vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

118 επισκέπτες, 9 χρήστες
Buliwyf, Mimhsdr, fratz8, bloodlessz, lemon78, manoslykos, tibolaso, I.P, anetost

Twitter

Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 16:56 »
πληροφοριες για πολλες λεπτομερειες (για οποιον θελει να φτασει σε βαθος) για οποιον δεν γνωριζει υπαρχει στο μαθημα Ηλεκτροτεχνια (προς ενημερωση) ειναι φοβερα ενδιαφερον μαθημα

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
http://www.steam-engine.org/ohm.asp
και ενα απλο ωραιο χρησιμο εργαλειο

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 18:54 »
Στα παλμικά, τύπου istick, το μόνο που ρυθμίζεις είναι χρόνος on/off. Τα υπόλοιπα, προφανώς τα υπολογίζει η πλακέτα και τα δείχνει στην οθόνη. Εγώ τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 18:56 »
Ναι,αλλά όχι με επιτυχια,τουλαχιστον το εν λογο μοντ,ωστόσο υπαρχουν παντα κ οι γνωστές απώλειες λογο θερμοκρασίας κτλπ.

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 19:46 »
1: true
2: true
3: Η ισχύς είναι το παραγόμενο έργο νομίζω. Με τα ίδια βατ θα έχεις το ίδιο έργο (θερμότητα) λογικά (απλά υποθέτω)
4: true
5: και η τάση του ρεύματος επίσης...
6: λείπει...
7: αν αλλάξεις την αντίσταση ή τα watts θα αλλάξουν ή τα Volt. Δεν γίνεται αλλιώς με βάση τους τύπους.

ΥΓ: Συζήτηση κάνουμε. Δεν έχω κανένα λόγο αντιπαράθεσης απλά εκφράζω το πως το σκέφτομαι...
Edit : σβηστηκε ενα σεντονι που εγραψα  :wall: :wall: :wall:
Θα προσπαθησω να το ξαναγραψω.

3: ναι εχουμε το ιδιο εργο απο θεμα ισχυς , οχι ομως απο θεμα θερμοκρασιας.
Αν παρουμε για παραδειγμα 2 λαμπτηρες πυρακτωσεως μιας οικειας. Ο ενας ειναι 75 W κι ο αλλος 100 W.
H ταση του σπιτιου ειναι σταθερη στα 230 V. Επομενως για να αυξησει ο κατασκευαστης την ισχυ του λαμπτηρα απο τα 75 στα 100 W ( και συνεπως τον φωτισμο του αρα και την θερμοκρασια του) ειναι αναγκασμενος να βαλει μικροτερη αντισταση ετσι ωστε να περασει περισσοτερο ρευμα.

5: Η ταση (V) ειναι η συνεπεια του φαινομενου ας πουμε . ...Οταν ενας αγωγος διαρρεται απο ρευμα τοτε στα ακρα του εμφανιζεται διαφορα δυναμικου....δεν στο εξηγω πολυ καλα ...νομιζω οτι θα  γινω κατανοητος με το επομενο παραδειγμα.

6: Εχεις απολυτο δικιο  ;D

7: Ειναι πολυ σωστο αυτο που αναφερεις αλλα στην δικια μας περιπτωση εχουμε συσκευες που μεταβαλλουν τη ταση ή την Ισχυ κι οχι την αντισταση.

Παραδειγμα:

Ειναι ενα ζευγαρακι ατμιστων , ο Μητσος κι η Αφροξυλανθη.

Ο Μητσος , βαρυμαγκας κι αντρακλας , την βρισκει να ατμιζει στα 20 W τραβωντας μικρες και γρηγορες τζουρες. ...αρα θερμαινοντας την αντισταση αρκετα ετσι ωστε το ρευμα που τη διαρρεει να προλαβαινει να ατμοποιει αρκετο υγρο για την μικρη και δυνατη τζουρα του Μητσαρα.

Αντιθετως η Αφροξυλανθη , ομορφη και σεμνη κοπελιτσα , προτιμα τις μακροσυρτες κι αργες τζουρες κι εχει ρυθμισει τα W στο 7 ....αρα θερμαινοντας λιγοτερο την αντισταση για περισσοτερη ωρα.

Και οι 2 ατμιζουν με την ιδια συσκευη , το ιδιο υγρο και με την ιδια αντισταση στα 1,5 Ω.

Αρα ο Μητσος μπορει να σκεφτει οτι  I2 = P/R = 20/1.5=13.33 , επομενως την βρισκει να ατμιζει στα 3,65 A.

Ενω η Αφροξυλανθη με το ιδιο σκεπτικο  I2 = P/R = 7/1.5=4,66 , αρα την βρισκει να ατμιζει στα 2,16 A.

Τα φτυσαν λοιπον οι αντιστασεις και το αγαπημενο μας ζευγαρακι , παει σε ενα μαγαζι να αγορασει καινουργιες. Ο πωλητης ομως τους δινει αντιστασεις στα 2,1 Ω γιατι οι 1,5 του εχουν τελειωσει.

Αν λοιπον το ζευγαρακι μας δεν αλλαξει τα W στο mod τοτε :

Ο Μητσος θα ατμιζει με (I2 = P/R = 20/2,1=9,52 αρα μολις με) 3,08 Α
....ενω η καημενη η Αφροξυλανθη θα ατμιζει με (I2 = P/R = 7/2,1=3,33 ) σχεδον τα μισα 1,82 Α.

Αν λοιπον ο Μητσαρας θελει να συνεχισει να την ακουει με το ιδιο χτυπημα και ντουμανι θα πρεπει να σκεφτει οτι αφου γουσταρω I=3.65A τοτε  P= Ι2*R = 13.33*2.1=27.99 και να ρυθμισει το mod απο 20 W στα 28 W.

...με το ιδιο σκεπτικο η φιλη μας η Αφροξυλανθη αν δεν θελει να τραβαει σκετο αερα με την καινουργια της αντισταση θα πρεπει να υπολογισει οτι γουσταρει  I=2,16A τοτε  P= Ι2*R = 4,66*2.1=9,78 και να ρυθμισει το mod απο 7 W στα 10 W.

@antonisk
 Ελπιζω να σου ελυσα την απορια για το αρχικο μου post.
Για τις θερμοκρασιες , θα γραψω αργοτερα , πρωτον γιατι κοντευω να στραμπουληξω τα δαχτυλα μου τοση ωρα που γραφω και δευτερον γιατι περα απο το θεωρητικο κομματι , δεν το εχω ψαξει κι εγω με τις θερμοκρασιες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2015, 20:23 από trn600 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 20:27 »
Καλα τα Joule , καλο ειναι να ξερουμε διαφορα για τον ηλεκτρισμό μιας και με αυτον ασχολούμαστε , αλλα προσωπικα δεν θα κοιταξω ουτε τα Joule , ουτε τα Volts.
Πιο πολυ σαν κινηση εντιπωσιασμου βλεπω τη χρηση τους , παρα ως πρακτικο μεγεθος σ' αυτο που εμεις θελουμε να κανουμε.

Οπως εγραψε και ο trn600 το κυριο μεγεθος που θα πρεπει να μας ενδιαφερει , ειναι η ενταση του ηλεκ/κου ρευματος.  Δηλαδη τα Amperes.

Αυτο ειναι το ενα μεγεθος απο τα δυο πιο κυρια μεγεθη που θα πρεπει να κοιταμε. Το δευτερο ειναι τα Coulomb . Δηλαδη τα C που θα παρουμε σε καθε πατημα του button .
Ο συνατμιστης τα Amperes τα ειπε ''ποσοτητα'' ενω δεν ειναι , αλλα δεν ειναι και εντελως λαθος να τα πει καποιος ετσι.

Τα C ειναι η ποσοτητα του ρευματος που θα περασει απο την αντ/ση σε ενα δευτ/πτο με ενταση ρευματος  1 Ampere.

Oποτε οταν μιλαμε για ποσοτητα και ενταση , ειναι σα να μιλαμε για ενα μεγεθος , αφου το ενα παει χερι χερι με το αλλο. Δηλαδη δεν μπορουμε να εχουμε πολλα Amperes ,χωρις να εχουμε μεγαλη ποσοτητα ρευματος  (C).

Ετσι η ατμοποιηση εχει αμεση σχεση με το ποσο ρευμα θα περασει απο την αντ/ση , σε ποσο χρονικο διαστημα και με τι ενταση.
Εδω λοιπον εχουμε το εξης:
Αν η πηγη μας (μπαταρια) εχει μεγαλο βαθμο αποφορτισης (C) , οποτε  θα μπορει και το ρευμα να εχει  μεγαλη ενταση (Amps) , τοτε το αποτελεσμα θα ειναι μεγαλη θερμοκρασια τοπικα (πηνιο αντ/σης) , σε πολυ λιγο χρονο .
Αν λοιπον εμεις κραταμε για πολυ χρονο το κουμπι πατημενο , αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα μεγαλη ποσοτητα παραγωγης ατμου κλπ. κλπ. κλπ.

Πολλοι απο εμας κανουμε ενα λαθος κοιτοντας τα Volts. Μπορει να φανει τραβηγμενο , αλλα παιδες....μην κοιτατε τα Volts.
Και οι μπαταριες των 3.2V LiFePO4 - LiPo που εχουν βαθμους αποφορτισης 15-20-30-40-70 + C , αν βαλουμε τους ατμ/τες μας επανω , θα τους λιωσουν με τα C και τα Amps που μπορουν να αποδοσουν.
Ακομα και στις πλακετες μας αν προσεξετε , γραφουν οτι μπορουν να δουλεψουν με 3.2 - 4.3 V μπαταριες.
Αναφερουν ομως και το οτι για να παρεις αυτο που υποσχεται η πλακετα , θα πρεπει η μπαταρια να ειναι πανω απο 7 - 10 Amperes.
Tα Watts για να αποδοθουν , δεν χρειαζονται Volts , αλλα πολυ ρευμα. Μια πλακετα θα ρουφηξει mAh και θα τα κανει Volts-Watts και εμεις απλα θα πουμε οτι ατμiζουμε στα ''ταδε'' Volts - Watts.

Watts ειναι η δυναμη την οποια θα παρουμε απο την αποδοση των C + A ως προς την αντισταση μας σε ενα ορισμενο χρονικο διαστημα.
Οποτε το μεγεθος που θα πρεπει να κοιταμε , πιστευω ειναι τα Watts και με ποιον τροπο θα μπορεσουμε να τα παρουμε οσο γινεται πιο ευκολα.

Αν παρουμε πολυ ρευμα σαν ποσοτητα (C) , θα εχουμε και πολυ ενταση (Α) σε πολυ λιγο χρονο. Αυτο θα πει οτι εχουμε μεγαλη δυναμη (Watts) σε μικρη επιφανεια (αντισταση) .


Παλμικα ειναι ολα τα VV/VW , αλλα αυτο που προσπαθουν και το εχουν καταφερει σε πολυ μεγαλο βαθμο , ειναι να εχει το ρευμα τοσο μικρο παλμο , που να μοιαζει σαν μια ευθεια γραμμη , αντι τα ''κύματα'' που υπηρχαν καποτε.

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 20:42 »
Ετσι ακριβως , θα συμφωνησω απολυτα απλα προσπαθουσα να το εξηγησω πιο "μπακαλικα" για να γινει καλυτερα κατανοητο απο μη γνωστες της ηλεκτρολογιας.....απο οτι βλεπω ομως μαλλον καταφερα το αντιθετο  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 21:00 »
5: Η ταση (V) ειναι η συνεπεια του φαινομενου ας πουμε . ...Οταν ενας αγωγος διαρρεται απο ρευμα τοτε στα ακρα του εμφανιζεται διαφορα δυναμικου
Αν θυμάμαι καλά τη φυσική μου, το ρεύμα (ηλεκτρόνια) ρέει ακριβώς επειδή υπάρχει διαφορά δυναμικού (πλεονάζοντα ηλεκτρόνια κινούνται προς πλεονάζοντα θετικά φορτία)

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 21:30 »
Χμμ ...αν κι αρχιζουμε να βγαινουμε of topic.

To ρευμα σαν μεγεθος ( σαν φαινομενο ) ειναι αυτο που κινει , που παραγει .
Η ταση ειναι ο τροπος δημιουργιας του και μεταφορας του.

Το ρευμα ειναι η κινηση των ηλεκτρονιων απο το υψηλο δυναμικο στο χαμηλο.
Η ταση ειναι η διαφορα 2 δυναμικων σημειων ( η αλλιως ενεργειακων πεδιων).

Ας παρουμε για παραδειγμα τον ανεμο.
Ο ανεμος δημιουργειται απο την διαφορα 2 βαρομετρικων ( ενος ζεστου κι ενος κρυου) . Ετσι τα μορια του αερα κινουνται απο το κρυο προς το ζεστο , δημιουργωντας τον ανεμο.
οσο μεγαλυτερη διαφορα βαρομετρικων εχουμε (οσο μεγαλυτερη διαφορα μεταξυ ζεστου και κρυου) τοσο μεγαλυτερη ειναι η ενταση (δυναμη) του αερα.

Η διαφορα βαρομετρικου ειναι η Ταση ας πουμε , ενω ο ανεμος ειναι το Ρευμα.

Ειναι δυσκολο να εξηγηθει μεσα σε ενα τοπικ  γραπτα  χωρις τη χρηση προφορικου λογου και απουσια πινακα...τουλαχιστον για καποιον σαν εμενα που δεν ειναι τοσο εξοικιωμενος με αυτου του ειδους την επικοινωνια.

Επισης ενα πολυ ωραιο βιντεακι που βρηκα τωρα ψαχνωντας στο YT , λεει με πολυ απλα λογια αυτο που εξηγει κι ο shadockan σχετικα με την ενταση και τα φορτια.

 [youtube]BYSI60WC-YE[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 21:53 »
Ναι φιλε Doubt , αλλα αυτο δεν παιζει ρολο στο τι,ποσο,με τι ενταση ή ποση ποσοτητα θα παρουμε.
Αυτο που λεμε Volts ειναι αποτελεσμα το οποιο δεν θα το δεις πουθενα σαν αποτελεσμα ατμιζματος


Τι = το μεγεθος της δυναμης με το οποιο τελικα ατμιζουμε  = Watts
Ποσο = η ωρα που θα εχουμε ατμιστικο αποτελεσμα (αναλογα τις ρυθμησεις που εχουμε κανει) = mAh
Ενταση = η δυναμη με την οποια το ρευμα προσπαθει να διανύσει μια αποσταση η οποια δεν επιτρεπει τη διελευση του (αντισταση ως προς το ηλ. ρευμα , με μοναδα μετρισης τα Ωμ) = Αmperes
ποσοτητα = το ποσό του ρευματος που μπορει μια πηγη να δωσει στην αντ/ση μας.

Αν εχουμε πολυ ποσοτητα , αρα και μεγαλη ενταση ρευματος , τοτε θα εχουμε και αυτο που λεμε -- πτωση τασης -- σε μικροτερο βαθμο.

Με λιγα λογια και πεζοδρομιακα , αφου ολοι μας εχουμε απο ενα πολυμετρο στο σπιτι μας , οταν εχουμε μπαταριες με μεγαλα C και Amps , θα δουμε οτι θα εχουμε και παραπανω Volts στους πολους, σε σχεση με μπαταριες με μικρο βαθμο αποφορτισης και με λιγοτερα Amperes (ICR-NCR).
Σε VV/VW θα δουμε οτι παρα τα μεγαλα mAh που διαθετουν οι μπαταριες μας (3000+) μετα απο τα 3.6 - 3.7 V , η μπαταρια δεν μπορει να δωσει το --μεγαλο-- ρευμα που θα ζητησουμε και θα αδειαζει στο μεσο της τζουρας.
Η αληθεια εδω ειναι οτι δεν προλαβαινει να δωσει το ρευμα που εχει , γιατι δεν εχει κατασκευη ωστε να εχει χαμηλη εσωτερικη αντ/ση και να περναει το ρευμα ανετα απο τον ενα πολο στον αλλο.  Αυτο σημαινει θερμοκρασια στην μπαταρια.
Δεν ξερω αν ειμαι αντιληπτός σε οτι γραφω παιδες.....Προσπαθω παντως να τα γραψω απλα.... :-[ :angel:

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 23:49 »
Μισό λεπτό για να καταλάβω: Λέτε δλδ ότι αν κάποιος ατμίζει στα 5 βόλτ με αντίσταση 2,5ωμ είναι διαφορετικό από το να ατμίζει στα 4 βόλτ με αντίσταση 1,6ωμ. Νομίζω και τα 2  παραδείγματα είναι στα 10W Λόγω της διαφοράς στα Αμπερ (δεδομένου ότι η μπαταρία μπορεί να δώσει τα απαιτούμενα). 

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 00:37 »
Αν παρουμε για παραδειγμα 2 λαμπτηρες πυρακτωσεως μιας οικειας. Ο ενας ειναι 75 W κι ο αλλος 100 W.
H ταση του σπιτιου ειναι σταθερη στα 230 V. Επομενως για να αυξησει ο κατασκευαστης την ισχυ του λαμπτηρα απο τα 75 στα 100 W ( και συνεπως τον φωτισμο του αρα και την θερμοκρασια του) ειναι αναγκασμενος να βαλει μικροτερη αντισταση ετσι ωστε να περασει περισσοτερο ρευμα.
Δεν ξέρω αν φταίει η διατύπωση ή εγώ δεν το καταλαβαίνω σωστά
Μεγαλύτερη αντίσταση σημαίνει αυξημένη μετατροπή της κινητικής ενέργειας των ηλεκτρονίων σε θερμική (τριβή) ενέργεια. Το ζητούμενο δεν είναι να περάσει το ρεύμα αλλά να "σκοντάψει". Αν οι χαμηλές αντιστάσεις έδιναν φως/θερμότητα, τα καλώδια της ΔΕΗ θα καίγονταν μέρα-νύχτα.
"η αντίσταση των μεταλλικών αγωγών αυξάνεται με τη θερμοκρασία"-επίσης σημαντικό
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2015, 00:49 από Doubt »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 01:19 »
Ναι Γιαννακο , υπαρχει καποια διαφορα φιλε. Το ρευμα θα εχει αλλη ενταση/συμπεριφορα στη μικρη και θα ειναι αισθητη.
Αυτο ειδα εγω τουλαχιστον στο η.τ.




Doubt , δεν ξερω φιλε αν ειμαι πολλες ωρες άυπνος , αλλα δεν πολυκαταλαβα ουτε εσενα τι θελεις να πεις , ουτε και τον trn600..... :hmmm: :eyesplash: ;D
Aν καταλαβα καλα ρωτας πως γινεται να μη καιγονται οι αγωγοι μικρης αντ/σης , ετσι ;;; 
Συγνωμη , αλλα θελω και ... νανι... :nani:


Ετσι οπως το καταλαβαινω λοιπον.....οι αγωγοι μικρης αντ/σης , θα εχουν μεγαλητερη θερμοκρασια γιατι ακριβως επιτρεπουν να περασει αυτο το ρευμα που θα ειναι ικανο για κατι τετοιο.
Αγωγος μεγαλης αντ/σης , εχεις δικιο οτι θα βαλει τρικλοποδιά στο ρευμα και λογικα θα αναβε πιο πολυ , αλλα να σκεφτεις ομως οτι με δεδομενη τη σταθερη ποσοτητα αποδοσης ρευματος , σε αλλους αγωγους ειναι πολυ και σε αλλους οχι μια συγκεκριμένη ποσοτητα.
Οποτε αν εχουμε πολυ μεγαλη αντ/ση , το ρευμα ας πουμε εξασθενει τοσο πολυ , που δεν θα κανει καποια αλλαγη στον αγωγο.  Πιο σωστα θα ηταν να γραψω οτι δεν θα ειναι αρκρτο ωστε να ειναι εμφανη η αλλαγη που θα υπαρξει.


Αν καταλαβα καλα ετσι ......


Αποσυνδεδεμένος SAL

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 01:48 »
Απο μια αναζητηση που εκανα δεν  βρηκα κατι αναλογο. Αν υπαρχει , ας διαγραφει η μεταφερθει στη σωστη κατηγορια.

Μου εχει τυχει να αγορασω αντιστασεις για τον ατμοποιητη και να ειναι σε διαφορετικα Ω με συνεπεια να πρεπει να αλλαξω και την ρυθμιση στα W για να πετυχω το ιδιο αποτελεσμα.

Ο τροπος για να υπολογιστει η διαφορα ειναι ευκολος κι απαιτει 2 απλες πραξουλες.

Watt

Βημα 1: Υπολογιζουμε το ρευμα στην καθημερινη μας χρηση με τη γνωστη μας αντισταση.
 Για να το βρουμε , εφαρμοζουμε το παρακατω τυπο:
                                          Ι2 = P /R
Οπου Ι=ρευμα σε Α
         P= Ισχυς σε W
        R=αντισταση σε Ω
(δεν χρειαζεται να βρειτε το τετραγωνο)

Βημα 2: Εφαρμοζουμε τον ιδιο τυπο ως προς το P και βαζουμε στο R την τιμη της νεας αντιστασης.
                                          P= I2 *R
(Το P που θα βρειτε , ειναι η τιμη που πρεπει να βαλετε πλεον στο mod.)

Παραδειγμα:

Εστω οτι ατμιζω στα 9 W με αντισταση 1.8 Ω .

Αρα Ι2 = P/R=>
       Ι2 =9/1,8= 5

Η νεα μου αντισταση ειναι στα 1,5 Ω.

Αρα  P= I2 *R=>
       P= 5 *1,5= 7,5 W

Επομενως θα πρεπει να βαλω τα W στο mod απο 9 στα 7,5.

Αυτό είναι εντελώς λάθος.
Για να μην μπλεκουμε με τα θεωρητικά, θα φέρω ένα αντιπαράδειγμα:

(αντι)Παραδειγμα:

Εστω οτι ατμιζω στα 20 W με αντισταση 3.0 Ω .

Αρα Ι2 = P/R=>
       Ι2 =20/3= 6.66

Η νεα μου αντισταση ειναι στα 0.3 Ω. (αποφάσισα να ακολουθήσω τη μόδα)

Αρα  P= I2 *R=>
       P= 6.66 *0.3= 2 W

Επομενως θα πρεπει να βαλω τα W στο mod απο 20 στα 2.

Το πρόβλημα είναι ότι τα 20 watt δεν ατμίζονται λόγω ντουμανιού, ενώ τα 2 watt δεν ατμίζονται λόγω ανυπαρξίας ατμού. Ισοδύναμα πάντως δεν τα λες.  :nope:


Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 02:55 »
@SAL

Αν προσπαθησεις να ατμισεις στα 20 W με 3 Ω θα παρεις πολυ χαμηλο ντουμανι....τοσο χαμηλο οσο θα επαιρνες και με τα 2 W στα 0,3 Ω.

Ενας μεσος ατμιστης εργοστασιακων ατμοποιητων χρησιμοποιει αντιστασεις απο 1,5 εως 2,1 Ω κι ατμιζει στα 5 εως 20 W.

Ακομα κι αν βαλεις 200 W σε 30 Ω , το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις.


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Δεν ξέρω αν φταίει η διατύπωση ή εγώ δεν το καταλαβαίνω σωστά
Μεγαλύτερη αντίσταση σημαίνει αυξημένη μετατροπή της κινητικής ενέργειας των ηλεκτρονίων σε θερμική (τριβή) ενέργεια. Το ζητούμενο δεν είναι να περάσει το ρεύμα αλλά να "σκοντάψει". Αν οι χαμηλές αντιστάσεις έδιναν φως/θερμότητα, τα καλώδια της ΔΕΗ θα καίγονταν μέρα-νύχτα.
"η αντίσταση των μεταλλικών αγωγών αυξάνεται με τη θερμοκρασία"-επίσης σημαντικό

Αντισταση ενος αγωγου ονομαζουμε την "δυσκολια" του ρευματος να περασει απο μεσα του.
Οσο μεγαλυτερη αντισταση , τοσο λιγοτερο ρευμα περναει.
...για αυτο αλλωστε στους λαμπτηρες πυρακτωσεως , οσο μεγαλυτερα W ειναι τοση λιγοτερη διαρκεια ζωης εχουν.

Τα καλωδια της ΔΕΗ δεν εχουν πολλα Amperes για αυτο το λογο . Εχουν Χαμηλο ρευμα και Υψηλη Ταση .

@γενικα

Αυτο που λεω μπορει ανετα οποιος εχει συσκευη VV/VW να το διαπιστωσει και μονος του. Αν απο 1.5 Ω παει σε 1.8 Ω ισως να μην καταλαβαινει μεγαλη διαφορα αλλα αν απο 1.5 Ω παει σε 2.1 Ω και δεν ανεβασει V η W θα παρατηρησει οτι η τζουρα θα ειναι πιο αδυναμη.

Οσοι ενδιαφερεστε αλλα δεν κατεχετε τις απαραιτητες γνωσεις ηλεκτρολογιας η βαριεστε να διαβασετε τοση θεωρια , εφαρμοστε το αρχικο παραδειγμα η το παραδειγμα του μητσου και της Αφροξυλανθης και θα το διαπιστωσετε και μονοι σας.
Επισης το προγραμματακι που προτεινε καποιο αλλο μελος αλλα κι η ιστοσελιδα που μας εδωσε ενα αλλο μελος μπορουν να κανουν τον υπολογισμο και χωρις να κανετε πραξεις απλα βαζοντας τις τιμες που θελετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2015, 03:29 από trn600 »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 03:38 »
Φίλε μου κάτι έχεις καταλάβει λάθος ή προσπαθείς να το εξηγήσεις λάθος.
Στα 20W με 3Ω θα πάρεις ντουμάνι κάτσε καλά αν μπορεί το μοντάκι σου να ανεβάσει 7.7V.

Σύμφωνα με το φαινόμενο τζάουλ, η θερμότητα του σύρματος της αντίστασης είναι ανάλογη της ισχύος επί το χρόνο.
Δηλαδή Q ∝ W * t  ή αλλιώς Q ∝ I2 * R * t

Όταν έχουμε VW mod ΔΕΝ χρειάζεται να αλλάξουμε τη ρύθμισή μας αν αλλάξουμε αντίσταση. Το mod θα αυξομειώσει τα volt ώστε να μας δώσει την ίδια ισχύ και άρα την ίδια θερμότητα στην αντίσταση.

shadockan οι διαφορές που παρατηρείς στα χαμηλά και ψηλά Ωμ δεν οφείλονται στα αμπέρ αλλά στα σύρματα. Τα χοντρά σύρματα αρπάζουν διαφορετικά και πιο αργά από τα λεπτά άρα κατά κανόνα τα δουλεύεις σε μεγαλύτερη ισχύ και επομένως ψηλότερα αμπέρ. Αν κρατήσεις σταθερά τα watt τότε θα έχεις ΙΔΙΑ θερμότητα σύμφωνα με τον τζάουλ στην αντίσταση. Πρόσεξε όμως! Ίδια θερμότητα, όχι ίδια θερμοκρασία. Αυτή θα εξαρτηθεί από τον τύπο του σύρματος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 1 23 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:38
από chkontog
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 87 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124428 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix