vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

67 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, antre, Milarepa, arispat, pngtszs1976

Twitter

M4xx series

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
M4xx series
« στις: Οκτωβρίου 11, 2009, 13:04 »
Οτιδήποτε θέλετε να συζητήσετε για τα M4xx:
Ανταλλακτικά, hints and tips, αγορές, κλπ....

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: M4xx series
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 11, 2009, 16:32 »
Για τα νέα μέλη που πιθανόν να μπερδευτούν με τις διάφορες ονομασίες των μοντέλων, παραπέμπω σε ένα παλιότερο θέμα σχετικά με τις ονομασίες:

Είναι σαν να πάρεις ένα Golf, να του αλλάξεις το γρανάζι στην πέμπτη σχέση και να το ονομάζεις Golf GTV. Μπορεί να τραβάει λίγο καλύτερα στις ανηφόρες με την πέμπτη, να καίει ελάχιστα παραπάνω (ή παρακάτω) αλλά δεν παύει να είναι Golf. Οι πόρτες ταιριάζουν, τα φανάρια ταιριάζουν, ακόμα και το σασμάν ολόκληρο ταιριάζει απλά αν το αλλάξεις, θα χάσεις τη μικροαλλαγή που είχε γίνει στην πέμπτη σχέση.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το βασικό μοντέλο είναι το Smoore M401.
Υπάρχουν επίσης οι επίσημες ονομασίες M402 και M403 οι οποίες αναφέρονται ακριβώς στο ίδιο μοντέλο αλλά με μικρότερες μπαταρίες. Το 401 είναι με τη μεγαλύτερη μπαταρία ενώ το 403 με τη μικρότερη. Έτσι για χάριν συντομίας τις αναφέρουμε ως σειρά M4xx

Οι διάφορες άλλες ονομασίες, παραλλαγές, βελτιώσεις που έχουν πέσει στην αντίληψή μας είναι: Intellicig EVO,  Puresmoker Pilot,  Mirage,  Esmoke Evolution ΙΙ,  EM4  κτλ.

Στα μοντέλα αυτά, όλα τα ανταλλακτικά τους είναι συμβατά (δηλ, βιδώνουν - ταιριάζουν μεταξύ τους) αλλά δεν ξέρουμε σε τι ποσοστό είναι ίδια. Πιθανόν να υπάρχουν μικρές διαφορές είτε στον προγραμματισμό του τσιπ ελέγχου είτε στην αντίσταση, στις θερμοκρασίες που αναπτύσσουν, στη διακόσμηση, στα φιλτράκια κτλ.

Έχουν παρατηρηθεί μικρές διαφορές από χρήστες τους αλλά δεν ξέρουμε κατά πόσο αυτές οφείλονται πάντα στην σχεδιασμένη διαφορετικότητα του μοντέλου ή απλά στην διακύμανση της ποιότητας της κάθε παρτίδας στο εργοστάσιο παραγωγής.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: M4xx series
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 20:39 »
θα παρακαλούσα επίσης, αν έχω το "δικαίωμα", να είμαστε καί λίγο προσεκτικοί, γιά να μην δημιουργούμε περισσότερη σύγχιση.

Υπάρχει ένα θέμα πού με απασχολεί εδώ καί καιρό σε συγκεκριμένο topic, αλλά ... το αποφεύγω. (Μπορεί να μην ανήκω σε νομικό τμήμα καμίας εταιρίας, όμως είμαι χρήστης καί καταναλωτής καί ο νοών νοείτω).

Θα παρακαλούσα λοιπόν, να αναφερόμαστε σε ονομασίες, ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ.
Δηλαδή πχ ξέρω καί γνωρίζω το "evolution II". Δεν ξέρω όμως κανένα μοντέλο "evo II".
Aυτό το "evo II" μάλλον θα μπέρδευε περισσότερο κάποιον νέο χρήστη (καί θα με σύγχιζε κάθε φορά πού το διαβάζω).

Aν -γιά άλλη μία φορά  :hmmm: - νομίζει κάποιος ότι είμαι λάθος, ας διαγραφεί το σχόλιο.  :'(

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: M4xx series
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 13, 2009, 00:28 »
Σωστός! Είδες ότι το πρόσεξα στο προηγούμενο μήνυμα. Όντως το "EVO II" είναι μπέρδεμα. Ο άλλος μπορεί να νομίζει ότι είναι το νέο EVO της Intellicig. Καλό είναι να αναφέρεται ολόκληρο το όνομα. "Esmoke Evolution II".

Αποσυνδεδεμένος kiki301

  • **
  • 101
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: M4xx series
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 13, 2009, 06:39 »
Πηρα τις manual μπαταριες απο eastmall για το M4. Πολυ καλες, φορτζιουν σε 1,5 ωρα απο usb και κρατανε περιπου 2-2,5 ωρες. Πηρα τις silver, γιατι ερωτευτηκα το χρωμα τους....Η χαρα μου ομως δεν κρατησε πολυ. Το χρωμα εχει ηδη αρχισει και χανει την γυαλαδα του, ενω στα σημεια που τις πιανω εγιναν...μαυρες!  :'( Τουλαχιστον στις 4 μερες που τις εχω αποδιδουν πολυ καλα 

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: M4xx series
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 13, 2009, 22:09 »
Ευτυχως πηρα τις μαυρες :)

Αποσυνδεδεμένος librarian

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: M4xx series
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 22, 2009, 11:49 »
Τέλος Σεπτέμβρη πήρα το starter kit για Μ401 λευκό από heaven.
Τυπικά θα έπρεπε να έχει 1 ατμο,2 μπαταρίες (200 mAh), usb φορτιστή, αντάπτορα για πρίζα-usb,  5 φίλτρα (2 high,1low,1med,1none). Τελικά το πακέτο μου ήρθε με δυο έξτρα μπαταρίες, 1 εξτρα ατμο, και 5 εξτρα φιλτρα high. Πιθανόν να οφείλεται στο ύψος της συνολικής παραγγελίας, δεν ξέρω.
Πρώτη φορά δοκίμαζα αυτόν τον τύπο (κάτοχος bl). Φόρτισα τις μπαταρίες για 8 ώρες (φορτιστής πάνω στον αντάπτορα) έβαλα φίλτρο με low και ξεκίνησα :
Ρουφούσα, ρουφούσα... κάτι έβγαινε αλλά...μετά θυμήθηκα αυτά από το φόρουμ και... αργά, μαλακά (κάποιος έγραψε μια ωραία λέξη ''πασαλίδικα'') και μια άλλη γεύση μυρωδάτη, ντελικάτη, με μαλακό χτύπημα αλλά αισθητό. Ωραία, μου άρεσε. Μετά από κάποιες τζούρες μια αίσθηση ξηρότητας στη γλώσσα και στον ουρανίσκο (έφευγε με τον καφέ) αλλά τελείωνε γρήγορα το υγρό στο φίλτρο. Τότε γνώρισα κι εγώ το ''στάξιμο'' στον άτμο (στο bl γεμίζω το φίλτρο και στάζω εκεί μετά) που κρατάει περισσότερο από το bl. Από τότε και σε στιγμές χαλαρές και σε εσωτερικό χώρο μόνο το Μ401.
Επιπλέον :
1. cut off δεν είδα (οι κινέζοι δίνουν στα 7 sec/ 10 sec pause)
2.Οι μπαταρίες κρατούν με συνεχές άτμισμα περ. 2 ώρες, φορτίζουν σε 2 ώρες
3. Ο ατμο δουλεύει μέχρι σήμερα, χωρίς καθάρισμα όπως την πρώτη μέρα. Δεν τον πειράζω...
4. Μια μπαταρία έπεσε κάτω την ώρα που φόρτιζε (με το φορτιστή μαζί) και πέθανε επι τόπου.


Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: M4xx series
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 08, 2009, 18:09 »
Eιχα παρει ενα κιτ Μ4 και ειχα μεινει ψιλοευχαριστημενος. Ετσι αποφασισα να κανω μια μαζικη παραγγελια με ακομα 2 μπαταριες και 12 ατμο. Δεν ξερω τι συμβαινει τελικα αλλα οταν κανω...μαζικη παραγγελια τα πραγματα δεν πανε καλα. Δοκιμαζω τωρα τους καινουργιους ατμο και το αποτελεσμα δεν ειναι αυτο που περιμενα. Η γευση 3 υγρων που εχω δοκιμασει μοιαζει να ειναι...ξυλωδης. Ακομα αυτο που παρατηρω ειναι οτι οι 2 manual μπαταριες που ειχα, μετα απο εντατικη χρηση ενος μηνα εχουν ριξει πολυ την αποδοση τους. Εχουν μεγαλη δυσκολια στην τζουρα και αλλαζουν αρκετα την γευση του υγρου... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: M4xx series
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 08, 2009, 19:47 »
Μην αρχίσεις να δοκιμάζεις όλους τους ατμοποιητές για να δεις ποιος είναι καλός. Το αποτέλεσμα θα είναι να ατμίζεις το αρχικό άγευστο υγρό συντήρησης που έχουν.

Άτμισε πρώτα κάνα δυο ολόκληρα φιλτράκια με έναν ατμοποιητή για να καεί το αρχικό υγρό. Η αλλαγή θα γίνει σταδιακά και πιθανώς να μην είναι αισθητή, αν όμως στρώσει το ατομάιζερ και πάρεις μετά ένα άστρωτο καινούργιο, τότε θα καταλάβεις τη διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: M4xx series
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 08, 2009, 23:15 »
Εχεις απολυτο δικιο και το ξερω καλα αυτο πια :)
Εχει σημασια οτι και οι μπαταριες με τον καιρο εκτος απο την διαρκεια εξασθενουν και σε θεμα αποδοσης; Παρατηρησα ακομη οτι η τρυπα στα φιλτρακια ειναι διπλη σε μεγεθος  :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 08, 2009, 23:27 από lionor »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: M4xx series
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 08, 2009, 23:46 »
Κατα την δικη μου αποψη  , μετα απο παραγγελια πολλων ατμοποιητων, καλο ειναι  να ατμισουμε λιγο ολους με τη σειρα (εννοω  2-3 τζουρες)  ετσι ωστε να διαπιστωσουμε οτι δουλευουν. Με τους ατμ που εχουν 20 μερες η 1 μηνα μονο εγγυηση  αυτο ειναι μαλον απαραιτητο.
-----
Με τους Μ401  απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου εχω να πω τα εξης
- αναδεικνυουν την γευση του υγρου καλυτερα απο αλλους και το hit τους ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιητικο
- Ειναι οικονομικοι ( οχι απο αποψη χρηματων, αλλα απο καταναλωση νικοτινης)
- συνη8ιζω να τραβαω αργες τζουρες που δεν ανεβαζουν τη 8ερμοκρασια, αυτο δινει 1 απολαυση γευσης
- εδω και 1 μηνα  δεν βαζω φιλτρο , μονο σταξιμο, ετσι κι ετσι το φιλτρο δε κραταει πολυ , και γλυτωνεις ολη τη φυρα υγρου που παει χαμενο + τα τριχιδια του
- βασικο μειον  ,  το γρηγορο μπουκωμα, οποτε ακολου8ω την εξης τακτικη
  > 4 ατμοποιητες που μεχρι να "τa παιξουν" τους χρησιμοποιω εναλλαξ  1 κα8ε μερα
  > το βραδυ οταν αλλαζω , "καιω" τον ατμ της ημερας 20 secs (συμβουλη του κ Μωραιτη) και τον σκουπιζω αφου φυσηξω. Τους 3 τους εχω σε 1 χαρτοπετσετα στο συρταρι εν σειρα, ο ατμ της ημερας "καιγεται" , μπαινει τελευταιος και περιμενει τη σειρα του !
  >  οινοπνευματα  , βραστα νερα  κλπ  τα κατηργησα, δεν εχουν νοημα νομιζω  περαν  απο τον κα8αρισμο της γεφυρας
Αυτα με τον 401  που μεχρι σημερα ειναι ο βασικος μου για ατμισμα , αλλα την τελευταια βδομαδα αρχιζει και χανει τα πρωτεια  ΙοΙ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 08, 2009, 23:52 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: M4xx series
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 09, 2009, 00:43 »
Απο καθαρισμα το μονο που κατι κανει ειναι το καθαρο οινοπνευμα. Μην φανταστεις πολλα απλως καθαριζει λιγο η γεφυρα. Ποιος εχει τα πρωτεια;  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 09, 2009, 00:49 από lionor »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: M4xx series
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 09, 2009, 01:57 »
Κλινω προς το BL , αλλα ειναι πολυ φαγανα το ρημαδι

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: M4xx series
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 09, 2009, 02:32 »
Οταν ...βρεις χρονο δοκιμασε και το 901

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: M4xx series
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 09, 2009, 03:05 »
Χρησιμοποιησα 2 μπαταριες για διαστημα ενος μηνος. Υπ0λογιζω οτι εκανα περιπου 90 φορτισεις στην καθε μια. Η αποδοση τους εχει πεσει αισθητα, γιατι τωρα δοκιμασα με μια καινουργια και σαφως εχει πιο ελευθερη τζουρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 272 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix