vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

109 επισκέπτες, 10 χρήστες
nightdream, Jorge, Buliwyf, dvelev, tibolaso, vasim, maprix, I.P, manoslykos, Milarepa

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8220 στις: Ιουλίου 06, 2016, 14:05 »
 ναι μπορεις να ατμιζεις και να φορτίζεις παράλληλα , το ποσο γρηγορα θα φορτίσει απο usb εχει να κανει με το μοντακι που εχεις ,

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8221 στις: Ιουλίου 06, 2016, 14:07 »
Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Καλό όμως είναι να μην το κάνεις αυτό όταν είναι τελείως άδεια η μπαταρία, αλλά το αφήσεις να τραβήξει λίγο πρώτα. Όσο για το χρόνο που χρειάζεται η μπαταρία, αν υποθέσουμε οτι το USB δίνει 1Α (1000mA), τότε διαίρεσε με το 1000 την χωρητικότητα της μπαταρίας σου και θα δεις χονδρικά και μπακαλίστικα λίγο, πόση ώρα θα κάνει.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8222 στις: Ιουλίου 06, 2016, 14:34 »
Ποιος ο λογος να εχεις απλα μια μπαταρια σε ενα συρμα τη στιγμη που μπορεις να εχεις κατι πολυ ανωτερο? (και βασικα δεν καταλαβα ποτε γιατι αυτο θεωρειται "επομενο βημα"? λογο της δυσχρηστιας που ετσι κι αλλιως παντα εχει η παλαιοτερη τεχνολογια σε σχεση με την πιο συγχρονη? )
[...]
Απο κει και περα, δικαιωμα του καθ ενος να τη βρισκει οπως θελει, κι αν νομιζει πως με την ασχολια σε ενα δυσκολοτερο level τον βοηθαει να ασχολειται περισσοτερο με τον ατμο και να σκεφτεται λιγοτερο τον καπνο, αν και εφ οσον ο λογος που αρχισε τον ατμο ειναι για να κοψει τον καπνο, φυσικα ας το κανει, γιατι οχι?
Δικαίωμα του καθενός αλλά... βασικά είναι ψωνάρες που ασχολούνται με κάτι "χειρότερο" ΄'λόγω πόζας.
Αυτό λες και σε πληροφορώ πως δεν είναι ευγενικό.
Τι μηχανικό δεν είναι δύσκολο. Είναι πανεύκολο (πολύ ευκολότερο και plug-n-play από κάποιες απόψεις) σε σχέση με ηλεκτρονικό. Όλος ο μύθος του "επόμενου βήματος" προήλθε από  ανθρώπους που προτμούσαν ηλεκτρονικά και διστακτικά ακολούθησαν όλοι για μην φανούν πως προωθούν το "ρίσκο". Βάζεις μπαταρία και ατμίζεις. Δεν πατάς κουμπάκια, δεν διαβάζεις μάνιουαλ για το τι κουμπάκια να πατήσεις, δεν κάνεις διδακτορικό πάνω στις ρυθμίσεις. Ατμίζεις.
Η δυσκολία; Θέλει να σέβεσαι την μπαταρία σε λογικά πλαίσια, δηλαδή να μην είσαι ηλίθιος. Και να ξέρεις σε τι βατ γουστάρεις να κινείσαι για να επιλέξεις ανάλογη αντίσταση. Πράγματα που τώρα τα μαθαίνουν οι νέοι ατμιστές σε δυο εβδομάδες.
Τόσο δύσκολο!

Με το μηχανικό θα ατμίσεις τώρα. Και αύριο. Και σε δέκα μήνες. Και σε τρία χρόνια. Με το ίδιο. Που πλέον κοστίζει (ευθεντικό) όσο και ένα καλό ηλεκτρονικό που όσοι είναι ψωνάρες θα το σνομπάρουν σε έξι μήνες και θα πάρουν άλλα 2-3 της μόδας. Ή δεν θα δουλεύει. Ή θα έχει πρόβλημα το κουμπί. Ή θα έχει υποχωρήσει ο πόλος. Ή θα έφαγε τούμπα και θα χάλασε. Ή θα ήρθε εξαρχής προβληματικό.

Σας το είπα; Ενα καλό μηχανικό δεν θα πάθει τίποτα από όλα αυτά. Απλά θα δουλεύει. Και θα είναι πανέμορφο.
Συγνώμη!

ΥΓ: Γράφω ατμίζοντας σε evic VTC mini και είμαι χαρούμενος. Όταν ξαναπιάσω το μηχανικό μου, πάλι χαρούμενος θα είμαι. Ξέρω τι με ικανοποιεί στο άτμισμα και αρνούμαι να το κάνω ντέρμπυ. Αλλά δεν φταίει καμία συσκευή αν αυτό που θεωρούμε για τους άλλους είναι ότι "το παίζουν", "την έχουν δει" και "τι νομίζουν πως κάνουν".

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8223 στις: Ιουλίου 06, 2016, 14:48 »
Συν το ότι τώρα το Καλοκαίρι θα πάω στην παραλία με το μηχανικό κ θα το πιάσω μόλις βγώ απο την θάλασσα κ θα ατμίσω με νωπά χέρια.... Ούτε το πιτσιρίκι των διπλανών που τους πιτσιλάει με το νεροπίστολο κ μου έρχονται κάτι αδέσποτες θα με κάνει να χαλαστώ αλλά ούτε κ το πέσιμο του στα βότσαλα η την άμμο....
Στα υπόλοιπα συμφωνώ απολύτως με τον BigSur....

Αποσυνδεδεμένος forty

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8224 στις: Ιουλίου 08, 2016, 15:03 »
ασχετη ερωτηση σε σχεση με τα προηγουμενα που αναφερονται : 5-6 ml την ημερα με 11αρα νικοτινη ειναι πολυ για εναν νεο ατμιστη (πρωην καπνιστη). ατμιζω 6 μερες και δεν εχω βαλει τσιγαρο στο στομα μου αυτες τις μερες.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8225 στις: Ιουλίου 08, 2016, 15:12 »
μια χαρά είναι μην ανησυχείς καθόλου
συνέχισε έτσι και μακριά από το βρωμοτσιγαρο

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8226 στις: Ιουλίου 08, 2016, 15:14 »
Πιθανόν να είναι πάρα πολύ για θεριακλή ατμιστή με 6 χρόνια στον ατμό αλλά λίγο για σένα.
Τα ml και τα mg νικοτίνης τα καθορίζει μόνο η επιθυμία και ο οργανισμός του καθενός.
Δεν υπάρχει κανόνας. Οι σχετικές συμβουλές προς αρχαρίους είναι απλά εικασίες βασισμένες σε όποια πρόχειρη στατιστική έχει στο νου του ο καθένας μας. Κάνε αυτό που σε καλύπτει και σε κρατά μακριά από το τσιγάρο. Αργότερα βλέπεις.

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8227 στις: Ιουλίου 08, 2016, 15:32 »
ασχετη ερωτηση σε σχεση με τα προηγουμενα που αναφερονται : 5-6 ml την ημερα με 11αρα νικοτινη ειναι πολυ για εναν νεο ατμιστη (πρωην καπνιστη). ατμιζω 6 μερες και δεν εχω βαλει τσιγαρο στο στομα μου αυτες τις μερες.


ατμιζω 6 μερες και δεν εχω βαλει τσιγαρο στο στομα μου αυτες τις μερες.
αυτο ειναι και το ποιο σημαντικό, ολα τα αλλα θα ερθουν σιγα σιγα , αλλες μερες κανω και εγω 5ml αλλες λιγοτερο ,προσπαθω να ριξω σιγα σιγα και την νικοτινη ,αλλα πανω απο ολα ΔΕΝ ξανακαπνιζω (εδω και 80 μερες)

keep going !!! 

Αποσυνδεδεμένος forty

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8228 στις: Ιουλίου 08, 2016, 15:34 »
μπραβο ρε manajoma που το εκοψες το ατιμο! ευχαριστω πολυ παιδες για τις απαντησεις και καλο κουραγιο .. παλιοτερα ειχα κοψει το τσιγαρο για 9 μηνες και εχω να σας πω οτι ειναι πολυ καλυτερη η ποιοτητα ζωης σε πολλους τομεις χωρις αυτο.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8229 στις: Ιουλίου 10, 2016, 00:01 »
καλησπερα σε ολους. ρε παιδια παλευω εδω και 5 μηνες να μπω στον ατμο και δεν μπορω να βρω την δυναμη...ολο με τραβα να κανω στριφτο μαζι με τον καφε μετα το φαγητο...πευτω στα 5 τσιγαρα ημερισιος απο 20 που καπνιζα μετα ξανα ανεβαινω μια κατω μια πανω..μαζι με το ατμισμα...κανα τιπ να μπορεσω να απεξαρτιθω απο τον καπνο? :confused1:ειμαι με μινι ναυτιλο και αι στικ...εχω βρει γευσεις που μου αρεσανε...

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8230 στις: Ιουλίου 10, 2016, 00:11 »
Σε νικά η «συνήθεια» νομίζω. Ο εξοπλισμός σου φαίνεται μια χαρά, οπότε θα σε ρωτήσω πως τον χρησιμοποιείς. Τι αντιστάσεις, πόσα watt και αν είσαι σίγουρος ότι η νικοτίνη απ' το άτμισμα σου αρκεί. Μην το παλεύεις. Απλά παρ' το απόφαση. Εσύ το ανάβεις το τσιγάρο, εσύ το κόβεις. Και που ΄σαι, οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, που δεν καπνίζουν για κάμποσο καιρό, μετά βρίσκουν τη γεύση του τσιγάρου απαίσια. Ίσως σε βοηθήσει το να σκέφτεσαι ότι θες να φτάσεις σε αυτή τη φάση.

edit: ίσως τον 2ο ατμοποιητή που σου προτείνει ο savo να τον γέμιζες με το αγαπημένο υγρό σου, διαφορετικό απο αυτό που ατμίζεις όλη μέρα, και να τον χρησιμοποιούσες όταν νιώθεις την επιθυμία για τσιγάρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2016, 00:20 από jas09 »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8231 στις: Ιουλίου 10, 2016, 00:15 »
Mη σταματάς την προσπάθεια φίλε. Θέλει και λίγο πείσμα και να το έχεις πιστέψει.
Δεν είναι εύκολο το  ριμάδι να το πετάξεις τελείως γιατί μπορεί να μην ήσουν και τόσο μπουχτισμένος ας πούμε.
Προσπάθησε να μην έχεις ερεθίσματα από κει μεριά και να εξαφανίσεις τα πάντα από γύρω σου για να μην σου τραβάει το βλέμα.
Ίσως να έπαιρνες και κάτι ακόμα σε ατμοποιητή με λίγο πιο αεράτη τζούρα φερ'ειπείν μπας και σοτ ικανοποιήσει περισσότερο το λαιμό και το σωθικό σου.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8232 στις: Ιουλίου 10, 2016, 00:19 »
αντιστασεις 1,6 1,8 στα 8-10 βατ

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8233 στις: Ιουλίου 10, 2016, 00:26 »
Όσο καπνίζεις παράλληλα, το τσιγάρο πάντα θα κερδίζει. Γιατί "έλα μωρέ τι 5 τσιγάρα, τι 6", "τι 6 τσιγάρα, τι 7" και βρίσκεσαι πίσω στα 20 πριν το καταλάβεις.

Αν δεν σε καλύπτει με τίποτα το ηλεκτρονικό μόνο του, τότε απλά δεν έχουν αρκετή νικοτίνη τα υγρά σου.

Οι γεύσεις και ο εξοπλισμός έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8234 στις: Ιουλίου 10, 2016, 00:56 »
Παιδιά καλησπέρα σας,
μετά από κάποια χρόνια αποχής από το ηλεκτρονικό τσιγάρο (κ τα περισσότερα ξεχασμένα) θέλω την βοήθεια σας.
Ψάχνω ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο για μια φίλη. Φουγάρο, αλλά για λόγους υγείας πλέον πρέπει να κόψει το κανονικό. Είχε κάνει μια προσπάθεια στο παρελθόν αλλά το η.τ που είχε αγοράσει από κάποιο μαγαζί τελικά δεν την κάλυψε...Κ ξανάρχισε το κανονικό.
Anyway, μου ανέθεσε να της βρω ένα η.τ της προκοπής (κατά τα λεγόμενα της) μιας και ξέρω από αυτά (εκεί γέλασα). Αντί λοιπόν να μπω σε κάποιο μαγαζί κ να αγοράσω κάτι προτιμώ να ακούσω γνώμες πρώτα από εδώ μέσα.
Τα χαρακτηριστικά που θέλει:
1) Να είναι κάπως διακριτικό.
2) Να έχει σχετικά καλή αυτονομία
3) Να πατάει το κουμπί και να ατμίζει. Όχι ρυθμίσεις και τέτοια πράγματα. Θα την κάνει να το παρατήσει ξανά.
4) Εννοείται όχι επισκευάσιμους ατμοποιητές. Θα παίρνει ανταλλακτικά. Θα τα κουμπώνει και τέλος.
5) Δεν θέλει διαρροές και λοιπά προβλήματα που θα της δυσκολέψουν την ζωή.
Γενικώς θέλει κάτι όσο πιο απλό και εύκολο γίνεται αλλά να μπορεί να κρατάει μπαταρία και να παίρνει μια ικανοποιητική γεύση και απόδοση.
Παρακαλώ για προτάσεις-λύσεις που είναι δοκιμασμένες.
Thanks

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 307 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix