vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #270 στις: Μαρτίου 06, 2013, 15:48 »
Με μενα γιατι διαφωνεις;  :))



Θα διαφωνήσω με σχεδόν όλους τους προλαλήσαντες.

:tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Γιάννη, αν βαλεις Τζένεσις σε eGo, με νορμάλ αντίσταση και σωστό σετάπ, και ΔΕΝ παίξει σωστά, τότε εχει κάποιο πρόβλημα είτε το μηχανάκι είτε το σετάπ σου.
Αντίσταση πολύ χαμηλή, θα την κόψει η πλακέτα, και το παραγόμενο εργο θα είναι πολύ μικρότερο. Γι αυτό λεω νορμάλ αντίσταση.
Απο κει και πέρα, το ρεύμα είναι ρευμα. Αν δεν ζορίσεις την μπαταρία στα όρια της αποφόρτισής της, είτε παίξει με eGo, είτε με μοντ, είτε με πρόβατο, είτε με δυναμό, το ίδιο κάνει.


Γιατι κολλάς στα 3,2 βόλτ? Οσες eGo εχουν πεσει στα χέρια σου ήταν με κόφτη? Γιατι αν ναι, είσαι μαλλον λίγο ατυχος! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1:
eGo που πανε στα 4,2 παίζουν τα πάντα μια χαρα (εντός ορίων)

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #271 στις: Μαρτίου 06, 2013, 15:51 »
οκ φίλε μου θα παίρνεις και ατμό στα 3,2 volts και με αντίσταση στα 1,8 Ω ήτοι 5,5 watts  ;D
 :bye:
Θα παιρνω τον ιδιο ατμο που παιρνω και στον φιτιλατο
Σου ειπα. Αν δεν σε ικανοποιουν τα 5,5 w στο mesh δεν θα σε ικανοποιουν ουτε στον φιτιλατο
Ποσο δυσκολο ειναι να το καταλαβεις;
Εσυ λοιπον θες ρευμα γενικα, οχι στο mesh  :bye:
 

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #272 στις: Μαρτίου 06, 2013, 15:52 »
Γιατί Αλέξη μου οι eGo μπαταρίες μετά από μισή ώρα χρήσης έχουν πάει εκεί περίπου και γίνεται αποφόρτιση.
Αν κάποιος παίρνει ατμό εκεί στα 3,2-3,4 με αντίσταση 1,8-2,0 και του αρέσει μπράβο του.
Θεωρώ μηδαμινό ως ανύπαρκτο τον ατμό σε 5-6 watts

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #273 στις: Μαρτίου 06, 2013, 15:59 »
μετα απο μισή ωρα χρήσης δεν παει βεβαια στα 3,2 η eGo. Προς Θεού. ισα ισα που αναλογα τα μιλλιαμπερώριά τους η διάρκειά τους είναι καλύτερη απο τις "κανονικές" μπαταρίες. Σε αλλα χάνουν. Στην αποφόρτιση ας πουμε. Δεν μπορουν να κανουν τα βυθίσματα που κανουν οι IMR. Εννοείται.
Οπως και νάχει, δέν πέφτεις στα 5 βατ μετα απο μισή ωρα. Εχω εδώ και ενα χρόνο εναν τζένεσις με αντιστάσεις στα 1,7 με 1,8 πανω σε eGo μονιμως. κανενα πρόβλημα απολύτως. και μαλιστα σε 650ρα eGo. Αν εχει δοθεί προσοχή στο σετάπ, ολα τα υπολοιπα πανε μια χαρα.
Οι τζένεσις "αρπάνε" ευκολότερα απο τους φυτιλάτους. Εαν και εφόσον υπάρχει σωστή τροφοδοσία. Που σημαίνει οτι παίζουν και παντού. για ευκολία βγήκαν.
Εδω και μήνες βλεπω να γραφεται οτι για να δουλεψει σωστά το μές θελει στρώσιμο σε μηχανικό, να μην κουνιέται το πλέγμα, πολλά βολτ για να αποδώσει και λοιπά και δέν τα καταλαβαίνω. Εαν και εφόσον εχεις ενα σωστό σετάπ, ο τζένεσις θα παίζει στα πάντα. Απο προβάρι μέχρι την πρίζα.


Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #275 στις: Μαρτίου 06, 2013, 16:07 »
Εχεις ξεχασει μαλλον το θεμα που συζηταμε  :))
Δεν κανουμε συγκριση ego με την 18350, 18650 κλπ
Η κουβεντα ειναι γιατι ο mesh θελει περισσοτερο ρευμα απο οτι ο φιτιλατος.
Για να μην μπερδευουμε το φιλο και οποιον ακομα εχει απορια, μια χαρα θα παιξει ο mesh με την ego.
Αν σε ικανοποιουσε η ego με ενα φιτιλατο το ιδιο θα σε ικανοποιει και με mesh.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #276 στις: Μαρτίου 06, 2013, 16:10 »
Εαν και εφόσον εχεις ενα σωστό σετάπ, ο τζένεσις θα παίζει στα πάντα. Απο προβάρι μέχρι την πρίζα.
Τα νουμερα δεν αντικατοπτρίζουν παντα την εμπειρία.
Και σωστά σετάπ σε τζένεσις εχω δεί σχετικά λίγα σε σχέση με τους χρήστες τους. Οταν πολλοί ακόμα ψάχνουν γιατι μεταβαλλεται η τιμή της αντίστασης αν την κουνήσεις, και γιατι δεν εχουν καλή τροφοδοσία, τα νουμερα αυτά τους αφορούν.
Οχι τους υπόλοιπους.
Over and out.

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #277 στις: Μαρτίου 06, 2013, 16:16 »
Μπραβο !!!
Εκει κολλαει λοιπον η οποια "αναγκαιοτητα" του ηλεκτρονικου mod.
Στον να μην εχεις φτιαξει το σωστο setup και να παιζει η αντισταση σου απο 1,5Ω μεχρι 2Ω.
Βαζεις λοιπον την ταση που γουσταρεις και αυτο αποφασιζει το ρευμα που θα δωσει.
Τωρα αν θα εχεις καλη γευση ειναι αλλο θεμα  ;)   

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #278 στις: Μαρτίου 06, 2013, 17:44 »
Παίδες!!!!
Μπερδεύετε την τάση με την ένταση και εκεί είναι το λάθος σας!!!!!


Επίσης... Άλεξ το εννοείς αυτό, ότι το ίδιο θα παίξει μια αντίσταση με 0,16 mm νικκχρομ στα 2,2 Ω,  με 0,2 mm κάνθαλ στα 2,2 Ω (πχ) με ego? ??? ? :confused1: :confused1: :o


Βρε δάσκαλε?!!!! Κάτσε φρόνιμά!!!!! :laugh1:


Για βάλτε 0,2 κάνθαλ στα 2,2 Ω σε ego να δείτε τί θα γίνει?!?!!
Τον DID μου γιατί δεν μπορεί να τον δουλέψει καθόλου η ego μου? βραχυκύκλωμα δεν έχω, και τα Ω είναι σταθερά 2,1 Ω. Ούτε σκαμπανεβάσματα έχω, ούτε χοτσπότια ούτε εψιλον βγάζει το πρόβατο, αλλά η ego κόβει!! :dontknow:

Γνώμη μου, αλλά θα την πω... Νομίζω ότι δεν είναι λίγη η θερμότητα που πηγαίνει προς το πλέγμα από το σύρμα της αντίστασης, αλλά αρκετή, και αυτήν πρέπει να κρατήσει ψηλά η έγκο. Αλλά λόγω χαμηλής δυνατότητας σε ΑΜΠΕΡ δεν μπορεί να ανταποκριθεί, κι έτσι οι απώλειες γενικώς και σε κάθε τομέα (και της απόδοσης του ατμίσματος) είναι τεράστιες.


Άλλο παράδειγμα... Αν κάνουμε πύρωμα της αντίστασης σε γένεσις τότε και το πλέγμα κάτω από αυτήν, πυρώνει επίσης!!! Αυτή είναι η απόδειξη της απώλειας... Σκεφτείτε τον όγκο που πυρώνει η μπαταρία. Αν κάνουμε πύρωμα της αντίστασης σε φυτιλάτο αυτό δεν συμβαίνει. Δεν υπάρχουν αυτές οι απώλειες.

Επίσης... Αν βάλουμε 3,3 βολτ σε ηλεκτρονικό μοντ, η αντίσταση φτάνει σε ένα ελαφρύ κοκκίνισμα κι εκεί είναι, αν το βάλουμε με την ίδια αντίσταση στα 3,8 βολτ η αντίσταση κοκκινίζεις δυνατά και λαμπερά!!!! Ε αν κάποιον του φτάνει αυτό το λίγο κοκκίνισμα (που θα πάρει από την ego μετά από λίγη ώρα) για να πάρει αυτά που θέλει από τον γένεσις του... Ε τότε πάω κι εγώ πάσο!!! :))
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2013, 18:14 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος greedy

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • www.rottweilers-club.com
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #279 στις: Μαρτίου 06, 2013, 18:10 »
Σωστα ....
Πιστευω πως ολοι το καταλαβαινουμε .Π.χ οταν τεσταρετε το μες στο πρωτο στησιμο και δινετε λιγα βολτ (3 βολτ) η ατμοποιηση δεν ειναι ιδια απο οτι οταν δωσουμε 4-4.5 βολτ.
Στα 3 βολτ τι ατμο να παρεις και τι ατμο να αφησεις....
Σωστα τα λεει ο Γιαννης ΠΑΠ.
Τωρα αν καποιος ειναι ευχαριστημενος οταν  ατμιζει στα 4-5βατ.....να το δουμε και αυτο. :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #280 στις: Μαρτίου 06, 2013, 18:40 »
Ενταξει...
Με 3-4,πχ, σπειρες σε 20αρι κανθαλ φτιαχνεις ενα σεταπ που θα βγαζει ικανοποιητικα βατ και σε EGO.
Αλλα παιζεις λιγο με την φωτια.. Λιγο να μην ειναι καλο το σεταπ σου θα την καψεις την μπαταριουλα.

Πιστευω οτι μοντ δεν εχουν (κυριως) πιο νεοι χρηστες η.τ. Αναρωτιεμαι, ποσο καλα θα ειναι τα αρχικα σεταπ τους και ποσες EGO θα "φανε" προσπαθωντας να το πετυχουν...

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #281 στις: Μαρτίου 06, 2013, 18:52 »
οτι τα αμπέρ της μπαταριας είναι λίγα το είπαμε. Αλλα ρε παιδιά, για επισκευάσιμο ατμοποιητή μιλάμε.
Συγγνώμη δηλαδή, κανεις σας δεν μπορεί να φτιάξει ενα σετάπ με το όποιο σύρμα και την όποια αντίσταση, που να παίζει ικανοποιητικά σε eGo? Μην πει κανεις οχι. Ολοι μπορείτε. Επισκευάσιμος είναι. Οτι σετάπ θες κανεις.
και για αυτό η εξίσωση Genesis+eGo=μούφα δεν βγαίνει. Κανεις δεν λεει οτι είναι δυνατόν να είναι το ίδιο εφόσον οι eGo μπαταρίες κόβουν το ρεύμα. Εννοείται αυτό.
Αλλα εξαρχής οταν ακούω να λένε οτι χρειάζεσαι νν ας πούμε για να παίξει σωστά ενας Τζένεσις βγάζω σπυράκια. Ημαρτον.
Αυτο που είπε ο Δημήτρης είναι ο κυριότερος αποτρεπτικός λόγος όπως και νάχει. Βραχυκύκλωμα=μπάη μπάη πλακέτ.  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1:  Δε λεει.
Απο κεί και πέρα, αν σε ενα επισκευάσιμο, δέν μπορούμε να φτιάξουμε ενα σετάπ για να παίζει οπουδήποτε, κατι δεν παει καλά είτε με το σετάπ είτε με τα χέρια μας.
Δεν λεω να παίζει ΤΟ ΙΔΙΟ οπουδήποτε. Αν ειναι δυνατόν.
Λεω εξ αρχής να παίζει! ικανοποιητικά.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #282 στις: Μαρτίου 06, 2013, 19:08 »
Έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο!!! :yes:

Αλλά (κάνοντας και μια παραδοχή) πιστεύω ότι η επιλογή κάνθαλ πχ για σετάπ σε γένεσις γίνεται, γιατί είναι ΠΙΟ ΕΎΚΟΛΟ να κάνεις σετάπ με αυτό. Οπότε σετ πάνε και τα υψηλά αμπέρ ;) . Άσε που γίνεται πιο εύκολο το σετάρισμα του τύπου γένεσις αν μιλάμε για "Επιλογή πρώτου επισκευάσιμου" που αυτός που θα τον αποκτήσει θα έχει zero εμπειρία!!

Αν Αλεξ κάνεις και σετάπ με πχ 0,17 νικκχρομ σε γένεσις, και τα καταφέρνεις να δουλέψουν σε Ego, εεεεε τότε είσαι μάστερ έτσι και αλλιώς!!! :respect: :respect: :))  (Θα το προσπαθήσω κι εγώ!!!! Ζήλεψα!! >:( )

Για αυτό έχεις και τον τίτλο του διδάκτορα!! :))

Ομως για να φτάσει κάποιος σε αυτά τα επίπεδα, πρέπει μάλλον να περάσουν αρκετά μέτρα σύρματος, αρκετά πλέγματα και να φάει αρκετά καψούλια πρώτα!  :yes:

ΟΚ, τέλος κι από εμένα. :bye:


Edit : γράφω εδώ για να μην κάνω άλλο πόστ.
(ΔΕΝ είναι ειρωνικό το σχόλιο που κάνω για τον Άλεξ. Το εννοώ!! Αλλά όσες φατσούλες και να βάλεις στο γραπτό λόγο, εύκολα παρεξηγήται.)
Αν δεν μπορούσατε ο αποπάνου μου και ο αποκάτου μου να κάνετε τέτοιο σετάπ που ασχολείστε τόσο καιρό, και μπορούσα εγώ με 3-4 μήνες ε τότε θα σας τα οαίρναμε τα πτυχία!!!!! :tongue_smilie: :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2013, 19:58 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #283 στις: Μαρτίου 06, 2013, 19:14 »
Αυτό έγραφα μόλις τώρα ;D

Εξ ορισμού σύρμα 0.20 και ego δεν πάει ακόμα και με φυτίλι

Πόσο μάλλον με mesh που έχει και τις όποιες απώλειες.

Τώρα για το αν ο Άλεξ η εγώ μπορούμε να κάνουμε έναν επισκευάσιμο να παίξει παντού σαφώς και μπορούμε , 1.5 χρόνο ασχολούμαστε

Αν το συστήνουμε ως Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου και μάλιστα με ego μπαταρία... οκ τέλος και απο εμένα :bye:

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #284 στις: Μαρτίου 06, 2013, 19:29 »
Εγω φτιαχνω τις αντιστασεις μου στον ce3 gianto και στους μινι βιβι και κρυσταλ με 20ρι συρμα απο 1.5 εως 1.8 Ωμ και παιζουν κουκλα σε απλες 900ρες εγκο. Οταν λεμε κουκλα, συνατμιστες σε συναντησεις ή σε μαγαζια, εψαχναν να δουν τι κραταω που βγαζει τετοιο ντουμανι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499495 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194769 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1669 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4820 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy