vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos, Tem

Twitter

Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #60 στις: Ιουνίου 19, 2018, 08:42 »
Πάντως υπάρχουν και περιπτώσεις με ενημερωμένους γιατρούς. Για παραδειγμα, ο φίλος που έβαλε στο άτμισμα, έπαθε (ελαφρύ ευτυχώς) έμφραγμα και έκανε 2 φορές μπαλονάκι.
Κάπνιζε και άτμιζε ταυτόχρονα. Ο καρδιολόγος του είπε να κόψει μαχαίρι το ΚΤ και σε πρώτη φάση για το ΗΤ ας κάνει όσο θέλει
Προφανώς του το είπε γιατί ήθελε να βεβαιωθεί ότι θα κόψει το ΚΤ. Αυτή είναι η σωστή προσέγγιση νομίζω, από ιατρικής άποψης.

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #61 στις: Ιουνίου 19, 2018, 10:01 »
Ο ογκολόγος της γυναίκας μου ήταν σαφέστατος.
"Μπορεί να το χρησιμοποιεί, δεν έχει αποδειχθεί κάτι αρνητικό."

Πιο πολύ βέβαια τους απασχολεί η εξέλιξη μιας ήδη εκδηλωμένης κατάστασης και μετά από μια θεραπεία ότι για χρόνια θα ασχολούνται με της παρενέργειες που έχουν τα ίδια τα φάρμακα που χορηγούν.

Αποσυνδεδεμένος Mafiozos68

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
  • scripta manent, verba volant
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #62 στις: Ιουνίου 19, 2018, 10:03 »
Εγώ παιδιά, απ' το 2012 ως τώρα έχω πάθει 5 εμφράγματα. Το πρώτο διπλό, άρα 6 μπαλονάκια και κατά συνέπεια 6 στεντς.  Μετά το πρώτο έκοψα μαχαίρι το κ.τ. και πήγα στο η.τ.
Σε όλους τους γιατρούς που με παρακολουθούν ξεκαθάρισα πως δεν το επέλεξα ως μέθοδο διακοπής του κ.τ., αλλά ως μια απολαυστική εναλλακτική και δεν έχω σκοπό να το σταματήσω.
Καρδιολόγος, πνευμονολόγος, διαβητολόγος, κανείς δε μου είπε κόφτο κι αυτό.
Ούτε βέβαια με παρότρυναν ντουμάνιασέ τους όλους. Ψιλοουδέτεροι έμειναν με φιλική συμβουλή, μείωσε τη nico όσο μπορείς, γιατί η υπερβολική λήψη της είναι υπεύθυνη για το ''τέντωμα'' των αρτηριών σου, χάνουν δηλαδή την ελαστικότητά τους και σε συνδυασμό με την αθηρωματική πλάκα εσωτερικά που δημιουργείται από τη χοληστερίνη και τις ασβεστώσεις, καταλήγουν στη στένωση και κάνεις βόλτες μετά με σειρήνα στην Αθήνα.  ΤΩΡΑ και μόνο, μετά από τόσα χρόνια και με την είσοδο μου στο forum σας και διαβάζοντας πολλά, κατάφερα να την κατεβάσω κατά πολύ ( από 12 σε 3 ) αφού εδώ μέσα έμαθα ότι την απόλαυση μπορείς να την πάρεις κι αλλιώς χωρίς να μπουκώνεσαι νικοτίνη και στοχεύω πλέον σε μηδενική κάποια στιγμή.
Πρόσφατα έκανα ένα stress echo test με αδρεναλίνη το οποίο και ήταν εντάξει τελικά και ο εκεί καρδιολόγος μόλις είδε το κλαρίνο πρασίνισε και μου λέει αυτό το κόβουμε τώρα ε;
Απλά τον αγνόησα, αφού έκανε ξεκάθαρη την άγνοιά του επί του θέματος, μη ρωτώντας με πρώτα οτιδήποτε άλλο σχετικό, πχ έχεις νικοτίνη μέσα, βάζεις απλά γλυκερίνη φαρμακείου και κοροϊδεύεις τον εαυτό σου τρόπον τεινά;
Και στη τελική, ο προορισμός μου είναι να γίνω σκουληκοτροφή αργά ή γρήγορα.
Με 13 χάπια ημερησίως για τις διάφορες παθήσεις μου, των οποίων χαπιών τη σύσταση δεν γνωρίζω και απλά υποθέτω ότι μάλλον με κάνουν καλά και δε θα μου γεννήσουν 79 διαφορετικούς καρκίνους μελλοντικά, το η.τ. είναι αυτό που πρέπει να κόψω γιατί μου κάνει κακό;
Δε νομίζω Τάκη......

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #63 στις: Ιουνίου 19, 2018, 11:56 »
Για προβλημα υγείας (ευτυχως περαστικό) που είχα πρόσφατα και περασα απο αρκετες ειδικότητες ιατρων ψαχνοντας το, (οχι πνευμονολόγο παντως) όλοι με ρωταγαν αν καπνιζω, και στην απαντηση μου ότι το σταματησα το 2010 και μετα ξεκινησα ατμισμα, αυτοι αδιαφορουσαν πληρως για το άτμισμα και επαναλαμβαναν την ερωτηση αν ΚΑΠΝΙΖΩ (τσιγαρα δηλαδη).

Οταν τους βεβαιωνα ότι δεν καπνιζω, δεν ασχολουντουσαν άλλο.

Ο μόνος που επιπρόσθετα μου είπε ότι και το άτμισμα μολονότι ασφαλώς πιο ακινδυνο απο το καπνισμα καλό θα ήταν να το θεωρήσω σαν ενα ενδιάμεσο σταδιο και σιγα σιγα να απεξαρτηθώ απο τη νικοτίνη (μια πολύ λογική αν και καπως αμυντική ιατρική αποψη) ήταν ο καρδιολόγος.

Δεν μου φανηκαν ανενημέρωτοι.
Φυσικά αν διαμαρτυρόμουν ότι με ενοχλέι με καποιο τρόπο το άτμισμα (που δεν εχω καταλαβει να με ενοχλεί), το λογικό θα ήταν να μου συστήσουν να το ελαττώσω ή να το διακόψω, αφου ουτε απαραίτητο για τη ζωή είναι, ουτε φαρμακο είναι ώστε να γνωρίζουν δοσολογίες-εναλλακτικές δραστικές ουσίες κτλ.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #64 στις: Ιουνίου 19, 2018, 12:58 »
Εγώ παιδιά, απ' το 2012 ως τώρα έχω πάθει 5 εμφράγματα. Το πρώτο διπλό, άρα 6 μπαλονάκια και κατά συνέπεια 6 στεντς.  Μετά το πρώτο έκοψα μαχαίρι το κ.τ. και πήγα στο η.τ.
Σε όλους τους γιατρούς που με παρακολουθούν ξεκαθάρισα πως δεν το επέλεξα ως μέθοδο διακοπής του κ.τ., αλλά ως μια απολαυστική εναλλακτική και δεν έχω σκοπό να το σταματήσω.
Καρδιολόγος, πνευμονολόγος, διαβητολόγος, κανείς δε μου είπε κόφτο κι αυτό.
Ούτε βέβαια με παρότρυναν ντουμάνιασέ τους όλους. Ψιλοουδέτεροι έμειναν με φιλική συμβουλή,
μείωσε τη nico όσο μπορείς, γιατί η υπερβολική λήψη της είναι ΣΥΝυπεύθυνη για το ''τέντωμα'' των αρτηριών σου, χάνουν δηλαδή την ελαστικότητά τους και σε συνδυασμό με την αθηρωματική πλάκα εσωτερικά που δημιουργείται από τη χοληστερίνη και τις ασβεστώσεις, καταλήγουν στη στένωση και κάνεις βόλτες μετά με σειρήνα στην Αθήνα.  ΤΩΡΑ και μόνο, μετά από τόσα χρόνια και με την είσοδο μου στο forum σας και διαβάζοντας πολλά, κατάφερα να την κατεβάσω κατά πολύ ( από 12 σε 3 ) αφού εδώ μέσα έμαθα ότι την απόλαυση μπορείς να την πάρεις κι αλλιώς χωρίς να μπουκώνεσαι νικοτίνη και στοχεύω πλέον σε μηδενική κάποια στιγμή.
Πρόσφατα έκανα ένα stress echo test με αδρεναλίνη το οποίο και ήταν εντάξει τελικά και ο εκεί καρδιολόγος μόλις είδε το κλαρίνο πρασίνισε και μου λέει αυτό το κόβουμε τώρα ε;
Απλά τον αγνόησα, αφού έκανε ξεκάθαρη την άγνοιά του επί του θέματος, μη ρωτώντας με πρώτα οτιδήποτε άλλο σχετικό, πχ έχεις νικοτίνη μέσα, βάζεις απλά γλυκερίνη φαρμακείου και κοροϊδεύεις τον εαυτό σου τρόπον τεινά;
Και στη τελική, ο προορισμός μου είναι να γίνω σκουληκοτροφή αργά ή γρήγορα.
Με 13 χάπια ημερησίως για τις διάφορες παθήσεις μου, των οποίων χαπιών τη σύσταση δεν γνωρίζω και απλά υποθέτω ότι μάλλον με κάνουν καλά και δε θα μου γεννήσουν 79 διαφορετικούς καρκίνους μελλοντικά, το η.τ. είναι αυτό που πρέπει να κόψω γιατί μου κάνει κακό;
Δε νομίζω Τάκη......

σχεδον ομοιοπαθεις με τον μαφιοζο..
κραταω μονο αυτο το απόσπασμα προσθετοντας ΜΟΝΟ ενα ΣΥΝ;)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #65 στις: Ιουνίου 19, 2018, 14:57 »
Μπορώ να διαβεβαιώσω πως υπάρχουν και πνευμονολόγοι γνώστες του ατμίσματος και θετικοί απέναντι σε αυτό.
Ανάμεσα στο "δεν ξέρω, κόφτο" και στο "κάτσε να σου προτείνω στήσιμο, γιατί το δικό σου δεν κάνει για την περίπτωσή σου", υπάρχει η πολύ πιο ρεαλιστική στάση του να είναι ένας γιατρός στοιχειωδώς ενήμερος. Είμαστε πλέον πολλοί και είναι πρόβλημα να αδιαφορούν και να αρνούνται να πληροφορηθούν για μια συνήθεια που χαρακτηρίζει την ζωή μεγάλου ποσοστού ασθενών τους.
Το 2014 μπορεί να το είχαμε παράπονο που δεν γνώριζαν κάτι. Τώρα πια έχουμε απαίτηση τα βασικά να τα γνωρίζουν.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #66 στις: Ιουνίου 19, 2018, 16:07 »
Παιδιά, είναι να καλό να δούμε και τα πράγματα από τη σκοπιά των γιατρών. Πολύ καλά ξέρετε πόσο τα έχω χώσει σε διάφορους ειδικούς ενίοτε για τη στάση τους απέναντι στον ατμό. Το επιχείρημά μου είναι πολύ απλό: Η επίκληση "αυθεντίας" δεν συνιστά επιχείρημα. Εκατέρωθεν.

Ο γιατρός, δεν μπορεί να σου πει επίσημα "άτμιζε όσο θέλεις". Δεν έχει τα τεκμήρια στο χέρι του για να κάνει κάτι τέτοιο. Ούτε για να σου πει "κόφτο κάνει κακό" έχει τα τεκμήρια, αλλά αν ακούσουμε το δεύτερο μας πάει πριονοκορδέλα (καλά, όχι εμάς) αλλά αν ακούσουμε το πρώτο, χαιρόμαστε που ένας ακόμα γιατρός είναι υπέρ μας.


Πολύ θα ήθελα κάποιος που επισκέπτεται συχνά πυκνά πνευμονολόγο πάντως, να βάλει στο τραπέζι την μεταστροφή του προέδρου της εταιρείας του...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #67 στις: Ιουνίου 19, 2018, 17:09 »
Εφόσον πλέον γνωρίζουμε γιατρούς με πολύχρονη εμπειρία και θέσεις υψηλής ευθύνης (και κύρους), πχ. διευθυντές κλινικών και νοσοκομείων, που είναι ανοιχτά θετικοί για το άτμισμα. περιμένω περισσότερα. Όχι μια βέβαια μια συνολική δήλωση πως το άτμισμα είναι "καλό πράγμα", αυτό δεν ισχύει από μόνο του και δεν θα το περίμενε κανείς. Αλλά σίγουρα πλέον τους παίρνει να το συστήνουν σε καπνιστές (εφόσον δεν μπορούν να κόψουν αλλιώς το τσιγάρο) και να έχουν τις βασικές γνώσεις για την ελάχιστη επικινδυνότητά του.

Το πρόβλημα δεν είναι η εχθρικότητα, διότι λίγοι είναι εχθρικοί απέναντι στο άτμισμα. Από γιατρούς μας επιβεβαιώθηκε πως το πρόβλημα είναι η αδιαφορία και η έλλειψη πληροφόρησης. Η ρουτίνα, η έλλειψη χρόνου, η υποτίμηση του πλήθους των ατμιστών, το μειωμένο ενδιαφέρον, κάνει πολλούς γιατρούς να μην γνωρίζουν. Συνεπώς αν ερωτηθούν καλύπτονται γενικόλογα πίσω από το "δεν είναι καλό" και ξεμπερδεύουν -μπερδεύοντας τον ασθενή τους. Ευτυχώς αυτό σταδιακά αλλάζει και η πληροφόρηση εξαπλώνεται, έστω και με αργούς ρυθμούς.

Το θέμα Πνευμονολογικής Εταιρείας είναι πιο περίπλοκο, όπως όλα τα θέματα "πολιτικής", σχέσεων και αλληλεπιδράσεων σε όλους τους κλάδους. Πρέπει να υπάρξει μια ενεργή κρίσιμη μάζα για να αλλάξει η στάση. Αλλά και ο.... κυρίως υπεύθυνος, μια χαρά προσαρμόζει τα λεγόμενά του ανάλογα το κοινό του και την περίσταση. Όταν νιώθεις πως από πίσω δεν υπάρχει άγνοια αλλά πιθανότατα και ατζέντα, ακόμα και πετυχημένοι πνευμονολόγοι δεν θα μπουν σε διαδικασία ιεραπόστολου του ατμίσματος. Έχουν ζωή, ασθενείς, υποχρεώσεις και λίγο χρόνο. Κάνουν αυτό που μπορούν και περιμένουν να αθροιστεί με τον χρόνο, χωρίς να αναλωθούν σε προσωπικές συγκρούσεις. Κρίμα μεν, αλλά δεν τους αδικώ.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #68 στις: Ιουνίου 19, 2018, 17:21 »
Εγώ στα όσα χρήσιμα αναφέρονται, να επισημάνω ένα λάθος του τίτλου. Οι νοσηλευτές οφείλουν να έχουν γνώση τοποθέτηση καθετήρα, ορού, και να ακολουθήσουν τις εντολές του ιατρού. Α, καθώς και κάποια στοιχειώδη πρώτων βοηθειών. Το τι κάνουμε εμείς με το η.τ. δεν είναι στα πλαίσια των καθηκόντων τους. 

Αποσυνδεδεμένος yiona.11

  • *
  • 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ..ότι να 'ναι..
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #69 στις: Ιουνίου 19, 2018, 20:14 »
Να πω κάτι..; Καλησπέρα καταρχήν..
Γιατί πρέπει να περιμένουμε κάτι απ τους πνευμονολόγους, οδοντιάτρους και ιατρούς πάσης φύσεως να που κάτι..;;
Δεν είναι αυτονόητο;; Οτιδήποτε μπαίνει στον πνεύμονα εκτός του ''οξυγόνου'' δεν είναι καλό.. Λογικό δεν είναι; :hmmm:

Έχω μιλήσει με πνευμονολόγο πριν μερικούς μήνες βέβαια (και όχι για δική μου περίπτωση).. και πριν να ξεκινήσω το άτμισμα.. και αν και δεν κάναμε λεπτομερή κουβέντα και αναλυτική μου εξηγεί πρώτων πως ούτε το άτμισμα είναι καλό και πως σε μερικά χρόνια θα βγουν τα όσα προκαλεί (καλά για το τσιγάρο δεν συζητάμε..).
Είναι νωρίς ακόμα μου λέει.. Και φυσικά η άποψη του είναι πως το πιο υγιές είναι κανένα απ τα δύο.. Δεν σταθήκαμε στο πιο είναι λιγότερο ή περισσότερο βλαβερό.. ίσως κι εγώ δεν επέμεινα τόσο τότε..

Καλό πάντως είναι να συνεχίζουν οι έρευνες σε αυτό το επίπεδο.. καλό είναι να ξέρουμε τι "ατμό ατμίζουμε" και τι επιπλοκές μπορεί να παρουσιάσει.. Να είμαστε προετοιμασμένοι ρε αδερφέ.. όπως με το τσιγάρο.. όπου ξέρεις.. καρκίνος, χαπ, κλπ κλπ..
Την επόμενη φορά πάντως θα προσπαθήσω να επιμείνω και να εστιάσω στο άτμισμα και να μου δώσει εξηγήσεις το γιατί εγώ νιώθω πιο καλά..

Γιατί κακά τα ψέματα.. βλέπω αλλαγές.. ειδικά στις αντοχές του πνεύμονά μου.. και στην σωματική μου κούραση που ένιωθα τα τελευταία 2 - 3 χρόνια... :(

Ξύπναγα μετά από 6ωρο ύπνο καθημερινές και ένιωθα χάλια στην δουλειά.. Κι έλεγα στον εαυτό μου.. δεν κοιμήθηκες όσο έπρεπε χρειάζεσαι πιο πολύ ύπνο..
Κοιμόμουν 7ωρο την άλλη μέρα ή 8ωρο.. πάλι τα ίδια.. με πολύ μικρή βελτίωση αλλά με μία διαρκή κούραση. Χώρια ότι σχεδόν κάθε βράδυ ο αδερφός μου μου έλεγε την άλλη μέρα ότι έβηχα.. Σχεδόν κάθε βράδυ με άκουγε να βήχω.. Τα μάτια μου εξακολουθούσαν να κλείνουν.. σχεδόν δάκρυζα απ την νύστα ή κούραση.. (και έλεος ρε γμτ.. δουλειά γραφείου κάνω.. δεν είμαι σε χειρωνακτική εργασία)  :dontknow:

Ερχόταν Σ/Κ και έλεγα ωραία.. θα κοιμηθώ και θα ξεκουραστώ! Χωρίς ξυπνητήρια.. Κοιμόμουν, ξύπναγα και ένιωθα ΠΑΛΙ κούραση έλεος.. μια κατάπτωση.. να μην μπορώ να πάρω τα πόδια μου.. έλλειψη διάθεσης να κάνω πράγματα γιατί ένιωθα μια υποχθόνια εξάντληση. Άκουγα για βραδινή έξοδο.. και δεν είχα όρεξη.. Ήθελα απλά να κάθομαι.. να μην πολύ κουνιέμαι στα πέρα δώθε κείθε.. :-\
Στο τέλος νόμιζα πως έχω πρόβλημα με την διατροφή μου και ότι δεν έκανα σωστή πρόληψη βιταμινών..

Και τώρα.. 2 εβδομάδες.. ξαφνικά ΟΛΑ άλλαξαν.. έχω τρομάξει απ την αλλαγή..
Πρώτα απ όλα στις εξωτερικές μου δουλειές από εκεί που λαχάνιαζα και ένιωθα κόπωση στο στήθος (κυρίως στο ανέβασμα/κατέβασμα σκάλας) μέσα σε 2 μέρες άρχισα να νιώθω πως δεν κουραζόμουν /λαχανιάζω πια.. Σαν να έφυγε ένα βάρος απ το στήθος που έκανε την καρδιά μου να κοπιάζει απ τους χτύπους!!! Ακόμα κι όταν έτρεχα πολλές φορές να προλάβω την συγκοινωνία μόλις έμπαινα μέσα μου κοβόταν η ανάσα!!! Τώρα τίποτα!!!!
 
Δεύτερον πλεον είτε κοιμηθώ 6 ώρες είτε 7 είτε 8 είμαι καλά!!!! το 1ο μισάωρο κουτουλάω λίγο μέχρι να ξυπνήσω.. αλλά μετά πετάω!!! Δεν υπάρχει λέμε αυτή η αίσθηση..!!!
Τρίτον.. δυο εβδομάδες τώρα ΔΕΝ βήχω πια στον ύπνο μου.. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!

Τέταρτον.. η όσφρηση μου έχει βελτιωθεί (καλά αυτό δεν ξέρω αν είναι στα συν καλοκαιριάτικα με τον κάθε άπλυτο στις συγκοινωνίες.. :)) )
Πέμπτον μου βρωμάει το τσιγάρο αν βρεθώ σε χώρο με καπνιστές!!! Σε ποιον;;;; Σε εμένα 27 χρόνια καπνίστρια..
Και έκτον.. ΔΕΝ μου λείπει το τσιγάρο.. η κάπνα και η καύση του και κυρίως η γεύση του..

Κάθε μέρα που περνάει είναι ένα σοκ για μένα.. που το μεγαλύτερο που είχα αντέξει ως καπνίστρια ήταν αποχή 12 ώρες λόγω επέμβασης που είχα κάνει στο στόμα.. Θυμάμαι την είχα κάνει πρωί και είχα προσπαθήσει να βάλω στόχο να μην καπνίσω μέχρι την άλλη μέρα.. αλλά δεν τα κατάφερα.. (καλά η γιατρός μου είχε πει για λιγότερες ώρες αποχή αλλά εγώ ήθελα παραπάνω..)

Μένω πραγματικά έκπληκτη και ακόμα είμαι στις 2 εβδομάδες.. Η ευεξία που νιώθω απίστευτη.. η κούραση ελάχιστη..
Στα παράξενα είναι ότι μου κόπηκε η όρεξη για το φαγητό.. και ειδικά για το πρωινό που ήμουν πιστή σε αυτό.. :hmmm:// δεν ξέρω αν είναι λόγω ζέστης.. αλλά δεν μου έχει ξανασυμβεί.. να μην μπορώ να φάω πρωινό.. Και να πω ότι άλλαξα κάτι στην διατροφική μου συνήθεια; όχι.. Τελευταίο γέυμα της ημέρας κι αυτό μια σαλάτα κυρίως είναι το αργότερο στις 6 - 7 το απόγευμα..

(ρε σεις.. βγήκα εκτός θέματος;;; πείτε μου όχι..) :-[

Αποσυνδεδεμένος valerou

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #70 στις: Ιουνίου 19, 2018, 20:31 »

Αποσυνδεδεμένος yiona.11

  • *
  • 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ..ότι να 'ναι..
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #71 στις: Ιουνίου 19, 2018, 20:54 »
Ωχ... :-[

Ναι αλλά ρε συ... πιάνει 2 τόπικ..
Να το κάνουμε copy-paste; :confused1:

Τι; Όχι;; :))

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #72 στις: Ιουνίου 19, 2018, 21:05 »
Άποψη μου: Ωραίο και ας είναι οφ τόπικ.

Αντίδραση αντμίν:


Αποσυνδεδεμένος yiona.11

  • *
  • 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ..ότι να 'ναι..
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #73 στις: Ιουνίου 19, 2018, 21:25 »
τώρα αν είναι η αντίδραση admin αυτή.. ή η κατάληξη η δική μου.. θα δείξει... :))

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #74 στις: Ιουνίου 19, 2018, 22:07 »
Παντως εδω και εξι μηνες που μπηκα στον ατμο απο παροτρυνση της γιατρου μου μπηκα (χιλιες φορες καλυτερα ΗΤ απο το ΚΤ μου ειπε). Και ναι υπαρχουν και ενημερωμενοι γιατροι μπορω να πω. Φιλος με καρδιακα προβληματα προσφατα νοσηλευμενος σε μεγαλο νοσοκομειο των Αθηνων του ειπε μεγαλογιατρος (και πρωην βουλευτης) κοψε το τσιγαρο. Μα γιατρε μου δεν μπορω του ειπε και δεν υπαρχει περιπτωση. Τοτε ξεκινα ηλεκτρονικο αλλα μην ανεβεις πανω απο 3αρα νικοτινη και θα εισαι κομπλε ηταν η απαντηση του. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8382 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536676 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237737 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136180 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085405 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35470 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10322 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12