vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

202 επισκέπτες, 11 χρήστες
maprix, dkostas, evildope, camber, tibolaso, lagoudakis, manoslykos, Jorge, gioupi, lounik, cmih1966

Twitter

DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #300 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 20:10 »
Κατ αρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ στον microchip και estrifan :respect: για τη βοήθεια τους στο πως να φτιάξουμε ένα .csv με custom tcr γιατί αυτά που βγάζει το steam engine είναι λίγο κονσέρβες.
Στο δια ταύτα:
Φτιάχνουμε ένα πινακάκι στο excel όπως αυτό του microchip. Στην συνέχεια το ΜΟΝΟ που αλλάζουμε είναι το TCR ανάλογα με αυτό που έχουμε. Τις τιμές που μας βγάζει το R πάμε και τις περνάμε στις αντίστοιχες του όποιου .csv έχουμε φτιάξει απ το steam engine. Ένα πινακάκι σαν αυτό που έχει παραπάνω ο estrifan θα βοηθήσει για τις αντιστοιχίες των τιμών. Αφού κάνουμε τις αλλαγές στο .csv (θέλει λίγο ψάξιμο, εγώ το έκανα απο την επεξεργασία του excel- δεξί κλικ->επεξεργασία) αποθηκεύουμε και περνάμε στο escribe.
Ελπίζω να βγάλουν άκρη όσοι θέλουν μεγαλύτερη ακρίβεια στις τιμές τους απ αυτή που δίνει το steam engine :bye:

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2016, 20:19 από andreasd »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #301 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 20:20 »
Άρα τελικά έβαλες σε ένα κάποιο csv απο το steam engine τις τιμές που σου έδωσα και δούλεψε τα αναμενόμενα?
Και το csv απο ότι κατάλαβα το άνοιξες με το excel, έβαλες τις τιμές, πάτησες αποθήκευση, το πέρασες στο escribe και το δέχτηκε κανονικά? Ή χρειάστηκε να κάνεις κάτι διαφορετικό στην αποθήκευση του excel?

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #302 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 20:33 »
Ακριβώς έτσι. Όταν ανοίγεις το excel με το .csv δεν σ αφήνει να αποθηκεύσεις τις αλλαγές κι εγώ τουλάχιστον το κανα μέσω της επεξεργασίας του αρχείου, δεξί κλίκ->επεξεργασία , έβαλα στη σειρά τις τιμές που ήθελα και πάτησα αποθήκευση. Καλό είναι μετά να τσεκάρουμε να ανοίξουμε το excel και να δούμε ότι έχει την ίδια μορφή η διάταξη των τιμών

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #303 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 20:47 »
Κατάλαβα! Άρα το άνοιξες με το notepad ή αντίστοιχα με κάποιο text editor κάνοντάς του δεξί κλικ και edit λογικά και πέρασες τις τιμές ! Ωραία! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #304 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 22:35 »
Καλημέρα παιδια. Έχω ένα πρόβλημα. Στήνω τον goblin v3 με ss για έλεγχο θερμοκρασίας. Έχουν γίνει όλες οι ρυθμίσεις στο escribe. Υγρό 70vg. Βάζω λοιπόν να κάνω τζουρα και αλλάζει σε βατ δεν μετράει θερμοκρασία.  Είδα ότι ή θερμοκρασία όταν φαίνεται ανεβαίνει πολύ λίγο max 70 βαθμούς. Ή αντίσταση δεν βραχυκύκλωνει κάπου από ότι είδα. Σε άλλο mod δουλεύει κανονικά ο έλεγχος. Τι λάθος κάνω;
Για να αντιληφθεί το DNA ότι έχεις σύρμα συμβατό με TC, θα πρέπει να δει μεταβολή στην αντίσταση, που να αντιστοιχεί σε ~80οC αύξηση θερμοκρασίας στο πρώτο δευτερόλεπτο.
Σε διαφορετική περίπτωση γυρνάει σε ισχύ.
Αυτό δεν γνωρίζω αν ισχύει ακόμη, αλλά απ' ότι επιβεβαίωσες ισχύει.



@andreasd
Φόρτωσε το csv του "SS 304" από το SteamEngine, το οποίο έχει tcr 101,6.
Ή όπως ακριβώς το έκανες με τον estrifan. :respect:

@estrifan
Μέρες σου δίνω μέχρι να σε δω με DNA και παραθυρικό tablet σε ατμοσυνάντηση.  :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2016, 23:10 από microchip »

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #305 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 23:50 »
Τελικα δεν εκανα δουλεια.Ξανα εστησα και φτανει max θερμοκρασια τους 70.Δεν ξερω τι κανω λαθος.Μεχρι τωρα μια χαρα επαιζε

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #306 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 01:52 »
Για να αντιληφθεί το DNA ότι έχεις σύρμα συμβατό με TC, θα πρέπει να δει μεταβολή στην αντίσταση, που να αντιστοιχεί σε ~80οC αύξηση θερμοκρασίας στο πρώτο δευτερόλεπτο.
Σε διαφορετική περίπτωση γυρνάει σε ισχύ.
Αυτό δεν γνωρίζω αν ισχύει ακόμη, αλλά απ' ότι επιβεβαίωσες ισχύει.



@andreasd
Φόρτωσε το csv του "SS 304" από το SteamEngine, το οποίο έχει tcr 101,6.
Ή όπως ακριβώς το έκανες με τον estrifan. :respect:

@estrifan
Μέρες σου δίνω μέχρι να σε δω με DNA και παραθυρικό tablet σε ατμοσυνάντηση.  :yes:

Το "χρήσιμο" emoji πάει στην απάντηση που έδωσες στον burku318.
Το "συμφωνώ" emoji πάει στο csv για το 304 ατσάλι. Ελάχιστη απόκλιση. :thumpup:
Το "πριτς" emoji, που δεν έχει, πάει στην τελευταία σου πρόταση και συγκεκριμένα στο σκέλος με το tablet... Εδώ ολοένα και μειώνω τον όγκο που κουβαλάω μαζί μου, θα κουβαλάω και tablet για να ατμίζω...? ? ? :o

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #307 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 02:02 »


Για να αντιληφθεί το DNA ότι έχεις σύρμα συμβατό με TC, θα πρέπει να δει μεταβολή στην αντίσταση, που να αντιστοιχεί σε ~80οC αύξηση θερμοκρασίας στο πρώτο δευτερόλεπτο.
Σε διαφορετική περίπτωση γυρνάει σε ισχύ.


Επειδή δεν το κατάλαβα μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις λιγάκι πιο απλά;
Εγώ γενικά έχω ss316L και στριβω αντίσταση 0.6-0.7ωμ


Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #308 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 02:13 »
Κάτι συμβαίνει και δεν πηγαίνει πολύ ρεύμα στην αντίσταση για να ζεσταθεί.
Έχεις λίγα Βατ;
Δεν κάνει καλή επαφή ο ατμοποιητής στο μοντ;
Το σύρμα στον ατμοποιητή;
Κοίτα στο Device Monitor αν τα νούμερα βολτ, αμπέρ βατ ωμ έχουν μεταξύ τους αντιστοιχία.

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #309 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 02:24 »
Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη αλλα δεν νομιζω να ειναι θεμα ατμοποιητη το κανει και με αλλους που εστησα μολις τωρα και με ετοιμη αντισταση μη επισκευασιμη σε cubis.
Εκτος και αν εχω θεμα με την πλακετα.

edit ειπα να δοκιμασω να κανω restore ολα τα settings και εστρωσε.Χωρις backup που ειμαι και παμε παλι για στησιμο.Δεν ξερω τι μπορει να συνεβει.Ισως εκανα κατι λαθος εγω
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2016, 02:30 από burku318 »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #310 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 02:32 »
Εγώ θα πω δυο τρία πράγματα, μαζί με ένα παράδειγμα, που μερικά βέβαια δεν ισχύουν πια με τη συνέχεια της κουβέντας, αλλά επειδή έγραφα ώρα θα κάνω ένα κόπι πάστε όπως τα έγραψα μήπως και σε βοηθήσουν ή σε καθοδηγήσουν ώστε να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα. :dontknow:

Έχεις μια αντίσταση ατσάλι στα 0.5Ohm στους 20 βαθμούς. Πατάς να ατμίσεις. Έστω ότι η αντίστασή σου στο πρώτο δευτερόλεπτο μέσα πάει στα 0.53Ohm. Αυτό σημαίνει ότι έχει φτάσει τους 80oC γιατί σύμφωνα με το TCR του ατσαλιού, στους 80oC η αντίσταση θα πάει στα 0.53Ohm. Αυτό με ένα TCR της τάξης του 100. Άρα η πλακέτα βλέπει αυτή τη μεταβολή και λέει "Ok, καλά τα λέει ο τύπος, ατσάλι μου έχει βάλει. Ας τον αφήσω να ατμίσει κανονικά"
Αν όμως η αντίστασή σου δεν φτάσει τα 0.53Ohm στο πρώτο δευτερόλεπτο, σου λέει η πλακέτα "όπα όπα...προδοσία...δεν είναι ατσάλι αυτό, πάρε ένα power mode να 'χεις να πορεύεσαι" ;)

Οπότε πρέπει τώρα εσύ να σκεφτείς γιατί δεν ανέβηκε τόσο η αντίστασή σου? Μήπως τα watt δεν είναι αρκετά να ανεβάσουν τόσο τη θερμοκρασία? Μήπως κάτι δεν πάει καλά με το στήσιμο? Μήπως η αρχική σου αντίσταση είναι πολύ μικρή ώστε το mod να καταλάβει την μεταβολή που αντιστοιχεί στους 80oC? Μήπως τελικά το σύρμα δεν είναι ατσάλι? Άνθρωποι είμαστε, λάθη κάνουμε... Ή μήπως τελικά δεν είναι κάτι σωστό στις ρυθμίσεις για το σύρμα και για αυτό σε άλλα mod ατμίζεις κανονικά (ή τουλάχιστον έτσι νομίζεις) που δεν είναι τόσο παρεξηγιάρικα? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #311 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 02:39 »
Estrifan σε ευχαριστώ για τον κόπο σου. Ή αλήθεια είναι μόλις πάτησα reset πήγα να δω το γραφημα στα materials για ss316. Είναι διαφορετικο από αυτό που είχα βάλει εγώ. Μάλλον έχεις δίκιο(όπως κατάλαβα όταν διάβαζα το ποστ) προφανώς και κάτι έκανα λάθος εγώ . Όπως και να έχει πρέπει να ψαχτω καλύτερα. Το ατσάλι που έχω είναι της geekvape.
Και πάλι ευχαριστώ. Δεν πειράζει ήθελα να το ξανά στησω από την αρχή να μία αφορμή.

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #312 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 03:13 »
@Angelo και όποιος άλλος έχει την προθυμία να μας πει για το battery analyzer τη διαδικασία στησίματος. Δηλαδή, τι παίρνω ( καλώδιο με κλέμα?το καλώδιο μέσα τί υλικό είναι?) και από που?Τι γδύνω, πως γδύνω, τι σύρμα χρησιμοποιώ κοκ. Προσωπικά είμαι καθ υπόδειξη technician, γιαλαντζί που λένε και στο χωριό μου με φιλότιμο να μάθει. 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 15, 2016, 07:50 από andreasd »

Αποσυνδεδεμένος manosfzr

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #313 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 10:47 »
Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη αλλα δεν νομιζω να ειναι θεμα ατμοποιητη το κανει και με αλλους που εστησα μολις τωρα και με ετοιμη αντισταση μη επισκευασιμη σε cubis.
Εκτος και αν εχω θεμα με την πλακετα.

edit ειπα να δοκιμασω να κανω restore ολα τα settings και εστρωσε.Χωρις backup που ειμαι και παμε παλι για στησιμο.Δεν ξερω τι μπορει να συνεβει.Ισως εκανα κατι λαθος εγω
 κάνε ενα καλο καθάρισμα στα σπειρώματα και στο καπακι τις μπαταρίας καθως και στην πανω ροδέλα που βιδώνει ο ατμοποιείς και στα σπειρώματα , μιας και ειναι απο αλουμίνιο μαζεύει μαυρίλα και δεν κανει καλη επαφη και διαβάζει παράξενα τις αντιστάσεις

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #314 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 22:27 »
Έτρεξα το battery analyzer σε μια LG HG2 και στο τέλος μου έβγαλε ''The usable battery capacity is 10.591Wh''. Τι σημαίνει τώρα αυτό?
Επίσης άλλαξε τελείως το γράφημα απο την φώτο 1 στη φώτο 2. Μετά το πέρας της ανάλυσης στην καμπύλη αποφόρτισης της μπαταρίας η πρώτη τελεία (ένδειξη 100%) πήγε στο 4.18v. Να την ξαναπάω στο 4.20v ή το αφήνω?
  


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207009 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310809 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278916 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13075 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias