vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

116 επισκέπτες, 8 χρήστες
athanasiosm, grag, ΨΗΛΟΣ, camber, dvelev, myiorgos, Jorge, tibolaso

Twitter

Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Αποσυνδεδεμένος MaFiOzOs13

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #990 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 12:31 »
Σας ευχαριστώ πολύ. Αν είναι θα παραγγείλω και τον goblin v3 και τον serpent mini. Απο extraδάκια τι πρέπει να παραγγείλω? Τι συρμα, τι βαμβάκι και τι εργαλεία πρέπει να πάρω? 

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #991 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 13:21 »
Κοιτα αυτα τα 2 ειναι πολυ ομοια για να παρεις και τα 2, αν εχεις την ανεση ομως παρ'τα αξιζουν. Το goblin 3 παντως θα το προτιμουσα επειδη εχει juiceflow control και 2 deck. Σιγουρα παντως τα πνευμονικα δεν ειναι ευκολα στο βαμβακωμα μιας και εισαι καινουριος σε επισκευασιμα, δεν μπορω να σκεφτω καποιο πιο ευκολο να προτινω ομως. Ξανασκεψου απλα το sxk kayfun v5 mini εφοσον δεν θα παρεις μονο ενα. Αυτο εχει οντως πανευκολο στησιμο κι εγω που θελω πνευμονικη καθαρα προτιμω να το παιρνω εξω μαζι σε σχεση με το serpent. Δεν βγαζει ποτε προβληματα, το serpent ολο και καμια διαρροη εκπληξη θα μου κανει. Το goblinακι δεν το χω ακομη να σου πω. Σιγουρα στην αρχη θα χεις πολλα καμμενα και διαρροες παντως μεχρι να μαθεις με goblin και serpent και θα ξενερωσεις. Tο kayfun ειναι safe κι ας εχει λιγοτερο αερα.

Συρμα τυπου kanthal, ενα 24 και ενα 26 awg παχος ειναι τα default γι'αυτα, μαρκας UD. Βαμβακια KGD (koh gen do) πρεπει να χει 80αδα η fasttech, θα σε βολεψουν για αρχη επειδη ειναι pads και επειδη θα περισσεψουν δωστα για ντεμακιγιαζ σε οποια εχεις :tongue_smilie:. Παρε ενα τσιμπιδακι με κεραμικη μυτη και κανα coil jig να στριβεις τα συρματα. Αν εχεις σετακι ηλεκτρονικα κατσαβιδια που λενε το παχος τους, στριβεις και σε αυτα το ιδιο ειναι. Σε 2,5 mm παχος θα στριβεις σχεδον παντα. Κατι σαν νυχοκοπτη θες επισης ή κοπτακι να κοβεις το συρμα οσο πιο κοντα γινεται. Ψαλιδακι καλο φανταζομαι εχεις. Αυτα ειναι τα βασικα.

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #992 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 13:44 »
Αυτο το τελευταιο, το κοπτακι. Απο τα πιο χρησιμα περιφερειακα πραγματα που εχω παρει για το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος MaFiOzOs13

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #993 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 13:58 »
Ευχαριστώ πολύ. Από fasttech μπορείς να μου δώσεις link για τα εργαλεία και τα σύρματα? Επίσης άκουσα για το κοτομπέικον ότι είναι καλό βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #994 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 14:06 »
Κοιτα αυτα τα 2 ειναι πολυ ομοια για να παρεις και τα 2, αν εχεις την ανεση ομως παρ'τα αξιζουν. Το goblin 3 παντως θα το προτιμουσα επειδη εχει juiceflow control και 2 deck. Σιγουρα παντως τα πνευμονικα δεν ειναι ευκολα στο βαμβακωμα μιας και εισαι καινουριος σε επισκευασιμα, δεν μπορω να σκεφτω καποιο πιο ευκολο να προτινω ομως. Ξανασκεψου απλα το sxk kayfun v5 mini εφοσον δεν θα παρεις μονο ενα. Αυτο εχει οντως πανευκολο στησιμο κι εγω που θελω πνευμονικη καθαρα προτιμω να το παιρνω εξω μαζι σε σχεση με το serpent. Δεν βγαζει ποτε προβληματα, το serpent ολο και καμια διαρροη εκπληξη θα μου κανει. Το goblinακι δεν το χω ακομη να σου πω. Σιγουρα στην αρχη θα χεις πολλα καμμενα και διαρροες παντως μεχρι να μαθεις με goblin και serpent και θα ξενερωσεις. Tο kayfun ειναι safe κι ας εχει λιγοτερο αερα.

Συρμα τυπου kanthal, ενα 24 και ενα 26 awg παχος ειναι τα default γι'αυτα, μαρκας UD. Βαμβακια KGD (koh gen do) πρεπει να χει 80αδα η fasttech, θα σε βολεψουν για αρχη επειδη ειναι pads και επειδη θα περισσεψουν δωστα για ντεμακιγιαζ σε οποια εχεις :tongue_smilie:. Παρε ενα τσιμπιδακι με κεραμικη μυτη και κανα coil jig να στριβεις τα συρματα. Αν εχεις σετακι ηλεκτρονικα κατσαβιδια που λενε το παχος τους, στριβεις και σε αυτα το ιδιο ειναι. Σε 2,5 mm παχος θα στριβεις σχεδον παντα. Κατι σαν νυχοκοπτη θες επισης ή κοπτακι να κοβεις το συρμα οσο πιο κοντα γινεται. Ψαλιδακι καλο φανταζομαι εχεις. Αυτα ειναι τα βασικα.

Συγγνώμη αλλά θα διαφωνήσω σε κάποια πράγματα.   :)
Νομίζω ότι να προτείνουμε απόλυτα κάποια πράγματα σε κάποιον δεν είναι και ότι καλύτερο. Θεωρώ καλύτερο να του δίνουμε περισσότερες επιλογές, να το ψάχνει και λίγο μόνος του και να αποφασίζει. Ακόμα καλύτερα όταν του αναφέρουμε και τυχών πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα. Για παράδειγμα μπορεί σε κάποιον να μην αρέσει τόσο χοντρό σύρμα και να σχηματίσει λάθος άποψη για το επισκευάσιμο κομάτι του ατμίσματος. Μπορεί να μην του αρέσει το βαμβάκι KGD (δύσκολο αυτό αλλά λέμε τώρα, μπορεί να προτιμάει κάποιο άλλο τελικά) και να πάρει 80 pads τσάμπα...  :dontknow:
Τέλος, γιατί απαραίτητα να στρίβει κάποιος σε 2.5 mm πάχος? 
Τέλος πάντων, φιλικά τα λέω όλα αυτά και για να μην φανώ κάπως, θα προτείνω με τη σειρά μου σύρμα nichrome σε 28 ή 29 awg πάχος, που δουλεύεται πιο έυκολα σε αυτό το πάχος και εμένα τουλάχιστον μου έδωσε και καλύτερη γεύση απο το Kanthal. Γιατί όχι και ατσάλι όμως... Και υπάρχουν και άλλες καλές μάρκες όπως της geekvape ας πούμε... 
Γενικότερα εγώ θα έλεγα σε κάποιον που ξεκινάει τώρα να στήνει, ό,τι πάρει να είναι σε μικρές ποσότητες για αρχή μέχρι να καταλήξει κάπου. Κάτι που θα ήθελα να είχαν πει και σε εμένα. Ας πούμε σύρμα δεν χρειάζεται να πάρουμε 10 μέτρα. 5 για αρχή είναι καλά!  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #995 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 14:10 »
@estrifan σε άκουσα και πήρα αυτό. Ελπίζω να μπορώ να τι στρίψω. Κάποιο τιπ ίσως?

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #996 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 14:47 »
Ευχαριστώ πολύ. Από fasttech μπορείς να μου δώσεις link για τα εργαλεία και τα σύρματα? Επίσης άκουσα για το κοτομπέικον ότι είναι καλό βαμβάκι.
Ελα φιλε πολυ βοηθησα, σας εχω κακομαθει θα τα φερνω και απο κινα σε λιγο ;D Το τσιμπιδακι λεγεται ceramic tweezers και το κοπτακι wire cutter και εχει αποιρα εκει δεν μπορω να διαλεξω για σενα. Αυτα ειναι τα μονα που χρειαζεσαι και δεν εγραψα στα αγγλικα πως λεγονται, τα υπολοιπα δες τα. Αμα θες ποσταρε τα συρματα μην παρεις καταλαθος αλλα, να σου πω αν ειναι οκ. cotton bacon V2 λενε πως ειναι καλο, δεν ξερω αν ειναι pads ομως. Αν ειναι pads παρ'το αφοβα. Αυτο που σου γραψα ειναι το πιο value for money και ειναι επισης καλο.

Συμφωνω για τις ποσοτητες estrifan αλλα ειναι fasttech δεν κλαις τα λεφτα σου. Πιο πολυ τον χωρο που σου πιανουν κλαις ;) Παρε Ελλαδα 0.80-1 ευρω το μετρο ή απο κει 2-2,5 τα 5-10 μετρα να το χεις μετα για οτι κι αν παρεις. Το βαμβακι ειναι πολυ, εκει οκ αλλα μην παρει UD kgd που ειναι πανακριβο. To κοτομπεικον ν2 μια χαρα αν ειναι pads, αλλα το kgd ειναι ενα καλο βαμβακι για αρχη, δεν θελω να πω 5-10 τυπους τωρα να τον μπερδευω. Προτινε κι εσυ οτι θες, στα βαμβακια θα κολλησουμε :p . Ουτε νομιζω να μας νοιαζει η μαρκα του συρματος ιδιαιτερα, ο τυπος ειναι το θεμα. Μετα ας δει και συρματα και βαμβακια και οτι θελει, εχει επιλογες. Για αρχη απλα kanthal και μονο προτινω να μπορει να κανει dryburn με contact coil. Η καλυτερη επιλογη πχ θα ηταν κλαπτον 26/32 αλλα δεν ειναι καλο για τα πρωτα στησιματα να μαθεις με τοσα hot spot. Επισης το πικο δεν ειναι και το καλυτερο για TC, εχω 3 εγω και αλλα 2 φιλοι μου και το βλεπω εχει θεματακια. Serpent στο 2,5μμ αποδηδει το καλυτερο. Αν ανεβεις εχεις spitback, αν κατεβεις δεν φτανει το βαμβακι να κλεισει τα wick holes. Το goblin μονο στο μονο deck ισως ειναι καλυτερο στα 3μμ αντι 2,5 και παλι δεν μπορεις να κατεβεις διαμετρο λογω wicking. Προτινα γι αυτα τα 2 τι χρειαζεται. 2.5 σε αυτα ειναι η καλυτερη αρχη, μετα ας πειραματιστει.

Και μην ξεχναμε, αυτες ειναι δικες μου προτασεις για τα αρχικα απαραιτητα. Διαφωνησε οσο θες, δεν με προσβαλες, την αποψη σου ειπες. Ισα ισα καλυτερα να πεφτουν προστασεις να ψαχτει οπως ειπες  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2016, 15:21 από Tortugas »

Αποσυνδεδεμένος Nia

  • *
  • 42
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #997 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 16:38 »
Είναι εύκολο να μου στείλει κάποιος το νήμα με κάτι video που είχα πετύχει με τα πρώτα βήματα για στησιμο επισκευάσιμων? Νομίζω τα πήρε κάποια στιγμή το μάτι μου αλλά τώρα δεν τα βρίσκω. Το dryburn δεν "απαγορεύεται"? Ελπίζω τα βίντεο να δείχνουν στήσιμο χωρίς αυτό.

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #998 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 17:17 »

Αποσυνδεδεμένος Nia

  • *
  • 42
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #999 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 18:10 »
ναι ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1000 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 20:20 »
@estrifan σε άκουσα και πήρα αυτό. Ελπίζω να μπορώ να τι στρίψω. Κάποιο τιπ ίσως?

Και γιατί να μη μπορείς?  :tongue_smilie:
Τα λεπτά σύρματα και οι πολλές σπείρες είναι δικό μου βίτσιο οπότε και ότι τιπ θα έχει να κάνει με πολλές και ανοιχτές σπείρες...τα watt θα τα βρείς εύκολα, απλά με τέτοιο σύρμα δεν θα είναι και λίγα! Εγώ πάντως θα το έστριβα στα 0.5 με 0.6 Ohm 7 με 8 σπείρες και θα το δούλευα απο τα 25 watt μέχρι όσο...ίσως και με ένα preheat στα 35 :dontknow:  Πολύ χοντρό σύρμα για μένα!
Δοκίμασέ το και πες μας και εσύ τη γνώμη σου ;)

@Tortugas
Μωρέ καλά τα λες εσύ, μια χαρά οι προτάσεις σου αλλά μου φαίνεται ότι αποτελούν και προσωπικές σου επιλογές. Εκεί ήταν η διαφωνία μου εμένα, στον τρόπο. "Πάρε αυτό, πάρε εκείνο..." Εντελώς καλοπροαίρετα τώρα ε...σου είπα γιατί διαφώνησα. Το βαμβάκι ήταν ένα παράδειγμα για να το δείξω καλύτερα. Δώσε στον άλλο επιλογές και άστον να αποφασίσει μόνος του. Ακόμα και λάθος να κάνει, να μην του αρέσει αυτό που πήρε, θα είναι δικό του λάθος. Όσο και αν διαφωνούμε εμείς με την επιλογή του ας πούμε. Αλλά τουλάχιστον δεν θα του αρέσει όχι επειδή του το είπε κάποιος άλλος, αλλά επειδή είχε την ευχέρεια να επιλέξει εκείνος απο μόνος του! ;)
Και δύο τελευταίες παρατηρήσεις θα τις κάνω...δεν αντέχω... :tongue_smilie:
Γιατί δηλαδή να κάνει σώνει και καλά κολλητές σπείρες και dry burn και να μην κάνει ανοιχτές? :tongue_smilie:
Επίσης, το pico εμένα μια χαρά μου παίζει σε TC, με ότι σύρμα και να του έχω βάλει. :hmmm:

Για πρώτο επισκευάσιμο είναι το νήμα...άλλα ντ' άλλων λέω τελικά...τέλος πάντων...μια χαρά οι επισκευάσιμοι που διάλεξε ο φίλος (απο ότι ακούω, δεν έχω κανέναν απο τους δύο  :tongue_smilie: ) δεν ξέρω βέβαια πως θα σου φανούν για πρώτοι...ίσως να ζοριστείς λίγο στην αρχή με τις ποσότητες του βαμβακιού γενικά και το πιάσιμο του σύρματος στον serpent αλλά θα συνηθίσεις πιστεύω, αρκεί και να μην απογοητευτείς με την πρώτη αποτυχία. Όλοι έτσι ξεκινήσαμε! ;)

Αποσυνδεδεμένος Nia

  • *
  • 42
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1001 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 20:53 »
Lemy ειδα εισαι απο Θεσ/νικη. Θα είμαι εκει σε λίγες μερες. Ποιο  μαγαζι να επισκεφτω για αγορα και δοκιμη πρωτου  επισκευασιμου? Αν εχεις υπόψιν σου.. για kayfun ψάχνομαι. 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1002 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 21:36 »
Δες για παράδειγμα εδώ

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1003 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 19:44 »
προτεινω και εγω sxk kAYFUN V5 mini ,οπως και expromizer αλλα δεν εχει τοσο ευκολο στυσημο οπως o mini και εχει κουσουρια με σπασιματα αλλα υπαρχουν ανταλλακτικα.

Αποσυνδεδεμένος xaralamposx

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1004 στις: Δεκεμβρίου 24, 2016, 17:18 »
Καλησπέρα έχω το I stick pico 75w με melo3 mini και σκέφτομαι να πάω σε επισκευάσιμο πχ ( obs frost WYRM ) θέλω να μου πείτε αν αξίζει και τι είναι το RDA και RTA ποια η διάφορα τους;

Στάλθηκε από το iQ9011_2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208696 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94669 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4721 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix