vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

116 επισκέπτες, 7 χρήστες
athanasiosm, vasim, manoslykos, Milarepa, camber, myiorgos, haris231

Twitter

Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Αποσυνδεδεμένος lasal

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Α2 Bulli
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #90 στις: Ιουλίου 04, 2012, 12:52 »
Μια γευση την δινει.
Εγω παρατηρω αλλο γευση αν εχει serra και αλλη γευση οταν εχει φιλτρο απορροφυτηρα.
Οι παλιοι του Α2 μπορουν να επιβεβαιωσουν τα λεγομενα μου. Εγω χρησιμοποιω α2 7 μηνες.
Έχω πάνω απο χρόνο τον Α2 και είχα κάνει άπειρες δοκιμές με φιλτράκια.
Γνώριζα απο πρίν το φίλτρο της sera μια και το κυρίως χόμπι μου ειναι τα ενυδρειακά.
Το δοκίμασα πριν ακόμη γραφτεί στο φόρουμ και τα αποτελέσματα ειναι τα γνωστά.
Καλύτερη τροφοδοσία γιατί δεν επηρεάζεται τόσο απο την θερμοκρασία όσο τα μανίσια.
Και δεν αλλοιώνεται η γεύση λόγω υλικού.
Σίγουρα δεν τον αλλάζω με τον orion που μου έχει προσφέρει άπειρες ώρες ευχάριστου ατμίσματος
Πολλοί είναι που προχωράνε στην αγορά επισκευάσιμου οταν διαλύσουν για πρώτη φορά τον κινέζικο.
Κακά τα ψέματα αλλά άλλο να βλέπεις την αντίσταση καθημερινά στον επισκευάσιμο και να ξέρεις τι γίνεται........

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #91 στις: Ιουλίου 04, 2012, 14:54 »
Εγώ είχα την εντύπωση ότι το σέρα είναι κάτι σαν το φίλτρο του παλαιού τσιγάρου.

Να καθαρίζει και να κρατάει τα κατάλοιπα του ατμού. ;) ;)
Παππου, με τις εντυπωσεις που εχεις ομως, εκφερεις γνωμη επι παντος επιστητου
και ισως επηρρεαζεις καποιους, χωρις να εχεις προσωπικη αποψη, αλλα επειδη ετσι νομιζεις.
Εγω επι 7 μηνες ατμιζα με εμποριου και εδω και 2 μηνες ειμαι με επισκευασιμο.
Δεν εχει καμμια σχεση ειναι διαφορετικο πραγμα αλλα δεν προσπαθω να επιβαλω
την γνωμη μου σε κανεναν, παρα το οτι εχω δοκιμασει και τα δυο.
Ποσο μαλλον αν δεν ειχα δοκιμασει κατι.

 :yes: :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #92 στις: Ιουλίου 04, 2012, 19:24 »
ωραια...ας κανω και εγω μια ερωτηση...μπορει καποιος να μου πει αν εχει ορεξη τους επισκευασιμους που υπαρχουν με sera?ψαχνω για πρωτο επισκευασιμο χωρις το κλασικο τανκακι απο επανω (στυλ ego-c εννοω) και νομιζω οτι εχω καταληξη στο oofs - jack - steam maschine...υπαρχουν και αλλοι και δεν τους βρηκα η δεν θυμαμαι?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #93 στις: Ιουλίου 04, 2012, 19:29 »
Spheroid, RCAmizer, A2 Classic και νομιζω και ο FAT.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #94 στις: Ιουλίου 04, 2012, 19:32 »
Ίσως να φαίνεται παράξενο αλλά πιστεύω πως δεν υπάρχει επισκευάσιμος για πρώτος, δεύτερος, κλπ.
Αυτό που έχει κάποιος να κάνει είναι να δει video reviews από όλους όσους έχει στο νου του, να διαβάσει στα σχετικά θέματα εδώ λίγα αρχικά σχόλια και μετά να κάνει απλώς την επιλογή του ανάλογα το ποσό που μπορεί να διαθέσει.
Δε νομίζω πως προσωπικές εκτιμήσεις μπορούν να αποφέρουν κάτι, γιατί ο καθένας έχει ένα ξεχωριστό και μοναδικό γούστο.
Το λέω από προσωπική εμπειρία, μιας και μόλις στο 3ο μήνα ατμίσματος μπήκα στο χώρο των ιδιοκατασκευών, mods και επισκευάσιμων.
Για να λιγοστέψουν κάπως τα είδη στα οποία θα κοιτάξει κάποιος είναι πoιο πιστεύει πως του ταιριάζει καλύτερα.
Παράδειγμα, αν κάποιος ήταν φανατικός με τα cartomizer+tank θα κοιτάξει από τα είδη επισκευάσιμων με φίλτρο sera και αν είναι των καθαρών τανκ, clearomizer θα κοιτάξει αντίστοιχα.
Το πιο δύσκολο είδος, ίσως του ότι έχει βγει στην αγορά πρόσφατα, είναι οι atty τύπου Genesis.
Εκεί πράγματι θέλει μια παραπάνω προσπάθεια και υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #95 στις: Ιουλίου 04, 2012, 19:33 »
Ολοι οι επισκευασιμοι ειναι καλοι αρκει να μπορεις να επαναλαβεις το σεταπ που σε ικανοποίησε περισσότερο και τις επομενες φορες ::) 

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #96 στις: Ιουλίου 04, 2012, 19:36 »
Spheroid, RCAmizer, A2 Classic και νομιζω και ο FAT.
α ειναι τοσοι τελικα εεεεε?? αρα oofs - jack - steam machine - Spheroid - RCAmizer - A2 Classic - FAT...ευκολη αποφαση δηλαδη... :wall: :wall: :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2012, 19:42 από MULDER »

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #97 στις: Ιουλίου 04, 2012, 19:39 »
Ανάλογα το ποσό που μπορείς να διαθέσεις... αυτές που ανέφερες είναι οι επιλογές σου!

Ανεξαρτήτως κόστους, σου προτείνω ανεπιφύλακτα το steam machine, μακράν καλύτερος στο είδος atty με sera φίλτρο (προσωπική γνώμη)!
Πωλείται σε μαγαζί, έχει τη σημασία του και αυτό, με έκπτωση από forum και κατασκευαστή (πάνω απ όλα ατμιστή) που έχει δώσει μεγάλη βοήθεια στους περισσότερους εδώ για θέματα setups, κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2012, 19:50 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #98 στις: Ιουλίου 04, 2012, 19:47 »
Spheroid, A2, Steam Machine, είναι καποια σκαλοπάτια πανω απ τους υπόλοιπους σε ποιότητα και τιμή.
Απο κει και κάτω παίζουν και οι τιμές προς τα κάτω ευχάριστα.
Για δοκιμή και τεσταρισμα αν σου παει ενας επισκευάσιμος είναι οτι πρέπει.
Και μετα παει κανεις στα 3 "μεγάλα"  :tongue_smilie:
Για απόδοση προσωπικά δεν εχω άποψη αφου μονο τον Spheroid εχω, και μονο τζούρες απο τους υπόλοιπους.

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #99 στις: Ιουλίου 04, 2012, 19:49 »
ειναι μεγαλος παραγοντας και τα λεφτα αλλα ακομα μεγαλυτερος το οτι επειδη θα ειναι ο πρωτος μου...επισκευασιμος θελω να ειναι ευκολος στο σεταρισμα αλλα και ομορφος...το πρωτο πιστευω ειναι θεμα επισκευασιμου και το δευτερο δικο μου...παντως τωρα που τα εβλεπα ολα ειμαι αναμεσα στο Steam machine Vst - PAPS GP SPHEROID SS - oofs... :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #100 στις: Ιουλίου 04, 2012, 19:50 »
Ολοι οι επισκευασιμοι ειναι καλοι αρκει να μπορεις να επαναλαβεις το σεταπ που σε ικανοποίησε περισσότερο και τις επομενες φορες ::)

Αυτό είναι αδύνατο.
Είναι χειροποίητο το στρίψιμο και ΔΕΝ γίνεται να γίνει ίδιο δύο φορές.
Περίπου ίδιο να το δεχτώ αλλά ίδιο ίδιο :nope: ;)

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #101 στις: Ιουλίου 04, 2012, 19:54 »
Εγώ πιστεύω οτι μπορεί να γίνει ίδιο η σχεδόν ίδιο αλλά χωρίς να διαφέρουν τα χαρακτηριστικά απόδοσης, ζωντανό παράδειγμα οι δικές μου αντιστάσεις, οπότε είτε που έχω χάσει αίσθηση γευσής - πλήρωσης οπότε έχετε δίκιο, είτε που το καταφέρνω οπότε έχω εγώ δίκιο.


Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #102 στις: Ιουλίου 04, 2012, 19:54 »
α ειναι τοσοι τελικα εεεεε?? αρα oofs - jack - steam maschine - Spheroid - RCAmizer - A2 Classic - FAT...ευκολη αποφαση δηλαδη... :wall: :wall: :wall:
μιας και εγω αρχαριος και λογο τυχης επεσε στα χερια μου ο jack θα ελεγα παρε κατι παρομοιο για αρχη :thumpup: δεν ξερω αν ετυχε η πετυχε.. η πρωτη φυτιλοαντισταση που εφτιαξα δουλεψε μια χαρα και μου φανηκε παιχνιδακι η αληθεια ειναι οτι ζαχαρωνα τον steam αλλα μου φανηκε λιγο πολυπλοκος εννοω οτι θελει λιγο παραπανω δεξιοτεχνια λογο κεραμικου... γνωμη μου παντα .. απο οτι εχω δει εδω μεσα..δεν τον εχω δει απο κοντα,αλλα καποια στιγμη θα τον χτυπησω γιατι μου αρεσει  πανω στις ego twist και μιας και δεν με βλεπω για προβατα και κατσικια λογο ογκου..και τιμης..

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #103 στις: Ιουλίου 04, 2012, 20:00 »
Για αυτο βρε Γιωργη ειπα  ολοι ειναι καλοι γιατι τον καλυτερο να εχεις αν σου βγουν μαπα τα 5 πρωτα σεταρισματα και τα νευρα σου εχουν γινει κροσια τοτε θα τον βλεπεις σαν τον χειροτερο. 8)

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #104 στις: Ιουλίου 04, 2012, 20:15 »
μιας και εγω αρχαριος και λογο τυχης επεσε στα χερια μου ο jack θα ελεγα παρε κατι παρομοιο για αρχη :thumpup: δεν ξερω αν ετυχε η πετυχε.. η πρωτη φυτιλοαντισταση που εφτιαξα δουλεψε μια χαρα και μου φανηκε παιχνιδακι η αληθεια ειναι οτι ζαχαρωνα τον steam αλλα μου φανηκε λιγο πολυπλοκος εννοω οτι θελει λιγο παραπανω δεξιοτεχνια λογο κεραμικου... γνωμη μου παντα .. απο οτι εχω δει εδω μεσα..δεν τον εχω δει απο κοντα,αλλα καποια στιγμη θα τον χτυπησω γιατι μου αρεσει  πανω στις ego twist και μιας και δεν με βλεπω για προβατα και κατσικια λογο ογκου..και τιμης..

Διαφορετικές κατηγορίες απόδοσης αλλά και οι δύο αξίζουν τα λεφτά τους με το παραπάνω και οι δύο στις κατηγόριες τους είναι πολλοί εύκολοι στο σετάρισμα με την διαφορά υπερ του jack να είναι μάλλον  μικρή, όσοι ώρα φας να περάσεις το σύρμα ανάμεσα στις βίδες, λίγη παραπάνω θα σου πάρει να στρίψεις τα σύρματα μεταξύ τους και να τα βάλεις στο κεραμικό.
Η διαφορά τώρα στην τιμή είναι πολύ μεγάλη βέβαια αλλά τα υλικά του στεαμ και η επιπλέον απόδοση γεύσης λόγω του κεραμικού νομίζω οτι τα δικαιολογεί αν έχεις να τα δώσεις,

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21621 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67342 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175549 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4687 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix