vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

409 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Aoratix, Jorge, camber

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 538
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1500 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 17:03 »
Η πιο επιτυχημένη τεκμηρίωση όλων των εποχών :

"ΑΦΟΎ ΤΟ ΕΙΠΕ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.."

...και εκεί τελειώνει κάθε λογική
...και εκεί αρχίζει η εξήγηση για την εθνική  μας κατάντια

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1501 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 17:20 »
Η τηλεόραση είναι μια "εξουσία" που δεν ελέγχεται άμεσα από το λαό σε αντίθεση - υποτίθεται - με τη βουλή, την κυβέρνηση κτλ

Άσχετα όμως με την όποια τηλεοπτική προπαγάνδα οι αποφάσεις και οι νόμοι σε τελική ανάλυση λαμβάνονται από τη βουλή και την κυβέρνηση.

Επομένως για το ζήτημα της νομοθεσίας καλό θα είναι να στραφούμε πρώτα στους αρμόδιους που έλαβαν τις συγκεκριμένες αποφάσεις ελαφρά τη καρδία, δίνοντας "πάτημα" στα ΜΜΕ (ακόμα και τα αντικυβερνητικά εν πολλοίς - γιατί άραγε;) να τις σιγοντάρουν επηρεάζοντας κάθε αδιάφορο, αφελή ή αδαή πολίτη αυτής της χώρας...

Αποσυνδεδεμένος vpap4ever

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1502 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 17:29 »
Δε ξέρω για εσάς παιδιά εγώ πάντως, σόρρυ κι όλας, ΝΑ ότι και να με πουν για το ΗΤ μου. Το ατμίζω το γουστάρω έκοψα το κάπνισμα με αυτό για τον εαυτό μου όχι για αυτούς όποτε τη γνώμη τους ας την κρατήσουν. Ότι έγινε έγινε και έγινε λόγο συμφερόντων. Όπου και να πάω αν με πει κανείς -που δεν μου έχει τύχει ακόμα- απαγορεύεται απλά δε πάω και τελειώνει εκεί. Όρεξη έχω τώρα να κάτσω να ασχοληθώ με τον κάθε κομπλεξικό που δε ξέρει που του παν τα 4...

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1503 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 17:37 »
Εννοείται πως είμαι 100% μαζί σου σε όλα όσα λες σχετικά με την επίδραση του αισχρού νομοθετήματος στην κοινή γνώμη αλλά:
1. Από τους 200.000 και βάλε που είμαστε οι ατμιστές πόσοι πιστεύεις πως θα κατέβουν σε μια πορεία;
2. Ακόμα και όλοι αν κατέβουμε θεωρείς πως θα αλλάξει κάτι;
Ένα 5% είναι αρκετο ,είναι 10,000 κοσμος ,10,000 κοσμος πορεια δεν την λες και μικρη!

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1504 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 17:43 »
Μια χαρά πορεία θα είναι φίλε μου απλά με προβληματίζει ότι αντίστοιχου μεγέθους πορείες για άλλα θέματα δεν απέδωσαν τα επιθυμητά...

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1505 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 14:35 »
Κι 1000000 κοσμος να μαζευτει (οπως ημασταν στη συγκεντρωση του ΟΧΙ αν σας θυμιζει κατι) ζουμε σε μια χωρα που απλα γινεται αποκλειστικα οτι θελουν οι πολιτικοι, η τρωικα, οι τραπεζιτες, ο σοιμπλε, οι "ευγωπεοι" κτλ κτλ κτλ... εδω τουμπαρισε ΚΑΝΟΝΙΚΟ δημοψηφισμα και δεν ανοιξε ουτε ρουθουνι.
Δε θελω να πω οτι ειμαι αντιθετος σε οποιαδηποτε μορφη αγωνα -καθε αλλο- αλλα θεωρω πως απλως οι συγκεντρωσεις δυσκολα θα μπορουσαν να εχουν επηρροη

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1506 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 15:19 »
Η πορεια (αν και ποτε γινει,λεω εγω τωρα!)αν θα γινει π,χ με 10.000 κοσμο ρε δεν πα΄να την αγνοησουν οι πολιτικοι και νομοθετες δεν  γινεται να την αγνοησουν όμως και τα μεσα μαζικης ενημερωσης(εδώ ρεπορτάζ για μια γατα σε δεντρο κανουν!) ,θα εχει και αλλον σκοπο που θα είναι να την ψαξουν αυτοι που δεν εχουν ιδεα τι εστι "ατμισμα"!
Αν δει ο άλλος (π.χ η μανα μου  και ο γαμπρος μου ) λες να μην σκεφτει ,ρε μπας και ειχε δικιο ο γιος μου  για να μαζευτηκε τοσες χιλιαδες κοσμος?
Αυτοι οι αχαρακτήριστοι δημιουργησαν ένα κλιμα αμφισβήτησης και εχθρικο απέναντι στο ΗΤ πρεπει κατι να γινει ώστε να αντιστραφει αυτό το κλιμα!

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1507 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 15:32 »
Παραφραζω ενα ανεκδοτο που μου θυμίσατε:

"Οι Έλληνες Ατμιστές, μετά το τέλος της πανελλαδικής συγκέντρωσης τους στο κέντρο της Αθήνας, μπήκαν σε ένα ταξί κι έφυγαν."

:)) ;)

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1508 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 15:34 »
Εντελώς off topic, αλλά θα το πω.

Με τα "όπλα" των δεκαετιών 1950-2000, δηλαδή πορείες, διαμαρτυρίες, συγκεντρώσεις, απεργίες κ.λπ.,
ΔΕΝ μπορείς να κερδίσεις κάποιον σημερινό "πόλεμο".
Το μόνο που κάνεις είναι να βαράς μια τουφεκιά (άσφαιρη και αυτή) για την ...τιμή των όπλων.
Για διαπραγματεύσιμα και τοπικού ενδιαφέροντος θέματα, όπως το δικό μας, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον (παλιό και γνωστό) τρόπο της πλάγιας οδού. Πίεση στους βουλευτές "σου" που τους ψηφίζεις, συνεννόηση πολλών ψηφοφόρων που έχουν κοινό ενδιαφέρον για το θέμα...δηλαδή το γνωστό πελατειακό αλισιβερίσι.
Για τα μεγάλα θέματα, όπως αυτά στα οποία μας έχουν αλυσσοδέσει, αν δεν κάνεις την χώρα "πτάνα", δεν πρόκειται να δεις άσπρη μέρα, ακόμα και να ρίχνει μια εβδομάδα χιόνι.

Τέλος off topic.


Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1509 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 16:02 »
Αφου ειμαστε 200.000+ χιλιαδες οι ατμιστες ας κανουμε καμια πορεια (Θεσ/νικη,Αθηνα)!

Απο τους 200.000 (?) ατμιστες οι 9,5 στους 10 ειναι ανθρωποι με μια μπαταρια και εναν ατμοποιητη που αγοραζουν 2 αντιστασεις το μηνα και 2-3 30 μελα για την βγαλουν (οχι οτι κανουν κατι λαθος, το αντιθετο). Ισως(μαλλον) αρκετοι απο αυτους δεν γνωριζουν τι εχει ψηφιστει και τι θα γινει απο εδω και περα.
Ολοι αυτοι ,αλλα και ολοι οι υπολοιποι Ελληνες (δεν βγαζω την αφεντια μου απ'εξω φυσικα) εδω και 7 χρονια που γινεται οτι γινεται στην χωρα, οχι στο δρομο δεν εχουν κατεβει , αλλα απο οτι φαινεται δεν εχουν και καμια διαθεση να κανουν τιποτα για σοβαροτερα θεματα που αφορουν τους ιδιους αλλα και το μελλον των παιδιων τους. Μια κοινωνια που "κρυβεται" οχι την τελευταια 7 ετια, αλλα σε βαθος χρονων. Καποιες κινησεις που εγιναν απο εδω (βλεπε συνεντευξη κ.α) με εξεπληξαν θετικα και τις επικροτω, αλλα νομιζω οτι υπερεβησαν καθε προσδοκια.
Δεν ξερω αν γινομαι απαισιοδοξος , αλλα δυστυχως καθε μερα που περνα τα γεγονοτα και η αντιδραση της κοινωνιας , δειχνουν οτι οδευουμε προς το απολυτο κενο.

@valasam: Φιλε δεν ειναι προσωπικη απαντηση  , αλλα διαβαζοντας την προταση σου αυτη βρηκα την ευκαιρια να μακρυγορησω λιγακι :) 

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1510 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 16:05 »
Άλλο το κάπνισμα και άλλο το άτμισμα, αυτό είναι το θέμα. Το άτμισμα όπως βλέπεις επιτρέπεται δια νόμου σε κλειστούς χώρους σε πάρα πολλές ευρωπαϊκές χώρες (μεταξύ αυτών και το Λουξεμβούργο...) Ο λόγος είναι ότι δεν υφίσταται παθητικό άτμισμα και επομένως βλάβη σε τρίτους που βρίσκονται στο χώρο. Προφανώς σε όλα αυτά τα κράτη δεν αντιμετωπίζεται το άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους ως θέμα "παιδείας" ή ηθικής αλλά ως θέμα υγείας... Εδώ όμως είμαστε βασιλικότεροι του βασιλέως όπως αποδεικνύουν και οι φωτογραφίες που αναφέρεις. βλ. Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016) « Απάντηση #998 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 18:35 »
Στο Λουξεμβούργο απο τις αρχές του νέου έτους που θα έρθουν και τα πακέτα τσιγάρα με τις φρικιαστικές εικόνες ,θα απαγορεύετε και το ατμισμα σε όλους τους κλειστούς χωρους

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1511 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 16:08 »
Δυστυχώς τα γενικότερα προβλήματα που αντιμετωπίζει η Ελλάδα τα τελευταία χρόνια απόδειξαν πως ακόμα και οι μαζικότερες πορείες και διαδηλώσεις δεν έχουν αποτέλεσμα αν η εξουσία είναι αποφασισμένη να ακολουθήσει συγκεκριμένη πορεία.
[Πολλοί έχουν κατέβει τα τελευταία χρόνια στον δρόμο chief79! Αλλά γρήγορα είδαν πως αυτό δεν φέρνει κανένα αποτέλεσμα παρά να τους χαλάσει το αναπνευστικό από τα δακρυγόνα.]

Παραμένει ένα επικοινωνιακό ατού: η έκπληξη που μπορεί να δημιουργηθεί στην κοινωνία από την κινητοποίηση μιας ομάδας ατόμων που ως τώρα ήταν σχεδόν άγνωστη -ή δεν την θεωρούσε κανείς ειδική κατηγορία ανθρώπων με κοινή δράση.
Όμως δεν έχω κανένα δείγμα πως αυτή την στιγμή οι Έλληνες ατμιστές μπορούν να πετύχουν οποιαδήποτε μαζικότητα. Ίσως με ενημέρωση, συσπείρωση και την ύπαρξη ενεργού φορέα να γίνει κάτι τέτοιο πιθανό. Ίσως. Αλλά τώρα φοβάμαι πως θα βρεθούμε καμιά πενηνταριά να χαζεύει ο ένας τον άλλο με αμηχανία.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 16:18 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1512 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 16:21 »
Πραγματικά, έχετε δίκιο στις εκτιμήσεις σας....

Εδω η χώρα έχει 1.500.000 άνεργους (καποιοι μετανάστευσαν, καποιοι εργάζονται ανασφάλιστοι για ψίχουλα, οι υπόλοιποι είτε ζουν απο γονείς - συγγενείς είτε είναι στο δρόμο) απο το 2010 και μετά και καμμία κυβέρνηση δεν έχει ασχοληθεί με αυτούς, όχι φυσικά να τους βρει δουλειά, δεν είναι αυτό το έργο ενος κράτους ή μιας κυβέρνησης, αλλα να δημιουργήσει τις συνθήκες στην οικονομία ώστε να ανοιξουν νεες επιχειρήσεις σιγά σιγά και να βρουν δουλειά, και μέχρι τοτε να φροντίσει να μην πεθανουν της πέινας.

Και δεν είδα καμμία "επίσημη" πορεία ανέργων μεχρι στιγμής, με θεμα την ανεργία και το ότι το κρατος απο το 2010 και μετά ενδιαφέρεται μάλλον να κλείνει παρα να επιτρέπει να ανοιγουν νεες επιχειρήσεις, ουτε για το ότι αν μπεις στο ταμείο ανεργίας μετά απο μερικους μηνες δεν έχεις ουτε το πενιχρό βοήθημα του....

Και εκεί το θέμα είναι πολύ σοβαρότερο απο το δικό μας...

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1513 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 16:27 »
Στο Λουξεμβούργο απο τις αρχές του νέου έτους που θα έρθουν και τα πακέτα τσιγάρα με τις φρικιαστικές εικόνες ,θα απαγορεύετε και το ατμισμα σε όλους τους κλειστούς χωρους
Ok δεν το γνώριζα αλλά απ΄ότι αντιλαμβάνομαι πρόκειται για μια απόφαση που σε βρίσκει σύμφωνο...

Για τα υπόλοιπα κράτη πάντως που επιτρέπεται (βλ. Αγγλία, Γαλλία κτλ) δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, καθώς πολύ πρόσφατα έλαβαν τις σχετικές αποφάσεις.

Δικαίωμα του καθενός να έχει την άποψή του, προσωπικά θεωρώ ορθότερη τη νομοθεσία που το επιτρέπει κι αυτό για πάρα πολλούς λόγους που έχουν αναλυθεί στο νήμα επαρκώς νομίζω...


Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1514 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 16:43 »
Θα συμφωνήσω με όσους λένε πως οι καιροί έχουν αλλάξει και οι παραδοσιακοί τρόποι διαμαρτυρίας είναι πλέον ξεπερασμένοι. Εδω κάτι χιλιάδες βγήκαν και μούτζωναν και δεν ίδρωσε κανένα αυτί.

Το παιχνίδι παίζεται στα μέσα μαζικής ενημέρωσης και κοινωνικής δικτύωσης και στην αντίστοιχη  ενημέρωση και πίεση  που μπορούν να ασκήσουν στους αποφασιζοντες.

Το παρήγορο για εμάς, δεδομένου ότι τα όσα μας αφορούν εμπίπτουν  στο φορολογικό αλλά και στο νόμο για τα καπνικά προϊόντα, είναι ότι στην δεύτερη περίπτωση  η οποιαδήποτε αλλαγή είναι ευκολότερη και χωρίς κρίσιμους εξωγενής παράγοντες να την μπλοκάρουν βλ. κουαρτέτο, αρκεί να αλλάξει η εσφαλμένη εντύπωση για το ατμισμα και τις επιπτώσεις του για την υγεία.

Η θέση του Κρεμαστινού αλλά και του βασικού εισηγητή της αντιπολιτευσης είναι ξεκάθαρα υπέρ μας. Το ίδιο και οι συνεχόμενες αναφορές στα πεπραγμένα χωρών όπως η Αγγλία, Γαλλία κλπ. Από την στιγμή που θέσεις τέτοιες πληθαίνουν θα αναγκαστούν να σταματήσουν να ακούν συμφέροντα που προς το παρόν παίζουν μπάλα μόνα τους ελλείψει αντιπάλου και να αναθεωρήσουν. 'Η έστω οι επόμενοι....
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124047 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias