vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 10 χρήστες
dimitraf, lemon78, ZoeM, Geraki, Sergios, JohnDag, manoslykos, bloodlessz, tibolaso, maprix

Twitter

Κλώνοι του Doggystyle 2K16

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3555 στις: Μαΐου 20, 2017, 20:08 »
Έτσι για να μένει ενεργό το νήμα:έχει κανείς ιδέα γιατί μου μαυρίζει το ένα μόνο μουστάκι και το άλλο μένει καθαρό; Με τον kayfun δε μου συμβαίνει αυτό (και τα δύο κάρβουνο). :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3556 στις: Μαΐου 20, 2017, 20:14 »
Μαρία, πρόσεχε στα σημεία κοντά στην τρύπα του airflow κι εκεί που ξεκινούν τα μουστάκια να επεκτείνονται, να μην είναι παραφουσκωμένα και να μην ακουμπούν εμφανώς το σύρμα. Πάρε ένα κατσαβιδάκι ή την κεραμική τσιμπίδα και προσπάθησε να τα σκουντήξεις από όποια μεριά χρειάζεται προκειμένου να επεκτείνονται ομοιόμορφα και να έχουν το ίδιο πάχος (να είναι σχετικά λεπτά).

Εμένα μου συνέβαινε και στον kmv3 και στον doggy, αλλά από τότε που έκανα το παραπάνω δεν έχω πια μαυρισμένη τη μια μεριά.

Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3557 στις: Μαΐου 20, 2017, 21:55 »
μετα απο καιρο που τον εχω στα χερια μου χωρις να τον εχω στησει ετρεχα λογων δουλειας και δεν προλαβαινα
εχω να πω οτι ειναι οτι καλυτερο εχω ατμισει στα 7 χρονια ατμιστης
απο γευση ντουμανι πυκνος ατμος??απλα σπερνει!!!!  ;D

τον εστησα με κανθαν 0.32 στα 1.4ομ και σκοτωνει

τωρα παραγγελνω και δευτερο απο 3fvape sxk
Σε τι διαμετρο, ποσες σπειρες, ανοιχτες ή οχι, ποσα watt ? Εγω εχω κανει καμια 25ρια στησιματα αλλαζοντας ο,τι μπορω να φανταστω, απο προχτες που τον πηρα, αλλα δεν εχει ερθει ακομα η αποκαλυψη στη γευση. Ισως φταιει και ο V3 mini που ειχε ανεβασει πολυ ψηλα τον πηχη...

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3558 στις: Μαΐου 21, 2017, 00:17 »
Και δε θα έρθει.

Αποσυνδεδεμένος Zvoudas

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3559 στις: Μαΐου 21, 2017, 00:53 »
και στους 2 ατμοποιητες (KminiV3-doggie) κανω το εξης στησιμο και με καλυπτει: kanthal a1 0,32mm, 6 σπειρες, 2,5 mm διαμετρο.βγαινει στο περιπου 1,1 ohm. σπειρες ανοικτες και σηκωμα της αντιστασης 2-3 mm απο τις βιδες.
οκ, ο mini ειναι σαφως πιο ολοκληρωμενος ατμοποιητης με καλη γευση (στις 5-6 σταγονες αρωματος που βαζω στις 20μελες βασεις) και υπεροχη, γεματη τζουρα. εχει τα προβληματακια του δε λεω (καμια φορα υγρασια απο τις τρυπες αερα-μικρο deck-ενα καρο λαστιχακια-εξαρτηματακια κλπ) αλλα αν τον μαθεις εισαι βασιλιας.

ο doggie απο την αλλη ειναι απλος. Στο στησιμο, στο καθαρισμα, στα μερη που τον αποτελουν. δεν εχει σιγουρα το πυκνο ντουμανι του mini, ειναι πιο ζεστη η τζουρα του, ε μπορει και στη γευση να ειναι πιο στρογγυλα-θαμπα τα πραγματα, αλλα ειναι απλος και την δουλεια του την κανει μια χαρα. εχει και περισσοτερη χωρητικοτητα, ειναι πιο ευκολος στο στησιμο, γινεται και σφιχτοτζουρης ευκολα. 8)
ολα τα παραπανω προσωπικη αποψη ε;

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3560 στις: Μαΐου 21, 2017, 01:18 »
η αλήθεια είναι οτι ο βε3 μίνι κάνει καλύτερη ανάλυση γεύσης στην σκέτη βάση απο τον ντογκι... ;)

η άλλη αλήθεια είναι ότι κάποια υγρά μου τα έδωσε καλύτερα από αντίστοιχους ατμοποιητές και σε κάποια σαφώς κατώτερη ανάλυση γεύσης ... πχ απο φόντι και απο klp
αλλά γεύση πολύ ξκαλή δίνει πάντα... :)
Τώρα αν ψάχνουμε για το θεικό ....μια ματιά στα άλλα νήματα θα βοηθήσει να μπερδευτείς χειρότερα :)) :))

Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3561 στις: Μαΐου 21, 2017, 01:29 »
Χαιρομαι γιατι αυτα περιπου ειχα στο μυαλο μου και νομιζα οτι κατι κανω λαθος...

Καλος ο doggy αλλα ο v3 εχει αλλη ποιοτητα ατμου και πιο 3d γευση. Επισης αυτο που παρατηρω μετα απο τοσα στησιματα ειναι οτι ενω ο v3 θελει πολυ βαμβακι και ανοιχτες σπειρες, στον doggy αρεσουν μαλλον περισσοτερο οι κλειστες σπειρες και το λιγο προς μετριο βαμβακι. Με ανοιχτες σπειρες γινεται πολυ πιο αερατη η τζουρα (χαλαει) και με πολυ βαμβακι παιρνω συσσωρευση υγρου που δε μπορει να ατμοποιηθει. Γενικα, ειχα συνηθισει σε κρυες καταστασεις με τον v3 (1.5ohm 10watt) και δυσκολευομαι να βρω ενα στησιμο στον doggy που να δουλευει καλα κατω απο τα 13 watt. Το καλυτερο που εχω κανει ως τωρα ειναι 32mm kanthal, 8 σπειρες κλειστες, σε 2mm.

Φυσικα, να πω οτι το στησιμο του doggy ειναι απολαυση με τις βιδαρες του και δεν σταζει ουτε μοριο υγρου, ενω ο v3 δακρυζει πολυ συχνα (γιαυτο και ψαχνομαι για στεγανοτητα και λιγη παραπανω γευση).

Οποτε, θα παιδευτω λιγο ακομα με τον doggy αλλα μαλλον δε βρηκα αυτο που εψαχνα...    

Αποσυνδεδεμένος bonhamas

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3562 στις: Μαΐου 21, 2017, 04:50 »
Μαρία, πρόσεχε στα σημεία κοντά στην τρύπα του airflow κι εκεί που ξεκινούν τα μουστάκια να επεκτείνονται, να μην είναι παραφουσκωμένα και να μην ακουμπούν εμφανώς το σύρμα. Πάρε ένα κατσαβιδάκι ή την κεραμική τσιμπίδα και προσπάθησε να τα σκουντήξεις από όποια μεριά χρειάζεται προκειμένου να επεκτείνονται ομοιόμορφα και να έχουν το ίδιο πάχος (να είναι σχετικά λεπτά).

Εμένα μου συνέβαινε και στον kmv3 και στον doggy, αλλά από τότε που έκανα το παραπάνω δεν έχω πια μαυρισμένη τη μια μεριά.
Εχω τον ντογκυ κλωνο και σκεφτομαι αυθεντικο kmv3. Εσυ που τους εχεις και τους 2 αξιζει λες?

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3563 στις: Μαΐου 21, 2017, 09:50 »
Αν δεν έχεις πρόβλημα με μακρόσυρτη τζούρα στυλ ναργιλέ... και είσαι διατεθειμένος να ταλαιπωρηθείς ένα εύλογο διάστημα μέχρι να συνηθίσεις το μικρό ντεκ και το μπελαλίδικο στήσιμο + το άβολο airflow, τότε ναι, εν τέλει σε αποζημιώνει σε ικανοποιητικό βαθμό.

Ο doggy για 'μένα τον υπερνικάει στα πάντα, τζούρα-στήσιμο-χωρητικότητα-κατανάλωση-εμφάνιση. Το πρώτο είναι υποκειμενικό θα μου πεις, αλλά πιο τέλεια τζούρα από τον σκύλο δεν έχω πάρει μέχρι τώρα από κανέναν άλλον άτμο. Τώρα όσον αφορά τη γεύση οκ, περίπου ισοπαλία βγαίνουν. Μερικά υγρά πράγματι μού τα απέδωσε καλύτερα ο kmv3, αλλά μη φανταστείς κάποια τρομερή διαφορά. Αν σκεφτείς ότι του έβγαλα κι εντελώς το βιδάκι ρύθμισης AFC, έγινε καταπιώνας σαν τον kmv5.

Προτείνω να τον πάρεις σε κλώνο αν το αποφασίσεις κι έπειτα να αγοράσεις το αυθεντικό κιτ των orings που περιέχει και καλύτερα βιδάκια. Με τα λεφτά που θα εξοικονομήσεις πάρε κι έναν fodi. ;D Καλύτερα να ποστάρεις στα αντίστοιχα θρεντ προκειμένου να μην είμαστε offtopic.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3564 στις: Μαΐου 21, 2017, 10:00 »
Από serpe7: ...εκεί που ξεκινούν τα μουστάκια να επεκτείνονται, να μην είναι παραφουσκωμένα και να μην ακουμπούν εμφανώς το σύρμα...
Τί εννοείς ακριβώς με το να μην ακουμπάει το βαμβάκι εμφανώς το σύρμα;

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3565 στις: Μαΐου 21, 2017, 10:32 »
Λάθος εκ παραδρομής αγαπητέ, ήθελα να γράψω τη βίδα, όχι το σύρμα. Το σημείο καμπής είναι το βαμβάκι που φεύγει από το coil και ξεκινάει να επεκτείνεται στο ντεκ. Αν δεν είναι σε καλή ευθεία με ομοιόμορφο πάχος στο σημείο που φεύγει από την τελευταία σπείρα ακριβώς, εκεί μπορεί να γίνει η ζημιά. Αν μάλιστα στήνεις και πάνω από 2άρι είναι πιο εύκολο να την πάθεις καθώς ο χώρος είναι μικρός ανάμεσα στα βιδάκια.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3566 στις: Μαΐου 21, 2017, 10:51 »
Το πιστεύεις δεν το πιστεύεις, χώρεσα αντίσταση 3mm με 0,35mm σύρμα ζιρκονίου 7 σπείρες ψιλοανοιχτές, αλλά δεν το ξανάκανα γιατί εφόσον το κεντράρεις απόλύτα, το κενό από τους πόλους είναι γύρω στο 1mm. Βαμβάκι οριακά στην βάση του ντεκ χωρίς να πολυπροεξέχει από το κανάλι (μπορείς να το κόψεις στο στυλ του Erlkoenigin).

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3567 στις: Μαΐου 21, 2017, 11:04 »
Με έκπληξη διαβάζω τα σχόλια για την σπουδαία γεύση του Kayfun Mini v3 και συνειδητοποιώ για ακόμα μια φορά πόσο υποκειμενικά είναι τα πάντα στο άτμισμα. Θέλω να πω, όταν πριν μερικούς μήνες αγόρασα τον πρώτο μου doggy η άμεση επίπτωση ήταν να μπουν όλοι οι kayfun (v4, v3 mini) στο συρτάρι μόνο και μόνο γιατί υπολειπόντουσαν πολύ σε γεύση (κατά την άποψη μου πάντα). Στον doggy βρήκα έναν μικρό και κομψό ατμοποιητή, με καλή χωρητικότητα για το μέγεθος του, πολύ εύκολο στήσιμο, αξιοπρεπέστατη γεύση και κυρίως απαλλαγμένο από προβλήματα με διαρροές κλπ. Φαινόμενο δεν είναι ο doggy, το έχω ξαναγράψει αυτό, αλλά και οι kayfun δεν είναι…
 

Εν τω μεταξύ βέβαια, ανακάλυψα τον unfollow και ξεκίνησε μια νέα μακροχρόνια σχέση (μέχρι την επόμενη φυσικά...) αλλά τους doggy μάλλον δεν θα τους στείλει για πάντα στο συρτάρι. Θα πρέπει απλώς να αποδεχτούν το γεγονός ότι θα είναι πλέον τα δεύτερα βιολιά στην ορχήστρα... :)


Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3568 στις: Μαΐου 21, 2017, 11:09 »
Πολύ υπερβολή η 3άρα διάμετρος, αφού δε σε δάγκωσε πάλι καλά να λες.  ;D

Το λάθος πιστεύω γίνεται μόλις περάσουμε το βαμβάκι από τα δεξιά προς τα αριστερά. Αν απλά σταματήσουμε σε ένα σημείο που μας ικανοποιεί στην αντίσταση που θα έχει εντός των σπειρών, τότε η δεξιά μεριά θα είναι εμφανώς πιο φουσκωμένη και θα παίρνει λιγότερο αέρα από την αριστερή ακουμπώντας σε περισσότερα σημεία. Ίσως γι' αυτό όταν συμβαίνει το συγκεκριμένο φαινόμενο του μονομερούς μαυρίσματος είναι σχεδόν πάντα από τη δεξιά πλευρά.

Σε αυτό το σημείο μόλις περαστεί, καλό είναι να ξαναπιάνουμε το βαμβάκι από τη δεξιά μεριά και να το σπρώχνουμε λίγο προς την αντίθετη φορά. Εναλλακτικά, μόλις το στήσουμε και το μουσκέψουμε, στο σημείο που είναι πιο φουσκωμένο μπορούμε κάπως να το "συρρικνώσουμε" πιλατεύοντάς το με κάνα κατσαβιδάκι. Θα συμφωνήσω στο ότι πρέπει να ακουμπάει οριακά στην πατούρα, μη σου πω να μην ακουμπάει και καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3569 στις: Μαΐου 21, 2017, 11:17 »
καθόλου να μην ακουμπά ;)
το έχουμε εξαντλήσει γιατί :)) :))

CP συμφωνώ .... κι εγώ αυτό προσπαθώ να καταλάβω απο φίλους που λένε για καθόλου γεύση...ατμίζοντας βέβαια επι το πλείστον σκέτη βάση  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 59 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 96 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20439 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312491 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix