vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Καφές/Ποτό και υγρά που ταιριάζουν στο καθένα??

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Καφές/Ποτό και υγρά που ταιριάζουν στο καθένα??
« Απάντηση #120 στις: Αυγούστου 22, 2013, 11:00 »
ROD, το πιθανότερο είναι ότι ανήκεις στους "άτυχους" που δεν μπορούν να καταλάβουν τον ατμό όταν πίνουν.
Λίγα μπορείς να κάνεις. Αν με τα παραπανίσια βολτ, βατ, μιτζί, έντονα αρώματα δεν ικανοποιείσαι, τότε δεν μπορείς να συνδυάζεις και τα δυο μαζί.
ή μπορείς να επιμείνεις, μήπως συνηθίσεις το συνδυασμό κάποια στιγμή

Αποσυνδεδεμένος teddy

Απ: Καφές/Ποτό και υγρά που ταιριάζουν στο καθένα??
« Απάντηση #121 στις: Αυγούστου 22, 2013, 11:26 »
Στο λίγο καιρό που ατμίζω έχει τύχει να συνδυάσω η.τ με ποτό λίγες φορές. Απο οτι έχω καταλάβει, το οινόπνευμα καίει τον λαιμό και δεν αφήνει να φανεί χτύπημα απο το η.τ και επιπλέον καλύπτει και τις γεύσεις.

Με αυτό το δεδομένο απλά νομιζω οτι το αντιμετωπίζουμε λάθος το θέμα. Δεν χρειάζεται απαραίτητα παραπάνω νικοτίνη αλλά άλλη γεύση που να κολλάει και να συμπληρώνει το ποτό! Επίσης αν και δεν έχω δοκιμάσει, ξεχωριστές γεύσεις θεωρώ οτι θα κολλάνε όπως πχ το fotia.

Προς το παρόν οι καλοί συνδυασμοί που έχω βρει (σε DIY) είναι ρακόμελο με RY69 (που έχει αναφερθεί), και λευκός ξηρός οίνος με πράσινο μήλο και μαστίχα (5στ+2στ στα 10 ml). Ειδικά για το τελευταίο, χτές με το κρασί άτμιζα το φλωρέξ της κοπελιάς μου με πολύ μεγαλύτερη απόλαυση απο οτι το 6άρι RY69  :confused1:

Μένει να βρω τι γίνεται και με τις μπύρες...  :D


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καφές/Ποτό και υγρά που ταιριάζουν στο καθένα??
« Απάντηση #122 στις: Αυγούστου 22, 2013, 11:32 »
  :o 30 και 38;!!!!. Εγω τέτοια φοβάμαι να ατμίσω Ζαχαρία. Αν σκεφτείς οτι κάνω και 5ml τη μέρα... Ξεκινώ τη μέρα με 18 και μετά το μεσημέρι έχω στο τανκ 18+24(μισό μισό) ή σκέτη 24αρα ή 24ρια υγρά. Αυτό είναι το όριο.
Τι φοβασαι ρε?Δυομιση χρονια εκανα σκετη 36αρα και 2,5 ml περιπου την μερα.Καταρχην το εχω πει και πιστευω οτι η νικοτινη που εισερχεται στον οργανισμο μεσω του ΗΤ ειναι πολυ λιγοτερη σε σχεση με το ΚΤ.
Αυτα που περνας τα περασαμε στο ξεκινημα μας και μονο με αυξημενα mg ξεπερασαμε το "προβλημα" και με σκετη βαση στην διαρκεια του ποτου.
Και σε μενα προσωπικα τα πολλα mg με βοηθησαν να πεσω στην καταναλωση των ml.
Η πιπιλα με 12αρα νικοτινη και 8 ml την μερα ειναι σχεδον  το ιδο πραγμα με την 36αρα και δυο ml την μερα

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Καφές/Ποτό και υγρά που ταιριάζουν στο καθένα??
« Απάντηση #123 στις: Αυγούστου 22, 2013, 11:52 »
Στο λίγο καιρό που ατμίζω έχει τύχει να συνδυάσω η.τ με ποτό λίγες φορές. Απο οτι έχω καταλάβει, το οινόπνευμα καίει τον λαιμό και δεν αφήνει να φανεί χτύπημα απο το η.τ και επιπλέον καλύπτει και τις γεύσεις.

Με αυτό το δεδομένο απλά νομιζω οτι το αντιμετωπίζουμε λάθος το θέμα. Δεν χρειάζεται απαραίτητα παραπάνω νικοτίνη αλλά άλλη γεύση που να κολλάει και να συμπληρώνει το ποτό! Επίσης αν και δεν έχω δοκιμάσει, ξεχωριστές γεύσεις θεωρώ οτι θα κολλάνε όπως πχ το fotia.

Προς το παρόν οι καλοί συνδυασμοί που έχω βρει (σε DIY) είναι ρακόμελο με RY69 (που έχει αναφερθεί), και λευκός ξηρός οίνος με πράσινο μήλο και μαστίχα (5στ+2στ στα 10 ml). Ειδικά για το τελευταίο, χτές με το κρασί άτμιζα το φλωρέξ της κοπελιάς μου με πολύ μεγαλύτερη απόλαυση απο οτι το 6άρι RY69  :confused1:

Μένει να βρω τι γίνεται και με τις μπύρες...  :D

Ως γνήσιος προσκυνητής του ζύθου, και όπου να ναι και παρασκευαστής για προσωπική κατανάλωση, έχω να παραθέσω το εξής:
1) Με γλυκές μπύρες που περιέχουν αρκετό αλκοόλ, πχ Le Choufe, χρειάζεται ατμός έντονος και πικρός. Κάτι σε El Toro.
2) Με αφιλτράριστες μαύρες ή Κόκκινες, πχ Corfu Beer (όσοι δεν την έχετε δοκιμάσει, ιδιαίτερα τη μαύρη και την Ionian Epos ΧΑΝΕΤΕ), κάτι πιο ουδέτερο, και καλύτερα να γλυκίζει. Κάτι σε Virginia.
3) Με Pilsener, Stout, Imperial Stout και Pilsener Blonde(Kaiser, Murphy's, Guiness, Black) κάτι να γλυκίζει, αλλά ελαφρά. Τις βοηθάει επίσης και μία όξινη φρουτένια.
4) Με Creamy Bitter όπως η Caffrey's ή Tetley's Bitter, σκέτη βάση.
5) Οι lager καλύτερα να αποφεύγονται, καθώς δεν έχουν αρκετή ένταση στη γεύση και περιέχουν πολύ ανθρακικό. Αυτές τις θεωρώ μπύρες φαγητού. Εξαίρεση αποτελούν οι Fosters, Bud, Stella Artois και Becks, που παρ' ότι θεωρούνται lager, έχουν ιδιοτροπίες: Η Fosters δεν έχει πολύ ανθρακικό οπότε ταιριάζει με το κάτι ουδέτερο ενώ οι άλλες αυξάνουν την πίκρα όσο αερίζονται, και θέλουν το γλυκό τους.
6) Με mainstream μαύρες, που έχουν νότες καφέ ή σοκολάτας, δοκίμασε κάτι κρεμώδες ή όξινο, βανίλια, φρούτα του δάσους και λοιπά.

Αποσυνδεδεμένος kosmir

  • 2
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Καφές/Ποτό και υγρά που ταιριάζουν στο καθένα??
« Απάντηση #124 στις: Αυγούστου 22, 2013, 15:54 »
Μανιακη με το κ.τ. αρχισα η.τ πριν 2 εβδομαδες λίγες μέρες δηλαδη πριν να φυγω για διακοπες :tongue_smilie: στα σημεια που αρχιζαμε τις μπυρες δυσκολευτηκα πολυ :hmmm: , πηρα δυο τζουρες κανονικου τσιγαρου που δεν ηταν η μαρκα μου  και μου ηρθε αηδια,διαφορετικα ειμαι σιγουρη πως θα καπνιζα....  επειδη δεν εχω σκοπο να αυξησω τα mg μου ειπαν να εχω και μια μπαταρια με ρυθμιζόμενη ταση και οταν βγαίνω για ποτο  να εχω αυτην.  πολλοι μου ειπαν οτι βοηθαει να ανεβάσεις volt

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Καφές/Ποτό και υγρά που ταιριάζουν στο καθένα??
« Απάντηση #125 στις: Αυγούστου 22, 2013, 16:20 »
Το ίδιο είναι, μην ξεγελάς τον εαυτό σου.
Με πιο δυνατή μπαταρία ή καλύτερο ατμοποιητή απλά απορροφάς μεγαλύτερο ποσοστό της νικοτίνης του υγρού.
Οπότε, μπορεί στην πράξη με απλή ego και 18ρι να κρατάει ο οργανισμός σου την ίδια νικοτίνη με όταν χρησιμοποιείς 12ρι υγρό, τον ίδιο ατμοποιητή και πιο δυνατή μπαταρία. Σίγουρα πάντως, μια μπαταρία twist/spinner/egoV στα 4.5-4.8 βολτ θα την εκτιμήσεις ιδιαίτερα με το βραδυνό ποτό

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καφές/Ποτό και υγρά που ταιριάζουν στο καθένα??
« Απάντηση #126 στις: Αυγούστου 22, 2013, 16:44 »
Δεν ξέρω, αλλά προσωπικά όταν ξεκινάω να πίνω, ξεχνάω να ατμίζω!! :idiot1:




(Ή πίνω πολύ ή ατμίζω λίγο, δεν το εχω ψάξει ακόμα!) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος fotisdrak

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καφές/Ποτό και υγρά που ταιριάζουν στο καθένα??
« Απάντηση #127 στις: Αυγούστου 23, 2013, 01:33 »
Εγω παιδια με ποτο και ειδικα με ουισκι αν και δεν με χαλαει με κανενα ποτο ειναι το vanilla rum after της ecig!! 12καρα νικοτινη σε απλη1300αρα ego με iclear16!! Απλα πραγματα και χωρις αγχος   :yes:

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: Καφές/Ποτό και υγρά που ταιριάζουν στο καθένα??
« Απάντηση #128 στις: Αυγούστου 23, 2013, 01:45 »
Τελικά μετά απο 1.5 χρόνο κατέληξα οτι μαζί με το ποτό σαν την σκέτη βάση δεν έχει... ουδέτερη γεύση που σε αφήνει να ευχαριστηθείς το ποτό...

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καφές/Ποτό και υγρά που ταιριάζουν στο καθένα??
« Απάντηση #129 στις: Αυγούστου 24, 2013, 06:26 »
θα συμφωνήσω μαζί σου σκέτη βάση με οτι ποτό και αν πίνεις
παίρνεις την γεύση απο το ποτό δεν την ψάχνεις στο Η.Τ.


Απ: Καφές/Ποτό και υγρά που ταιριάζουν στο καθένα??
« Απάντηση #130 στις: Αυγούστου 24, 2013, 15:24 »
Μια καλή σκέτη βάση ταιριαζει με ολα τα ποτα.. προτιμώ 24ρα και πανω :)  Επισης μου άρεσε με γεύση nutacco....σαν να τρώω ξηρούς καρπούς  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Skoudris

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κeep calm and Vape on
Απ: Καφές/Ποτό και υγρά που ταιριάζουν στο καθένα??
« Απάντηση #131 στις: Αυγούστου 30, 2013, 23:57 »
Γεια σας φιλοι μου , σε συναντηση προ ημερων ενας φιλος (εκτος φορουμ) ειπε πως 3-4 φορες ειχε πιει αρκετα πανω απο το οριο , και τον σταματησαν για αλκοτεστ , το μηχανημα δν βρηκε τπτ γιατι πιο πριν ειχε ατμισει ( Δν ξερει ουτε ο ιδιος αν ισχυει και φυσικα ουτε εγω απλα δεν ηταν 1 φορα αλλα 3-4 ) Εχετε καμια παρομοια εμπειρια μπας και βγαλω συμπερασμα ? :P :)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Καφές/Ποτό και υγρά που ταιριάζουν στο καθένα??
« Απάντηση #132 στις: Αυγούστου 31, 2013, 00:12 »
Ο φίλος σου ήπιε 3-4 φορές πάνω από το όριο και τον σταμάτησαν 3-4 φορές για αλκοτεστ?
Το μόνο συμπέρασμα που μπορεί να βγει ότι είναι γκαντέμης  :))

Απ: Καφές/Ποτό και υγρά που ταιριάζουν στο καθένα??
« Απάντηση #133 στις: Αυγούστου 31, 2013, 00:19 »
Δεν μένει παρά να μας απαντήσει κάποιος που να  έχει συσκευή για  προσωπικό αλκοοτέστ.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Skoudris

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κeep calm and Vape on
Απ: Καφές/Ποτό και υγρά που ταιριάζουν στο καθένα??
« Απάντηση #134 στις: Αυγούστου 31, 2013, 00:36 »
Πολλες φορες πανω απο το οριο πρεπει να εχει πιει :P αλλα αυτες τις φορες που τον σταματησαν και ειχε πιει την εγβαλε καθαρη λογω ατμου :p Τωρα το πειραμα ειναι λιγο δυσκολο στην υλοποιηση , να βαλεις εναν να γινει κοκαλο και να τον βαλεις να ατμισει χαχαχαχ :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4909 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix