόστος ενός ατμοποιητή ego-t με προβλήματα, παίρνεις περίπου 2 επώνυμους(joytech/alter, ovale) ego-c(και περίπου 5 no name) και σου λέω ότι με μεγάλη βεβαιότητα ότι θα αισθανθείς ότι έκανες πολύ μεγάλη αναβάθμιση σε σχέση με το η.τ που ατμίζεις αυτή τη στιγμή.

Απ: Ατμοποιητής που να αντέχει στο χρόνο και στην χρηση..
« Απάντηση #55 στις: Απριλίου 18, 2012, 22:25 »
Προσωπική μου άποψη είναι οτι όλοι οι ατμοποιητές έχουν τον ίδιο χρόνο ζωής (max 2 εβδομάδες) και όλοι κατασκευάζονται στην κίνα με τα ίδια υλικά/τεχνοτροπίες. Οπότε όσο πιο φτηνοί τόσο καλύτερα.
Ή ακόμα καλύτερα επισκευάσιμοι με κόστος συντήρησης λιγότερο από 1 € το μήνα.
Το έχουμε ξαναπει, μεγάλο ρόλο στη ζωή ενός ατμοποιητή παίζει η κατανάλωση υγρών, η ποιότητα τους καθώς και ο τρόπος χρήσης του ατμοποιητή ίσως τον μεγαλύτερο (ρουφίγματα ως τη φτέρνα καταστρέφουν τους ατμο γρηγορότερα όπως να μένουν χωρίς υγρό ) :) :)

Αποσυνδεδεμένος pantelis51

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρκούδος και οδοιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει
Απ: Ατμοποιητής που να αντέχει στο χρόνο και στην χρηση..
« Απάντηση #56 στις: Απριλίου 18, 2012, 22:37 »
510D είναι αθάνατος και ο CE4+ με μεγάλη διάρκεια και εύκολα αναστάσιμος.

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής που να αντέχει στο χρόνο και στην χρηση..
« Απάντηση #57 στις: Απριλίου 18, 2012, 22:47 »
τα υγρα παιζουν το σημαντικοτερο ρολο ...για μενα

Αποσυνδεδεμένος pantelis51

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρκούδος και οδοιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει
Απ: Ατμοποιητής που να αντέχει στο χρόνο και στην χρηση..
« Απάντηση #58 στις: Απριλίου 18, 2012, 23:13 »
Φυσικά και παίζουν. Όσο πιο σκούρο χρώμα έχει το υγρό τόσο γρηγορότερα θα γεμίσει με κατάλοιπα η αντίσταση

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Ατμοποιητής που να αντέχει στο χρόνο και στην χρηση..
« Απάντηση #59 στις: Απριλίου 19, 2012, 12:32 »
Αυτό δεν το γνώριζα!!! Λές να συμβαίνει κ να μην  το πρόσεξα?  γιατί ατμίζω με σκούρο χρώμα υγρό (Σοκολάτα) κ δεν είδα κάτι τέτοιο.

Επιμένω ακόμα στους Giant κ θα πώ ότι κ οι παλιοί οι 510 ήταν καταπληκτικοί!!!! Αγάπησα όμως περισσότερο τους Giant γιατί δίνουν πολύ περισσότερο ατμό κ γεύση. Οι Giant θέλουν αρκετή προσοχή να μην μένουν ποτέ στεγνοί!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313008 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124924 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix