vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 3 χρήστες
th3ofilos, panoskapa, FaniFox

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #540 στις: Μαρτίου 28, 2017, 15:40 »
και φυσικά οι έρευνες και επιστημονικές πιστοποιήσεις προιόντων κολοσσών είναι όπως πάντα ...καθαρές....
Εγώ φαντάζομαι το Μπεχράκη  να βγαίνει και να δαιμονοποιεί ::)  το IQOS όπως έκανε και με το η.τ. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #541 στις: Μαρτίου 28, 2017, 15:43 »
Καθαρα απο ενδιαφέρον, τι ειναι το Five Pawns-gate ? (εχω χασει πολλά επεισόδια)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #542 στις: Μαρτίου 28, 2017, 15:56 »
Άμα το γράψεει κάποιος εδώ, το σκίσαμε το νήμα... Ρίξε μια ματιά στο νήμα των FP από την άνοιξη του 15 και μετά...

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #543 στις: Μαρτίου 28, 2017, 16:49 »
Δεν θα μπω καν στον κόπο να κάνω συγκρίσεις.
Το θεωρώ τραγικό προιόν σε σχέση με τα ατμιστικά αλλά αφού είναι σίγουρα λιγότερο βλαβερό από τα τσιγάρα ας κάνει ο καθένας ότι νομίζει.
Τεχνητή διαμάχη εγώ το βλέπω αυτό το VS.(καπνιστές μεστη χαρά να μας την ''πούνε'' οκ..)
Εξάλλου είναι το 1ο προιόν αυτής της φιλοσοφίας,δεν ξεκινήσαμε και το άτμισμα  με dna,rta,rdta,200w κτλ.Θα φανεί στη μελλοντική του πορεία τι αξίζει και πόσες πιθανότητες εξέλιξης έχει.
Σε τελική ας κυκλοφορήσει κάτι πιο ασφαλές και από το άτμισμα ακόμα και ας το βγάλει στην αγορά η μαλμπορο, νο προμπλεμ.
Προς το παρών δεν κάνει για εμένα το iqos,είμαι ατμιστής και όχι καπνιστης.

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #544 στις: Μαρτίου 28, 2017, 17:57 »
Δεν ξέρω κατά πόσον έιμαστε ατμιστές, τη στιγμή που είμαστε εν δυνάμει καπνιστές. Άν σου πάρουν το η.τ αύριο και να μη μπορείς να το ξαναβρείς πουθενά τι θα κάνεις; Ορισμένοι ίσως να μην κάνανε τίποτε, αλλά πολλοί μετά από λίγο καιρό θα ξαναγυρίζανε στο κ.τ.

Τώρα όσον αφορά το iqos όπως έγραψα και κάτι σελίδες πριν, βρέθηκε ότι υπάρχουν στον αέρα πτητικές ενώσεις όπως και στου κ.τ και μάλιστα χωρίς να τραβάει κάποιος τζούρες, μόνο με το τσιγάρο θερμασμένο στη συσκευή. Αυτό από έρευνα ανταγωνίστριας βέβαια, οπότε μικρό καλάθι, αλλά χρειάζονται έρευνες πέρα από αυτή της Morris. Αν πάρουμε τις δηλώσεις της Morris ως αληθής τότε πάλι κατά ένα 5-10% υπάρχουν κάποιες ουσίες, που σημαίνει ότι θα είναι σαν να κάνεις 1 κ.τ ανα 10 στικς όπως το καταλαβαίνω, ή ανα 20 αμα είναι το 5%. Ας το έχουν αυτό στο νου τους όσοι το κάνουν. Σίγουρα είναι καλύτερο από το κ.τ. Αλλά δεν υπάρχει σύγκριση με το ηλεκτρονικό σε αυτό τον τομέα και αυτό το λέει κάποιος που θα δοκίμαζε και αυτά τα στικς και μπορεί και να έπαιρνα έτσι για τον καφέ και το ποτό σαν αλλαγή. Αλλά έτσι όπως έχουν τα πράματα λίγο δύσκολο, εκτός αν μου κάποιος με βεβαιότητα και έρευνες ότι το ρίσκο είναι πολύ χαμηλότερο αυτού του 5-10% γιατί αθροιστικά είναι κάτι.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #545 στις: Μαρτίου 28, 2017, 18:00 »
Δεν ξέρω κατά πόσον έιμαστε ατμιστές, τη στιγμή που είμαστε εν δυνάμη καπνιστές. Άν σου πάρουν το η.τ αύριο και να μη μπορείς να το ξαναβρείς πουθενά τι θα κάνεις;

Επίσης είμαστε όλοι εν δυνάμει κανίβαλοι. Τι σημαίνει αυτό?

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #546 στις: Μαρτίου 28, 2017, 18:05 »
Εντάξει δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό όπως το λες, το τσιγαράκι είναι πιο εύκολο να το πάρει κάποιος στο χέρι, αλλά καταλαβαίνω γιατί το λες. Το λέω όμως για να μην απαξιώνουμε κάθε τι που μπορεί να πάρει κάποιον μακρυά από το κ.τ. έστω και αν είναι προιόν της Morris, γιατί αν δεν υπήρχε το η.τ αυτό θα κάναμε όλοι. Βέβαια άν δεν υπήρχε το η.τ μπορεί να μην βγάζανε καν αυτό αλλά είναι μία άλλη συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #547 στις: Μαρτίου 28, 2017, 18:09 »
Σ' αυτούς εδώ πέστο.

Δεν απαξιώνουμε τίποτα. Αλλά αν κάποιος είναι morbidly obese, δεν θα του πω μπράβο που αντί για 5 κιλά μπέικον έφαγε 4. Θα του πω μπράβο όταν φάει μαρούλια.

Και δεν θα του πω μπράβο επειδή τρώω και εγώ μαρούλια, αλλά επειδή είναι λάθος να νομίζει οτι με 4 κιλά μπέικον δεν θα έχει πρόβλημα, γιατί πιθανότατα θα επαναπαυθεί σε αυτήν την πολύ μικρή νίκη.

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #548 στις: Μαρτίου 28, 2017, 19:08 »
Αν πάρουμε τις δηλώσεις της Morris ως αληθής τότε πάλι κατά ένα 5-10% υπάρχουν κάποιες ουσίες, που σημαίνει ότι θα είναι σαν να κάνεις 1 κ.τ ανα 10 στικς όπως το καταλαβαίνω, ή ανα 20 αμα είναι το 5%. Ας το έχουν αυτό στο νου τους όσοι το κάνουν.
Απλά μία διόρθωση..
Στα προϊόντα μειωμένου ρίσκου που μέσα σε αυτά συγκαταλέγεται και το ητ και το iqos και ότι τελως παντων θα κυκλοφορήσει με αυτή την ταμπέλα δεν μετριέται έτσι το ποσοστό του μειωμένου ρίσκου.
Για παράδειγμα όταν λέμε ότι το ητ  είναι κατά 95-98% πιο ασφαλές από το κάπνισμα αυτό πρακτικά σημαίνει ότι στο προσδόκιμο της ζωής ενός ατμιστη το ητ δεν προλαβαίνει να κάνει (θεωρητικά πάντα) καμία ζημιά τουλάχιστον μοιραία σε σχέση με κάποιον που στο αντίστοιχο διάστημα παραμένει καπνιστής.
Δεν το λέω εγώ οι έρευνες το επικαλούνται..

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #549 στις: Μαρτίου 28, 2017, 19:11 »
Μου κάνει εντύπωση η ευκολία η σιγουριά που εκφράζονται κάποιοι. Οι Αριστοτέλιδες και οι Νταβίντσιδες έχουν προ πολλού πεθάνει. Ο κόσμος έχει γίνει αρκετά περίπλοκος για να είσαι ζωγράφος και αεροναυπηγός μαζί. Ίσως να προσπαθούσαμε να μην είμαστε τόσο σίγουροι ή δογματικοί στις απόψεις μας για θέματα που χρειάζεται εξειδικευμένη γνώση και πολύχρονη έρευνα όπως για παράδειγμα το τι επηρεάζει περισσότερο ή λιγότερο την υγεία μας. Στα θέματα αυτά ίσως θα ήταν καλύτερο να επικεντρωνόμασταν στην προσωπική μας εμπειρία και όχι να βγάζουμε γενικά συμπεράσματα τόσο εύκολα και αβίαστα. Για παράδειγμα μια προσωπική εμπειρία θα ήταν:

Διαγνώστηκα με άπνοιες και με τη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου αισθάνομαι καλύτερα κάτι που επιβεβαιώθηκε και από την τελευταία εξέταση που έκανα.

Αν βέβαια κάποιος έχει την εμπειρία, τη γνώση και έχει κάνει και την έρευνά του τότε θα μπορούσε να την μοιραστεί μαζί μας παραθέτοντας ένα link αλλά και αυτό με ένα εκλαικευμένο τρόπο που να είναι κατανοητός και να μην προκαλεί παρανοήσεις από το ευρύ κοινό. Κάτι δλδ σαν αυτό που κάνει ο Φαρσαλινός.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #550 στις: Μαρτίου 28, 2017, 19:22 »
Πόσες προσωπικές εμπειρίες χρειάζεσαι για να πειστείς για κάτι?

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #551 στις: Μαρτίου 28, 2017, 19:35 »
Βρήκες καμιά με iqos που δεν βρήκα εγώ; Η ακόμα καλύτερα βρήκες εμπειρία από χρήστη που να αναφέρει Έκανα iqos, το γύρισα σε ηλεκτρονικό και η υγεία μου βελτιώθηκε/χειροτέρεψε και με ποιον τρόπο ή το αντίθετο;

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #552 στις: Μαρτίου 28, 2017, 19:44 »
To link που έβαλε ο Modivin έιναι ετεροχρονισμένο από το 2009. Προσωπικές εμπειρίες, που αν θέλει κάποιος μπορεί να φτιάξει μια λίστα με το τι βελτιώθηκε πιό πολύ και να έχει καλή βάση για έρευνα. ( αν δεν έχει γίνει ήδη)

Το στυλό έιναι καινούργιο. Δεν ξέρουμε κάτι γιαυτό.

Δεν νομίζω ότι χρειάζομαστε και συγκριτικό ακόμα , θέλει πολύ καιρό το στυλό για να φανεί τι κάνει και τί δεν κάνει.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #553 στις: Μαρτίου 28, 2017, 19:48 »
Για εμένα τόσες προσωπικές εμπειρίες φτάνουν για να πειστώ οτι είμαι σε σωστό δρόμο.

Αν αυτός που τόσο καιρό μου πούλαγε καρκίνο και έκανε τον ανήξερο, θέλει να με πείσει οτι ο δικός του δρόμος είναι καλύτερος, είναι ελεύθερος να το κάνει, μάλλον όμως θα προσπαθήσει άδικα.

Το θέμα μου είναι οτι μπορεί να πείσει άλλους, αλλά το είπα πιο πίσω, ας μην επαναλαμβάνομαι.

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #554 στις: Μαρτίου 28, 2017, 19:56 »
To link που έβαλε ο Modivin έιναι ετεροχρονισμένο από το 2009. Προσωπικές εμπειρίες, που αν θέλει κάποιος μπορεί να φτιάξει μια λίστα με το τι βελτιώθηκε πιό πολύ και να έχει καλή βάση για έρευνα. ( αν δεν έχει γίνει ήδη)

Το στυλό έιναι καινούργιο. Δεν ξέρουμε κάτι γιαυτό.

Δεν νομίζω ότι χρειάζομαστε και συγκριτικό ακόμα , θέλει πολύ καιρό το στυλό για να φανεί τι κάνει και τί δεν κάνει.
Ακριβώς. Δεν μπορούν να βγουν συμπεράσματα ούτε καν ενδείξεις γιατί δεν έχουν δημοσιευτεί ανεξάρτητες συγκριτικές μελέτες ηλεκτρονικου/iqos αλλά ούτε εμπειρίες υπάρχουν. Άρα δεν ξέρουμε. Βέβαια αυτό δεν εμποδίζει πολλούς να είναι σίγουροι στις απόψεις τους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8359 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34001 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536429 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59825 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15757 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35434 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12