vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #675 στις: Απριλίου 11, 2016, 01:09 »
Δεν έχω δει διαφορά στη γεύση αν και αυτό είναι υποκειμενικό.

Έχω μοντάκια με TC, αλλά ως επί το πλείστον δουλεύω τους ατμοποιητές μου σε power mode.

Είμαι όμως της γνώμης να πάρεις μοντάκι με TC όπως το VTC mini, τo Pico ή κάποιο άλλο από τόσα που κυκλοφορούν πλέον, για να κάνεις τις δοκιμές σου εσύ ο ίδιος.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #676 στις: Απριλίου 11, 2016, 01:25 »
Επειδή σε ενδιαφέρει η γεύση όπως λες, θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία πάνω σε αυτό το κομμάτη η οποία είναι οτι τα σύρματα για TC μου έδωσαν καλύτερη γεύση.
Πιο συγκεκριμένα, εμένα καλύτερη γεύση απο Kanthal μου έδωσε το νικέλιο στα ίδια επίπεδα με τιτάνιο, ακόμα καλύτερη το NiFe30 και λίιιγο καλύτερη το NiFe48 και με μεγαλύτερη διάρκεια. Το ατσάλι προσωπικά δεν με ικανοποίησε ποτέ.
Το VTC mini παίζει σε έλεγχο θερμοκρασίας μέχρι 1.5 Ohm, αλλά στα σύρματα για TC δεν θα κάνεις εύκολα τόσο μεγάλες αντιστάσεις. Μόνο με ατσάλι θα πλησιάσεις. Το IPV D3 σε έλεγχο θερμοκρασίας παίζει μέχρι 0.5 Ohm και μόνο με νικέλιο και τιτάνιο. Στο VTC mini έχεις και την επιλογή για manual TCR οπότε παίζεις με ότι σύρμα θες.

Φυσικά όπως είπε ο Μάκης αυτό είναι υποκειμενικό και για αυτό και εγώ καταθέτω μόνο τη δική μου εμπειρία και άποψη. Αν θέλεις να δοκιμάσεις και εσύ και να σου λυθεί πραγματικά η απορία, ζυγίζεις τι τελικά θέλεις και αποφασίζεις! ;)

Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #677 στις: Απριλίου 11, 2016, 02:06 »
δηλαδη να παρω το vtc mini και οχι το d3? και κατι ασχετο.. το καλοκαιρι ρε παιδια που το βαζετε το μοντακι σας χωρις να σας ενοχλει??? :hmmm:, εννοω με βερμουδες και ετσι πως την παλευετε?

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #678 στις: Απριλίου 11, 2016, 08:34 »
Δε βαριέσαι,
αφού βολεύαμε αλλού τον καπνό,
 αλλού τα χαρτάκια,
 αλλού τα φιλτράκια
 κι αλλού τον αναπτήρα....θα βολέψουμε κι ένα μοντάκι. 8)

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #679 στις: Απριλίου 11, 2016, 09:49 »
δηλαδη να παρω το vtc mini και οχι το d3? και κατι ασχετο.. το καλοκαιρι ρε παιδια που το βαζετε το μοντακι σας χωρις να σας ενοχλει??? :hmmm:, εννοω με βερμουδες και ετσι πως την παλευετε?

Αυτό είναι ένα θέμα..Δεν το έχω λύσει γιατί αυτό θα είναι το πρώτο μου καλοκαίρι  :)) Αλλά και χτες που είχα τσέπες στο τζιν μου μόνο, problem.. :wall: Εχω και ψιλομεγάλο μοντάκι, λες να επαναφέρω τη μόδα με τις μπανάνες?

Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #680 στις: Απριλίου 11, 2016, 23:00 »
εγω εχω μονο το μινι βολτ και λεω τωρα που θα παρω το vtc, οταν βγαινω εξω να παιρνω το μικρο. καπως ετσι

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #681 στις: Μαΐου 03, 2016, 21:15 »
Εγώ παράγγειλα το παρακάτω γιατί καλοκαιράκι που έρχεται θα πρέπει να παίρνουμε και την προίκα μαζί μας.

https://www.fasttech.com/products/4176000

Εκτός του ότι χωράει όσα απαραίτητα χρειάζεσαι, έχει και κλιπ για να μπαινοβγαίνει εύκολα π.χ. στη ζώνη ή στην βερμούδα. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #682 στις: Μαΐου 03, 2016, 21:25 »
Αν σκοπεύετε να συνεχίσετε αυτή τη συζήτηση θα πρότεινα να το κάνετε εδώ ή εδώ.
Σε αυτό το νήμα είμαστε εντελώς εκτός θέματος. 

Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #683 στις: Μαΐου 18, 2016, 01:39 »
Καλησπέρα στη παρεα...
Μετά από χρόνια έχω μπει πάλι στην ατμιστικη παρέα σας..
Έχω ένα ijust2 και χρησιμοποιώντας της. 0.9 της vaporesso είμαι αρκετά ικανοποιημένος.
Όμως έχει έρθει η ώρα αναζητησης mod...
Δεν με νοιαζουν θερμοκρασίες... Δεν κανω πάνω από 2 ml την ημέρα..
Θέλω να δουλεύω σε χαμηλα watt είτε με τις 1.8 τρίτον είτε με τις 0.9 vaporesso...
Στυλ υγρών έχω αφήσει στην ακρη τα καπνικα και πλέον απολαμβάνω γεύσεις στιλ cutwood  unicorn milk...
Και θέλω με τη δική μου χρήση να βγάζω τη μέρα σαν μπαταρία..
Έχω κοιτάξει istick 40...φυσικα το pico το έχει και ο πατέρας μου με τον melo3... Έχω κοιτάξει istick 60 αλλά υπερβολικά μου φαίνονται και τελευταία με έχει κερδίσει σαν απλότητα μέγεθος χρήση το mini volt...
Επειδή θέλω και τις συγκεκριμένες αντιστάσεις εχω βρει σε προσφορά από δικό μου συνδυασμό το mini volt παρέα με τον Triton mini σε τιμή 37 ευρώ.
Έχει το snapoweb 30% έκπτωση..
Θεωρείται ότι θα καλύψει τις ανάγκες μου ο συγκεκριμένος συνδυασμός;
Φυσικά δεν θέλω να ξεφύγω και χρηματικά..
Σας ευχαριστώ.

Sent from my MX5 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #684 στις: Μαΐου 18, 2016, 01:54 »
Κατ' αρχάς να διευκρινήσουμε ότι οι 1,8 Triton και οι 0.9 Vaporesso κεφαλές ΔΕΝ κάνουν στον Triton Mini. Κάνουν μόνο στον μεγάλο Triton.
O Triton Mini είναι αξιολογότατος ατμοποιητής αλλά έχει μικρότερες κεφαλές.

Έπειτα θα πρέπει να ξέρεις ότι το Mini Volt έχει μία (σχετικά) μικρή ενσωματωμένη μπαταρία (σε αντίθεση με το Pico που είναι αποσπώμενη).
Η αυτονομία του δεν είναι τεράστια, αλλά αν κάνεις 2ml την ημέρα όπως λες μάλλον θα σου φτάνει.
Από την άλλη μεριά δεν έχει και τα πιο ισχυρά ρεύματα του πλανήτη.
Για μια κεφαλή 1,8Ω είναι εντάξει, αλλά το ρεύμα και τα watt που χρειάζεται μια Vaporesso 0.9 κεφαλή δεν θα τα αντέξει.

Αν επιμένεις σε ενσωματωμένη μπαταρία, θα σου πρότεινα το Tesla Nano 60W TC.
Είναι λίγο πιο μεγάλο και πιο βαρύ (στα κυβικά του Pico περίπου) αλλά ή μπαταρία του είναι τριπλάσια σε χωρητικότητα από του Mini Volt.
Για να το βρεις βέβαια σε τιμή παραπλήσια με την προσφορά που έγραψες μόνο από αγορά από Κίνα, όχι Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #685 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:05 »
Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση του Triton mini με του κανονικού... 
Το μοντακι που λες το είδα και από κοντα αλλά μου φάνηκε πολύ βαρύ για τα δεδομένα μου..
Ξέρω ποια mod έχουν ενσωματωμένη μπαταρία και σε ποια έχεις τη δυνατότητα για μπαταρία τύπου 18650..
Μετά το mini volt ας πούμε σαν γούστο έχω ξεχωρισει pico, istick 40, istick 60 όπου φαίνεται και πολύ ποιοτική κατασκευή αλλά μάλλον υπερβολικό για τα θέλω μου..
Πάντα μιλάω για αγορά και μόνο από Κίνα μεριά...
Δυστυχώς τώρα που είδα το κουπόνι δεν παίζει πλέον έχει που ειχα βρει τη προσφορά.
Προσωπικά σκέφτομαι το συνδυασμό ενός από τα παραπάνω μοντ με τον τρίτον 2 η κάποιον αντίστοιχο αν υπάρχει σε ποιο οικονομικό.

Sent from my MX5 using Tapatalk



Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2016, 02:09 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #686 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:12 »
Έτσι όπως τα περιγράφεις νομίζω πως το Pico αποτελεί μονόδρομο  ;D
(το iStick 40 θα σου πρότεινα να μην το προτιμήσεις, έχει βγάλει διάφορα μικροπροβληματάκια, καλύτερα το iStick 30, είναι από τα πλέον αξιόπιστα μοντ που έχουν βγει)

Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #687 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:18 »
Έτσι όπως τα διαβάζω και εγώ μάλλον το pico όντως αποτελεί μονόδρομο ειδικά όταν το βρίσκεις παρόμοια τιμή με τα προαναφερθέντα...
Θα τον πρότεινες σε συνδυασμό με τον melo 3 που πάει πακέτο η σπάσιμο το μοντ με πχ τρίτον 2?

Sent from my MX5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #688 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:20 »
Εξαρτάται από το τί τζούρες προτιμάς  ;)
Ο Mello III είναι αρκετά (εως πολύ) αεράτος.
Δεν έχει και μεγάλη σχέση με τον Τρίτωνα.

Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #689 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:23 »
Για άλλη μια φορά ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση...
Θα το σκεφτώ καλά πριν προχωρήσω.. Δεν βιάζομαι άλλωστε. Να σαι καλά.

Sent from my MX5 using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20655 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312796 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix