vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

95 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, manoslykos, bloodlessz, mathimatikos1966, Tem

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1545 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 11:41 »
Συνέχεια ακουω οτι τα μηχανικα θελουν προσοχη στο στησιμο του ατμοποιητη.

Δεν εχω καταφερει να βρω καποιες οδηγιες τι πρεπει να προσεχουμε.
Αναφέρομαι στις αντιστασεις και στο στησιμο τους.

Εχω ενα Stingray κλωνο και το δοκιμαζω τωρα με εναν Mask rda.
Dual coil 24αρι κανθαλ με 2,5 πυρηνα και 8,5 σπειρες μου βγαζει 0,31 Ohm

Τι αλλο ειναι αυτο που επρεπε να προσεξω ?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1546 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 12:03 »
Απλή κοινή λογική: μιας και το μηχανικό δεν έχει πλακέτα για να σε προστατέψει, πρέπει να έχεις το νου σου δύο φορές ώστε τα σύρματά σου να έχουν "πιάσει" καλά, να μην υπάρχει κανένα περισσευούμενο κομμάτι με πιθανότητα να ακουμπήσει σε καμπάνα, και άλλα τέτοια.

Και φυσικά, καλό είναι να δοκιμάζεται πρώτα η αντίσταση σε κάποιο ηλεκτρονικό μοντ.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1547 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 12:13 »
Αυτά προσωπικά μιλώντας εννοούνται.
Πρώτα δοκιμάστηκε στο RX300 και σε ένα DNA και μετά το έβαλα στο μηχανικό.

Αυτό που ρωτάω είναι όσο αφορά τις αντιστάσεις.
Μου είχε πει κάποιος (δεν θυμάμαι ποιος) ότι είναι σημαντικό για την ασφάλεια και το στήσιμο (ohm κλπ).
Κάτι για 0,70ohm μου είχε πει.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1548 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 12:15 »
[member=8493]majoragi[/member]
πρώτο και βασικότερο...Τσεκάρεις τις μπαταρίες και ελέγχεις σε τι κατάσταση βρίσκονται.Αν είναι οπουδήποτε σκισμένες αμέσως rewrap .Αποφεύγουμε κλώνους στα μηχανικά ειδικά όταν είμαστε άπειροι.Κάτι να μην πάει καλά κινδυνεύει η σωματική σου ακεραιότητα.Safety First :thumpup:

Δεύτερο:Στήνουμε πάντα μα ΠΑΝΤΑ σε tab ή σε ηλεκτρονικό μοντάκι και τσεκάρουμε το στήσιμο πριν το βαμβάκωμα και μετά πάντα απο το γέμισμα με υγρό πριν το βάλουμε στο μηχανικό.

Τρίτο:Tσεκάρουμε τον πόλο του ατμοποιητή να εξέχει και το μονοτικό να είναι στην θέση του.

Tέταρτο:Στις πρώτες τζούρες δεν πατάμε το κουμπί σαν να μην υπάρχει αύριο...Μαλακά,μαλακά και αν δεις οτι όλα καλά εβίβες

YΓ.Βασική προυπόθεση πριν πιάσουμε μηχανικό στα χέρια μας να γνωρίζουμε τον νόμο του Ohm και τις αντοχές των μπαταριών μας .Safe θεωρείτε ένα στήσιμο απο 0,60Ω και πάνω με μπαταρίες όπως Samsung 30Q,Sony VTC5,VTC6 ,LG Καφέ κτλ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2017, 12:27 από paloukaros »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1549 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 12:42 »
[justify]Καλημέρα σε όλους τους φίλους. [member=19352]nwlis[/member], [member=17746]paloukaros[/member], καλημέρα και ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες απαντήσεις σας. Να πω κάτι βασικό εδώ, για μένα πάντα, ως χρήστης μηχανικού. Δεν το έχω ως πρώτη προτεραιότητα στην ατμιστική μου καθημερινότητα, δεν θα αναζητήσω τις μέγιστες δυνατές επιδόσεις. Ομολογώ όμως πως όντως, είδα εντυπωσιασμένος τις όποιες διαφορές ενός καλού κι ενός πολύ καλού μηχανικού. [/justify]

[justify]Στη δική μου περίπτωση για παράδειγμα, είμαι πάντα σε επιλογή: 1 x 18650 ή με νανάκι 1 x 18500 (1100mAh). Σχεδόν πάντα με σύρμα Kanthal και λιγότερο με Nichrome ή SS, π.χ. στο αγαπημένο μου κάνθαλ, λιγοστές σπείρες και εύρος αντίστασης από 0.4 έως 1.2Ω (π.χ. συνήθως είμαι στα 0.7Ω). [/justify]

[justify]Όσο αφορά τις επαφές, ελατήρια κ.λπ., αγαπώ χαλκό, αυτό ξέρω αυτό συνήθισα αυτό απολαμβάνω, και είμαι ικανοποιημένος σε σημείο που δεν μπήκα ποτέ σε αναζήτηση για κάτι καλύτερο. Γενικότερα, η χρήση μηχανικού, την έχω συνδυάσει με απαλό απαλότατο άτμισμα και πάντα ως ξεκούραστο άτμισμα, με τους καλύτερους επισκευάσιμους που μπορεί να διαθέτω. Η χρήση του δε είναι πάντα εντός σπιτιού (δεν θέλω άνθρωπο να δω, αφήστε με ν’ ατμίζω μέχρι να σβήσουν τ’ άστρα). [/justify]

[justify]Όμως, έχετε δίκιο. Όσες δοκιμές έτυχε να κάνω σε ιδιαίτερα μηχανικά (και απλησίαστα), είχαν καταπληκτική απόδοση, όμως ξαναλέω, και αυτά που έχω με χαλκό δίνουν τρελό άτμισμα. Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες γιατί δεν αναζήτησα κάποιο από αυτά, δεν γνωρίζω αν είχαν π.χ. επιμετάλλωση σε επαφές, τι καθαρότητα είχαν τα όποια μέταλλα στις επαφές τους. Απλώς, έχω μεγάλη περιέργεια για το πώς συμβαίνει όλο αυτό, δηλ. ενώ έχω καταλάβει πως οι διαφορές στις μετρήσιμες τιμές είναι υπερβολικά μικρές, ε, πώς βγαίνει η σημαντική διαφορά στο άτμισμα. Από την άλλη, δυστυχώς, δεν έχω τη δυνατότητα να μετρήσω κάτι σωστά ώστε να συγκρίνω και σωστά, το μοναδικό που θυμάμαι (κι αν θυμάμαι τα σωστά), μία ελάχιστη μέτρηση με ένα καλό fluke πολύμετρο, όπου έδειξε μία διαφορά 0,15 βολτ μεταξύ 2 μηχανικών, και ναι έδωσε παραπάνω γεύση το καλύτερο μηχανικό, στην ουσία δηλ. ήταν σαν να ανέβηκα μόνο 1 βατ (π.χ. από 12 στα 13) και η διαφορά στο ντουμάνι και στη γεύση ήταν χαρακτηριστική. Δεν ξέρω τι άλλο να πω, δεν γνωρίζω το αντικείμενο. Όπως κι αν έχει, ευχαριστώ ξανά για τις υπέροχες απαντήσεις σας.  :D[/justify]

Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1550 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 12:54 »
Εντάξει, ας μην είμαστε τόσο υπερβολικοί....
Αν ξέρεις τον νόμο του Ohm, και τηρείς τους κανόνες που αφορούν την μπαταρία σου, γνωρίζοντας τις πραγματικές δυνατότητές της και όχι αυτά που που αναφέρουν τα διάφορα site στην περιγραφή της, δεν υπάρχει λόγος να τρέμεις πριν πατήσεις το fire...

Με 0.6 αντίσταση, η μπαταρία θα πρέπει να δώσει 7Α max... 
Όταν μιλάμε για μπαταρίες που έχουν δυνατότητα 18-20Α με ασφάλεια -vtc6- & 25Α -vtc5A- μπορούμε να πάμε και λίγο παρακάτω, γιατί σε αυτά τα ohm τα watt που θα πάρουμε είναι 25 υποθέτοντας πως τα volt που φτάνουν στους πόλους είναι γύρω στα 3.9 max....
Φυσικά υπάρχουν πολλοί που ατμίζουν εκεί, αλλά επειδή βλέπω να στήνετε αντιστάσεις clapton κλπ.... πιστεύω πως δεν θα τις ζεσταίνει καν σε τέτοια περίπτωση το pulse μου....

Εγώ είμαι περίπου στο 0.22 και vtc6, με 40αρι Ni80 χωρίς θέμα πάντως, αν και θα προτιμούσα πιο ζεστό ατμό.
Άποψή μου φυσικά, και δεν διεκδικώ το αλάθητο.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1551 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 12:58 »
Πρώτα από όλα σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και την βοήθεια.

Δυο διευκρινησεις σε αυτά που μου είπατε.

YΓ.Βασική προυπόθεση πριν πιάσουμε μηχανικό στα χέρια μας να γνωρίζουμε τον νόμο του Ohm και τις αντοχές των μπαταριών μας .Safe θεωρείτε ένα στήσιμο απο 0,60Ω και πάνω με μπαταρίες όπως Samsung 30Q,Sony VTC5,VTC6 ,LG Καφέ κτλ
Και είναι ακριβώς σε αυτό το ΥΓ.
Το ένα και μοναδικό μηχανικό που έχω παίρνει μπαταρίες INR 26650 και έχω μια Avatar 3,7V 4200mAh 30A και ίσως μπορώ να παίξω με μια Ijoy 3.7V 4200mAh 40A
Με βάση αυτά θα έπρεπε πάλι να στήσω με 0,60Ω και πάνω ?
Δηλαδή αυτό που έχω τώρα dual coil με τελικό 0,32Ω είναι λάθος ?

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1552 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 13:21 »
Οι μπαταρίες που αναφέρεις δεν είναι κατασκευαστών.Είναι απλά rewrap κάποιας άλλης εταιρείας.Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι μπαταρία ακριβώς έχει απο κάτω το wrap.Να προτιμάς μπαταρίες κατασκευαστών κυρίως για μηχανικά.
Τώρα περι του στησίματος σου στα 0,32Ω...
Μην κάνεις chain vaping για κάθε ενδεχόμενο.Να αφήνεις την μπαταρία σου να ξεκουράζετε λίγο μετά απο κάθε τζούρα και μην πατάς το κουμπί για πάνω απο 4 sec.Aν δεις οτι δεν ανάβουν καλά οι σπείρες μετά τα 3 sec ή έχει αδειάσει το φορτίο της μπαταρίας ή είναι ψόφιες χοντρά χοντρά.
Καλό θα ήταν να προσθέσεις καμία σπείρα ακόμα στο επομενο σου build και να χρησιμοποείς σύρματα όπως το Ni80 και το SS316L που αρπάζουν πολύ πιο γρήγορα και δεν κουράζουν τις μπαταρίες σου.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1553 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 14:08 »
Πρώτα απο όλα πρέπει να καταλάβεις γιατί είναι θέμα τα ohm και γιατί θες καλές μπαταρίες.
Μέχρι να καταλάβεις ακριβώς τι παίζει

ΑΣΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΚΑΤΩ.



Σύμφωνα με τον νόμο του ohm λοιπόν

I=V/R

I:amps
V:volts
R:ohms

Το αποτέλεσμα είναι όσο πιο μικρή η αντίσταση σου, αυξάνονται τα Αμπέρ που θα τραβήξει απο την μπαταρία.

Η μπαταρία δε, έχει κάποια όρια, πχ 20Α για συνεχόμενη χρήση.Αν τα ξεπεράσεις θα αρχίσει να ζεσταίνεται.Αν τα ξεπεράσεις κατα παρά πολύ μπορεί να οδηγήσεις την μπαταρία σε thermal runaway.

Γενικά με original vtc4&5 έπαιζες και 0.10Ω χωρίς θέματα, με φρέσκιες μπαταρίες και σύντομες τζούρες.

Κάποιοι πάνε και πιο χαμηλά αλλα δεν προτείνεται.

Μάθε τι είναι οι μπαταρίες σου και πια τα ασφαλή τους όρια.

Αν δεν μπορείς να βρεις πληροφορίες ή λέγονται διάφορα, ΜΗ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ.

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1554 στις: Δεκεμβρίου 14, 2017, 16:07 »
καλησπέρα, ελπίζω να ρωτάω στο σωστό νήμα.
πού βρίσκω μπουκαλάκια για το Hugo Vapor squeezer BF mod; προορίζω μια δεκάδα για δώρο σε φίλο που έχει το ζουλιχτήρι. αγορά από Ελλάδα ή εξωτερικό, αδιάφορο. δεν τα θέλω άμεσα, αλλά μην φτάσουμε και Πάσχα.
(και ναι, γνωρίζω για τις αγορές απέξω των οποίων μεγάλο ποσοστό τους κόβεται, κι ας είναι driptips).
υπάρχουν άλλης εταιρίας τα οποία είναι συμβατά; επειδή μέσω Google δεν βρήκα κάπου να πουλάνε.
ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1555 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 09:31 »
Συνέχεια ακουω οτι τα μηχανικα θελουν προσοχη στο στησιμο του ατμοποιητη.


Τι αλλο ειναι αυτο που επρεπε να προσεξω ?
Να σου πω τι έπαθα εγώ π.χ όχι με μηχανικό ακριβώς αλλά με μοντ 2μπαταρο που ρυθμίζεις τα βολτ και δουλεύει σαν μηχανικό ας πούμε μετά.
Φτιάχνω αντίσταση,περίπου 0.8,την στήνω στο vtc,ξαναδοκιμάζω όλα καλά.Βάζω τον άτμοπ στο άλλο μοντ και κάποια στιγμή το ρίχνω απάνω στο  γραφείο,έπεσε στο πλάι κατάλαβες.Απο το τράνταγμα κάπου έκανε βραχυκύκλωμα με αποτέλεσμα όπως είδα μετά να την διαβάζει 0.1ω. Καταλαβαίνεις τι έγινε όταν με βραχυκυκλωμένη αντίσταση πάτησα το fire και του ζήτησα 4.5v.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1556 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 11:08 »
ουπ
δεν το ειχα σκεφτει αυτο και το μηχανικο squonk που πηρα μου εχει πεσει 2-3 φορες. 
οχι απλως απο ορθιο να ξαπλωσει αλλα απο ψηλα στο πατωμα

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1557 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 11:17 »
Οι 510 των squonk συνήθως κάνουν πολύ καλύτερη εφαρμογή με τους bf ατμο αλλά καλά είναι πάντα να ελέγχουμε αν μπορούμε.
Ενα απλό ξεβίδωμα και ξαναβίδωμα του άτμο μετά απο μια πτώση είναι μια απλή και εύκολη πρόληψη του φαινομένου που αντιμετώπισε ο φίλος επάνω :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1558 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 11:22 »
Εγώ να πω τη αλήθεια τρόμαξα μετά από αυτό,φυσικά οφείλετε σε δικό μου λάθος(σίγουρα δεν είχα φτιάξει καλά/στρίψει/βιδώσει το σύρμα) αλλά με βλέπω να το γυρνάω σε ηλεκτρονικό σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1559 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 11:27 »
Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις...
Είμαι σίγουρος οτι θα προσέχεις πολύ περισσότερο τώρα και θα είσαι αρκετά πιο προσεκτικός :))

Φυσικά αν δεν νιώθεις καλά και έχεις τις επιφυλάξεις σου καλό είναι να γυρίσεις στο ηλεκτρονικό μέχρι να νιώσεις πιο έτοιμος .

Safety First :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20594 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65667 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14049 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124733 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix