vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

178 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, FaniFox, teo77, aalex, manoslykos, Milarepa, gfilip, lagoudakis

Twitter

Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #180 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 21:44 »
@ flavorslut Λέξει προς λέξει...παράγραφο προς παράγραφο...
Χίλια ΜΠΡΑΒΟ!!! :bow:


Κατα την άποψη μου πάντα....μην παρεξηγηθούμε πάλι  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #181 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 22:14 »
Είναι αλήθεια πως ο kallitexnis έχι υπάρξει η πιο επιδραστική φιγούρα στην ενημέρωση των Ελλήνων ατμιστών για τα υγρά. Καθοριστική η συμβολή του και νιώθω πως του χρωστάω πολλά.

Όμως είμαστε στο 2016, δεν είναι πια ενεργό μέλος -ούτε καν σαν έμπορος δεν συμμετέχει στο φόρουμ- και δεν είναι σωστό να ψάχνουμε σε κοινωνικά μέσα για να βρούμε αναλύσεις επειδή η σελίδα της πιο επιτυχημένης εμπορικά εταιρίας της χώρας δεν τα έχει αναρτημένα.

Συμφωνώ με τον flavorslut και στο τι θα επιθυμούσα και στην απογοήτευση όταν εταιρίες δεν κάνουν καν αναλύσεις. Δυστυχώς οι εταιρίες φιλοτιμούνται όταν το ζητάει η πελατεία τους. Οι ατμιστές μερικές φορές βγάζουμε μια αντίδραση του τύπου "ε, έκοψα το τσιγάρο, τι άλλο θέλεις τώρα πάλι;". Έχει τύχει σε εταιρία να υπάρχει πρόβλημα και οι αντιδράσεις των πελατών της να είναι ενοχλημένες που τους το είπες! Φοβάμαι πως έτσι δεν θα δούμε μαζικά και οργανωμένα αναλύσεις μέχρι να μπει κάποιος νόμος, να ζητήσει ό,τι άσχετο και αμφίβολης χρησιμότητας σκεφτεί ο νομοθέτης, και οι παρασκευαστές να τρέχουν για τους λάθος λόγους.

Αποσυνδεδεμένος boltsis

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #182 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 19:43 »
Επειδή τίθεται θέμα παραγγελίας με κάποιους φίλους μου, τα flavourtec DIΥ αρώματα  έχουνε αναλύσεις χημείων?Συγκεριμένα θέλω τη μηλόπιτα της...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2016, 21:26 από boltsis »

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #183 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 02:44 »
για ρίξε μια ματια στο site τους τι λενε http://flavourtec.net
και αποφασίζεις...

Αποσυνδεδεμένος boltsis

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #184 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 09:06 »
Το είδα το site τους αλλά πολύ γενικευμένο το βλέπω όσον αφορά την πιστιποίησή τους, αν υπήρχαν κάποιες αναλύσεις για το κάθε άρωμα ξεχωριστά η κάποια αναφορά γα το διακετύλιο θα ήτανε ευχάριστο..

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #185 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 13:49 »
Δυστυχώς στην σελίδα τους δεν υπάρχει απολύτως τίποτα παρά γενικότητες που δεν αφορούν αυτό που συζητάμε. Η πιστοποίησή τους αφορά διαδικασίες παραγωγής. Δεν υπάρχει καμία πιστοποίηση για υγρά στον κόσμο, αναλύσεις θέλουμε!

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #186 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 15:26 »
Φοβάμαι πως έτσι δεν θα δούμε μαζικά και οργανωμένα αναλύσεις μέχρι να μπει κάποιος νόμος, να ζητήσει ό,τι άσχετο και αμφίβολης χρησιμότητας σκεφτεί ο νομοθέτης, και οι παρασκευαστές να τρέχουν για τους λάθος λόγους.




Αν μπει καποιος νομος ειναι πιθανοτερο να ζητησει καμια ιολογικη αναλυση παρα για διακετυλιο  :))

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #187 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 01:07 »
Βρήκα αυτό το site σχετικά με τα υγρά της  flavourart


http://flavourartnaflavourreports.com


Όπως μου υπέδειξε και ο φίλος Alxhmisths σε άλλο νήμα το παραθέτω μήπως πρέπει να αναρτηθεί στην αρχή μιας και λείπει.



Αποσυνδεδεμένος stefan

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #188 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 05:40 »
Καλημέρα και από εμένα , αλήθεια αναλύσεις για την elgreco υπάρχουν πουθενά ??


η ϊδια στο επίσημο site αναφέρει ότι ειναι σε όλα free !!




Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #189 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 08:57 »
εχω  ξαναγραψει οτι  οι  αναλυσεις  σε  εμενα  δεν  λενε κατι      ας  ειχαν  αρχισει  οι  εταιρειες  με  msds  &  clp  αναρτημενα  στα  site τους καλυτερα 

καποιοι  μπορει  να  εχουν  και  να μην  εχω  δει  δεν  τους  τσουβαλιαζω  ολους   

και  μετα  αναλυσεις    αρπα κολα   πχ  σε  δικετυλιο  τι  να λεει  αν  εισαι  μπιμπα  στα  βαρεα  μεταλα κλπ  κλπ   


anyway......
καθαρα  δικη  μου  αποψη  μια  και  εχω  τη  ευθηνη  του  τι  ατμιζω σαν  ενηλικας

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #190 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 22:09 »
Ρε παιδιά νόμιζα ότι και οι μαγαζάτορες προσέχουν έστω λίγο τα υγρά που αγοράζουν. Και εντάξει οκ για την acetyl proprionyl δεν έχει πει κανείς ακόμα τίποτα με σιγουριά, οπότε οκ. Αλλά για το διακετύλιο? Με έπιασε μια μανία τώρα 2 μέρες και ψάχνω για όλα τα υγρά ένα προς ένα και κοιτάζω αναλύσεις. Ένα έχω να πω, έχω απελπιστεί! :sad_eyes:


Πέραν του ότι βρήκα ήδη κάποια υγρά που έχω ήδη και χρησιμοποιώ να έχουν acetyl proprionyl (cosmic fog, τουλάχιστον οι παλιές παρτίδες που έιναι 50pg/50vg) είδα ότι υπάρχουν και υγρά στην ελληνική αγορά με διακετύλιο άνω του καθορισμένου (δεν ξέρω ποιος το έχει καθορίσει αλλά κάτι παραπάνω από εμένα ξέρει anyway) ορίου.


Έχω ξενερώσει εντελώς όμως. Αυτόν τον λίγο καιρό που ατμίζω, προσπαθούσα να αποφύγω το διακετύλιο καταρχάς αλλά και την acetyl proprionyl και την acetoin. Και τελικά ανακαλύπτω ξαφνικά ότι το μεν euphoria που το χα κάνει πιπίλα έχει acetyl (και όχι λίγη, αλλά φταίω εγώ που δεν ξέρω πως δεν το παρατήρησα) και ταυτόχρονα ενώ έχω παραγγείλει ένα Τhe Milkman - Churrios έχει μέσα διακετύλιο!!!  :fight_hammered2:


Είμαι σε φάση να πετάξω τα μπουκαλάκια ή όχι. Και θα κλαίω και τα λεφτά μετά! :angry_tickedoff:


Εσείς τι προτείνετε? Είναι τόσο τραγικό το διακετύλιο ή να κάνω το μπουκαλάκι? Δεν έχω ιδέα για τι επίπεδα τοξικότητας μιλάμε. Σε σχέση με κανονικό τσιγάρο? (τι ρωτάω τώρα ε?)


ΥΓ. Εδώ είναι το site του The Milkman, άν πάtε στo product information οι τύποι είναι ξηγημένοι και έχουν χύμα τα lab reports τους παρόλου που είναι τραγικά! http://www.themilkmaneliquid.com/


ΥΓ Νο2. Ορίστε μια ανάλυση για πολλά υγρά που βρήκα με βάση το vaporshark αν και δεν είναι πολύ πρόσφατη. https://drive.google.com/file/d/0B_XPE18HHHUTZi1HbHJZUUp5UUE/edit (οι μισοί εδώ μέσα πιθανόν την έχετε ήδη δεί αλλά εγώ την ανακάλυψα χτες τη νύχτα και κατέληξα να ξενυχτάω ως τις 4:00 ψάχνωντας όλα τα υγρά εκτός λίστας ένα προς ένα.


ΥΓ Νο3. Συγγνώμη για το σεντονάκι  :thank_you2:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #191 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 22:39 »
Δεν υπάρχουν επίσημες προδιαγραφές για τίποτα.


Όλα αυτά που αναφέρεις υπάρχουν στο κ.τ. σε ποσότητες μεγαλύτερες από 10 έως 100 φορές.


Το ότι ίσως κάνουν μακροπρόθεσμα (δεκαετίες χρήσης) κακό δεν σημαίνει ότι θα πεθάνεις με 30ml υγρού.


Τελικά υπάρχει παραπληροφόρηση προς όλες τις κατευθύνσεις  :(

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #192 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 22:58 »
Προδιαγραφές γνωρίζω ότι δεν υπάρχουν. Όσο για την πληροφόρηση, αυτή πράγματι δεν υπάρχει. Μια ποιος θα μας μάθει??? Ότι μάθει ο καθένας μόνος του.
Γι αυτό και πριν αρχίσω να googlάρω για μακρυσκελείς τραγικές συζητήσεις περί διακετυλίου κλπ είπα να το γράψω πρώτα εδώ μπάς και δω φως.


Μου έλυσες πάντως την απορία που είχα σχετικά με το Κ.τ. και με την ύπαρξη ή μη των ουσιών σε αυτό. Ευχαριστώ!


ΥΓ. Απλά διάβαζα αντιδράσεις με διακετύλια και σουξουμούξου και υπέθεσα πως για να κάνουν έτσι όλοι θα είναι πιθανόν και βλαβερότερες οι ουσίες του από του Κ.τ. Άσχετος προφανώς αλλά κι ο κόσμος τότε τι κάνει έτσι? χαρείτε που κόψατε το τσιγάρο ρεεεεε.

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #193 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 02:01 »
Αναλύσεις σχετικά με αυτές τις ουσίες για τα Ben Northon και Natura,που μπορώ να βρω?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #194 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 02:18 »
Εσείς τι προτείνετε? Είναι τόσο τραγικό το διακετύλιο ή να κάνω το μπουκαλάκι? Δεν έχω ιδέα για τι επίπεδα τοξικότητας μιλάμε. Σε σχέση με κανονικό τσιγάρο? (τι ρωτάω τώρα ε?)
Άτμισε να χαρείς τα μπουκαλάκια σου. Αλλά μετά σκέψου τις επόμενες επιλογές σου.
Αν μπορείς να αποφύγεις αυτές τις ουσίες κάνε το.
Οι ποσότητες των ουσιών δεν είναι στάνταρ και δεν υπάρχει μια απάντηση που να τα καλύπτει όλα. Κάποια φεύγουν λίγο πάνω από τα "όρια", άλλα καταφέρνουν να μην έχουν καθόλου, κάποια μπορεί να περιέχουν και περισσότερα από τσιγάρο. Η αγορά είναι ανεξέλεγκτη και σέβεσαι τον εαυτό σου αν προτιμάς εταιρίες που σε σέβονται.
Αλλά δεν θα πάθεις τίποτα αν κάνεις τα υγρά που αγόρασες με ηρεμία.



@tribal
Τα Ben Northon τα παράγει η γαλλική Solevan. Ούτε στην σελίδα των υγρών ούτε στης εταιρίας δεν έχουν αναλύσεις. Για τα Natura μπορείς να ρωτήσεις στον πίνακα της εταιρίας στο φόρουμ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314724 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix