vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

NJoy-Ν Pro (με cartomizer).

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
NJoy-Ν Pro (με cartomizer).
« στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 23:08 »
Είμαι ο πρώτος πού παρέλαβε την δωρεάν συσκευή καί μάλιστα από τα χέρια τού κυρίου Πετρόπουλου, την Τετάρτη το απόγευμα.
Καί άλλα περίμενα, άλλα βρήκα στην συσκευασία. Πολύ περισσότερα.
Η χάρτινη σακούλα περιείχε ένα αρχικό πακέτο, δηλαδή δύο μπαταρίες, έναν ατμοποιητή, φορτιστή καί πέντε φιλτράκια.
Βρήκα καί δύο -αναμενόμενα μάλλον- πακέτα, με μία πεντάδα από τα καινούρια καρτομάιζερ, το καθένα. Πέντε με γεύση καπνού καί πέντε βανίλιας. Με περιεκτικότητα νικοτίνης medium γιά αυτά τού καπνού καί διάφορα στην βανίλια (2 high, 1 medium, 1 low, 1 none).
Η έκπληξη ήταν τα πολλά "κανονικά" φιλτράκια. 20 με γεύση καπνου high, 10 βανίλια high 
Σύνολο δηλαδή 30 φίλτρα καί 10 cartomizers. Καθόλου άσχημα!!



Στο πακέτο υπάρχει ένα καρτελάκι με εικόνες για το "μοντάρισμα" της συσκευής καί την φόρτιση της μπαταρίας, καθώς καί βιβλιαράκι με οδηγίες χρήσης. Δυστυχώς όλα στα Αγγλικά.

Ανοίγοντας την συσκευασία θα βρείτε τις μπαταρίες οί οποίες την πρώτη φορά χρειάζονται 3ωρη φόρτιση.
Τις φορτίζουμε καί ανοίγουμε ένα από τα φιλτράκια πού βρίσκονται στο αρχικό πακέτο. Βιδώνουμε το κλειστού τύπου atomizer στην μπαταρία καί -κυριολεκτικά- εφαρμόζουμε ένα από τα φιλτράκια. Τέτοια εφαρμογή, δεν έχω ξαναπετύχει. Με δυσκολία μπορώ να το αφαιρέσω. Δύσκολα θα βγεί, αν δεν το περιστρέψετε λίγο προς τα δεξιά. Αν το κάνετε προς τα αριστερά, απλά θα ξεβιδώσετε τον ατμοποιητή.
Πρώτη τζούρα, ζεστή, εύγευστη καί με πλούσιο ατμό. Aλλά... κάτι τρέχει εδώ!!
Αν καί ελεύθερη ... είναι δύσκολη. Θέλει τράβηγμα διαρκείας από την μεριά τού χρήστη.
Έντονο. Με φυσιολογικό "ρούφηγμα" ούτε καν θα πάρει μπρός η μπαταρία.
Κλείνω με τα δάχτυλα τις τρύπες τού ατμοπoιητή στο σημείο πού εφάπτεται με την μπαταρία καί... όλα οκ! Περνάει πολύς αέρας από εκεί καί καταστρέφει τα πάντα.
Ακούω το υγρό "να βράζει". Έντονα. Έχω γεύση, έχω ατμό, τίποτα στον λαιμό.
Όχι! Ο ατμοποιητής δεν είναι ότι καλύτερο.
Είναι μάλιστα φορές πού το υγρό, φτάνει στο στόμα.
 
Μετά από λίγο -όταν έχεις ένα τέτοιο "πακέτο"- δύσκολα θα αντισταθείς, βγάζω το φίλτρο καί βάζω ένα από αυτά πού δεν είναι στο αρχικό πακέτο, αλλά πωλούνται χώρια. Δυσάρεστη έκπληξη. Η εφαρμογή. Το φίλτρο θα μπορούσε να είναι από άλλο τσιγάρο (υπερβάλω ίσως, αλλά δεν φταίω. Όταν "δεις" την εφαρμογή πού περιέγραψα παραπάνω, μόνο τότε θα καταλάβεις την διαφορά). Το φίλτρο μπαινοβγαίνει γιά πλάκα. Υπήρξε φίλτρο -ευτυχώς ένα μέχρι τώρα- το οποίο έβγαινε μόνο του από την μπαταρία αν το είχες να κοιτάει προς τα κάτω. Mάλλον φταίει πως το φίλτρο, "κολυμπάει" στο υγρό. Πολύ υγρό. Βγάζω το καπάκι τού φίλτρου, σκουπίζω λίγο καί το βάζω στον ατμοποιητή. Καλύτερα τα πράγματα.

Καί στην συνέχεια, η μεγάλη στιγμή!!
Το cartomizer βιδώνεται στην μπαταρία. Πρώτη τζούρα καί ... Ωχ!! άλλη συσκευή είναι αυτή (εντάξει, λογικό θα μού πείτε!).

Διάλειμα, ή παρένθεση, όπως θέλετε πές τε το!
Με συνολικό μήκος 2-3 χιλιοστά πάνω από τούς 10 πόντους, θα δέσει σε οποιοδήποτε χέρι.
Τα φιλτράκια είναι πάντα με καφέ πλαστικό. Σκληρό, λίγο γυαλιστερό πλαστικό, το οποίο σαν γενικότερη αίσθηση μάλλον δεν μού αρέσει. Θα το προτιμούσα πιό "μαλακό".
Το μαύρο της μπαταρίας απλά υπέροχο. Μαύρο ματ καί μάλιστα "βελούδινο".
Εύκολα ξεπερνα αρκετά την μιάμιση ώρα συνεχούς ατμίσματος με "δύσκολες" τζούρες. Πολλές φορές πλησίασα το 2ωρο -με συνεχές άτμισμα, το ξαναλέω.
(υπήρξαν όμως καί φορές -όπως τώρα πού γράφω αυτό το κείμενο, πού δεν έφτασε την ώρα!! όλα αυτά εξηγούνται καί θα τα δούμε παρακάτω).
Το λαμπάκι στον φορτιστή θα πρασινίσει, λίγο μετά από την μιάμιση ώρα.
Δύσκολα επίσης θα καταλάβετε "τι θέλει να πεί" η μπαταρία, αν δεν συμβουλευτείτε το manual. Εκεί θα δείτε πως το λαμπάκι αναβοσβήνει 10 συνεχόμενες φορές, εάν τραβήξετε πάνω από 16 τζούρες -ακόμη καί στιγμιαίες- σε λιγότερο από ένα λεπτό.
Στην συνέχεια όμως, είναι έτοιμη γιά την επόμενη τζούρα.
Γιά το cutof, μην με ρωτήσετε!!
Θα δούμε την γνώμη καί την άποψη των υπολοίπων, καθώς η μία μπαταρία δεν με κόβει ποτέ, ενώ η άλλη ... κάποιες φορές απλά μού σπάει τα νεύρα.
Μικρό παράπονο καί γιά την απόδοση αρκετές τζούρες πριν την αποφόρτισή της.
Θα καταλάβετε από πριν ότι τελειώνει.
Το εσωτερικό φυσίγγιο, με τον πολυεστέρα, είναι πολύ μικρό, αλλά χωράει τόσο υγρό πού εύκολα θα περάσετε μαζί του καμιά ώρα.
Μεταξύ τού φυσιγγίου καί τού φίλτρου, υπάρχει μία λεπτή φέτα πολυεστέρα γιά να μην έρχονται υγρά στο στόμα μας. Καί αυτό θα το ξαναδούμε στην συνέχεια.

Πάμε λίγο ομως στο cartomizer καί σε αυτό πού ενδιαφέρει?
Στα δύο πρώτα cartomizers το άτμισμα ήταν συνεχές γιατί αλλοιώς δεν θα είχε νόημα κάποια αναφορά σε χρόνους. Έχουμε καί λέμε λοιπόν:

Στα πρώτα 30 λεπτά τράβηξα 35 τζούρες. Στην ώρα γίναν 70. Σε μιάμιση ώρα 90.
160 τζούρες στο τρίωρο. Καί το cartomizer τελείωσε μετά από 4 ώρες καί σχεδόν 250 τζούρες (243 γιά την ακρίβεια).

Με βανίλια θα μετρήσετε καί λίγο παραπάνω λόγω πιό έντονης γεύσης.
Η απόδοση ίδια από την αρχή μέχρι λίγο πριν το τέλος, αρκεί να τού δίνετε καινούρια μπαταρία.
Εύκολα θα ξαναγεμίσει αρκετές φορές με την διάρκεια βέβαια να μειώνεται δραματικά. Θα γεμίσει με 15-20 σταγόνες οί οποίες θα μας βγάλουν γιά καμία ωρίτσα, ίσως λίγο παραπάνω (εξαρτάται από το υγρό καί ξαναλέω πως αναφέρομαι σε συνεχές άτμισμα).
Η καφέ αυτοκόλητη ταινία πού το περιβάλει, εύκολα θα αποκοληθεί αποκαλύπτοντας ένα υπέροχο νικελένιο "φίλτρο" πού δένει τέλεια με την μαύρη μπαταρία.



Στην ουσία έχουμε απλά έναν ατμοποιητή με πιό μεγάλο εξωτερικό κύλινδρο.
Το cartomizer, αποτελείται από αρκετά τμήματα. Ένα καπάκι με τρύπα, από την οποία εισπνέουμε τον ατμό. Αν το αφαιρέσουμε, θα δούμε πρώτα ένα άλλο πλαστικό -σιλικόνη ίσως?- καί στην συνέχεια, μία λεπτή φέτα πολυεστέρα, με άλλο ένα πλαστικό από κάτω γιά να την συγκρατεί. Αυτή η φέτα, συγκρατεί τα υγρά, γιά να μην φτάσουν στο στόμα μας. Αργά ή γρήγορα όμως θα γεμίσει καί το υγρό θα ξεφύγει. Ένα σημείο, το οποίο η njoy είπε πως θα διορθωθεί, πριν την κυκλοφορία στην αγορά. Στην συνέχεια υπάρχει μία αρκετά μεγάλη λωρίδα πολυεστέρα, τυλιγμένη σε ρολό καί εμποτισμένη με μπόλικο υγρό. Στο κέντρο της, ένα "φιτίλι" αναλαμβάνει την "μεταφορά" τού υγρού μέχρι την αντίσταση η οποία θερμαίνεται.



Τι έχουμε λοιπόν, μέχρι τώρα?
Μία όμορφη συσκευή, καλή έως πολύ καλή (2ωρη) διάρκεια μπαταρίας, ένα μάλλον προβληματικό cutof αλλά μόνο στην μία, άρα ... δεν έχω σωστή άποψη, πλούσια γεύση, ικανοποιητικότατη ποσότητα ατμού, πολύ ελεύθερο τράβηγμα αλλά προβληματικό με τα νορμάλ φίλτρα, έναν ατμοποιητή πού θα τον ήθελα καλύτερο, ζεστή αίσθηση στο στόμα, 4ωρη συνεχή διάρκεια με το cartomizer καί με 250 τζούρες πού γιά κάποιον μπορεί νάναι μιά μέρα ολόκληρη.

Αυτά όμως πως μεταφράζονται? Τι αποτέλεσμα μας δίνουν?

Τώρα, νάτα τα δύσκολα. Δεν ξέρω τι θα έλεγα σε έναν φίλο ή στον ξάδερφο αν με ρώταγε την γνώμη μου. Ξέρω όμως πολύ καλά τι θα έλεγα στον Κο Πετρόπουλο, τον αντιπρόσωπο, αν ξανασυναντιόμασταν:

Πριν τέσσερις μήνες, κάπνιζα 30 τσιγάρα περίπου την ημέρα. Βαριά τσιγάρα.
Κάποιος γνωστός μου κάπνιζε κάποτε cortina.
Αγόρασα ένα gamucci, το ... προσπάθησα μαζί του, αλλά το αποτέλεσμα αν θέλετε θα το βρείτε στο ανάλογο post.
Kάποια μέρα αγόρασα ένα intellicig evo. Στην πρώτη τζούρα, είπα "ω! ρε πο@&τη! αυτό είναι!" (αλήθεια, αυτή ήταν η αντίδραση). 
Τι σχέση έχουν αυτά?
Έχουν. Μέχρι καί το cortina. Υπομονή.
Τι θέλω από το ηλ. τσιγάρο? Διάρκεια μπαταρίας "ανεκτή". Εξάλλου αγοράζεις κι άλλη. Σωστή συμπεριφορά όμως από τις μπαταρίες. Επειδή το έχω κολημένο στο στόμα, θέλω διάρκεια στα φίλτρα. Δεν μπορώ να γεμίζω κάθε λίγο καί λιγάκι. Θέλω καλή γεύση καί αίσθηση στον λαιμό. Σωστή αίσθηση όμως. Όχι "ξερό χτύπημα" ή "γδάρσιμο". Δεν θέλω να τρέχουν υγρά. Ζητάω πολλά?

Την πρώτη μου τζούρα με το cartomizer την τράβηξα στην njoy, καί επειδή ήταν μπροστά ο Κος Πετρόπουλος, δεν είπα δυνατά αυτό πού σκέφτηκα: "ω! ρε πο@&τη! αυτό είναι!". Eίπα απλά ένα "ναί! μού αρέσει".
Πως θα μπορούσε να είναι διαφορετικά, αφού το cartomizer έχει μέσα ecopure (πάω στοίχημα γιά αυτό!! καί πρέπει να είναι το fresh). Aν έχετε ατμίσει evo με τα νέα στρογγυλά φιλτράκια, έχετε ατμίσει -γευστικά- καί njoy με cartomizer.
Το τράβηγμα είναι εντελώς ελεύθερο, σε σημείο πού μού θύμισε το gamucci πού είχα κάποτε.
Καί τι έκανα τότε στο gamucci ή παλιότερα στα cortina πού έκανα τράκα από τον φίλο όταν ξεμενα? Επειδή πέρναγε πολύς αέρας, με τα δάχτυλα έκλεινα λίγο τις πλαινές τρύπες τού ατμοποιητή (ή τού φίλτρου στα cortina). To έκανα καί εδώ. To ήδη πολύ καλό χτύπημα στον λαιμό, έγινε βαρύ καί ασήκωτο. Kαί αυτό σε medium, ενώ υπάρχουν καί high.
Ένα cartomizer με συντρόφευσε γιά μπόλικες ώρες στο γραφείο.
Η βανίλια πολύ γευστική, πλούσιο άρωμα, πολύς καί πυκνός ατμός κατά την εκπνοή.
Τα ξαναγέμισα.
Χώραγαν 20 σταγόνες πού έδιναν πλέον διάρκεια από μία μέχρι μιάμιση ώρα.
Εδώ απαιτούνται πειράματα. Κάποια υγρά ταιριάζουν καλύτερα στο σύνολο.
Με τα περισσότερα πού δοκίμασα είχα υπέροχη αίσθηση στον λαιμό, πλούσιο ατμό, ζεστή γεύση: με το tab (από heaven gifts), με την βανίλια (από nobacco) καί με ry4 (από funstore). Το ecopure rich high έδωσε την περισσότερη διάρκεια, αλλά το χτύπημα δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Πολύ καλό χτύπημα -ακόμη καί γιά μένα!!- από flue cured tobacco LOW!!
Πάντως νομίζω πως στην συσκευή "πάει" πιό πολύ η vg.

Γιά τα "κανονικά" φιλτράκια .... αισθάνομαι αμήχανα.
Η συσκευή μάλλον έπεσε σε λάθος χέρια!
Την σκέφτομαι στα χέρια τού asala ή τού abet, να την εκθειάζουν.
Εγώ, δεν μπορώ να το κάνω.
Καλή γεύση, πολύς ατμός, ζεστή αίσθηση, μηδέν χτύπημα (πάλι από ecopure μάλλον. Αυτήν την αίσθηση έχω).
Ακόμη καί στα high. Ότι υγρό κι αν πρόσθεσα αργότερα.
Σε καμία περίπτωση δεν ένοιωσα κάτι στον λαιμό.
Ποτέ δεν αισθάνθηκα να "γεμίζω". Πάντα ήθελα "κάτι". Σε σημείο πού να ... τζουράρω συνέχεια, με μανία, ρίχνοντας σε χρόνο μηδέν την μπαταρία ή απλά κάνοντάς την να διακόπτεται κάθε λίγο καί λιγάκι.

Εδώ, παρατήρηση: είναι φορές πού τα εργοστάσια, στην προσπάθεια να διορθώσουν κάποιο σημείο, χαλάνε τα υπόλοιπα.
Τα φιλτράκια έχουν στο εσωτερικό τους καί πίσω από το φυσίγγιο, ένα κοματάκι πολυεστέρα, γιά να συγκρατεί τα υγρά. Όμως δεν συγκρατεί μόνο υγρά. Το αφαίρεσα καί είχα πιό ελεύθερη τζούρα, καί καλύτερη αίσθηση στον λαιμό. (Αυτό το καμάτι επίσης, αν γεμίσει υγρό, τότε αυτό θα αρχίσει να φεύγει προς το στόμα μας).
Το βγάζω πάντα πλέον. (καί γιά να μην καταπίνω υγρό, σκουπίζω συχνά το φιλτράκι με χαρτί).
Προσωπικά, θα ήθελα πιό "κλειστές" τις τρύπες τού atomizer πού θα σήμαινε καλύτερο χτύπημα (καί πιό δύσκολη τζούρα σύμφωνοι).
Τις κλείνω με τα δάχτυλα γιά να έχω αίσθηση στον λαιμό.

Άρα, η συσκευή με τα κανονικά της φιλτράκια, θα ικανοποιήσει κάποιον πού δεν κάπνιζε πολύ, πού δεν ατμίζει πολύ, πού θέλει κάτι ελαφρύ, με πλούσια αίσθηση τού ατμού.

Με τα cartomizer απλά μεταμορφώνεται. Eιδικά με το εργοστασιακό υγρό. 
Γεύση, αίσθηση, χτύπημα, διάρκεια, όλα στο μάξιμουμ.

Θα είναι πολλές φορές μαζί μου, σε κάποια έξοδο ή απλά μπροστά στην τηλεόραση γιά να μην διακόπτω πριν το τέλος τού έργου.
Είναι ιδανική καί γιά αυτόν πού δεν ατμίζει πολύ, ή πού ατμίζει παράλληλα με τσιγάρο κανονικό. Θα ξεχάσουν καί οί δύο πότε έβαλαν το cartomizer.
Χώρια πού χωρίς το καφέ πλαστικό είναι πανέμορφη αλλά καί διακριτική ταυτόχρονα.

EDIT: την Κυριακή ήμουνα κανα δύωρο πάνω στην μηχανή. Είχα πάρει μαζί το njoy με cartomizer γεμισμένο από εμένα. Ποτέ δεν πίστευα πως από συσκευή χωρίς διακόπτη, θα μπορούσα να ατμίζω εν κινήσει. Ναί, γίνεται, η συσκευή δεν επηρεάζεται.

Το μεταλικό καρτομάιζερ, βιδώνει στην μπαταρία. Μπορώ άφοβα καί το έχω να κρέμεται στο στόμα μου. Μού έχει λείψει αυτό, στο ηλ. τσιγάρο.

Δεν κάνω αναφορά στην διαροή υγρού αφού είναι ο λόγος πού ΔΕΝ θα κυκλοφορήσουν τα cartomizers μέχρι να διορθωθούν. To θεωρώ καλύτερο καί πιό "τίμιο". (Καί με βάση τα λεγόμενα, την θεωρούσα "δραματική". Δεν είδα περισσότερη διαροή από ότι καί σε άλλες συσκευές. Εντελώς ανεκτή κατάσταση, ειδικά από ένα "φίλτρο" μακράς διάρκειας. Στην βανίλια ήταν κάπως περισσότερη -η πυκνότητα τού υγρού ίσως?-)

(Γιά το cartomizer δεςτε καί εδώ   http://vaping.gr/index.php/topic,389.msg9242.html#msg9242)

(Μία απορία πού έχω από την πρώτη στιγμή: ημερομηνία λήξης στα φιλτράκια, το 2015 ? !!!)

=====================

EDIT 2:
το τελευταίο cartomizer, γέμισε πάνω από 10 φορές καί ... άτμιζε ακάθεκτο. Με πάντα καθαρή καί πλούσια γεύση. Μετά από το 11ο γέμισμα, δεν ριψοκινδύνεψα να το ξαναγεμίσω καί.. το διέλυσα. Ο πολυεστέρας ήταν πεντακάθαρος -μόνο υγρό υπήρχε- καί πουθενά δεν είδα ίχνος καμένου.

Επί δύο μέρες, χτες καί σήμερα, ακολούθησα την τακτική σταξίματος πάνω στον -κανονικό- ατμοποιητή, χωρίς να χρησιμοποιώ φιλτράκι. Βρήκα την συσκευή, πολύ καλή στον τομέα. 2-3 σταγόνες αρκούσαν γιά καμιά 20ριά τζούρες, κάποιες φορές τις ξεπέρασα. Καί η πυκνότητα καί η ποιότητα τού ατμού ήταν υπέροχη. Η γεύση πλούσια καί η αίσθηση στον λαιμό, ικανοποιητικότατη (με υγρό RY4). To στάξιμο, πολύ μού αρέσει σε αυτήν την συσκευή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 19, 2022, 02:14 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NJoy-Ν Pro (με cartomizer).
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 23:33 »
Πολύ καλή δουλειά  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: NJoy-Ν Pro (με cartomizer).
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 13, 2009, 01:17 »
Πάρα πολύ καλή δουλειά, Alfisti. :thumpup: :thumpup:

Η έκδοση με το καρτομάιζερ φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα, ιδίως τα παρακάτω σημεία θα με κάνουν να το παραγγείλω μάλλον:

Παράθεση
Στα πρώτα 30 λεπτά τράβηξα 35 τζούρες. Στην ώρα γίναν 70. Σε μιάμιση ώρα 90.
160 τζούρες στο τρίωρο. Καί το cartomizer τελείωσε μετά από 4 ώρες καί σχεδόν 250 τζούρες (243 γιά την ακρίβεια)

Παράθεση
Η απόδοση ίδια από την αρχή μέχρι λίγο πριν το τέλος, αρκεί να τού δίνετε καινούρια μπαταρία.

Παράθεση
Με τα cartomizer απλά μεταμορφώνεται. Eιδικά με το εργοστασιακό υγρό. 
Γεύση, αίσθηση, χτύπημα, διάρκεια, όλα στο μάξιμουμ.

Παράθεση
την Κυριακή ήμουνα κανα δύωρο πάνω στην μηχανή. Είχα πάρει μαζί το njoy με cartomizer γεμισμένο από εμένα. Ποτέ δεν πίστευα πως από συσκευή χωρίς διακόπτη, θα μπορούσα να ατμίζω εν κινήσει. Ναί, γίνεται, η συσκευή δεν επηρεάζεται.

Πολύ φοβάμαι ότι οι μπαταρίες θα αποδειχτούν "λίγες" (για μένα). Αν "τραβήξει" το μοντέλο εμπορικά, (θα εξαρτηθεί και από την τιμή των καρτομάιζερ και τη διόρθωση των διαρροών τους) ίσως θα 'πρεπε να γίνει καμιά κίνηση για μεγαλύτερες μπαταρίες (αν υπάρχουν) μιας και λόγω μήκους έχει περιθώρια να μεγαλώσει το τσιγαράκι. Θα χάσει βέβαια σε design αλλά θα κερδίσει σε διάρκεια.
Όχι ότι είναι και κακή η αυτονομία τους για το μέγεθός τους, απλά με τέτοιο καρτομάιζερ θα ταίριαζαν μεγαλύτερες αποδόσεις.

...εκτός αν αρχίσει ο Κώστας τις πατέντες για το Mini Turbo.  :))


Υ.Γ. Θα παρακαλούσα τον κ. Πετρόπουλο αν θέλει να σχολιάσει κάτι από τα λεγόμενα, να δώσει κάποιες απαντήσεις ή να κάνει κάποιες διευκρινίσεις, να αντιγράψει το σημείο του κειμένου που θέλει να αναφερθεί με quote από το παρόν θέμα και να απαντήσει στο ανάλογο θέμα στον πίνακά του.
Σόρρυ για τις διαδικασίες αυτές αλλά το να αναλύσουμε τους λόγους της τυπικότητας δεν είναι του παρόντος. Όπως είπαμε αυτά ισχύουν για όλους.

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NJoy-Ν Pro (με cartomizer).
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 13, 2009, 01:49 »
Θα πω την άσχετη "μπούρδα" μου, αλλά δεν κρατιέμαι. Alfisti απλά με έκανες να σκεφτώ πόσο καλύτερη ενημέρωση γενικά θα είχαμε, αν υπήρχαν μερικοί δημοσιογράφοι με το δικό σου μεράκι και την διάθεση για αντικειμενικότητα. Από έναν χαρούμενο αναγνώστη σου, ένα ταπεινό μπράβο! :bow:

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: NJoy-Ν Pro (με cartomizer).
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 13, 2009, 02:26 »
Αρχικά θέλω να ευχαριστήσω την εταιρία και τον κύριο Πετρόπουλο για το πολύ γεμάτο "πακέτο" που μου έστειλε.Εκτός από το starter kit,που να πω την αλήθεια περίμενα,ήρθαν και τρία πακέτα των 10 φίλτρα και 3 πακέτα των 5 cartomizer.

Συσκευασία
Η συσκευασία είναι πολύ καλοφτιαγμένη και προσεγμένη θα έλεγα.Περιέχει 2 μπαταρίες,1 atomizer,1 φορτιστή και 5 φίλτρα ultra light.
Τα πακέτα περιέχουν 10 φίλτρα το καθένα συσκευασμένο σε ατομικό σακουλάκι.Και τα πακέτα των cartomizer περιέχουν 5 cartomizer,επίσης συσκευασμένα ατομικά.


Mπαταρίες
Οι μπαταρίες που έλαβα εγώ είναι 2 μαύρες,με μήκος 6.5 εκ και κάτι,ενω όλο το τσιγάρο είναι 10.5 εκ.Από ότι είδα υπάρχουν και σε άλλα χρώματα,ασημί,κόκκινο και άσπρο.

Atomizer
Ο ατμοποιητής είναι κλειστού τύπου,με αρκετά εμφανή τη γέφυρα του,και με λίγο "σφιχτή" σχέση με το φίλτρο.Θέλω να πω ότι δεν μπορείς εύκολα να αλλάξεις το φίλτρο,θέλει να το στρίψεις λίγο.

CartomizerΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΣΤΟ STARTER KIT
Είναι ένας ατμοποιητής με ενσωματωμένο φίλτρο ή μπορεί να το λέω και ανάποδα,ένα φίλτρο με ενσωματομένο ατμοποιητή.Οπως και να έχει,είναι αυτό που λένε "δύο σε ένα",και σε γλιτώνει και από κόπο και από χρόνο.


Το παρέλαβα την Παρασκεύη και έβαλα να φορτίζονται οι μπαταρίες με μεγάλη αγωνία θα έλεγα.Οι οδηγίες λένε για τρεις ώρες φόρτιση,εγώ τις άφησα από 7 ώρες την καθεμία,για σιγουριά που λένε.
Την άλλη μέρα ξεκίνησα και το πρώτο που δοκίμασα γιατί με έτρωγε όλο αυτό τον καιρο ήταν το cartomizer.
To βιδώνω στην μπαταρία και τραβάω την πρώτη τζούρα,Και ιδού η αποκάλυψη,Ελεύθερη τζούρα σαν αέρας.Ξετρελάθηκα,δεν το περίμενα.
Το μόνο προβληματάκι που αν και μας το είπε η εταιρία ήταν αυτή η μικρή διαρροή υγρού που μ'έπιασε απροετοίμαστη και με πίκρισε λιγάκι.Το ξεπέρασα γρήγορα και συνέχισα ακάθεκτη.
Αρχισα να τραβάω τζούρες πιο χαλαρά αυτή τη φορά,και έτσι σαμάτησε και η διαροή.Το αποτέλεσμα ήταν θεικό.
Εντονο throat hit,και πολύς ζεστός ατμός.
Η όλη κατάσταση μου θύμισε το κανονικό τσιγάρο σε απίστευτο βαθμό.
Αν και προσωπικά το ντουμάνι ποτέ δεν με ενδιέφερε,πρέπει να το αναφέρω.
Οσο για το throat hit πάντα με ενδιέφερε και το επισημαίνω γιατί το έχει και με το παραπάνω
Το πρώτο cartomizer ήταν γεύση regular med,αυτό έγραφε στο κουτί.Μου άρεσε πάρα πολύ και μου θύμισε έντονα VG παρόλο που έχω μήνες να ατμίσω,Είμαι όλο με PG.Aκόμη μου έφερε και μια ελαφριά γεύση μέντας σαν κάτι δροσερό όπως μια μαστίχα.Προσωπική εκτίμηση.Πάντως ήταν καταπληκτικο και με έντονη γεύση.

Αυτό το πρώτο cartomizer κράτησε 7 ολόκληρες ώρες χωρίς συνεχές άτμισμα.Εκεί έπαθα την πλάκα μου.Ολο περίμενα να τελειώσει αλλά δεν τελείωνε.
Εβαλα δευτερο cartomizer και το άλλαξα τα φώτα,με συνεχές άτμισμα κράτησε γύρω στις 5 ώρες ,φοβερό ρεκόρ.
Ηταν πολύ ευχάριστη η όλη κατάσταση και γέλασα πολλές φορές όταν πήγαινα από συνήθεια να γεμίσω το φίλτρο μου που δεν χρειαζόταν γέμισμα γιατί ήταν ετοιμοπόλεμο πάντα.
Εκεί που άλλαξαν τα πράγματα ήταν όταν έβαλα cartomizer με γεύση βανίλια.
Ανακάλυψα ότι έτρεχε λίγο περισσότερο από τα regular,αλλά δεν πειράζει.
Στο πρώτο είχα έντονη γέυση βανίλιας πολύ ατμο αλλά καθόλου throat hit.
Απογοητεύθηκα λίγο αλλά σκέφτηκα ότι είναι non.Και άλλαξα πάλι με βανίλια για να δω αν έχει διαφορά.Και είχε!!Πολύ καλό throat hit.Eκεί ανακάλυψα ότι το πακέτο βανίλια είχε από όλες τις περιεκτικότητες και low ,med, high και μάλλον το αρχικό non.Aυτό που λάτρεψα ήταν το med αλλά και το high.
Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι το άτμισμα με cartomizer είναι ότι πιο ευχάριστο έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα και μάλλον ότι πιο εύκολο για κάποιον αρχάριο ατμιστή.
Φυσικά και για ένα ήδη ατμιστή είναι πολύ καλό μιας και σου ελευθερώνει τις κινήσεις από το γέμισμα,και από τώρα φαντάζομαι την ευκολία στην οδήγηση,συνεχές άτμισμα χωρίς προσπάθεια στο τιμόνι :thumpup:
Και ενώ μας είπε ο κύριος Πετρόπουλος ότι μπορούμε να το ξαναγεμίσουμε δεν το δοκίμασα ακόμη,ίσως αργότερα όταν ξεμείνω :)

Ολη αυτή τη φάση όμως την χαλάει η διάρκεια της μπαταρίας.Ημεγαλύτερη διάρκεια με συνεχές άτμισμα πλησίαζει στις δύο ώρες.Ομως σταμάτησε και στη μία ώρα και λίγο μπερδεύτηκα με το αναβόσβημα της.Πρέπει να την μάθεις καλά για να δεις πότε τελείωσε και πότε όχι.Το γράφει βέβαια και στις οδηγίες ότι αναβοσβήνει και αν το παρακάνουμε με το άτμισμα δλδ αν "εισπνεύσετε 16 φορές σε ένα λεπτό" αναβοσβήνει 10 φορές  και όχι μόνο όταν τελειώνει.
Πάντως είναι δυσανάλογη με το cartomizer.
Εκεί που έχεις γλιτώσει από υγρά ,μπουκαλάκια κτλ ξεμένεις από μπαταρία.
Και κάτι που δεν ξέρω αν ισχύει τελικά είναι ότι η μια μπαταρία έχει cut off ενώ η άλλη δεν έχει.Δεν είμαι και τόσο έμπειρη στις μπαταρίες με cut off αλλά αυτό το παρατήρησα επίτηδες και πραγματικά συμβάινει.Δεν διάβασα όμως πουθενά στις οδηγίες για cut off,οπότε θα δω και την γνώμη των υπόλοιπων πάνω σ'αυτό.

Την άλλη μέρα ήρθε η στιγμή της αλήθειας για τον ατμοποιητή.
Οπως είπα και παραπάνω έχει μια "σφιχτή" σχέση με το φίλτρο,αλλά τελικά δεν είναι το μόνο σφιχτό που έχει.
Τον βιδώνω στην μπαταρία και τραβάω την πρώτη τζούρα.......Τίποτα!!!
Ούτε γεύση,ούτε αίσθηση,ούτε χτύπημα .....ελάχιστος ατμός.
Τραβάω με πιο πολύ δύναμη πάλι τίποτα,χώρια που η μπαταρία ζορίζεται και αναβοσβήνει,είναι φανερό ότι όλη αυτή η δύναμη που χρειάζεται για να τραβήξεις τζούρα την τελειώνει και πιο γρήγορα.
Σκέφτομαι ότι μπορεί να φταίει το φίλτρο,παρά την καλή συσκευασία αφού όλα έρχονται κλεισμένα σε σακουλάκια ατομικά,μπορεί να ήταν άδειο.
Βάζω άλλο........τα ίδια.Πολύ σφιχτή τζούρα.
Ισα ίσα που καταλαβαίνω ότι ατμίζω.
Το μόνο που σκέφτηκα είναι ότι μπορεί να είναι μπουκωμένος,αλλά γιατί???είναι ολοκαίνουριος.Δεν ξέρω τι να πω.
Πάντως αν ήμουν αρχάριος θα το παρατούσα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι να μην βασιστεί κανείς σε αυτή τη κριτική του ατμοποιητη,αν είναι ελαττωματικός το παίρνω στο λαιμό μου χωρίς λόγο,γι αυτό θέλω κι εγώ να δω τι θα πουν οι υπόλοιποι.
Και ύστερα από τις ευτυχισμένες στιγμές που έζησα με το cartomizer έπεσα από τα σύννεφα.
Αν είναι έτσι ο ατόμ σηκώνει μεγάλη βελτίωση.

Συνοψίζοντας ,έχω μπροστά μου ένα πολύ καλό e-cig όταν φοράει το cartomizer που είναι το ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΝ του.Νομίζω ότι πρέπει να βελτιωθεί αρκετα η αυτονομία του,δλδ οι μπαταρίες και μάλλον και ο ατόμ.
Πιστεύω ότι είναι το κατάλληλο για αρχάριους που βρίσκουν δύσκολη την κατάσταση με τα υγρά,φίλτρα κτλ και δεν θα το παρατήσουν ετσι εύκολα αφού είναι πολύ εύκολο στη χρήση του.Φυσικά αυτό θα εξαρτηθεί και από την τιμή που θα έχουν τα cartomizer όταν με το καλό θα κυκλοφορήσουν.
Εγώ πάντως θα τα περιμένω με αγωνία
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 13, 2009, 13:39 από fairy »

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: NJoy-Ν Pro (με cartomizer).
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 13, 2009, 02:46 »
πιστεψτε με!
η τιμη ειναι η μεγαλη εκπληξη :)

(αλλα δεν θα την πω εγω βεβαια)
:)

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: NJoy-Ν Pro (με cartomizer).
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 13, 2009, 11:18 »
Μπραβο! Υπεροχες παρουσιασεις!!

Συμφωνω για την τεραστια διαφορα μεταξυ Cartomizer και απλου ατμοποιητη με φιλτρα...!!! Σε σημειο που πιστευω οτι ο ατμοποιητης μου ειναι ελαττωματικος!!!  :hmmm:

Χμμ... Εχω πολυ κειμενο ακομα να γραψω!!  :eyesplash:

Θανος

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NJoy-Ν Pro (με cartomizer).
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 13, 2009, 12:03 »
Με το cartomizer χρησιμοποιείς πάντα ένα καινούργιο ατμοποιητή και αυτό επιδρά άμεσα στην ποιότητα του ατμίσματος.
Νομίζω ότι τα cartomizer είναι η μόνη καλή καινοτομία φέτος στα ηλεκτρονικά.

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: NJoy-Ν Pro (με cartomizer).
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 13, 2009, 12:48 »
Με το cartomizer χρησιμοποιείς πάντα ένα καινούργιο ατμοποιητή και αυτό επιδρά άμεσα στην ποιότητα του ατμίσματος.

Μα το ατομιζερ ειναι καινουργιο!! Δεν δικαιολογηται τετοια διαφορα!!!!  :thumpdown:

Με το cartomizer απλα μεταμορφωνεται σε αλλο η/τ !!!!!!


Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: NJoy-Ν Pro (με cartomizer).
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 13, 2009, 13:41 »
Κι εγώ έτσι νόμιζα tronic ότι είναι ελαττωματικός αλλά μάλλον δεν είναι.
Είναι ο πιο "σφιχτός" ατόμ. που έχω δοκιμάσει.

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: NJoy-Ν Pro (με cartomizer).
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 13, 2009, 15:38 »
Χμμ... Ξαναεκανα προσπαθειες με το ατομιζερ κλεινοντας τις τρυπες της μπαταριας με τα δακτυλα μου και λειτουργουσε καλυτερα!!!  :eyesplash:  Επιτελους εβγαλε ατμο!!! Περιπου οσο και με το cartomizer!

Αλλο προβλημα τώρα... σχεδον παντα στο τελος της ρουφηξιας το LED της μπαταριας μενει αναμενο και υστερα αναβοσβηνει 10 φορες (Cutoff??)

Αααα... και αφαιρεσα εντελως το μικρο καλυμμα του φιλτρου με το μινι φιλτρακι γιατι διαφορετικα ειχα παντα υγρο στο στομα...  :thumpup:

Εχει πολυ δουλεια ακομα... ολο και κατι νεο εμφανιζεται!!!  :wall:

Θανος

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: NJoy-Ν Pro (με cartomizer).
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 13, 2009, 15:53 »
ίσως θα 'πρεπε να γίνει καμιά κίνηση για μεγαλύτερες μπαταρίες (αν υπάρχουν) μιας και λόγω μήκους έχει περιθώρια να μεγαλώσει το τσιγαράκι. Θα χάσει βέβαια σε design αλλά θα κερδίσει σε διάρκεια.
Όχι ότι είναι και κακή η αυτονομία τους για το μέγεθός τους, απλά με τέτοιο καρτομάιζερ θα ταίριαζαν μεγαλύτερες αποδόσεις.

...εκτός αν αρχίσει ο Κώστας τις πατέντες για το Mini Turbo.  :))



Ηδη ψαχνω τροπο να φτιαξω αναπτορα απο Μ401 σε Njoy Npro (Αληθεια τι τυπος ειναι το ατομιζερ) ωστε να χρησιμοποιω τα cartomizer και στο mod μου!!  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: NJoy-Ν Pro (με cartomizer).
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 13, 2009, 16:07 »
Α! ναι βέβαια! Ο άλλος αρχι-moder.  ;D
Σ' ενδιαφέρει κι εσένα το mod ε;  ::)

Τι εννοείς τι τύπος είναι;

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: NJoy-Ν Pro (με cartomizer).
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 13, 2009, 16:41 »
Α! ναι βέβαια! Ο άλλος αρχι-moder.  ;D
Σ' ενδιαφέρει κι εσένα το mod ε;  ::)

Τι εννοείς τι τύπος είναι;

Για το σπειρωμα... ειναι δηλ συμβατο με 901 , 801 ή κατι αλλο?


Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: NJoy-Ν Pro (με cartomizer).
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 13, 2009, 17:42 »
επειδή κάποιες φορές είμαι χαοτικός (ηθελημένα όμως! μού αρέσει!) να συνοψίσω 2-3 πραγματάκια?

οί τρύπες εξαερισμού, στο σημείο επαφής της μπαταρίας με τον ατμοποιητή, τραβάνε αέρα.
Σε οποιαδήποτε συσκευή, αν τις κλείνουμε -ελαφρά ή όχι- με τα χέρια, θα έχουμε δυνατότερη αίσθηση στον λαιμό καί στην γεύση. Κάντε το στην όποια συσκευή σας. Απλά σε άλλες, δεν υπάρχει λόγος. Εδώ -με τα κανονικά φίλτρα- απλά επιβάλεται, αλλοιώς....

πίσω από το εσωτερικό στο φίλτρο φυσίγγιο, υπάρχει ένα "πανάκι" γιά να συγκρατεί τα υγρά. Μόλις όμως αυτό γεμίσει, έρχονται πλέον στο στόμα. Αφαίρεσή του καί απλά σκούπισμα τού φίλτρου κατά τακτά διαστήματα.

Οί μπαταρίες:
καί το λαμπάκι τους. Αναβοσβήνει 10 φορές αν τραβήξουμε 16 τζούρες σε λιγότερο από ένα λεπτό.
Πάλι 10 φορές όπως ανέφερε καί η fairy όταν η μπαταρία αδειάσει. 'Ομως, στην δεύτερη περίπτωση, οί "φλασιές" είναι πολύ πιό γρήγορες. Καταλαβαίνεις λοιπόν πως τελείωσε.

Αναβοσβήνει επίσης καί σε τζούρα μεγαλύτερη από 5 δευτερόλεπτα.
Καί εδώ ήταν το πρόβλημά μου. Η μία ήταν έτοιμη αμέσως μετά, η άλλη όχι.
Ακόμη όμως καί αυτό, ΜΟΝΟ με τα φιλτράκια. Με τα cartomizers ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ήταν έτοιμες γιά επόμενη τζούρα.
'Ισως έχει να κάνει, με την ποσότητα τού υγρού καί με κάποιο τσιπ πού ελέγχει αν υπάρχει υγρό στον ατμοποιητή (κάτι σαν τού evo δηλαδή).

Με τα cartomizer δεν υπάρχει το πρόβλημα. Καί δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος μεγαλύτερης μπαταρίας. Διότι, έτσι ή αλλοιώς, καμία μπαταρία δεν θα μπορέσει να φτάσει τον χρόνο των cartomizers. Άρα απλά θα χαθεί το υπέροχο μέγεθός της. Δεν μού είναι πρόβλημα να έχω μαζί δύο μπαταρίες. (Καί οί δύο, ναί, φτάνουν γιά ένα cartomizer).

To cartomizer το ερωτεύτηκα, θα είμαι από τούς πρώτους πού θα παραγγείλουν  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 80 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280334 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13689 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix