vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

210 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Jorge, FaniFox, John K, camber, Milarepa, manoslykos

Twitter

Hana Modz (clone) + DNA-20/30 (Clone)

Αποσυνδεδεμένος Doukakos1

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hana Modz (clone) + DNA-20/30 (Clone)
« Απάντηση #60 στις: Ιουλίου 30, 2014, 01:14 »
@kokalo Το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό, πράγμα που μου φαίνεται περίεργο αφού έχει τον ίδιο χρόνο reset από stand by με το κανονικό.

@tearsforfear θέλει χρονόμετρο ακριβείας, μου φαίνονται ίδια τι να σου πω τώρα.. 1 δευτερόλεπτο..; Είναι σπαστικό, χρειάζεται να το συνηθίσεις, την παλεύω προς το παρόν. Δε χρειάζεται ακριβώς διπλό κλικ. Θέλει να ατμίσεις 1-2 δευτερόλεπτα μετά το πάτημα, είτε κάνεις ένα "μακρύ" πάτημα, είτε τρία συνεχόμενα.

@Doukakos1 Όταν λες "κόβει το ρεύμα" τι εννοείς; Ρωτάω μηπως την πάτησες με το reset του, όταν δε φτάνει η δύναμη (ή φόρτιση, ίδιος παράγοντας είναι) της μπαταρίας να δώσει το ρεύμα, κλείνει και ξανανοίγει. Έχεις προσέξει να γράφει εκείνη την ώρα ξανά evolv DNA; Γιατί αν ναι, κι αυτή την ενοχλητική ιδιότητα έχει επίσης κληρονομήσει από τον προκάτοχό του.


Οχι δεν ειναι θεμα reset...Με ζωντανο το μοντακι ξεκιναει να δωσει κανονικα και το κοβει....Βλεπει τον ατμοποιητη κανονικα αλλα στα βολτ λεει 0. Αλλες φορες παλι παιζει απροβληματιστα  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hana Modz (clone) + DNA-20/30 (Clone)
« Απάντηση #61 στις: Ιουλίου 30, 2014, 12:04 »
εγώ έχω το dna 30 και το γνήσιο και τον κλώνο στο γνήσιο ανταποκρίνεται αμέσως όταν είναι σταντ μπάι ενώ στον κλώνο θέλει τουλάχιστον μετά το πάτημα τρία δευτερόλεπτα για να ατμίσεις.
η αντίσταση παίζει από 0,1 και πολλές φορές και 0,2 παραπάνω από ότι είναι στο γνήσιο.

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hana Modz (clone) + DNA-20/30 (Clone)
« Απάντηση #62 στις: Ιουλίου 30, 2014, 13:04 »
@kokalo Το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό, πράγμα που μου φαίνεται περίεργο αφού έχει τον ίδιο χρόνο reset από stand by με το κανονικό.



Δεν ξέρω αν μπαίνει σε standby ή απλά κλείνει η οθόνη, πάντως και σε standby να μπαίνει, παίζει αμέσως χωρις καθυστέρηση.


Ο λόγος που λέω ότι ίσως να μην μπαίνει σε standby είναι γιατί κάνει ένα κουλό που καμιά φορά ανάβει η οθόνη μόνη της στα ξαφνικά, χωρίς όμως να δίνει ρευμα στον ατμοποιητή. Λίγο ανήσυχητικό αυτό αλλά δεν έχω πάρει φωτιά ακόμα :D




Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Hana Modz (clone) + DNA-20/30 (Clone)
« Απάντηση #63 στις: Αυγούστου 06, 2014, 10:14 »
Μόλις χτες έγινα κάτοχος ενός κλώνου dna 30 από hana modz.
Δυστυχώς διαπίστωσα ότι οι panasonic ncr 18650 3400ma που είχα για χρήση με το vamo μου, δεν χωρούσαν λόγω μεγάλου μήκους της μπαταρίας (έχω τις protected).
Κοιτώντας όμως προσεκτικά μέσα στον κουτί του hana, διαπίστωσα ότι η μπαταριοθήκη μέσα στην οποία κουμπώνει η μπαταρία, είχε και στις δύο της πλευρές από 3mm τουλάχιστον περιθώριο μέχρι να ακουμπήσει στα τοιχώματα του κουτιού.
Την έκοψα λοιπόν στη μέση, λίμαρα τις άκρες της για να στρογγυλέψουν γιατί το κουτί του κλώνου έχει καμπύλη εσωτερικά και την τοποθέτησα ξανά στο κουτί.
Αφαίρεσα το ελασματάκι στον αρνητικό πόλο και το αντικατέστησα με ένα ελατήριο για μπαταρίες ώστε και οι μικρότερες unprotected 18650 να σφηνώνουν καλά στη μπαταριοθήκη.
Πλέον μπορώ να χρησιμοποιώ και τις panasonic στον κλώνο με μια 10λεπτη επέμβαση.


Σημαντική προσθήκη

Οι επαφές της μπαταριοθήκης, έχουν από την πίσω τους πλευρά ένα μικρό αυτάκι που προεξέχει από το πλαστικό και εκτείνεται ελαφρά προς το σασί.
Για να αποφύγω οποιαδήποτε επαφή του ενός ή και των δύο προς το σασί με επακόλουθο βραχυκύκλωμα, έκοψα τα αυτάκια με ένα κοφτάκι.



« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 06, 2014, 15:58 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Paschal

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hana Modz (clone) + DNA-20/30 (Clone)
« Απάντηση #64 στις: Αυγούστου 06, 2014, 13:46 »
Δεν κάνουν αυτές οι μπαταρίες για το μοντάκι,μέχρι 6 αμπέρ μπορούν να δώσουν.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Hana Modz (clone) + DNA-20/30 (Clone)
« Απάντηση #65 στις: Αυγούστου 06, 2014, 13:50 »
Μέχρι 6.8 (2C) δίνουν για την ακρίβεια, και επίτρεψέ μου να πω οτι το αν κάνουν ή όχι εξαρτάται από τα watts που ατμίζεις σε σχέση με την αντίστασή σου.
Στα 8-15watts που τις χρησιμοποιώ είναι μια χαρά, εξάλλου αν δεν έκαναν απλά θα ενεργοποιούσε την προστασία και δεν θα έδινε ρεύμα. Για παραπάνω έχω τις imr μου που ανεβάζουν μέχρι 35Α.

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hana Modz (clone) + DNA-20/30 (Clone)
« Απάντηση #66 στις: Αυγούστου 06, 2014, 15:23 »
καλη πατεντα, τον εχω και εγω τον κλωνο, μεχρι τωρα δουλευει τελεια.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Hana Modz (clone) + DNA-20/30 (Clone)
« Απάντηση #67 στις: Αυγούστου 06, 2014, 15:57 »
Ξέχασα να γράψω κάτι πολύ σημαντικό. Το βάζω εδώ και το ενημερώσα και στο αρχικό μου ποστ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,22419.msg754240.html#msg754240 .
Οι επαφές της μπαταριοθήκης, έχουν από την πίσω τους πλευρά ένα μικρό αυτάκι που προεξέχει από το πλαστικό και εκτείνεται ελαφρά προς το σασί.
Για να αποφύγω οποιαδήποτε επαφή του ενός ή και των δύο προς το σασί με επακόλουθο βραχυκύκλωμα, έκοψα τα αυτάκια με ένα κοφτάκι.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hana Modz (clone) + DNA-20/30 (Clone)
« Απάντηση #68 στις: Αυγούστου 06, 2014, 18:04 »
Ο kayfun lite plus Κάθεται εφαρμοστά ή αφήνει κενό? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hana Modz (clone) + DNA-20/30 (Clone)
« Απάντηση #69 στις: Αυγούστου 06, 2014, 20:03 »


Έχει περίπου 1χιλ κενό. Και τα δύο είναι κλώνοι.

Sent from my xperia Z2 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Hana Modz (clone) + DNA-20/30 (Clone)
« Απάντηση #70 στις: Αυγούστου 06, 2014, 23:00 »
έχω τον γνήσιο kaytun l+ και αφήνει 1 με 1,5mm κενό.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Hana Modz (clone) + DNA-20/30 (Clone)
« Απάντηση #71 στις: Αυγούστου 06, 2014, 23:17 »
Μέχρι 6.8 (2C) δίνουν για την ακρίβεια, και επίτρεψέ μου να πω οτι το αν κάνουν ή όχι εξαρτάται από τα watts που ατμίζεις σε σχέση με την αντίστασή σου.
Στα 8-15watts που τις χρησιμοποιώ είναι μια χαρά, εξάλλου αν δεν έκαναν απλά θα ενεργοποιούσε την προστασία και δεν θα έδινε ρεύμα. Για παραπάνω έχω τις imr μου που ανεβάζουν μέχρι 35Α.
Αδερφέ, ενώ έχεις δίκιο για τα ρεύματα που του ζητάς, μετά που είπες για τα παραπάνω με ανησύχησες. Νομίζω πως το ελατηριάκι σου είναι λίγο λεπτό. Ακόμα κι αν του βάλεις καλύτερη μπαταρία δηλαδή, δοκίμασε το με ανοιχτό το καπάκι πρώτα να δεις πόσο ζεσταίνεται στα 30W και μετά κλείσ'το.

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Hana Modz (clone) + DNA-20/30 (Clone)
« Απάντηση #72 στις: Αυγούστου 13, 2014, 16:22 »
Παρέλαβα κι εγώ χθες τον εν λόγω κλώνο (v3) κι έχω να πω τα εξής:

Είναι πολύ μικρότερο απ'ότι περίμενα. Το μόνο κουτάκι με 18650 που είχα δει από κοντά ήταν το innokin vtr οπότε περίμενα να είναι παρόμοιο σε μέγεθος. Καμία σχέση. Ετούτο είναι πολύ μικρό, αφού όταν το είδα νόμιζα ότι μου έστειλαν κατά λάθος το mini.

Πολύ ωραία αίσθηση στο χερι και πολύ βολική η θέση του fire button. Τα κουμπιά ελέγχου δεν είναι σε πολύ βολική θέση αλλά μικρό το κακό.

Το θεματάκι με το standby δε με έχει ενοχλήσει προς το παρόν. Ήμουν, βέβαια, προετοιμασμένος γι'αυτό έχοντας διαβάσει το νήμα, αλλά και στα μηχανικά και στο svd πατούσα το κουμπί λίγο πριν ρουφήξω για να ζεσταθεί το coil. Με το hana απλώς πρεπει να το πατάω λίγο παραπάνω (2-3s).

Ο ρυθμιζόμενος 510 κονέκτορας ήταν μια ευχάριστη έκπληξη καθώς ανησυχούσα ότι θα είναι σταθερός και παίζει να μην κάνουν όλοι οι άτμο. Βέβαια δεν είναι και ό,τι καλύτερο, αλλά τη δουλειά του την κάνει.

Γενικά η ποιότητα κατασκευής φαίνεται αρκετά καλή για τα λεφτά που κοστίζει. Του κουτάκι δείχνει στοιβαρό κι έχω την εντύπωση ότι έχουν σουλουπώσει λίγο και το εσωτερικό σε σχέση με τις πιο παλιές εκδόσεις. Δεν ξέρω και πολλά από ηλεκτρονικά κυκλώματα, αλλά δε φαίνεται τόσο κινεζιά όσο άλλες φωτό.



Η διαχείριση ρευμάτων δείχνει αρκετά καλή και ακριβής. Βέβαια είναι η πρώτη φορά που ατμίζω με ηλεκτρονικό άνω των 15w, αλλά η αίσθηση είναι έτσι όπως την περίμενα.

Κλασσικά έχω κι εγώ θέμα με τη μέτρηση των αντιστάσεων. Συγκριτικά με ένα svd κι ένα πολύμετρο, πότε μετράει σωστά, πότε 0,2 πότε 0,5 παραπάνω. Εφ'όσον αυτό παρουσιάζεται σε όλους, μήπως είναι θέμα της μπαταριοθήκης που περιέχει. Π.χ. αν βάλεις μια μπαταριοθήκη με καλύτερη αγωγιμότητα μήπως μετράει πιο σωστά;

Έχει κάποιο μενού η πλακέτα για να επιλέγεις π.χ. stealth mode ή τπτ τέτοιο; Το μόνο που έχω βρει είναι όταν είναι κλειδωμένο κρατώντας το fire button και ένα εκ των πλήκτρων ελέγχου δείχνει αντίστοιχα «Right mode» ή «Normal mode». Δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτά καθώς δεν υπάρχει καμια διαφορά στην οθόνη είτε με το ένα είτε με το άλλο. Ούτε αναποδογυρίζει ούτε τπτ.  :dontknow:

Εν κατακλείδι είναι μια πολύ τίμια αγορά για τα λεφτά της, ιδίως αν η efest την οποία περιλαμβάνει είναι αυθεντική, κάτι που δυστυχώς δεν πιστεύω και πολύ.

ΥΓ: Υπάρχει πρόβλημα να το ατμίζω ενώ φορτίζει μέσω usb;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 13, 2014, 16:50 από renesis »

Αποσυνδεδεμένος Paschal

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hana Modz (clone) + DNA-20/30 (Clone)
« Απάντηση #73 στις: Αυγούστου 13, 2014, 18:14 »
Εγώ έχω το μίνι.Μέχρι το 1Ω μετράει σωστά,πάνω απο το 1Ω δείχνει 0,2Ω παραπάνω,οπότε δεν ειναι θέμα μπαταριοθήκης μιαςκ και το μίνι εχει λιπο μπαραρια που ειναι με βύσματα.Πάντως για τα λεφτά του μια χαρά είναι και όποτε θες μπορείς να βάλεις τη γνήσια πλακέτα μέσα και ενα κονέκτορα της προκοπής και το κάνεις εφάμιλο του γνήσιου με λιγότερο απο τα μισά λεφτά.

Απ: Hana Modz (clone) + DNA-20/30 (Clone)
« Απάντηση #74 στις: Αυγούστου 13, 2014, 20:21 »
 :yes: :yes:

Υπάρχει DIY Enclosure Case for HANA MODZ Pack DNA 30 Style Mod με 15 €πλακέτα eVolv DNA 30 + USB με 60 € + Battery connector 510 stainless steel με 5,5 € . Το σύνολο 80 €  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21803 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314742 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15030 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix