vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1275 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 19:37 »
Θα ελεγα κανα kayfun prime sxk "επωνυμο" κλωνο (ο v5 μου ακομη καλα κρατει), αλλα αφου δεν θελει στο siren 2 συμφωνω. Τα kayfun παντως εχουν πιο αρκετα πιο ευκολο στησιμο για πρωταρη. Ο berseker θα χει διαρροες και θα ξενερωσει, δεν θα προτεινα για πρωτο.

Αποσυνδεδεμένος dartman1980

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • SmokTech Alien 220W + Ijoy Limitless Classic
    • Darts Team ReBeLs
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1276 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 19:43 »
Σε siren v2 πάει. Πανεύκολο στησιμο που συγχωρεί λάθοι . Τζουρα από πολύ σφιχτη τσιγαρίσια  μέχρι και σφιχτή αεράτη. 

Αποσυνδεδεμένος Gabbriel

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Alien 220,Pharaoh RTA, Evic Primo Mini,HurricaneV2
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1277 στις: Νοεμβρίου 16, 2017, 17:22 »
Και ο berserker MTL της Vandy Vape εχει ευκολο στησιμο και γεμισμα.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1278 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 10:39 »
Να παρακαλέσω το anarxaki να επανέλθει εδώ να μας γράψει τις ειλικρινείς εντυπώσεις της από την αρχική δίμηνη συμβίωσή της με τον skyline. Θα είναι χρησιμότατες για όλους όσους πρωτοεισέρχονται στους επισκευάσιμους, μια και είναι κάπως καινούργια στο άτμισμα.
Επιστρέφω όπως υποσχέθηκα, αν και έχω συμπληρώσει έναν μήνα.
Πανεύκολος στο λύσιμο-πλύσιμο. Δεν μου φάνηκαν πολλά τα εξαρτήματα ή δύσκολο να βρω πώς θα τον ξανασυναρμολογήσω, άλλωστε με έναν τρόπο κουμπώνουν μόνο. Τα o-rings όμως με άγχωσαν την πρώτη φορά γιατί δεν σημείωσα από πού τα έβγαλα και δεν βοηθάει καθόλου που είναι ανά 2 ίδια. Αρρωστημένη η ιδέα να βάλουν «εσωτερικό» λάστιχο στο εξάρτημα που ανοίγει τα υγρά, αλλά μου είπαν πως το έχουν κι άλλοι ατμοποιητές, οπότε δεν το χρεώνω στον Skyline.

Ζορίστηκα λίγο με το γεγονός ότι μου έτυχε να μην είναι καθαρός και χρειάστηκε να τον πλύνω με 5-6 διαφορετικούς τρόπους και να του αλλάξω τα o-rings με γνήσια για να μπορέσω να πω «Τώρα θα δω επιτέλους τι γεύση μπορεί να δώσει», αλλά ούτε για αυτό φταίει ο Skyline, φταίει ο κλώνος, αν αγόραζα τον γνήσιο θα είχα γλυτώσει αυτό το κομμάτι.

Για έναν παντελώς αρχάριο με τους επισκευάσιμους (και αρχάριο στο ίδιο το άτμισμα) φαντάζει βουνό το γεγονός ότι έχει τόσες πολλές επιλογές. Να αλλάξω τη ροή του αέρα; Να αλλάξω το airdisk; Να βάλω άλλο σύρμα; Να βάλω αλλιώς το βαμβάκι; Για την ώρα έχω καταλήξει σε ένα setup που με ικανοποιεί αλλά με χαροποιεί το γεγονός πως όποτε μάθω παραπάνω και θέλω να δοκιμάσω κάτι εντελώς διαφορετικό, δεν χρειάζεται να αγοράσω άλλον ατμοποιητή, απλώς θα στήσω εντελώς διαφορετικά αυτόν.

Εν κατακλείδι, το μόνο πραγματικό μειονέκτημά του είναι τα posts που βρίσκονται στην ίδια πλευρά και δεν μου συγχωρούσε λάθη στο στρίψιμο των συρμάτων. Είχα πολλά "don't abuse protects" που πιστεύω θα τα είχα αποφύγει αν οι πόλοι ήταν αντικρυστά ή έστω «ανισόπεδοι».

tldr; Θα τον πρότεινα σε έναν εντελώς αρχάριο με δύο οδηγίες: «Σημείωσε από πού έβγαλες το κάθε o-ring, ζήτα να σου δείξουν πώς να στρίψεις την αντίσταση».

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1279 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 10:51 »
Ή με βιντεάκι pause και ξανα μανά :))

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1280 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 10:59 »
Επιτρέψτε μου να πω πάντως ότι τον βρίσκω αρκετά περίπλοκο για χρήση ως πρώτο επισκευάσιμο.
Πολλά orings, πολλά κομμάτια να ξεβιδώσεις για να τον διαλύσεις, να τον καθαρίσεις, να τον ξαναδέσεις, ποστς με ίσο ύψος στις τρύπες.
Από γεύση και λειτουργικότητα είναι φοβερός βέβαια.
Εγώ θα πρότεινα κάτι σαν τον doggy2k16 που έχει πραγματικά αστείο στήσιμο, κανάλια για να οδηγήσουν το βαμβάκι στη θέση του και αποτελείται από ελάχιστα μέρη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 05, 2018, 11:05 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1281 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 11:07 »
Αν θέλουμε ο ατμο μας να είναι απροβλημάτιστος, χωρίς καμμία διαρροή και με αστείο στήσιμο ο πρώτος είναι ο Telemahos armed που αυτά είναι τα δυνατα του σημεία και όχι η γεύση. Ειλικρινά δεν γνωρίζω άλλον άτμο με τόσες λίγες απαιτήσεις στο στήσιμο με springs μπορεί κάποιος να τον στείσει σε 2 λεπτά.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1282 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 11:14 »
Ή με βιντεάκι pause και ξανα μανά :))
Βίντεο είδα άπειρα. Αλλά δεν απαντούν σε ερωτήσεις. Δεν μπορεί να σου πει ο δημιουργός γιατί κόβει εκεί ή γιατί δεν έκοψε εκεί, ούτε μπορεί να σε δει να στήνεις εσύ και να σε καθοδηγήσει να κόψεις ή να μην κόψεις εκεί.  8)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1283 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 11:19 »
Η αγάπη σου στη λεπτομέρεια είναι γνωστή  :)

Εγώ, πιο τσαπατσούλα, τα κατάφερα με τα βιντεάκια μπρος-πίσω, δεν πειράζει κι αν δεν έχω το τέλειο αποτέλεσμα.

Συμφωνώ όμως με τον Γιάννη ότι είναι πολύπλοκος ατμοποιητής για αρχάριο. :yes:

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1284 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 11:45 »
Μάλλον είναι απαραίτητη διευκρίνηση πως έχω εμμονή στη λεπτομέρεια και θα με παίδευε το ίδιο κι ο πιο εύκολος ατμοποιητής γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ αν δεν τον μάθω από την καλή και την ανάποδη  :laugh1:
Όπως επίσης σημαντικό ρόλο έπαιξε το γεγονός ότι δεν ήθελα (και δεν σκοπεύω) να αγοράσω άλλον στο μέλλον, οπότε προτίμησα να «κουραστώ» λίγο παραπάνω από την αρχή, παρά κάθε 1-2 μήνες να ξαναπερνώ το ίδιο «ζόρι» της γνωριμίας.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1285 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 12:17 »
Κι εγώ τα ίδια ψυχαναγκαστικά έχω :) έπρεπε να με δεις όταν βγήκε ο kayfun lite+ καθόμουν τα βράδια όταν είχε πέσει για ύπνο η οικογένεια και έστηνα με silica ότι μπορούσα να βρω από στήσιμο μην και χάσω έστω και 0.05% από το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1286 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 12:19 »
Πάμε άλλη μια και για το 2018.

Πρώτος επισκευάσιμος καλό θα ήταν να είναι ένας RDA.

1. Θα δώσει πάτημα και για την εκμάθηση  κανόνων ασφαλείας για τις μπαταρίες.
2. Δεν θα έχει κανένα θέμα με διαρροές και τροφοδοσίες.
3. Θα μαθει να φτιάχνει αντιστάσεις πολύ πιο γρήγορα απο ότι σε έναν rta.

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1287 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 12:33 »
Έμαθα να στήνω σε kfl + από το ιντερνετ.
Αργότερα ότι κι αν έστηνα κοίταγα το ιντερνετ!
Ο μόνος άτμο που θέλησα βοήθεια live ήταν ο armed και αυτό λόγω μέγιστης απόδοσης.
Για νέο ατμιστή οι μόνοι που θα πρότεινα είναι rda ή ο doggy!

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1288 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 13:37 »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με [member=15018]GRat[/member]

Πρώτος μου επισκευάσιμος ήταν ο Hadaly. Εκεί έμαθα τα πολύ βασικά, όπως το να μην είναι τελείως χάλια οι αντιστάσεις μου. Τον χρησιμοποιούσα ως dripper και όχι BF και άρα δεν είχα σε καμία περίπτωση διαρροές ή οτιδήποτε θα με έκανε να λακίσω. Το στήσιμό του ήταν μεν εύκολο, αλλά είχε τα κόλπα του. 

Κάπως έτσι μπήκα στην λογική των επισκευάσιμων.

Μετά, δεύτερος επισκευάσιμος ήταν ο Phenomenon Lite. Θα πει κάποιος ότι είναι "δύσκολος". Κι όμως, το μόνο που χρειάστηκε ήταν μία περατζάδα από GUS. Μου δείξαν πως στήνεται και από κει και πέρα ήμουν παντελώς μόνος. Ναι, έκανα αποτυχημένα στησίματα. Ναι, μέχρι προσφάτως έκανα απαράδεκτα βαμβακώματα. Ναι, δεν ήξερα πως να πάρω ούτε καν το 50% των δυνατοτήτων του. Ναι, με τιμώρησε σε μερικές φορές που έκανα λάθος. 

Κι όμως, και ακόμα εδώ είμαι και πλέον μπορώ να στήσω αρκετά πράγματα, με πιο δύσκολο μέχρι στιγμής τον Le Mirage με διπλές κάθετες αντιστάσεις.

Αυτό που μου προσέφερε ο Hadaly και με κράτησε αποκλειστικά και μόνο σε επισκευάσιμους δεν ήταν η ευκολία του πάντως. Ήταν η τεράστια διαφορά στην απόδοση. Ήταν το "ουάου, τι έχανα". 

Αποσυνδεδεμένος christz

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1289 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 13:44 »
νομίζω πως η νέοι επισκευάσιμη είναι η περισσότερη friendly το use αλλα σαν τον doggy κανένας
απλά στήνεις "ατμιζεις",και με λίγο επιμονη ανταμοιβή ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 05, 2018, 14:15 από christz »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67493 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix