vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

535 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, dkostas, FaniFox, JohnDag, gama, Doubt, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Περί κλώνων (και γνήσιων)
« στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 16:35 »
Πρωτότυπος τίτλος "το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει."

καταρχας να πω οτι δεν εχω τιποτα με τους κλωνους οπως και με οσους τους αγοραζουν,τα εχω με τις εταιρειες που βγαζουν οριτζιναλ πραγματα και αφηνουν τους υπολοιπους να τους αντιγραφουν χωρις να τραβανε μια μήνυσαρα απο εδω ως την κινα.


προσφατα ηρθε στην κατοχη μου ενας le magister (γνησιοτατος) και βλεπω σε μια αγγελια ενα παληκαρι να πουλαει ενα κλωνο,που ουσιαστικα δεν διεφερε σε τιποτα με τον οριτζιναλ,τυπωμενο απο κατω paris-vaponaute μεχρι και serial number ειχε.


και ρωτω αν δεν ειναι αυτο απατη τι ειναι?πως γινεται η vaponaute για ενα προιον που το πουλαγε 125 ευρω ,να αφηνει τους πελατες της ξεκρεμαστους?


υ.γ για να μην παρεξηγηθω ο φιλος που τον ειχε βαλει αγγελία ,εγραψε οτι ειναι κλωνος.


Αλλαγή τίτλου

Ενδιαφέρον μήνυμα στη συζήτηση είναι κι αυτό:
Έλληνες Κατασκευαστές, Κλώνοι, Πατέντες και το Δίκαιο του Παγκόσμιου Εμπορίου
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2022, 20:27 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 16:40 »
Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι ο κατασκευαστης δεν εχει επιτρεψει την αντιγραφη;

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 16:41 »
Δεν ξέρω τι γίνεται με αυτή την ιστορία και τα νομικά κλπ. Πάντως επειδή φίλος μου έχει ταξιδέψει στην Κίνα αλλά και εγώ που όταν κάπνιζα ασχολούμουν με αναπτήρες είναι γενικό το κακό. Αυτό που θέλω να πω είναι πως οι Κινέζοι αντιγράφουν τα πάντα σε διάφορες ποιότητες και φυσικά με τα brand name επάνω. Έχω ένα ρολεξάκι κινεζιά καταπληκτικό :))  . Άρα ή οι εταιρίες δεν μπορούν να κάνουν τίποτα ή για κάποιο λόγο τις βολεύει όλη αυτή η ιστορία με τις μαϊμούδες (γιατί εγώ έτσι τα ήξερα και όχι κλώνους). 

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 16:44 »
Win win

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 16:47 »
Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι ο κατασκευαστης δεν εχει επιτρεψει την αντιγραφη;


για τιποτα δεν ειμαι σιγουρος σε αυτην την ζωη,αλλα τι εννοεις?οτι τα περνουν οι εταιρειες για να τους αντιγραφουν?με serial number κιολας??????

Αποσυνδεδεμένος lipo

  • **
  • 138
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 16:47 »
Δεν υπάρχει νομοθεσία για πνευματικά δικαίωματα και πατεντες στην Κίνα οποίος θέλει κάνει ότι κλώνο θέλει για αυτό έχει παρά γίνει . υπάρχουν ολόκληρα brands που στηρίχτηκαν σε κλώνους βλέπε xiaomι  που είναι πλέον πολυεθνική με τεράστιες πωλήσεις σε όλο το κόσμο έγινε γνωστή με το mi phone κλώνος του iPhone 1:1

Sent from my H60-L04 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 16:54 »
ρε παιδια δεν μιλαω,οταν κατι βγαινει αντιγραφη,μιλαω οτι τυπωνουν επανω και το brand name της οριτζιναλ εταιρειας και βαζουν μεχρι και serial number.

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 17:01 »

για τιποτα δεν ειμαι σιγουρος σε αυτην την ζωη,αλλα τι εννοεις?οτι τα περνουν οι εταιρειες για να τους αντιγραφουν?με serial number κιολας??????
Φυσικα και θα μπορουσε να ισχυει κατι τετοιο, δεν βλεπω κατι κακο.
Μιλαω παντα για ατμοποιητες και μοντ, ας μην μπλεξουμε στη συζητηση ρολογια, αυτοκινητα, και δεν ξερω και εγω τι αλλο :)

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 17:05 »
φιλε θα με τρελανεις,δεν βλεπεις τιποτα κακο,κατι που εσυ αγοραζεις με 125 ευρω ,ο αλλος να το περνει με 10 ,με τις ευχες τις μαμα ετερειας  :confused1: .

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 17:09 »
Καταρχάς ο άλλος με 10 δεν παίρνει το ίδιο προϊόν. Παίρνει μια χειρότερη εκδοχή του. Κάποιες φορές λίγο χειρότερη, κάποιες πολύ χειρότερη.


Επίσης ΔΕΝ παίρνει, υποστήριξη, ανταλλακτικά, εγγύηση κλπ.



Κατά δεύτερον αν το μόνο που σε νοιάζει είναι ότι ο άλλος το πήρε 10 και εσύ 125, παρτό και εσύ 10 με ευχές ή άνευ. Ποιος σε εμποδίζει?

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 17:11 »
συμφωνώ με τον Βαγγέλη, να αντιγράφουν αφού δεν γίνετε αλλιώς αλλά να μην βάζουν όνομα και αριθμούς παραγωγής.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 17:18 »
Καταρχάς ο άλλος με 10 δεν παίρνει το ίδιο προϊόν. Παίρνει μια χειρότερη εκδοχή του. Κάποιες φορές λίγο χειρότερη, κάποιες πολύ χειρότερη.


Επίσης ΔΕΝ παίρνει, υποστήριξη, ανταλλακτικά, εγγύηση κλπ.



Κατά δεύτερον αν το μόνο που σε νοιάζει είναι ότι ο άλλος το πήρε 10 και εσύ 125, παρτό και εσύ 10 με ευχές ή άνευ. Ποιος σε εμποδίζει?


εσυ αυτο καταλαβες οτι ειμαι λεφτας και το μονο που με νοιαζει ειναι αν ο αλλος το πηρε πιο φθηνα?
αν καποιος σου πουλησει κλωνο για γνησιο ,θα σου πω και εγω ε ενταξει δεν εγινε και τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 17:32 »
Ναι αυτό κατάλαβα από αυτό που έγραψες:


φιλε θα με τρελανεις,δεν βλεπεις τιποτα κακο,κατι που εσυ αγοραζεις με 125 ευρω ,ο αλλος να το περνει με 10 ,με τις ευχες τις μαμα ετερειας  :confused1: .


Αν κάτι άλλο σε ενοχλεί, μάλλον δεν το εξηγείς καλά.


Αν κάποιος μου πουλήσει κλώνο για γνήσιο καλά να πάθω που δεν τσέκαρα πριν αγοράσω.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 17:33 »
Το θέμα αρχίζει και έχει πλάκα όταν η μαϊμού ειναι ισα κι όμοια με τον αυθεντικό, ή έστω πλησιάζει κατά 95%.
Στην αρχή νόμιζα ότι ειναι η ίδια εταιρία και όταν περάσει λίγο ο χρόνος και "παλιώσει" το προϊόν, το δίνουν ως κλώνο με την τιμή που θα έπρεπε να βγει εξ αρχής.
Να δίνουν 1000 κομματια με κερδος 80 ευρω, και την ώρα που αρχίζει και πέφτει η ζήτηση, δίνουν και 10000 με κέρδος 10. Ετσι κι αλλιώς πιστευω ότι αυτος που θέλει να πάρει αυθεντικό και έχει την ευχέρεια δεν θα πάρει κλώνο, η θα πάρει ΚΑΙ κλώνο. Αυτος που διαθετει 20-25 ευρω, θα πάρει κλώνο. Οπότε ας πάρει τον δικό τους.
Μάλλον όμως κάνω λάθος αφού οι Κινέζοι αντιγράφουν μέχρι και κορδόνια ή πινέζες.
Πάντως ειναι τουλάχιστον περίεργο που δεν αντιδρά κανένας.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 17:34 »
Ετσι, Βαγγέλη... όταν κάποιος αγοράσει την μαιμουδίτσα μεταχειρισμένη στα 60 ευρώ, θα πιαστεί κορόιδο. Διότι, όταν σου πουλάει κάποιος 10 ευρώ το καινούριο, ξέρεις τι αγοράζεις. ή τι αποφεύγεις να αγοράσεις. Αλλά 60 ευρώ το μεταχειρισμένο δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Ακόμη κι αν τσεκάρεις.

Ο δε Κινέζος γιατί σταμπώνει λογότυπα και σ/ν?
Διότι οι περισσότεροι θέλουν να φαίνεται (έστω στα δικά τους μάτια) σαν τον αυθεντικό. Δεν είναι μόνο η ουσία, το πώς ατμίζει, αλλά και το φαίνεσθαι.

Αντίγραφα άνευ σήμανσης, ημιτασιόν κλπ υπάρχουν νόμιμα σε ολες τις χώρες, πχ ανταλλακτικά αυτοκινήτων. Δεν έχουν όμως σταμπωμένα πάνω τα λογότυπα των εταιριών.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8342 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180662 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536321 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59805 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15689 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136149 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085339 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35424 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12