vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

125 επισκέπτες, 9 χρήστες
Geraki, saltcity, fratz8, billythekid, Buliwyf, Milarepa, bloodlessz, lemon78, georgeboy

Twitter

Κλώνοι του Doggystyle 2K16

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3405 στις: Απριλίου 29, 2017, 10:32 »
στομ σκυλο η σπειρες σου πρεπει να ειναι microcoil εννωμενες για να μην εχεις σκασηματα

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3406 στις: Απριλίου 29, 2017, 10:35 »
Κλαημέρα !

Νέο στήσιμο χτες βράδυ ακολουθώντας τις συμβουλές σας. Σήμερα θα πάω να πάρω εργαλείο για το τύλιγμα γιατί δεν παίζει διαφορετικά ... παρ όλ αυτά, θεωρώ ότι τα πήγα αρκετά καλύτερα. Θα μου πείτε κι εσείς. Το μόνο πρόβλημα που παραμένει είναι το σκάσιμο στην αρχή κάθε τζούρας. Ατμίζω χαμηλά, στα 12W και η αντίσταση έχι βγει 1Ω πάλι. Τι ευθύνεται για τα σκασίματα ;

Επίσης διαβάζω πως κάποιοι ενώνουν τις σπέιρες, όπως μου είχαν δείξει κι εμένα αρχικά, κάποιοι άλλοι όχι. Η διαφορά ποια είναι ;

Προσωπικά έχω καλά αποτελέσματα, χωρίς σκασίματα και με ανοιχτές σπείρες, απλά με μικρότερη απόσταση μεταξύ τους. Επίσης για τα γούστα μου έχεις πολύ ψηλά την αντίσταση, δοκίμασε να την έχεις ανάμεσα στα βιδάκια. Κάνε και καμιά σπείρα ακόμα, εμένα μου αρέσει να κάνω πάνω από έξι-εφτά σπείρες!

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3407 στις: Απριλίου 29, 2017, 10:43 »
Κλαημέρα !

Νέο στήσιμο χτες βράδυ ακολουθώντας τις συμβουλές σας. Σήμερα θα πάω να πάρω εργαλείο για το τύλιγμα γιατί δεν παίζει διαφορετικά ... παρ όλ αυτά, θεωρώ ότι τα πήγα αρκετά καλύτερα. Θα μου πείτε κι εσείς. Το μόνο πρόβλημα που παραμένει είναι το σκάσιμο στην αρχή κάθε τζούρας. Ατμίζω χαμηλά, στα 12W και η αντίσταση έχι βγει 1Ω πάλι. Τι ευθύνεται για τα σκασίματα ;

Επίσης διαβάζω πως κάποιοι ενώνουν τις σπέιρες, όπως μου είχαν δείξει κι εμένα αρχικά, κάποιοι άλλοι όχι. Η διαφορά ποια είναι ;
Μεχρι να "πάρει" το χέρι σου, πάρε μια βίδα (ή δύο) στα mm που επιθυμείς τα coil και τύλιγε το σύρμα μεσα στα σπειρώματα. Ετσι θα ειναι τέλειο.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3408 στις: Απριλίου 29, 2017, 11:00 »
Κλαημέρα !

Νέο στήσιμο χτες βράδυ ακολουθώντας τις συμβουλές σας. Σήμερα θα πάω να πάρω εργαλείο για το τύλιγμα γιατί δεν παίζει διαφορετικά ... παρ όλ αυτά, θεωρώ ότι τα πήγα αρκετά καλύτερα. Θα μου πείτε κι εσείς.
Πολυ καλυτερο αυτη την φορα.Καθε φορα θα γινεσαι και καλυτερος να ξερεις και μην αγχωνεσαι.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3409 στις: Απριλίου 29, 2017, 11:10 »
στομ σκυλο η σπειρες σου πρεπει να ειναι microcoil εννωμενες για να μην εχεις σκασηματα
το γράφει σε καμιά περγαμηνή του χρυσού βιβλίου των αρχαίων ατμιστών;
καλημέρα :)

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3410 στις: Απριλίου 29, 2017, 12:03 »
Κλαημέρα !

Νέο στήσιμο χτες βράδυ ακολουθώντας τις συμβουλές σας. Σήμερα θα πάω να πάρω εργαλείο για το τύλιγμα γιατί δεν παίζει διαφορετικά ... παρ όλ αυτά, θεωρώ ότι τα πήγα αρκετά καλύτερα. Θα μου πείτε κι εσείς. Το μόνο πρόβλημα που παραμένει είναι το σκάσιμο στην αρχή κάθε τζούρας. Ατμίζω χαμηλά, στα 12W και η αντίσταση έχι βγει 1Ω πάλι. Τι ευθύνεται για τα σκασίματα ;

Επίσης διαβάζω πως κάποιοι ενώνουν τις σπέιρες, όπως μου είχαν δείξει κι εμένα αρχικά, κάποιοι άλλοι όχι. Η διαφορά ποια είναι ;
πολυ καλυτερα ειναι,απλα με μια καρφιτσουλα η λεπτο κατσαβιδακι να φερνεις τις σπειρες στα ισια τους γιατι η αριστερη πλευρα ειναι καπως ετσι

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3411 στις: Απριλίου 29, 2017, 13:24 »
γράφω το built στο οποίο κατέληξα μετά από αρκετές δοκιμές, το οποίο προσωπικά μου αρέσει. ακολουθούν και μερικές φωτογραφίες. προτείνω σε όποιον θέλει να πειραματιστεί, ή βαριέται τα ίδια και τα ίδια, ή ακόμα και σε αυτόν που δεν έχει μείνει ικανοποιημένος από τον Ντόγκη, να κάνει μια δοκιμή.
1.5 πυρήνας, 7-8 σπείρες, και σκέπασμα του πηνίου με λίγο βαμβάκι, ελάχιστα ανοικτές σπείρες, ανάμεσα στα βιδάκια.
χρησιμοποίησα σύρμα kanthal a1 28. βγαίνει περίπου στα 1.10Ω και παίζω στα 13-13.5W.

στις 2 πρώτες φωτογραφίες φαίνεται η αντίσταση μετά από 3 μέρες χρήσης (3 γεμίσματα μέχρι στιγμής, υπολογίζω ότι βγάζει άνετα άλλα 2 γεμίσματα, το υγρό είναι diy 80vg/20pg με raspberry, blueberry, strawberry, tart)
την 3η φωτογραφία την έβαλα για να δώσω έμφαση σε κάτι που δεν έχω διαβάσει αρκετό καιρό, και όπως είχε βοηθήσει εμένα κάποτε σαν αρχάριο στους επισκευάσιμους, ίσως βοηθήσει και άλλους αρχάριους. το είχα δει παλιότερα σε ένα YouTube video και από τότε το χρησιμοποιώ όταν τυλίγω σύρμα. Μυτοτσίμπηδο ή πενσάκι για να τραβήξουμε τα 2 ποδαράκια μαζί αμέσως μετά το τύλιγμα του σύρματος. με αυτό καταφέρνουμε να "τσιτώσουμε" το σύρμα. έτσι, αποφεύγουμε να βλέπουμε κάποιες σπείρες διαφορετικές από τις άλλες ή τον πόνο στα δάκτυλα. προσοχή όμως με το τράβηγμα, μην το παρακάνουμε επειδή στις 2 εξωτερικές σπείρες θα μειωθεί η διάμετρος από το πολύ τράβηγμα. αν δοκιμάσει κάποιος, ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε κριτική.

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.


Αποσυνδεδεμένος apellis

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3412 στις: Απριλίου 29, 2017, 14:15 »
Τοποθετώντας το "σκέπασμα" στην αντίσταση έχεις καλύτερη γεύση και λιγότερο χτύπημα?

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3413 στις: Απριλίου 29, 2017, 14:59 »
έχω καλύτερη γεύση (μπορεί να είναι και η ιδέα μου)
έχω λιγότερο ζεστό ατμό
η αντίσταση κρατάει περισσότερες μέρες
δεν αλλάζει χρώμα το υγρό.
για χτύπημα δεν μπορώ να έχω άποψη, παίζω με πολύ χαμηλή νικοτίνη και λίγη pg ώστε να καταλάβω χτύπημα (δε μου λείπει, δεν το αναζητώ)

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.


Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3414 στις: Απριλίου 29, 2017, 15:10 »
Aυτό κάνω κι εγώ με το μυτοτσίμπιδο , κανω και δύο παραπανω σπείρες αρχίζοντας και τελειωνοντας το στίψιμο που τις τραβάω ( ξετυλίγω ) στο τέλος και μου βγαίνει η αντίσταση κομπλέ , λιγο ακομα " συμμάζεμα " πανω στο εργαλειακι ( το συγκεκριμένο της φώτο ) και βγάζω μια χαρά αντιστασούλες με λίγο κενό αναμμεσα στις σπείρες , σχεδόν δεν φαινεται.
 Το ανάλογο "συμμάζεμα" και στο στησιμο κι εκεί για να τη φέρω στα "ισια " της μέσα στο ντεκ και τέλος , κανω βεβαια και ενα "χτένισμα"  με το κατσαβιδακι , μπορει και να μην χρειάζεται καθόλου , δεν την καίω στεγνή , μια δυο " μπιστολιές " με π#@αριασμένο το εργαλείο και είμαστε έτοιμοι για γέμισμα τανκ  

Οσες εχω στριψει είναι στα 2,5 ο πυρηνας , σήμερα , σε λιγο που τελειωνει και το υγρό στο τανκ και εχω χρόνο  λέω να φτιαξω στα 2 , μπορει να παει καλύτερα ....η το ίδιο.

Αλλο θέμα , diy με τα υλικά συσκευασίας του κλώνου ( sxk)  ;D

Αγαπητέ φίλε και φίλη , ( δεν θα προσθέσω και αγαπημένα παιδιά γιατι ειμαστε ανω των 18 ολοι ...ελπίζω )
Δεν έχεις βάση για να στηρίξεις το ντεκ σου για να μην το επισκευάζεις πανω στο μόντ ;  πιθανως δεν έχεις και ομόμετρο
Κανένα πρόβλημα , εχει η συσκευασία τα δύο προστατευτικα ( γαλάζια )  τα κολλαμε μεταξύ τους σκαβουμε μια λακουβίτσα να μπαινει η επισκευαζομενη και να "καθεται" και κάνουμε τη δουλία μας  , εγω εχω καρφωμένο πανω του για να μην το ψάχνω  και το ειδικό εργαλείο ( συνδετηρας τροποποιημενος σχήματος "γάμα" :))) που βοηθάει να βιδοξεβιδώσουμε το τανκ οταν δεν μας βολευει  η κατασταση με το δαχτυλιδακι του αερα να γυρνάει και να μας σπάει τα νεύρα  

δεν έχεις μπαταριοθήκη η χρειάζεσαι άλλη μία ; κανενα προβλημα και πάλι
ΠαΙρνουμε το πλαστικό της συσκευασίας ( τα δυο κομματια που το ενα θηκαρώνει μέσα στο άλλο , βάζουμε τη μπαταρία μας μέσα και ειμαστε έτοιμοι  , δεν θέλουμε να κοπανάει μεσα η μπαταρία ; τη βαζουμε πρωτα σε ενα σακουλακι , αυτο με τις φουσκαλες που μας αρέσει να σπαμε , ολο και καπου θα χετε , η κατι ανάλογο  
Θα μου πειτε τώρα ρε τσίπη τράβα παρε μια θηκη σιλικόνης  , πηγα ρε σε δυο τρείς και δε βρήκα , ο ενας θα φέρει , ο άλλος αυριο θα έχουμε και κατι τέτοια , τι να κάνω; Σαφάρι για μια θήκη ; Εχουμε κι άλλες δουλιές,  όποτε φέρουν.  
 

Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3415 στις: Απριλίου 30, 2017, 13:05 »
Καλησπέρα,
εχω ενα θεμα με τον σκυλο.Δεν βγαζει πυκνο-πλουσιο ατμο.Δεν ξερω γιατι γινεται..
Βλεπω φιλους με ναυτιλους χ-2 να βγαζουν ενα ικανοποιητικο ντουμανι ενω εμενα με τον ντογκυ ειναι αρκετα αραιο και υπαρχει μειωση στην γευση....Τι κανω λαθος?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος TasmanR

  • **
  • 137
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3416 στις: Απριλίου 30, 2017, 14:02 »
Βάλε μια φωτό απ΄το στήσιμό σου για να πάρεις βοήθεια

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3417 στις: Απριλίου 30, 2017, 14:06 »
Επισης οσες περισσοτερες πληροφοριες δωσεις, τοσο το καλυτερο.
Στησιμο, βατ, υγρο κτλ

Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3418 στις: Απριλίου 30, 2017, 14:25 »
Λοιπον μιλαμε για υγρα καπνικα (smoke , κλωνους τριμπεκα) συνηθως 50-50 στα 13-16 βαττ με αντιστασεις 1,1-1,3 ωμ
κανθαλ 32mm 6-8 σπειρες.    
Πριν εβαζα πιο λιγο βαμβακι σε 2,5 αρι πυρηνα αλλα τωρα εβαλα πιο πολυ γιατι μου φαινεται καπως αερατη τζουρα και μ ειπαν να δοκιμασω με περισσοτερο βαμβακι.Η αισθηση ειναι οτι ρουφαω σχετικα αρκετο αερα οχι πολυ σφιχτη τζουρα και αυτο που εισπνεω ειναι πολυ αραιο συννεφο με χτυπημα και ελλιπη γευση...Στα δοκιμαστηρια στα ατμομαγαζα πιο καλη γευση παιρνω με τους μουφα ατμοποιητες παρα με σκυλο..    

Αποσυνδεδεμένος TasmanR

  • **
  • 137
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #3419 στις: Απριλίου 30, 2017, 14:46 »
Από τα πολλά που έχω διαβάσει και αρκετά εφαρμόσει σαν νέος ατμιστής και γω θα σου πω ότι η αντίσταση σου χρειάζεται ευθυγράμιση και ίση απόσταση μεταξύ των σπειρών.Κάνε μια ευθύγραμμη αντίσταση με ίσες αποστάσεις η καλύτερα και πιο εύκολα ενωμένες οι σπείρες μεταξύ τους.Εγώ ενωμένες τις έχω 6 σπείρες 32μμ κάνθαλ 2.5 πυρήνα στο ίδιο ύψος με σένα και λίγο πιο χαμηλά και έχω εξαιρετική γεύση και χωρίς σκασίματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 31 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 88 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207800 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix