vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

381 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, fratz8, ΨΗΛΟΣ, I.P, Jorge, tibolaso, sakissalonika

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1455 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 17:35 »
Προς το παρόν στο ΦΕΚ αναφέρονται μόνο τα νικοτινουχα υγρά όμως συνατμιστής πιο πριν επισήμανε ότι αντιληφθήκαν ότι αφήσαν "παράθυρο" για φτηνό άτμισμα (με μηδενικες βασεις) και θα επανελθουν με εγκύκλιο για να τις φορολογήσουν και αυτες. (με πιια δικαιολογία θα ήθελα να ήξερα).

Αν φορολογηθουν απο 2 πχ ευρω/100ml θα πανε στα 12 ευρω/100ml οι μηδενικες, αυτο το σενάριο γραφω.

Αποσυνδεδεμένος dmw

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1456 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 18:12 »
Βασικά για να καταλάβουμε που βρισκόμαστε λίγο, κάτι που δεν έχει αναφερθεί. Απ'ότι ξέρω στα clubs αυτά τα fog machines το υγρό που περιέχουν το οποίο προκαλεί τον καπνό, το κάνουν αυτό με VG επομένως δεν υπάρχει πρόβλημα μέσα στο μαγαζί να πετάγεται παντού γλυκερίνη, αν όμως ο δικός σου καπνός μυρίζει μπισκότο την πάτησες.
Αστεία πράματα εδώ που ζούμε.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1457 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 18:14 »

Αυτό που λεει ο συνάδελφος Sherlock είναι πως τα φθηνότερα υγρά (άρα και τα DIY που είναι και τα φθηνότερα όλων) θα έχουν μεγαλύτερη αύξηση της τιμής τους από τα ακριβότερα όχι ως απόλυτη αξία αλλά ως ποσοστό. Για παράδειγμα ένα υγρό 10 ml της liquid.gr και ένα της Five Pawns θα ακριβύνουν και τα δύο κατά €1 αλλά για το πρώτο η αύξηση θα είναι 50% ενώ για το δεύτερο μόνο 9%. Αυτό συμβαίνει γιατί φορολογείται η ποσότητα και όχι η αξία. Είναι σαν να μπει ειδικός φόρος κατανάλωσης €100 σε κάθε λίτρο κρασιού, είτε αυτό κοστίζει σήμερα €3 είτε €300! Η ουσία είναι πως έτσι επιβαρύνονται περισσότερο τα φθηνότερα προϊόντα άρα και τα χαμηλότερα εισοδήματα...

 
ΥΓ. Επειδή στο φόρουμ δεν χωράνε δύο Sherlock, σου επιτρέπω να επιλέξεις εσύ τα όπλα της μονομαχίας μας... :tongue_smilie:



Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1458 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 18:24 »
Προς το παρόν στο ΦΕΚ αναφέρονται μόνο τα νικοτινουχα υγρά όμως συνατμιστής πιο πριν επισήμανε ότι αντιληφθήκαν ότι αφήσαν "παράθυρο" για φτηνό άτμισμα (με μηδενικες βασεις) και θα επανελθουν με εγκύκλιο για να τις φορολογήσουν και αυτες. (με πιια δικαιολογία θα ήθελα να ήξερα).

Αν φορολογηθουν απο 2 πχ ευρω/100ml θα πανε στα 12 ευρω/100ml οι μηδενικες, αυτο το σενάριο γραφω.
Που ακριβος γραφει ο συνατμιστης για αυτό το "ότι αντιληφθήκαν ότι αφήσαν "παράθυρο" για φτηνό άτμισμα (με μηδενικες βασεις) και θα επανελθουν με εγκύκλιο για να τις φορολογήσουν και αυτές"?
Γιατι το ψαχνω και δεν το βρισκω αυτό το ποστ του  συνατμιστη.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1459 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 18:44 »
Δεν το γράφει ευθέως αλλα αυτό κατάλαβα εγω απο αυτό το post
post συνατμιστη
που ήταν απάντηση σε αυτό το post μου
post μου  στο οποίο δείχνω παραθυράκι για φθηνα, χωρίς φόρο,  και χωρίς υποχρεωση της ακριβής κρατικής πιστοποίησης και χωρίς περιορισμό συσκευασίας,  μηδενικής νικοτινης υγρα, στα οποία προσθέτεις νικοτίνη εκ των υστέρων αν θες.
ελπίζω να κατάλαβα λάθος...

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1460 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 18:54 »
Παράθεση
Όπως και να έχει δεν είναι όλοι πρόθυμοι να κόψουν εντελώς τις "κακές" συνήθειες, εφόσον όμως είναι ενήλικες και δε βλάπτουν τους γύρω τους είναι δικαίωμά τους να μην τις κόψουν και δε μπορεί να μετατραπεί σε υποχρέωσή τους να τις κόψουν.

Παράθεση
Επίσης ο BigSur έγραψε και κάποια άλλα πράγματα που προξενεί η νικοτίνη (που εγώ αγνοούσα)..

Όσον αφορά το τελευταίο ,ακόμα και έτσι όπως είναι ο νόμος δεν σε υποχρεώνει κανείς να το κόψεις εντελώς οπότε είναι άτοπο.

Θες να συνεχίσουμε ή να πούμε τπτ πιο χρήσιμο που αφορά τον νόμο..??
@Psitgr
Σχετικά με αυτά που έγραψε ο BigSur (που και εγώ αγνοούσα) δε βρίσκω πως προκύπτει η νικοτίνη να είναι πιο επιβλαβής από πάρα πολλά προϊόντα (διατροφής, καθαρισμού, καλλωπισμού κ.α.) που κυκλοφορούν ελεύθερα και χωρίς κανέναν απολύτως περιορισμό εκτός ίσως (στην καλύτερη περίπτωση) από κάποια σήμανση που αναφέρει "βλαβερό", "ερεθιστικό" κτλ...

Επίσης θεωρώ πως είναι απόλυτα σχετικό με το νόμο το σκεπτικό μου:

Εφόσον απαγορεύεται να ατμίζεις στην εργασία σου, στο εστιατόριο, το καφέ, το πλοίο κτλ και επιτρέπεται μόνο στο σπίτι, ο νόμος σαφώς και με υποχρεώνει να το κόψω στο μεγαλύτερο μέρος της δραστηριότητάς μου, παρά το γεγονός ότι είμαι ενήλικη και δε βλάπτω τους γύρω μου - εφόσον δεν υπάρχει παθητικό άτμισμα ακόμα και αν ατμίζω υγρό που περιέχει νικοτίνη.

Ακόμα και στην κατανάλωση αλκοόλ - που σαφώς προκαλεί βλάβες στην υγεία του χρήστη - τουλάχιστον σε "μεγάλες" ποσότητες - δεν ισχύουν αυτοί οι περιορισμοί, παρά μόνο σε σχέση με την κυκλοφορία των οχημάτων.

@panos
Σίγουρα όποιος συμβιβάζεται ευχαρίστως με τις επιταγές ενός νόμου - έστω και αν είναι παράλογος - θα βρεθεί σε πλεονεκτική θέση από εκείνον που είναι απρόθυμος να συμβιβαστεί.

Αυτό δε σημαίνει όμως πως δεν έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε το σκεπτικό του νομοθέτη.

Και τελικά το σκεπτικό του νομοθέτη είναι να μας προστατέψει από τις βλάβες που προκαλεί η νικοτίνη στην υγεία μας, βοηθώντας μας να εισπνέουμε "καθαρό" αέρα σε όλους τους χώρους πλην της οικίας μας;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 19:34 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1461 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 20:13 »
Οι επιπτωσεις της νικοτινης στην υγεια που αναφερει ο BigSur, δεν εχουν αποδειχθει ουτε στην καρδια, ουτε βεβαια για τον καρκινο. Εαν δε, συγκρινουμε τη νικοτινη με τοσες μα τοσες αλλες ουσιες που καταναλωνουμε καθημερινα σε ποσοτητες και εχει αποδειχθει ξεκαθαρα τοσο η αμεση σχεση τους με τις καρδιαγγειακες παθησεις οσο και με τον καρκινο, τοτε το ζητημα καταντα αστειο και ανευ ουσιας.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1462 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 20:42 »
Απ'ότι ξέρω στα clubs αυτά τα fog machines το υγρό που περιέχουν το οποίο προκαλεί τον καπνό, το κάνουν αυτό με VG επομένως δεν υπάρχει πρόβλημα μέσα στο μαγαζί να πετάγεται παντού γλυκερίνη
Ενημερωτικά, αυτό γίνεται με PG (προπυλενογλυκόλη). Επίσης με ατμοποιημένη PG (σε τεράστιες ποσότητες!) δουλεύουν τα συνεργεία που καθαρίζουν τους πάγους από τα αεροπλάνα στα αεροδρόμια. Δεν έχει αναφερθεί πρόβλημα υγείας από τους εργαζόμενους από όσο κατάφερα να βρω. PG, wfi και αρωματικά περιέχονται και στα αεροζόλ που ξεμπουκώνουν μύτη/λαιμό όταν είμαστε κρυωμένοι. Βασικά... αν αντί φαρμακευτική ουσία είχαν νικοτίνη θα ήταν κάτι σαν ψυχρό άτμισμα! :))



@caros
Αυστηρά μιλώντας, έχεις δίκιο. Το καρδιαγγειακό σκέλος νομίζω πως θεωρείται μάλλον αποδεκτό -κρίνοντας και από την αναφορά που κάνει σε αυτό και ο Δρ.Φαρσαλινός. Το θέμα του καρκίνου διχάζει και πιθανόν να πάρει καιρό να λυθεί οριστικά. Πάντως σύμφωνα με τα ως τώρα αποδεκτά η νικοτίνη δεν είναι καρκινογενής και το κάπνισμα δεν οφείλει σ' αυτήν την ουσία τις καταστρεπτικές του ιδιότητες.
Θεωρώ υπερβολή να δίνουμε τόση βάση στην νικοτίνη τώρα αλλά, εφόσον την χρησιμοποιούμε καθημερινά και σε χρόνια βάση, δεν το βρίσκω και άνευ ουσίας αλλά κάτι που θέλει επαγρύπνηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 20:47 από BigSur »

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1463 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 21:06 »

Εφόσον απαγορεύεται να ατμίζεις στην εργασία σου, στο εστιατόριο, το καφέ, το πλοίο κτλ και επιτρέπεται μόνο στο σπίτι, ο νόμος σαφώς και με υποχρεώνει να το κόψω στο μεγαλύτερο μέρος της δραστηριότητάς μου, παρά το γεγονός ότι είμαι ενήλικη και δε βλάπτω τους γύρω μου - εφόσον δεν υπάρχει παθητικό άτμισμα ακόμα και αν ατμίζω υγρό που περιέχει νικοτίνη.

Και για μενα ισχυει αυτο. Δεν εχω καμια διαθεση να μου τη λεει ο καθε ασχετος με το θεμα και ουτε να εξηγω τα καλα του ατμισματος.

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 22:18 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1464 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 21:29 »
..........................  Αυτό δε σημαίνει όμως πως δεν έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε το σκεπτικό του νομοθέτη.

Και τελικά το σκεπτικό του νομοθέτη είναι να μας προστατέψει από τις βλάβες που προκαλεί η νικοτίνη στην υγεία μας, βοηθώντας μας να εισπνέουμε "καθαρό" αέρα σε όλους τους χώρους πλην της οικίας μας;


Το σκεπτικό του συστήματος ( όχι του νομοθέτη ) , ειδικά στην τωρινή οικονομική κατάσταση είναι :
Πως θα έχουμε τις ελάχιστες δυνατόν βραχυπρόθεσμες απώλειες σε έσοδα , δείχνοντας ταυτόχρονα και "πολιτικά ορθοί" ;
Τώρα , πώς κολλάει  το δεύτερο  με την προώθηση του iqos ………. :dontknow:





Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1465 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 21:31 »
Τι να βλεπουν αραγε ?
Τα φτηνα τσιγαρα ?

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1466 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 21:47 »


Αυτο!
Ισως σκεφτονται αν θα ειναι η αφισα του νεου νομου! :))

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1467 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 21:50 »

@caros
Αυστηρά μιλώντας, έχεις δίκιο. Το καρδιαγγειακό σκέλος νομίζω πως θεωρείται μάλλον αποδεκτό -κρίνοντας και από την αναφορά που κάνει σε αυτό και ο Δρ.Φαρσαλινός. Το θέμα του καρκίνου διχάζει και πιθανόν να πάρει καιρό να λυθεί οριστικά. Πάντως σύμφωνα με τα ως τώρα αποδεκτά η νικοτίνη δεν είναι καρκινογενής και το κάπνισμα δεν οφείλει σ' αυτήν την ουσία τις καταστρεπτικές του ιδιότητες.
Θεωρώ υπερβολή να δίνουμε τόση βάση στην νικοτίνη τώρα αλλά, εφόσον την χρησιμοποιούμε καθημερινά και σε χρόνια βάση, δεν το βρίσκω και άνευ ουσίας αλλά κάτι που θέλει επαγρύπνηση.

Οσο αφορα την καρδια αυτο που ειναι αποδεκτο ειναι οτι κατα τη διαρκεια προσληψης νικοτινης και αμεσως μετα, παρατηρειται προσωρινη σκληρυνση (stifness) των αρτηριων λογω προφανως της αυξησης των σφυγμων και της πιεσης που επιφερει η συγκεκριμενη ουσια. Παρομοια όμως αποτελεσματα στην καρδιακη λειτουργεια εχουν παρατηρηθει με την προσληψη καθε ειδους διεγερτικου (καφεϊνη, αλκοολ, κτλ.) καθως και με αναλογες δραστηριοτητες και καταστασεις οπως η σωματικη ασκηση, το αγχος, ο φοβος, κ.α (και εγω υποθετω προσθετοντας το σεξ, το θυμο και καθετι που μας ανεβαζει προσωρινα την πιεση). Ομως αυτο δεν συνδεεται σε καμια περιπτωση με την ασθενεια της αθηροσκληρωσης που αποτελει μια μονιμη κατασταση (αρα ασθενεια.)

Συγκεκριμενα ο καλος μας Δρ. Φαρσαλινος γραφει: (νομιζω BigSur σε αυτο το αρθρο αναφερεσαι :) )
"Οι μετρησεις της αρτηριακης λειτουργειας μετα απο ενα αμεσο και οξυ γεγονος, ποτέ δεν ειχαν καμια προγνωστικη αξια για τις καρδιαγγειακες ασθενειες."

Αναλογο σχολιο με αρκετη δοση χιουμορ και απο του καθηγητη Dr. Michael Siegel απο το πανεπιστημιο της Βοστονης (το σχετικο αρθρο που συζητειται το θεμα) :

"Δυστυχώς για τους φοιτητές μου, η συμμετοχή στις εξετάσεις έχει επίσης αποδειχθεί ότι αυξάνει την σκληρυνση της αορτής, ακριβώς όπως και το κάπνισμα. Ωστόσο κανείς δεν θα υποστήριζε ότι οι καρδιαγγειακές επιδράσεις από τη συμμετοχή σε εξετάσεις είναι τόσο κακές όσο το κάπνισμα. Ας ελπίσουμε ότι κανένας από τους μαθητές μου δεν έχει διαβάσει το σχόλιο του Dr. Glantz, επειδή από τώρα μπορώ να τους δω να προσπαθούν να απαλλαγούν από το επόμενο διαγώνισμά μου, υποστηρίζοντας ότι θα προκαλέσει σκληρυνση της αορτής και ότι ο γιατρός τους, τους συνέστησε να μην εκτίθενται σε οτιδήποτε έχει δυσμενείς καρδιαγγειακές επιδράσεις."

Αν εχεις υποψη σου κατι αλλο BigSur εννοειται ευχαριστως να το καταθεσεις :yes: . Το "ανευ ουσιας" αφορουσε περισσοτερο την τωρινη στιγμη και στο πλαισιο αυτων που συμβαινουν γυρω μας τωρα. Ακαδημαϊκα, θεωρητικα και διαχρονικα, σιγουρα πρεπει να μας απασχολει το οτιδηποτε βαζουμε στον οργανισμο μας ;)
Συγνωμη για το προφανες οφ τοπικ. :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 21:56 από caros »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1468 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 02:23 »
Νομίζω πως έχει μιλήσει για επιβάρυνση στις αρτηρίες σε συνεντεύξεις -σκέφτομαι εκείνη την μεγάλης διάρκειας που έπαιζε και στο φόρουμ, στο... Ε ήταν;
Δεν νομίζω πως το μείζον σε αυτό το σενάριο είναι ο βαθμός της σκλήρυνσης όσο το ότι η πρόσληψη νικοτίνης δεν είναι ακριβώς προσωρινή. Παίρνοντας παράδειγμα εμένα, ατμίζω όποτε δεν κοιμάμαι! Η πρόσληψη είναι μεγάλης συχνότητας και σε βάθος χρόνου. Το στρες, ας πούμε, σε βάθος χρόνου επηρεάζει εμφανώς τον οργανισμό. Είναι γνωστό πως τα επαγγέλματα υψηλού στρες σκοτώνουν πρόωρα πολλούς. Καφεϊνη συνήθως δεν καταναλώνουμε όλη μέρα και αν το κάνουμε θα αφήσει σημάδια -το αλκοόλ έχει πολλούς άλλους τρόπους να σκοτώσει οπότε δεν το πιάνω. Το σώμα ταλαιπωρείται από παρατεταμένη σωματική κόπωση, έστω και ήπιας έντασης. Και σιχαίνομαι τον Glantz αλλά την ένταση των εξετάσεων δεν την υφιστάμεθα συνεχώς, οπότε διαβάζω τον Σήγκελ με χιουμοριστική διάθεση.
[Σεξ... ααχ, τι καλά θα ήταν να αποτελούσε πολύωρη διαδικασία! Στα νιάτα μου ίσως...! :laugh1:]
Δηλαδή ο ατμιστής νικοτίνης συνήθως δεν την χρησιμοποιεί έκτακτα αλλά σχεδόν μόνιμα. Ξέρω πως η επιβάρυνση είναι ήπια. Αλλά δεν μπορώ να καταλήξω πως δεν επιβαρύνει το καρδιαγγειακό. Γιατρός, φυσικά, δεν είμαι.

Αποσυνδεδεμένος Niemand

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1469 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 09:58 »
Για την νικοτίνη εχουν πει πολλοι οτι ειναι σαν τον καφε.
Άλλωστε τα παντα γυρω μας αμα ξεπεράσεις ενα όριο, γίνονται τοξικά.
Το νερό, το οξυγονο, ολα.

Ξεφυγαμε ομως.
Εγω εχω να ρωτήσω, στο ΦΕΚ το άρθρο 16 που απαγορεύει τις αγορές απο το εξωτερικό, 
δεν παραβαίνει τους κανονισμούς της ΕΕ για ελεύθερο εμπόριο μεταξυ κρατών μελών?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1812 279174 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:06
από gstamatos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias