vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

182 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, gfilip, lagoudakis, ZoeM, Jorge, FaniFox, John K, camber, Milarepa

Twitter

Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #195 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 02:47 »

Εσείς τι προτείνετε? Είναι τόσο τραγικό το διακετύλιο ή να κάνω το μπουκαλάκι? Δεν έχω ιδέα για τι επίπεδα τοξικότητας μιλάμε. Σε σχέση με κανονικό τσιγάρο? (τι ρωτάω τώρα ε?)



βρε αυτοι που παθαν "ποπ κορν" δουλευαν δεκαετιες μεσα σε εργοστασιο τιγκα στο διακετυλιο μην τρελαινεσαι τοσο. απλα καλο ειναι να το αποφευγεις, κι αφου οπως λες εχεις ατμισει αρκετο βρες καμια αλλη γευση που να σου κανει και μη το ξαναπαρεις η τεσπα μην το παιρνεις συστηματικα
α
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2016, 02:54 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #196 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 02:50 »
@tribal
Τα Ben Northon τα παράγει η γαλλική Solevan. Ούτε στην σελίδα των υγρών ούτε στης εταιρίας δεν έχουν αναλύσεις. Για τα Natura μπορείς να ρωτήσεις στον πίνακα της εταιρίας στο φόρουμ.

Κακό αυτό για τα Βen Northon,ιδικά το Road 5 μ'αρέσει πολύ αλλά μάλλον δεν θα το ξαναπάρω! Όσο αφορά τα Natura,θα ρωτήσω εκεί,αλλά προς το παρόν ήδη έχω ρωτήσει για κάτι άλλες απορίες που έχω και ακόμα δεν έχουν απαντήσει...Όταν και αν απαντήσουν,θα ρωτήσω και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #197 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 03:23 »
Συμπάσχω διότι μου αρέσει και το Road Five και το Love Blond!  :)
Συνήθως προτιμώ εταιρίες με αναλύσεις αλλά κάνω και παρασπονδίες πού και πού.
Προσωπικά αποφάσισα πως η όποια επιβάρυνση είναι μικρή αν δεν την κάνω συχνά -και περιμένοντας νεώτερα.
Επίσης μου αρέσουν και αραιωμένα -το οποίο μειώνει κι άλλο το ρίσκο και το κόστος!

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #198 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 04:10 »
Σωστός!!  :thumpup:


Ελπίζω κάποια στιγμή να βγουν αναλύσεις και για τα Ben Northon και να είναι καλές!!

Αποσυνδεδεμένος jordan01

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #199 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 12:52 »
Καλησπέρα,Ξερουμε για το bebeca της Atmoslab αν εχει πιστοποιηση για διακετύλιο, κανω πολύ το mist 100%vg και με ενδιαφερει και η γνώμη σας και αν εχει πιστοποιηση.Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Καλησπέρα σε όλους! :)
Γνωρίζετε αν υπάρχει το διακετύλιο ή κι άλλες επιβλαβείς ουσίες  και σε βάσεις (Umami - Atmos κλπ)
ή το βρίσκουμε μόνο σε αρώματα?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μέχρι στιγμής, δεν έχουν αναφερθεί περιστατικά ύπαρξης τέτοιων ουσιών σε σκέτες βάσεις.

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Σ΄ ευχαριστώ!
Ρωτάω επειδή όταν χρησιμοποιώ κάποια αρώματα νιώθω να με κουράζουν στα πνευμόνια.
Να υποθέσω ότι είναι πιο ασφαλές να ατμίζω σκέτη βάση?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Βάσει λογικής και μόνο, είναι εμφανές ότι όσο λιγότερα συστατικά έχει ο ατμός μας, τόσο το καλύτερο. Μένει να αποδειχτούν και στην πράξη όλα αυτά.

Αποσυνδεδεμένος kwstas151

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα,Ξερουμε για το bebeca της Atmoslab αν εχει πιστοποιηση για διακετύλιο, κανω πολύ το mist 100%vg και με ενδιαφερει και η γνώμη σας και αν εχει πιστοποιηση.Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...
Εγώ πάντως δεν έχω βρει τέτοια πιστοποίηση για το bebeca, οπότε θα αναγκαστώ να το κόψω.
Δεν ξέρω για τα καινούρια υγρά που έβγαλε τώρα αν υπάρχει κάτι.

Καλησπέρα,Ξερουμε για τη σειρα Sweet cream και Classic Kiss της Eliquid France  αν εχει πιστοποιηση για διακετύλιο. εψαξα και βρηκα πιστοπιοησεις μονο για τη σειρα Premium της συγκεκριμενης εταιρείας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...





μεγέθυνση γραμματοσειράς
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 10, 2016, 18:51 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος boltsis

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα, αγόρασα απο Ecig.gr τα sea satin, aroma club και black horse σε συμπυκνωμένα υγρά.Αλλά τώρα παρατήρησα πως μόνο  για sea satin υπάρχει πιστοποίηση, για τα άλλα δε βλέπω κάτι!

Γνωρίζει κανείς κάτι γι' αυτό?

Αποσυνδεδεμένος STHB

  • 4
  • Φύλο: Άντρας

έχεις δίκιο , άρα αποδικνείεται ότι με αυτό το εργαστήριιο , έχουν την δυνατότητα για όριο ανίχνευσης διακετίλιο 0,01% αλλά εσχεμένα επιλέγουν 0,1%.


Παράδειγμα:
όριο ασφαλούς άτμισης για έτοιμο υγρό 22 μg/ml για το δυακετύλιο.
Αυτοί σχεδόν σε όλα τα υγρά τους , δεν μπορούν να ανιχνέυσουν το διακετίλιο μέχρι 0,1 % δηλαδή 1000 μg/ml.
Άρα με όριο το 22 μg/ml , αν το υγρό περιέχει για παράδειγμα 900 μg/ml διακετόνης , σου γράφουν " δεν ανιχνέυτηκε".
Στα δύο υγρά με όριο ανίχνευσης 0,01 και πάλι αν περιέχει 90 μg/ml θα σου γράψουν " δεν ανιχνέυτηκε".

Ethylene glycol (CAS No 107-21-1) and diethylene glycol (Digol, CAS No 111-46-6) were not detected in the sample (detection limit 0.1% approximately). Diacetyl (CAS No 431-03-8), Acetoin (CAS 513-86-0), and Acetyl propionyl (CAS 600-14-6) were not detected (detection limits 0.01% approximately)*Αυτο ειναι απο το σαιτ της εταιρειας για την αναλυσει  βλέπω οτι το 0.1% ειναι για το Ethylene glycol  και για το  diethylene glycol και για το Dieacetyl  - Acetoin- Acetyl propionyl  ειναι  0.01%.Μαλων κανετε λαθος παιδια .

Μπράβο το προωθώ και στους υπόλοιπους συνατμίζοντες φίλους μου

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #209 στις: Αυγούστου 15, 2016, 01:54 »
..εν οίδα,οτι ουδεν οίδα...
σκεψεις,αποψεις,προσωπικες εκτιμησεις,αναλυσεις υγρων απο τους παρασκευαστες(κατα το δοκουν?),μπερδευτηκα μαλλον ακομα περισσοτερο σε οτι αφορα την ασφαλεια του ατμισματος αυτου καθ'αυτου(για το καπνισμα ουδεν σχολιον),αλλα θα συνεχισω να ατμιζω, μεχρι να μπορεσω να το κοψω και αυτο,γιατι δεν θελω να γυρισω πισω.
Μου κανει εντυπωση γιατι αυτο το νημα παγωσε για τοσο πολυ καιρο,ενω το αντικειμενο του ειναι νομιζω απο τα πιο ενδιαφεροντα και ουσιαστικα.Απαντηθηκαν ολες οι αποριες μας για το τι περιεχουν τα υγρα που ατμιζουμε;;Αν δεν ειμαι ηδη εκτος θεματος,θα ηθελα να ρωτησω τους πιο εμπειρους,γιατι δεν γινεται ερευνα για σκετη βαση που περιεχει μονο 2-3 συστατικα;Δεν θα ηταν πιο ευκολο να συμπερανουμε αν ειναι υγιεινο ή οχι,για να αποφυγουμε διακετυλια-ακεταλδευδη κ.τ.λ;; :confused1:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314754 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15031 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix