vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

171 επισκέπτες, 6 χρήστες
Blackwolf, maprix, manoslykos, Milarepa, teo77, lagoudakis

Twitter

DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #255 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 18:24 »
χάλκινο σύρμα? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #256 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 20:50 »
Ρε παιδιά να ρωτήσω, αφού βάλω τα στοιχεία στο wire wizard το TCR που έχει είναι 0088 για το SS316L ενώ ο Γερμανός το δίνει 0100, αυτό μπορώ κάπως να το αλλάξω? Είδα πιο πίσω που γράφετε για μια επιλογή action, σε τι μορφή το γράφω?

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #257 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 22:00 »
Το TCR του σύρματος θα το βρεις από τον κατασκευαστή.
Υπάρχoυν αρκετά SS316L στην αγορά, με TCR που κυμαίνεται από 088 μέχρι 120.

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #258 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 23:18 »
Το TCR είναι 100, το γράφω και παραπάνω, το θέμα είναι με τι μορφή το γράφω πατώντας το action

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #259 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 01:01 »
Δεν έχω DNA (ακόμα) αλλά βλέποντας κάποια βίντεο και ψάχνοντας λίγο, είδα δύο τρία πράγματα.
Πρώτον, στο escribe, αν του βάλεις custom coil material, έχεις μια επιλογή κάτω δεξιά απο το γράφημα με το όνομα special. Ίσως το manual που είδα εγώ να είναι παλιό και κανονικά να γράφει action. Απο ότι διάβασα και απο άλλα παιδιά, μάλλον είναι το ίδιο πράγμα. Εκεί σου βγάζει ένα παράθυρο με τίτλο "Temperature Coefficient of Resistance" και φαντάζομαι βάζεις το TCR που θέλεις και μετά κάνεις save το csv να το έχεις ή απλά upload settings to device κατευθείαν. Η τιμή ας πούμε για το ατσάλι του γερμανού λογικά είναι 0.00100.
Δεύτερον, αν έχεις ένα csv για οποιοδήποτε σύρμα, και απλά μπείς μέσα και του αλλάξεις τις τιμές με τις τιμές που αντιστοιχούν στο σύρμα με το TCR που θέλεις και το ανεβάσεις στο mod, δεν θα δουλέψει?
Τρίτον, αν τραβήξεις τις γραμμές κατευθείαν μέσα στο escribe, στο γράφημα και τις προσαρμόσεις στις τιμές που αντιστοιχούν στο σύρμα που θέλεις και πάλι το ανεβάσεις στο mod?

Για τις δύο τελευταίες περιπτώσεις φαντάζομαι θα πρέπει κάποιος να γνωρίζει τις τιμές της αντίστασης σύμφωνα με τη θερμοκρασία. Πράγμα το οποίο υπολογίζεται εύκολα όμως! :dontknow:
Θεωρώ τη δεύτερη περίπτωση, αν ισχύει, πιο ακριβή γιατί μπορείς να βάλεις και πολλές τιμές θερμοκρασίας δίνοντας στην πλακέτα περισσότερα σημεία αναφοράς που αντιστοιχούν και ακριβώς στην αντίσταση που έχουμε στρίψει, δημιουργώντας μια πιο πραγματική καμπύλη παρά μια ξερή γραμμή υπολογισμού.


Κάπου είδα ότι φτιάχνοντας ένα προφίλ χαλάνε τα άλλα, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων αλλά δεν έδωσα σημασία αφού δεν μπορώ να κάνω πράξη τις ιδέες μου. Απο αυτά που διάβασα όμως, αυτά κατάλαβα. Ελπίζω να βοήθησα αλλά αν λέω βλακείες καλύτερα να με διορθώσουν οι έμπειροι μην πάρω στο λαιμό μου κανέναν...

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #260 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 19:53 »
Το πρώτο είναι επακριβώς έτσι.

Το δεύτερο το έχω κάνει πολλάκις.

Και το τρίτο.
Για την ακρίβεια, κάνεις δεξί κλικ στις 8 συγκεκριμένες θερμοκρασίες (-58, 68, 212...) και γράφεις την αντίσταση της αρεσκείας σου.
Ή πατάς σε συγκεκριμένη θερμοκρασία και πας το ποντίκι πάνω-κάτω.

Οι τιμές της αντίστασης σύμφωνα με την θερμοκρασία, βγαίνουν εύκολα (αν γνωρίζεις το tc) από τον τύπο
R = R20 * (1 + tc * (T - T20))
Όπου:
R: Η τιμή της αντίστασης στην επιθυμητή θερμοκρασία
R20: H αρχική τιμή της αντίστασης σε θερμοκρασία δωματίου 20οC (αυτή που κλειδώνουμε)
tc: Temperature Coefficient, συντελεστής της ωμικής μεταβολής για κάθε 1oC
T: H θερμοκρασία που θέλουμε να πετύχουμε
T20: H θερμοκρασία αναφοράς για την οποία ισχύει ο tc (συνήθως 20oC)

Φτιάχνεις ένα ωραιότατο εξελάκι και υπολογίζεις.



Δεν ξεχνάς ότι στους 20οC, πρέπει να είναι 1Ω.

Περισσότερες τιμές θερμοκρασίας νομίζω δεν χρειάζεται να βάλεις.
Η μη γραμμικότητα των μετάλλων είναι μικρή.
Αν όμως θέλεις ντε και καλά, πρέπει να βρεις τρόπο να μετρήσεις την θερμοκρασία μόνος σου.
Αν τα καταφέρεις, μαζί με τον τύπο υπολογισμού tc = (R - R20)/( R20* (T - T20)), φιάχνεις παπάδες.
Αν δεις τα csv της sweetspotvapors, υπάρχουν συχνά αποκλίσεις πάνω από 10οC στους 200οC.
Από την άλλη είναι για Ti.
Από την τρίτη άντε μέτρα την πραγματική θερμοκρασία των συρμάτων.
Από την τετάρτη μπορείς να γλυκάνεις λίγο την μη γραμμικότητα, με κάμποση μελέτη στο διαδίκτυο και υποθέσεις.
Από την Κυριακή μαθαίνεις να ζεις γνωρίζοντας ότι οι 220οC που αναγράφεται στην οθόνη, μπορεί να μην είναι 220 επακριβώς. 

Στον λαιμό σου θα πάρεις πολύ κόσμο αν δεν προμηθευτείς ΤΩΡΑ κάποιο DNA.
Δεν μου πέφτει λόγος βέβαια, γιατί αν μου έπεφτε θα έγραφα ότι είναι απαράδεκτο ΕΣΥ να μην παίζεις με EScribe.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #261 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 20:49 »
Βρε δεν τα δίνω λέμε τόσα για το η.τ. :tongue_smilie:
Εντάξει θα κρατηθώ και δεν θα κάνω άλλες αγορές σύντομα για να πάρω έστω ένα HCigar VT75 Nano που μ' αρέσει κιόλας και παίζουν και κάτι προσφορές κατά καιρούς σε τιμή χώμα. ;D

Απο εξελάκια έχω γεμίσει...έφτιαξα ένα στην αρχή για να υπολογίζω θερμοκρασίες και αντιστάσεις, μετά ένα για τα μηχανικά που σ'αρέσουν που υπολογίζει την αντίσταση ανά 10 βαθμούς κελσίου μαζί με τα watt και το ρεύμα και χτές άλλο ένα να μου φτιάχνει το csv. Δεν πάσχω εκεί, στην πρακτική άσκηση πάσχω...
Αυτό με την αντίσταση που λες ότι πρέπει να είναι 1 Ohm στους 20 βαθμούς γιατί? Δεν μπορώ να στρίψω άλλη αντίσταση που να είναι κάτω απο 1 Ohm ας πούμε στους 20 βαθμούς και να χρησιμοποιήσω αυτές τις τιμές?

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #262 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 22:19 »
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι θες, από 0.1Ω στους -50οC και πάνω, για να γίνει δεκτή από το EScribe.
Δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις τις πραγματικές τιμές της αντίστασης που μέτρησες.
Το νόημα είναι ότι θα χρησιμοποιήσεις κάποια αντίσταση, άσχετο η ωμική της αντίσταση, θα την μετρήσεις σε κάποιους βαθμούς και θα φτιάξεις το διάγραμμα θερμοκρασίας/αντίστασης.
Επειδή είναι δύσκολο να την μετρήσεις σε όλο το εύρος που προτείνει το EScribe (-58 έως 427), με την βοήθεια των τύπων, θα υπολογίσεις τα υπόλοιπα.
Με τους τύπους θα εξομοιώσεις και τις πραγματικές τιμές, με την "αντίσταση αναφοράς" η οποία είναι 1Ω στους 20 βαθμούς.

Το DNA δουλεύει όμορφα και σμουθ, προφανώς προβλέποντας την θερμοκρασία που θα πιάσει η αντίσταση, πριν την πιάσει.
Για να δουλέψουν οι αλγόριθμοι (αυτούς πληρώνεις) όμορφα και ωραία και να δεις στον ατμιστή παλμογράφο αυτή την σχεδόν ευθεία (την βλέπεις και στο EScribe, αλλά νομίζεις ότι είναι πειραγμένο όπως τα ντίζελ της VW), καλό είναι οι θερμοκρασίες να είναι αυτές (ή κοντά σε αυτές) που προτείνει ο κατασκευαστής και η αντίσταση της αντίστασης να είναι 1Ω στους 20 (ή κοντά στους 20) βαθμούς.

Ότι και να γράφουμε, αν δεν συνδέσεις το θαύμα της ατμομικροηλεκτρονικής στο θαύμα του ατμολογισμικού, δεν θα ξεφύγεις από την αντοχή του φινιρίσματος στις γραντζουνιές.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #263 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 23:08 »
Σκέφτομαι τώρα με τα λεγόμενά σου και λέω...
Αφού δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσω τις πραγματικές τιμές της αντίστασης που υπολόγισα, εγώ καταλαβαίνω ότι με τις τιμές που δίνουμε στην πλακέτα, αυτή υπολογίζει αναλογικά τη θερμοκρασία αφού της δίνουμε τη σχέση ωμικότητας με θερμοκρασία ανεξαρτήτου τιμών. Σωστά? Αυτό εννοείς?
Αυτό με τη μέτρηση που λες μου είναι πρακτικά αδύνατο οπότε βασίζομαι αποκλειστικά σχεδόν στον τύπο βάση του TCR του σύρματος και απο εκεί δίνω τις τιμές στο escribe. Η μόνη μέτρηση που μπορώ εγώ να κάνω και να βασιστώ με μεγαλύτερη σιγουριά, είναι η τιμή της αντίστασης στους 20 βαθμούς απο το mod και σε σύγκριση με ένα calculator όπως το steam engine.
Άρα, είτε δώσω εγώ στην πλακέτα μετρήσεις βασισμένες στην πραγματική μου αντίσταση, είτε βασισμένες σε αντίσταση του 1 Ohm, είναι το ίδιο πράγμα για ένα συγκεκριμένο σύρμα ας πούμε?
Λες στο τέλος ότι καλό είναι η αντίσταση της αντίστασης να είναι 1Ω στους 20 βαθμούς. Εννοείς η πραγματική αντίσταση? Ή η αντίσταση στις τιμές που θα δώσουμε στην πλακέτα ανεξαρτήτως τί έχουμε στρίψει? Γιατί ειδικά στα σύρματα για έλεγο θερμοκρασίας, σπάνια η αντίσταση φτάνει το 1Ω...

Προσπαθώ να τα πω όσο πιο απλά γίνεται, για να τα καταλάβω εγώ απο τη μία απόλυτα και απο την άλλη να μας καταλαβαίνουν και όλοι όσοι παρακολουθούν το νήμα αφού δεν συζητάμε μεταξύ μας μόνο :)

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #264 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 23:38 »
Μόνο μεταξύ σας συζητάτε. Trust me... :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #265 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 23:41 »
Έλα ρεεε...όχι... :(

Για αυτό δεν απάντησε και κανένας άλλος στο πρώτο μου post σε αυτό το νήμα? :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #266 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 23:43 »
Δεν είναι ότι δεν θέλουμε. Απλώς είναι πολύ απλά και βαριόμαστε...  ::)


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #267 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 00:35 »
@cpbaroque, έρχομαι μαζί σου κι ο εγκλωβισμένος. Εγώ όμως για να καβγαδίσω με την επιστημονική κοινότητα. Τι κακό έχει η προσοχή στο φινίρισμα, παρακαλώ; Να πάρω dna και να την καρφώσω σε τελάρο, κι αν δεν την μάθω να μαστιγωθώ σμουθ χαλαρά και δημόσια;  ;D


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #268 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 01:39 »
Mήπως εσείς που το κατέχετε το αντικείμενο να ανοίγατε μία σχολή εκμάθησης του escribe, να κάνουμε και μεις οι ταλαίπωροι κανένα σεμινάριο μπας και ξεστραβωθούμε γιατί έτσι που τα γράφετε σα να διαβάζω κινέζικα. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #269 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 01:49 »
Έτσι έτσι, δεν ανοίγετε μια σχολή κινέζικων να τα μάθουμε κι εμείς; Ε;;; :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 557 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22420 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285655 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315874 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127017 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95389 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem