vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

57 επισκέπτες, 2 χρήστες
tasos1976, thanos1071

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #255 στις: Αυγούστου 27, 2019, 21:43 »
ρε παιδιά 20ml την ημερα προσωπικά το βρίσκω υπερβολή...... εγώ με 2 ml είμαι ικανοποιημένος..... και είμαι πλέον σε 0mg νικοτίνη... σε όλα τα shortfills πρόσθετο ένα booster με 1000mg cbd..... μπορεί να σας φανεί απίθανο αλλα παιδιά εμενα με βοηθησε το cbd να σταματήσω την νικοτίνη.... και όχι μονο αυτό... αλλα άλλαξε η ζωή μου προς το καλύτερο....  ;)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #256 στις: Αυγούστου 28, 2019, 00:00 »
Παράθεση
Όποιος ατμίζει 20ml την ημέρα με 3mg νικοτίνη, να πέσει στα 10 με 6mg, ίδιο είναι το αποτέλεσμα, αλλιώς να πληρώσει όπως κι αυτός που πληρώνει γιατί θέλει μια σπαλομπριζόλα ημερησίως για πάρτη του, έτσι πάνε αυτά!
Απο μια πλευρα, εχεις καποιο δικιο, γιατί ειμαστε μια τοσο χαλια και τοσο αχρηστη χωρα, που αν φοροδιαφυγει ακομη και ο...καστανας, επηρεάζεται δυσμενως ολόκληρο ΑΕΠ, οπότε απο καπου πρέπει να βγάλει και το (μάλλον αχρηστο αλλα τελος παντων) κρατος, και καλύτερα να τα βγάλει απο αυτα παρα απο είδη πρωτης ανάγκης.

Ομως εδω υπάρχει μια απατη στο κυκλωμα γιατί μια σπαλομπριζολα της προκοπης εχει μεγαλο κόστος να παραχθει (και αφηνει και μεγάλο αποτυπωμα στο περιβάλλον), εδω όμως μιλαμε για "τετριμμενα" υλικα χαμηλότατης αξιας, ( αν αφαιρεσεις τερατωδεις φόρους και περιορισμους), τα οποια πριν το ατμισμα διατιθοντουσαν συνηθως σε βιομηχανικη κλιμακα (τονοι) η χονδρική (δεκάκιλα) και όχι σε μπουκαλακια των 10 ml με 100 προειδοποιήσεις επανω, και μια εξαναγκαστική εξίσωση φόρων με το καπνισμα (και εκει ο καπνος ειναι τετριμενο υλικό, χαμηλότατης αξιας χωρις τους φόρους), τα οποια κανεις και για κανενα λογο δεν θα ήταν τρελός να αγοράσει ειτε στη φθηνη ειτε στην ακριβή εκδοχη τους αν δεν ήταν εξαρτημένος  δηλαδη άρρωστος  (κατα Π.Ο.Υ.) αυτό ειναι το εξοργιστικό, ότι το κράτος βαζει τετοιους φορους και παρολα αυτα πουλα, γιατι εκμεταλλέυεται τη δική σου εξάρτηση, την αρρωστια σου δηλαδή, περίπου όπως και ενας κοινος πρεζεμπορας, μονο που το κρατος ειναι "νόμιμο", και ναι μεν στο τσιγάρο εχει και καποιο νόημα αφου εκει υπάρχει η δικαιολογία ότι τα χρησιμοποιεί για να σε θεραπεύσει όταν θα παθεις τις 1000 αρρωστιες του τσιγάρου, εδω όμως όχι....

Αυτο και άλλα πολλά με εχουν ωθήσει σιγα σιγα στα προθυρα να εγκαταλέιψω και το άτμισμα, το οποιο φυσικά, μονο κακο δεν θα μου κανει, και πρωτα πρωτα θα δω καλο στην τσεπη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2019, 00:21 από panos »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #257 στις: Αυγούστου 28, 2019, 00:43 »
Μήπως όμως αυτή σου η φράση
Παράθεση
Αυτο και άλλα πολλά με εχουν ωθήσει σιγα σιγα στα προθυρα να εγκαταλέιψω και το άτμισμα, το οποιο φυσικά, μονο κακο δεν θα μου κανει, και πρωτα πρωτα θα δω καλο στην τσεπη μου.
αντικρούει αυτήν;
Παράθεση
αυτό ειναι το εξοργιστικό, ότι το κράτος βαζει τετοιους φορους και παρολα αυτα πουλα, γιατι εκμεταλλέυεται τη δική σου εξάρτηση, την αρρωστια σου δηλαδή, περίπου όπως και ενας κοινος πρεζεμπορας, μονο που το κρατος ειναι "νόμιμο", και ναι μεν στο τσιγάρο εχει και καποιο νόημα αφου εκει υπάρχει η δικαιολογία ότι τα χρησιμοποιεί για να σε θεραπεύσει όταν θα παθεις τις 1000 αρρωστιες του τσιγάρου, εδω όμως όχι....
Επειδή, επίσημα τουλάχιστον, υπάρχουν συνολικά & παγκόσμια πολιτικές που αποθαρρύνουν βλαπτικές συνήθειες για την υγεία (κάπνισμα, αλκοόλ, άτμισμα όλο & περισσότερο). Δηλαδή με την επιβολή πολλών περιορισμών & υψηλότατης φορολογίας.
Για να το μεταφέρω με σημερινές καταστάσεις, ο κάθε Κυριάκος, Κικίλιας, Μπεχράκης, την περίπτωση διακοπής σου από δύο χρόνιες & επιβλαβείς εξαρτήσεις σου θα την είχαν για επιτυχία των πολιτικών τους επ`ωφελεία του κοινωνικού συνόλου, βεβαίως-βεβαίως...  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #258 στις: Αυγούστου 28, 2019, 02:03 »
Δεν θα υπήρχε καλύτερη ευκαιρία για να δεις τους πολιτικους όλων των κομματων να  τρεχουν πανικόβλητοι, απο το να εκοβε αποτομα όλη η ελλάδα, όλες τις -νομιμες τουλάχιστον- ουσίες που προκαλουν εθισμό η εξάρτηση:
Οινόπνευμα, νικοτίνη, καφε.
Αν όλοι αυτοι παρατουσαν και τα ΙΧ (και τα ΜΜΜ) και πηγαιναν με ποδήλατα η πεζοι ώστε να επεφτε αποτομα και η καταναλωση βενζινης, τοτε θα ειχαμε και τις πρωτες... αυτοκτονιες πολιτικών

Και φυσικα οι φοροι τουλάχιστον στον καπνο και το οινοπνευμα δεν ηταν τοσο μεγαλοι ωστε να αποτρεπουν το υπερβολικό καπνισμα η ποτό.
Αν πχ το πακετο ειχε 500 ευρω, τοτε ναι, θα ηταν απολυτως αποτρεπτικό, αλλα στην προ κρισης ελλάδα τα 3-4 ευρω το πακετο, τσουζαν μεν αλλα δεν αποτρεπαν εμενα τουλάχιστον να καπνιζω 2-3 πακετα τη μερα.

Αν παρατησω και το ατμισμα παντως, θα το θεωρησω καθαρά δικη μου επιτυχία αφου αυτοι που αναφέρεις (αλλα και ολοι οι προηγουμενοι τους) ουδεποτε μου πρόσφεραν την παραμικρή βοήθεια στο θεμα, ουτε και τους ζητησα ποτε να με βοηθήσουν, ουτε και θα επιθυμουσα κατι τετοιο.

Αν το κοψω επειδη αηδιασα με ολα αυτα, δεν θεωρω ότι βοηθήθηκα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2019, 02:30 από panos »

Αποσυνδεδεμένος bep1995

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #259 στις: Αυγούστου 28, 2019, 03:11 »
Υπάρχει περίπτωση να καταργηθούν και τα boosterάκια ;;

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #260 στις: Αυγούστου 28, 2019, 03:16 »
Σε αυτη τη φαση τουλαχιστον, δεν νομιζω, ειναι ουσιαστικα, ετοιμα υγρα για ατμισμα, χωρις αρωμα, με 18-20 mg/ml νικοτινη, απολυτως νομιμα κατα το νομο.
Πιθανον να τα μετονομασουν στην αναγκη, αλλα ουτε αυτο φαινεται να χρειαζεται.

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #261 στις: Αυγούστου 28, 2019, 16:37 »
οχι πλεον θα ειμαστε με shortfills και booster....... γενικα ομως θα ειναι λιγο ακριβοτερο το ατμισμα πλεον.... απλα το θετικο ειναι οτι τα υγρα θα ειναι ετοιμα και δεν θα καθομαι να φτιαχνω εγω τωρα και να περιμενω να οριμασουν..... για εμενα που κανω mtl 2 ml και ουτε την ημερα μια χαρα ειμαι... ενα 50αρικο και περναω 2 μηνες.... υγρα και coils.. απλα θα ξεχασουμε τωρα το diy....   


Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #262 στις: Αυγούστου 28, 2019, 17:08 »
Μαζί σου, συμφωνώ απόλυτα αλλά το community δεν ψήνεται για shortfil άρα δεν είναι δημοφιλής άποψη. Μερικά αντεπιχειρήματα είναι ότι κάποιος μπορεί να θέλει να παίξει τόσο με την PG/VG (νόμιμα) όσο και με τι νικοτίνη (ξέρεις, με 8 booster σε μπουκάλι 60 μλ...). Φαντάζομαι και τα μαγαζιά έχουν επιχειρήματα στοκαρίσματος κλπ, οι μίξερς κατάθεσης φακέλων....

Παρ'όλ'αυτά το βρίσκω πολύ ανώτερο φορμάτ, δεν περιμένεις 1 μήνα να ατμίσεις, λογικά θα κοπάσει η αρπαχτάρα με μίξεις που πλημμύρησαν την αγορά και τους νεροχύτες τα τελευταία 2 χρόνια, που ζητάς 1 υγρό και σου πασάρουν 5 αντί γι'αυτό που θες...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2019, 17:21 από karamonde »

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #263 στις: Αυγούστου 31, 2019, 15:25 »
Άλλη χάρη έχει το diy και είναι πιο οικονομικό αλλά και προσαρμόσιμο στα υποκειμενικά μας γούστα.
Πάντως δεν κάνουν όλοι 2 μλ τη μέρα και θα μας κακοφανεί. Άλλο να δίνεις 5€ τον μήνα και να κάνεις το υγρό που θες...κι άλλο 40 και 50€ για κάποιον που κάνει 6-8 μλ. Βάλε και τα μπουστεράκια..
Όσο για το να περιμένεις πότε θα ωριμάσει..όλοι οι diyδες έχουμε ήδη ωριμασμενο όσο περιμένουμε καποιο άλλο.
Τέλος πάντων, το μόνο που νοιωθω είναι μια κατάφωρη αδικία και μια εφαρμογή ενός νόμου που σκοπεύει που αλλού? Πάλι σε αρπαχτη αλλά από άλλη πλευρά. Καμμιά ελευθερία επιλογής. Αυτό δεν μας παραπέμπει πουθενά?
Και πριν υπήρχαν ατμιστες που προτιμούσαν τα έτοιμα αλλά κι αυτοί που δημιουργούσαν και τους άρεσε.
Τι άλλο να πω? Η όλη φάση είναι γελοία

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #264 στις: Αυγούστου 31, 2019, 23:44 »
Το diy ρε παιδες γιατι να το ξεχασουμε? Αρωματα απο εξωτερικο θα απαγορευτουν? Με ποια δικαιολογια θα σταματησουν τελωνειο αρωματα που εγω πχ μπορω να τα βαζω στον καφε, ζαχαροπλαστικη κλπ?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #265 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2019, 02:40 »
Τι είναι το δικαιολογία;  ;D

Αποσυνδεδεμένος Aoratix

  • ***
  • 600
  • Φύλο: Άντρας
  • Once you`re gone , you can`t come back . . . . . .
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #266 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2019, 08:24 »
H ύπαρξη αυτού του νήματος . . . . . . 

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #267 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2019, 15:48 »
Το diy ρε παιδες γιατι να το ξεχασουμε? Αρωματα απο εξωτερικο θα απαγορευτουν? Με ποια δικαιολογια θα σταματησουν τελωνειο αρωματα που εγω πχ μπορω να τα βαζω στον καφε, ζαχαροπλαστικη κλπ?
Με την ιδια δικαιολογια που μου κατασχεσαν ανταλακτικα τανκ που δεν εβρισκα Ελλαδα.... ακρη δεν βγαζεις...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #268 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2019, 12:49 »
τα ανταλλακτικά τανκ κατηγοριοποιούνται ως ατμιστικές συσκευές και απαγορεύεται η διασυνοριακή αγορά τους.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #269 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2019, 13:44 »
Ακόμη και το shortfill, σε γκριζα περιοχη κινειται και αυτο, αφου αν πωλειται σαν ΕΤΟΙΜΟ για ατμισμα, τοτε παραβιαζει τον κανονα των 10m ενω αν πωλειται σαν ΟΧΙ ΕΤΟΙΜΟ για ατμισμα, παραβιάζει εστω και οριακα τον κανονα του DIY.

Βλέπω αν δεν χαλαρωσει λιγο ο νομος
α) να παρακμαζουν άσχημα στην Ελλάδα οι πνευμονικοι ατμοποιητες με τη μεγάλη καταναλωση (που ειναι και το 90% απο οτι νεο κυκλοφορεί)
β) να παρακμαζει γενικα το ατμισμα, αφου βασίζεται στην ποικιλία στις δοκιμες κτλ, τα οποια αναμενεται να μειωθουν δραστικά.
Αυτοι  που δεν θα καταλάβουν και πολλά ειναι όσοι μπαινουν τωρα στο ατμισμα με συσκευες τυπου pods κτλ και που βαριουνται να ασχοληθουν περισσότερο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 190480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1105025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 760 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22820 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 286385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 316703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag