vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

124 επισκέπτες, 8 χρήστες
lemon78, JohnDag, manoslykos, Milarepa, bloodlessz, tibolaso, dvelev, ΨΗΛΟΣ

Twitter

Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1170 στις: Απριλίου 13, 2017, 18:53 »
Με όλο τον σεβασμό αλλα αν σε έβλεπα να ατμιζεις σε κλειστό χώρο θα σου την έλεγα και εγώ


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος lily007

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1171 στις: Απριλίου 13, 2017, 22:34 »
Μα για αυτο ρωτάω η καψερή για να μην φάω κραξίδι  :))

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1172 στις: Απριλίου 13, 2017, 23:37 »
Η διακριτικότητα είναι πάντοτε απαραίτητη, είτε βρισκόμαστε σε καθεστώς απαγόρευσης είτε όχι. :yes:

Όπου καπνίζουν, ατμίζουμε ελεύθερα, όπου απαγορεύεται το αποφεύγουμε. Τι ίδιο έκανα πάντα.

Σε χώρους ιδιωτικούς, γραφεία κλπ, εξαρτάται από τον εργοδότη και το γενικότερο κλίμα. Εγώ συνηθίζω να ατμίζω σε κοινόχρηστους χώρους παρόλο που κάποιοι συνάδερφοι καπνίζουν στα γραφεία... :)

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2017, 23:57 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1173 στις: Απριλίου 14, 2017, 11:59 »
Ω ευχαριστώ !
Άρα λίγο πολύ καλά μας κάνουν ... :))
Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Μέχρι πρότινος, δεν υπήρχε Νόμος που να απαγορεύει το άτμισμα σε χώρους όπου απαγορεύεται το κάπνισμα. Το Υπουργείο Υγείας, αγνοώντας επιδεικτικά όλα τα μέχρι στιγμής δεδομένα και χρησιμοποιώντας μία επιχειρηματολογία του δημοτικού, προχώρησε στην ένταξη του ατμίσματος στον αντικαπνιστικό Νόμο.
Επ ουδενί δεν είμαι υπέρ του να ντουμανιάζουμε λεωφορεία, μετρό, Νοσοκομεία και σχολεία. Το αντίθετο. Όμως δεν μπορώ να συμφωνήσω με ένα Νόμο ο οποίος θεωρεί ότι το να ατμίζω σε μία ταβέρνα, είναι το ίδιο σαν να καπνίζω. 
Θα σου προτείνω να κάνεις μια επίσκεψη στη σελίδα του Συλλόγου μας. Εκεί υπάρχει αρκετό ενημερωτικό υλικό και η δυνατότητα να γραφτείς.

Αποσυνδεδεμένος lily007

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1174 στις: Απριλίου 14, 2017, 19:35 »
Ξέρεις τι; Έχω κατανοήσει την διαφορά μεταξύ καπνίσματος -ατμίσματος , λέω όμως οτι καλά μας κάνουν διότι υπάρχουν κάποιοι συνατμιστές οι οποίοι ατμίζουν μεν αλλά κάνουν σαν φουγάρα.
Δεν το λέω με κακία αλλά... πες οτι σε μια καφετέρια δεν επιτρέπεται το τσιγάρο , λές "παιδιά εγώ ηλεκτρονικό έχω" και σε αφήνουν να ατμίσεις με την ηρεμία σου.. όταν ξεκινάς να βγάζεις σύννεφα που εξαφανίζοταν τραπέζια καρέκλες μπαμπού κλπ τότε ναι καλά μας κάνουν. Και μερικοί έχουν το δικαίωμα να μην θέλουν να χάνονται μέσα σε ένα σύννεφο ατμού που δημιουργεί ένας ξένος προς αυτούς..
Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι τόσο ενημερωμένοι και κάποιοι άλλοι δεν θέλουν απλά να αποδεχτούν οτι το άτμισμα είναι διαφορετικό απο το κάπνισμα.

Προφανώς και θα μπω να ενημερωθώ περισσότερο μιας και είμαι νέα στην παρεούλα  :D

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1175 στις: Ιουνίου 10, 2017, 13:00 »
Σήμερα το πρωί τελειώνοντας κάποιες αγορές με την οικογένεια είπαμε να πιούμε ένα γρήγορο καφεδάκι και μετά θάλασσα.
Λόγω ότι ήταν δεν ήταν 9.00 ο κόσμος ελάχιστος. Καθόμαστε ΕΞΩ και παραγγέλνουμε , καφέ εγώ και η σύζυγος , σοκολάτες τα παιδιά. Εγώ ατμό (MTL λίγα W και πολύ PG άρα και λίγος ατμός ) στριφτό τσιγάρο η σύζυγος. Κάθονται παραδίπλα δυο τύποι και λαμβάνει χώρα ο εξής διάλογος !
- Με ενοχλείς !
- Ορίστε κύριε; 
- Είπα με ενοχλείς ,σηκωθείτε και πατε σε  άλλο τραπέζι !
- Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να σας καταλάβω! Αν ενοχλείστε τόσο πολύ μόλις ήρθατε , ακόμη δεν σας σέρβιραν όποτε καθήστε εσείς λίγο πιο πέρα.
Επεμβαίνει ο ιδιοκτήτης του καταστήματος και του λέει : Καλά δεν σε ενοχλεί ο καπνός και σε ενοχλεί ο ατμός ;
Επιμένει αυτός.
-Πες τους να σηκωθούν να πάνε να κάτσουν αλλού ! Τελευταία οι άνθρωποι συμπεριφέρονται σαν γαϊδούρια και δεν υπολογίζουν τίποτα !  
Δεν κρατήθηκα και τον ρωτώ : Πετάτε ;
- Τι είναι αυτά που με ρωτάς  , σαφώς και όχι ,μουσικός  παραγωγός είμαι !
Όποτε λέω στους γιούς μου .
- Σήμερα μάθαμε ότι ο γάιδαρος δεν πετά αλλά μιλά !

Είπε δίαφορα ,όπως ότι σέβεται τα παιδιά μου .... κτλ κτλ και έφυγε!











« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 10, 2017, 13:08 από argo »

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1176 στις: Ιουνίου 10, 2017, 13:02 »

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1177 στις: Ιουνίου 10, 2017, 13:43 »
Χθες πήγα κέντρο Αθήνα μαζί με πελάτη μου για να δω ένα σπίτι του. Στην επιστροφή πήραμε ταξί. Μόλις τράβηξα μία γυρίζει ο ταξιτζής και λέει: "Μη μου καπνίζ...... ααα ηλεκτρονικό είναι?? Εντάξει οκ ελεύθερα!!" :respect:

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1178 στις: Ιουνίου 10, 2017, 15:05 »
Προφανώς το ατμίζειν είναι εντελώς διαφορετικό από το καπνίζειν αλλά από την άλλη δεν νομίζω πως πρέπει να έχει κανείς το δικαίωμα να επιβάλλει τον ατμό του στον άλλον, όσο ακίνδυνος κι αν είναι. Ούτε επίσης να του επιβάλλει το άρωμα που τον ικανοποιεί. Γι' αυτό στους κλειστούς δημόσιους χώρους (συμπεριλαμβάνονται τα καταστήματα εστίασης) νομίζω πως δεν πρέπει να ατμίζουμε (ασχέτως της επιχειρηματολογίας του νόμου). 
Τούτων λεχθέντων θέλω να βγει κι ένας νόμος που να απαγορεύει την χρήση συγκεκριμένων αρωμάτων (όπως το πατσουλί) καθώς και που θα οριοθετεί την ποσότητα αρώματος που βάζει ο καθένας στους ίδιους κλειστούς χώρους. 

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1179 στις: Ιουνίου 10, 2017, 20:17 »
Χθες πήγα κέντρο Αθήνα μαζί με πελάτη μου για να δω ένα σπίτι του. Στην επιστροφή πήραμε ταξί. Μόλις τράβηξα μία γυρίζει ο ταξιτζής και λέει: "Μη μου καπνίζ...... ααα ηλεκτρονικό είναι?? Εντάξει οκ ελεύθερα!!" :respect:
Ο αδελφός μου δουλεύει ταξί με ενοίκιο και ο ιδιοκτήτης απαγορεύει το κάπνισμα εντός του οχήματος... το άτμισμα όμως επιτρέπεται...

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1180 στις: Ιουνίου 10, 2017, 21:16 »
Σήμερα το πρωί τελειώνοντας κάποιες αγορές με την οικογένεια είπαμε να πιούμε ένα γρήγορο καφεδάκι και μετά θάλασσα.
Λόγω ότι ήταν δεν ήταν 9.00 ο κόσμος ελάχιστος. Καθόμαστε ΕΞΩ και παραγγέλνουμε , καφέ εγώ και η σύζυγος , σοκολάτες τα παιδιά. Εγώ ατμό (MTL λίγα W και πολύ PG άρα και λίγος ατμός ) στριφτό τσιγάρο η σύζυγος. Κάθονται παραδίπλα δυο τύποι και λαμβάνει χώρα ο εξής διάλογος !
- Με ενοχλείς !
- Ορίστε κύριε;
- Είπα με ενοχλείς ,σηκωθείτε και πατε σε  άλλο τραπέζι !
- Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να σας καταλάβω! Αν ενοχλείστε τόσο πολύ μόλις ήρθατε , ακόμη δεν σας σέρβιραν όποτε καθήστε εσείς λίγο πιο πέρα.
Επεμβαίνει ο ιδιοκτήτης του καταστήματος και του λέει : Καλά δεν σε ενοχλεί ο καπνός και σε ενοχλεί ο ατμός ;
Επιμένει αυτός.
-Πες τους να σηκωθούν να πάνε να κάτσουν αλλού ! Τελευταία οι άνθρωποι συμπεριφέρονται σαν γαϊδούρια και δεν υπολογίζουν τίποτα !  
Δεν κρατήθηκα και τον ρωτώ : Πετάτε ;
- Τι είναι αυτά που με ρωτάς  , σαφώς και όχι ,μουσικός  παραγωγός είμαι !
Όποτε λέω στους γιούς μου .
- Σήμερα μάθαμε ότι ο γάιδαρος δεν πετά αλλά μιλά !

Είπε δίαφορα ,όπως ότι σέβεται τα παιδιά μου .... κτλ κτλ και έφυγε!












Ακου απαιτηση ο καραγκιόζης " να σηκωθουν να πανε σε αλλο τραπέζι "
Μα κι εσύ να ενοχλάς τον μουσικό παραγωγό :))( αυτό δεν αντεχε ηθελε να το πει ε ; Αφου δεν τον ρώτησες τι δουλιά κανει άλλο τον ρώτησες )
Εγώ το λίγο που ατμίζω δεν εχω πετύχει περίεργη συμπεριφορά , πληρης αδιαφορία απο τους αγνωστους πράγμα που βρίσκω παρα πολυ καλό και λογικές ερωτήσεις απο κοντινους μου 
Δεν ατμιζω εκει που δεν καπνιζα και οπου κρινω οτι μπορει να ενοχληθεί κάποιος.  

Αποσυνδεδεμένος PNS

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Everybody Lies
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1181 στις: Ιουνίου 25, 2017, 19:47 »
Μέχρι τον Μάρτιο κάπνιζα οπουδήποτε (κακώς, το ξέρω). Στο σπίτι, στο γραφείο κοκ. Μόνο στις ιδιωτικές περιουσίες άλλων (επίσκεψη σε φιλικά σπίτια, μέσα στο αυτ/το φίλων) δεν κάπνιζα. Ένας λόγος παραπάνω που ο προϊστάμενος στο γραφείο ζήτησε από εμένα και μια άλλη συνάδελφο να βγαίνουμε στον διάδρομο να καπνίζουμε (2 καπνιστές-3 μη καπνιστές). Σεβαστό όπως και να 'χει και επειδή του έχω και ιδιαίτερη εκτίμηση βγήκαμε στον διάδρομο. Κάποια στιγμή μου τη βίδωσε, βαρέθηκα τη μυρωδιά του τσιγάρου στα ρούχα είπα να αρχίσω να παίζω με γεύσεις και επειδή ήδη ήμουν 110 κιλά είπα πως πρέπει να πάρω και άλλα  :wall:. Οπότε, άρχισα το η.τ.! Στην αρχή ήμουν λίγο διστακτικός αλλά σε πολύ λίγο καιρό έγινε προέκταση του χεριού μου. Στο γραφείο μου το είπαν ρητά πως δεν ενοχλεί καθόλου, οπότε ψάχνω να τους βρω μέσα στα ντουμάνια (ούτε με αυτό δεν έχουν πρόβλημα, αν βρω δε και υγρό που όχι μόνο να έχει γεύση αλλά και να μυρίζει ωραία τότε την έκατσαν!!). Το μόνο που στη δουλειά μερικοί συνάδελφοι με ρωτούσαν στην αρχή αν βοηθάει και πως δουλεύει κλπ. (μάλλον το σκέφτονται και άλλοι :) ). Πλέον, λέω πως προς το παρόν έχω αντικαταστήσει το κάπνισμα και δεν το έχω κόψει. Άκαπνος όμως από 27/03/2017... Δεν ατμίζω σε αυτ/τα, σπίτια και γραφεία άλλων, αλλά σε καφετέριες και στη δουλειά κανονικά. Φυσικά, αν γίνει κάποια παρατήρηση σε κόσμιο επίπεδο θα τη δεχτώ και θα πω και συγγνώμη... Αλλιώς θα αφήσω το στερητικό μου να βγει στην επιφάνεια!!!

Αποσυνδεδεμένος chris 66

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1182 στις: Ιουνίου 25, 2017, 21:39 »
Πριν δέκα μέρες που ήμουν στην δουλειά δεν αισθανόμουν και τόσο καλά και πήγα στο νοσοκομείο της πόλης μου
Αφού μου κανανε τις ανάλογες εξετάσεις και διαπιστώθηκε ότι μου είχε πέσει η πίεση από την ζέστη
Με φώναξε ο καρδιολόγος στο γραφείο και άρχισε της ερωτήσεις εκεί ήταν και μια νοσοκόμα και ένας παθολόγος
Άρχισε να με ρωτά τη τρώω τη πίνω και εάν καπνίζω του απάντησα τη τρώω τη πίνω και ότι δεν καπνίζω αλλά ατμίζω .
Και μου απάντησαν σχεδόν και οι τρεις μαζί να το κόψω.
Και τους ρωτώ και για πιο λόγο να κόψω το άτμισμα  
Και πάλη μου απάντησαν σχεδόν και οι τρεις μαζί τη κάνεις ατμίζης τη είναι αυτό ?
Και όταν τους εξηγούσα και τους έδειχνα  με κοιτάγανε σαν να ήμουν ούφο
 

Τα συμπεράσματα δικάσας 

Αποσυνδεδεμένος doctor_pan

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1183 στις: Ιουνίου 25, 2017, 22:00 »
Στο νοσοκομείο που δουλεύω εγώ πάντως, Αθήνα - Νότια Προάστια, όχι μόνο δε λέει κανείς τίποτα, αλλά είμαστε κι αρκετοί γιατροί-ατμιστές κι ενημερώνουμε τον κόσμο εάν μας ρωτάει σχετικά.
Από την μικρή μου εμπειρία στα 3 προηγούμενα νοσοκομεία που υπήρξα, πάντα στην Αθήνα, ελάχιστοι ήταν οι αρνητικοί ως προς το άτμισμα, κάτι κλασικές διανοητικά άκαμπτες "αυθεντίες", που παρότι δεν γνώριζαν Χριστό είχαν και άποψη!
Μη μου πείτε ότι έχετε πετύχει τέτοιον κι ειδικά γιατρό, θα πέσω απ' τα σύννεφα! :))

Αν λοιπόν σας λένε πίπες, να τους ζητάτε να σας εξηγήσουν ΠΟΥ' ΤΑ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΝΕ!
Για να γελάσουμε και λίγο δηλαδή ;)

Νισάφι με τις αυθεντίες, να ζητάτε τεκμηρίωση, ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1184 στις: Αυγούστου 07, 2017, 13:50 »
Δεν περίμενα να γράψω σε αυτό το νήμα, καθώς παρόλο που έχω ακούσει τα κλασικά από ανασφαλείς καπνιστές πχ: «τώρα αυτό όντως σε καλύπτει;», «κάνε ένα  κανονικό να το απολαύσεις τουλάχιστον», αλλά και κάποια κουφά από μη καπνιστές όπως, ότι το άτμισμα φαίνεται gay !?! (το pico θα φταίει, θα πάρω τετραμπάταρο με εξάτμιση, να πέφτουν τα μωρά τέζα ;)), γενικά την έχω βγάλει «λάδι» μέχρι τώρα. Οι φίλοι και η κοπέλα με στηρίζουν, καθώς δεν πίστευαν ότι θα κόψω το κάπνισμα, ενώ λόγω του ότι έξω χρησιμοποιώ πάντα μαζεμένο setup , και τραβάω και μια φορά τον ατμό μέσα, δεν μου έχει κάνει παρατήρηση μέχρι τώρα κανείς, παρόλο που ατμίζω και στην πρακτική που κάνω (δημόσια υπηρεσία  ::)) και σε ανοιχτές αποβάθρες του ηλεκτρικού. (Καλά, ίσως για το δεύτερο παίζει ένα ρόλο το ότι είμαι 2 μέτρα και 120 κιλά, αλλά σας διαβεβαιώ πως είμαι πολύ ευγενική φυσιογνωμία  :))).

Εκεί, λοιπόν, που είχα καταλήξει πως τα πάντα είναι θέμα συμπεριφοράς, πως κατά βάση φταίμε κι εμείς για το πως μας αντιμετωπίζουν και λοιπά ενοχικά, μου ήρθε μια καλή από εκεί που δεν το περίμενα. Αυτό το Σ/Κ φιλοξενηθήκαμε ως παρέα σε σπίτι φίλης στη Ραφήνα, όπου μαζί έμεναν και οι γονείς της. Να μην τα πολυλογώ, αφού γίναν οι χαιρετούρες κι έσπασε ο πάγος, καθόμαστε στο μπαλκόνι βγάζω τον ατμό  και τραβάω μια ντροπαλή τζουρίτσα (στα 12 watt, 50/50 υγρό, ίσα που φαινόταν ο ατμός). Ακαριαία, έρχεται το πρώτο χτύπημα από τον ιδιοκτήτη, πρώην μανιώδη καπνιστή, πλέον χομπίστα με πούρα και πίπα μια φορά στο τόσο.
«Αυτό, ξέρεις οτί θα το απαγορεύσουν μέχρι το `19.» Του λέω «Όχι, δεν νομίζω». «Ναι, το ΧΗΜΙΚΟ τσιγάρο θα απαγορευτεί». Μπλέξαμε... Του λέω, έχουν περάσει δύο νομοθεσίες, απαγορεύτηκε το άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους, αλλά εδώ δεν απαγορεύτηκε το τσιγάρο, θα απαγορέψουν αυτό; Τέλος πάντων , άμα απαγορευτεί βλέπουμε, δε χάθηκε κι ο κόσμος. Λίγο μετά, ενώ άλλη φίλη μου με πρόβλημα υγείας κάπνιζε κανονικά, και δεν της έλεγε κανείς τίποτα, μου κάνει «Θες να σου φέρω ένα πούρο, να το ευχαριστηθείς τουλάχιστον;». «Όχι ευχαριστώ, ο καπνός μου βρωμάει πια, δεν μπορώ να καπνίσω εδώ και καιρό». Παγωτό ο ιδιοκτήτης! Πρέπει να σκεφτόταν fukushima, παιδιά-βατράχους και δε συμμαζεύεται...
Το τελειωτικό χτύπημα μου ήρθε την άλλη μέρα  από την οικοδέσποινα. Αφού προηγήθηκε σωστή μαντεψιά από την παρέα ότι ατμίζω μήλο και κανέλα (diy Fuji apple FA, danish cinnamon capella, bavarian cream tpa), έρχεται η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου: «Αυτά τι αρώματα είναι, που βάζουν μέσα; Είναι φυσικά τουλάχιστον;». Λέω εδώ είμαστε, θα ανακτήσουμε την εμπιστοσύνη του κοινού.  «Βέβαια, αυτά είναι συνήθως βρώσιμα αρώματα, η κανέλα ας πούμε φτιάχνεται από την εταιρεία για ζαχαροπλαστική και μπαίνει και στον καφέ. Κυρίως χρησιμοποιούνται φυσικά συστατικά, πως να μιμηθείς την γεύση της κανέλας, μόνο με τεχνητά; Οικοδέσποινα: «Και κάνει αυτά που τρώμε να μπαίνουν στα πνευμόνια;». Εγώ: «Βέβαια, υπάρχουν αναλύσεις, πχ κάποια λίγα αρώματα που είχαν μια ουσία, που πιθανόν να προκαλούσε καρκίνο με την εισπνοή σε πολύυυυ μεγαλύτερες συγκεντρώσεις, δε τα χρησιμοποιούμε για καλό και για κακό». Τι τό θελα; Δεν κατάπινα τη γλώσσα μου; « ΑΚΟΥΣ ΗΛΙΑ; ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΛΕΕΙ. Και βάζεις τέτοιο πράγμα στα πνευμόνια σου;»  :wall: :wall: :wall: Πάω να σώσω τα άσωστα: «Όοχι, δεν είπα αυτό, το αντίθετο, οτί δεν προκαλούν. Τέλος πάντων, έκοψα το ένα που προκαλεί σίγουρα καρκίνο, και έχω δει βελτίωση στην υγεία μου, δεν είναι καλύτερα;».  «Εεε, ναι». :shock_sick_01:

Το χειρότερο της υπόθεσης είναι πως και οι δύο είναι επιστήμονες (αρχαιολόγοι, ο άντρας πανεπιστημιακός!). Εγώ μαζεύτηκα στη γωνιά μου, έκρυψα τον triton mini, περίμενα να εμφανιστεί από τη γωνία κανά κλιμάκιο του ΚΕΕΛΠΝΟ να με μαζέψει,  και περίμενα υπομονετικά να φύγουμε. Ειλικρινά, σε εννιά χρόνια καπνίσματος (τα μισά όντας έφηβος και αθλητής) ελάχιστοι μου είχαν κάνει παρατήρηση για να προστατέψουν την υγεία μου από το κάπνισμα.

υ.γ.: Με βάση τα παραπάνω, προτείνω να στηθεί ανδριάντας στην πρώτη γενιά ατμιστών, που είχαν αυτά τα τσιγαράκια με τα έτοιμα φίλτρα, που άναβαν μπροστά. Δεν μπορώ να φανταστώ τι πογκρόμ πρέπει να έχουν υποστεί, από τον εκάστοτε Δρ. Μένγκελε που βρέθηκε μπροστά τους. :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2017, 14:00 από tzavardin »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 47 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 94 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix