vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Κλώνοι του Doggystyle 2K16

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #900 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 13:09 »
Κατατοπιστικος.ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #901 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 13:17 »
Εγω απλα θα ηθελα μια διευκρίνιση, στην νικοτινη ειμαι οκ,στο υγρο οκ,πια η διαφορα αν στησω αντισταση ιδιου μηκους,δηλαδη κοντα στο ευρος της οπης του αερα ετσι ωστε να την χτυπα ολη αναμεσα σε 2αρη πυρηνα κ 2,5αρη;
Θα μου πειτε στησε κ δες μονος.θα το κανω απλα τωρα δε μπορω να στησω αλλα μπορω να πληκτρολογησω κ να ρωτησω εναν εμπειρο.
Δοκίμασε το παρακάτω στήσιμο που σε μένα τουλάχιστον δουλεύει άψογα:
Kanthal A1 28AWG (0,32mm), 5 σπείρες με 2,5mm διάμετρο σπείρας, ελάχιστα ανοιχτές με ίσα κενά μεταξύ τους.
Δούλεψέ το στα 14 με 15 Watt.
Βέβαια όπως έγραψες με τις δοκιμές και από στήσιμο σε στήσιμο θα βρεις αυτό που σου αρέσει εσένα.
Ένα τιπ που δουλεύει σε μένα εδώ και πολύ καιρό (σχεδόν 3 χρόνια), από τότε δηλαδή που άρχισα την ενασχόλησή μου με τους επισκευάσιμους είναι να κρατάω σημειώσεις μετά από σχεδόν κάθε νέο στήσιμο.
Δηλαδή έχω τυπώσει μία σελίδα με τις παρακάτω στήλες:
1. Ατμοποιητής
2. Είδος σύρματος
3. Πάχος σύρματος
4. Αριθμός σπειρών
5. Διάμετρος σπείρας
6. Ohm αντίστασης
7. Υγρό
8. Παρατηρήσεις
Αυτό με βοηθάει στο να βγάλω χρήσιμα συμπεράσματα και να βελτιώνομαι στα σημεία με κύριο σκοπό να μην επαναλαμβάνω στησίματα που δεν μου άρεσαν αλλά να βελτιώνω αυτά που μου άρεσαν σαν απόδοση και ποιότητα ατμίσματος.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #902 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 13:48 »
Αυξάνεται η διάμετρος του coil, αυξάνεται το ντουμάνι αλλά μειώνεται η γεύση και βέβαια αυξάνεται και η κατανάλωση
Και γιατί μειώνεται η γεύση με πυρήνα 2,5mm σε σχέση με 2mm?

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #903 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 13:54 »
Δεν ισχυει αυτό γενικά. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες, τα watt, η γεωμετρία, ο αέρας, ακόμα και το υγρό.
Γενικά οι πιο μικροί πυρήνες οδηγούν σε πιο "ψημένο" υγρό, αυτό μπορει και να χαλάει κάποια υγρα.
Δυστυχως το φαινόμενο ειναι πολύπλοκο και δεν υπάρχουν μονοσημαντοι παράγοντες... θα έλεγα όμως ότι η διατομή του πυρήνα βρίσκεται σε κάποια αναλογία με τη διατομή του αέρα.

Αποσυνδεδεμένος gazius

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #904 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 13:58 »
σου προτεινω αυτον
σε ευχαριστώ για την απάντηση,μήπως ξέρεις εάν είναι ο ίδιος με της 3FVape?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #905 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 14:10 »
Δεν ισχυει αυτό γενικά.
Εγώ το ξέρω ότι δεν ισχύει αυτό γενικά, το φίλο ρώτησα που το έγραψε, να μας εξηγήσει. Παρατήρησε κάτι τέτοιο ειδικά στον doggy και πώς το εξηγεί?

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #906 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 14:56 »
Συγχωρνάτε με συνατμιστές αν έγινε παρανόηση πρώτα από όλα δεν έχω τον doggy αναφέρομαι στην μικρή μου εμπειρία το έχω παρατηρήσει στον zest και στον kfl+ που σε μένα με ίδια υγρά - σύρματα στο ίδιο ύψος, παίζοντας με διαμέτρους έχω την αίσθηση ότι η βέλτιωση στη γεύση έρχεται με τη μείωση της διαμέτρου. Υποθέτουμε καταρχάς ότι όλα ατμο-υγρά-σύρματα παραμένουν ίδια. Βέβαια πρέπει να ομολογήσω ότι έχει δίκιο ο φίλος ο slammer φυσικά και είναι κυρίαρχη η αναλογία διαμέτρου τρύπας(ων) αέρα με coil (σωστότερα επιφάνειας) έτσι λοιπόν να οριοθετήσω ως μικρότερο ή μεγαλύτερο  εννοώ σε σχέση με την τρύπα αέρα μέχρι κάποιου ορίου. Τώρα γιατί ?
Ισως επειδή η ροή του αέρα  "αγκαλιάζει" το συγκρότημα βαμβάκι - αντίσταση κατ' αρχάς αλλά και επειδή παράλληλα το λιγότερο βαμβάκι (που αναπόφευκτα υπάρχει) στις μικρότερες διαμέτρους ευνοεί την υπετροφοδοσία που με τη σειρά του ευνοεί τη γεύση. Δηλαδή το ζητούμενο είναι το πλούσιο μείγμα (κατ' αναλογία με τις μηχανές εσωτερικής καύσης) χαχαχα. Τέλος πάντων συμφωνώ ότι παίζουν πολλά ρόλο και αναφέρομαι στην προσωπική μου γνώμη που κυρίαρχο ρόλο έπαιξε η "μελέτη¨αυτού του φορουμ και οι πολύτιμες απόψεις σας ιδιαίτερα των έμπειρων  (mμεταξύ αυτών και του φίλου ribbot).


Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #907 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 16:44 »
Λοιπόν επιτέλους!!!! Ηρθαν τα τανκάκια της sjmy!!!!!  :D :D
Δοκιμή πάνω στον SXK!!!!
NAI "κάθονται" τέλεια και με και χωρίς το ο-ring! Μη πω ότι κάθονται και καλύτερα από το "γνήσιο" της sxk!!!! 8)
Προσοχή μόνο! Μιλάμε για τανκάκια της SJMY πάνω σε ντεκ της SXK! Το ανάποδο δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω ακόμα (αν και λογικά γίνεται)  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος kakalos2

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
  • Άγγελος
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #908 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 17:14 »
είναι τρελοί αυτοί η Κινέζοι! :idiot1:
6,50€ ο DS; πάλι ψώνισα... 
Τώρα ποιας εταιρείας είναι ο θεός κ η ψυχή τους! 
http://m.gearbest.com/vapor-styles/pp_595181.html?wid=21

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #909 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 17:46 »
To forum το ευχαριστώ για πολλά πράγματα. Ένα τελευταίο είναι η χρήση της correga για το αρχικό πλύσιμο απο τα εργοστασιακά κατάλοιπα των κλώνων. Πολύ καλή δουλειά :)
Σήμερα τον έστησα με 28ag A1 Kanthal, 6 σπείρες χωρίς να κολήσουν, 2,5 διάμετρο δίνει 1,1ohm την αντίσταση. Του έβαλα το βαμβάκι του κατά τα βίντεο, τον γέμισα Cowboy Cobler (μιαμ μιαμ), τον βίδωσα στο μικρότερο μου mod, το istick30 και κάθησα και τον χάζευα :D
Είχα ένα ασορτί ομορφο ντριπ τιπ πολυκαρβονικό, και μου θύμιζε τον πάλαι ποτέ αγαπημένο (στην εποχή του και απο ομορφιά και απο ευκολία KFL+ με το tiny tank των Steam Tuners).
Τι όμορφο πραγματάκι, τι απλό, τι λιτό, τι εύκολο!
Πάμε για γεύση τώρα. Είχατε δίκιο βρε σεις παλιόπαιδα. Οι περισσότεροι τουλάχιστον, γιατί σε κάποιους λίγους δεν τους έκατσε γευστικά (ή συνολικά). Είναι σαν να ατμίζω με τον Phenomenon, οχι 100%, να μην γίνομαι και ιερόσυλος με τον αγαπημένο μου ατμοποιητή, αλλά πολύ κοντά. Πάρα πολύ καλά στην γεύση.
Και θα πάω για άλλη μια φορά στα καλά του να τον κοιτάζεις εκτός να τον ατμίζεις. Μα τι μικρός! Τι λιτός! Τι όμορφος! Τι απλός!

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #910 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 19:14 »
Καλοάτμιστος φίλε Γιώργο, ποιόν πήρες για στείλε link και με ποιόν phenomenon τον παρομοιάζεις σε γεύση? και από τζούρα πιό αεράτος ?

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #911 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 20:09 »
Πάντως εγω με τον SXK, δεν ειμαι ευχαριστημενος.... :'(
Εβγαλα και το ο-ρινκάκι, και πάλι οταν παω να τον βιδωσω, στραβοβιδωνει συνεχώς...  :wall: :wall:
πρεπει να δοκιμασω καμια δεκαρια φορές καθε φορα για να το πετυχω....  :( :(

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #912 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 20:22 »
@mpari...Τον πρώτο προτεινόμενο που βρήκα στην σελίδα της fasttech παρήγγειλα. Ούτε θυμάμαι ποιός είναι, πέρασε κι ένας μήνας μέχρι να έρθει, έσβησα και το email της παραγγελίας για να διάβαζα και να σου έλεγα. Phenomenon Zest έχω, έναν V.2 και έναν στην πρώτη έκδοση. Με την μια τρύπα σε κάθε πλευρά ο Phenomenon, με το άνοιγμα στο 1/4 ο doggy και είναι παρόμοιος ο αέρας, κι ας σφυράει ποιό πολύ απο τον zest, τον συγχωρώ κοιτάζοντας και τα δύο τιμολόγια :)

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #913 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 20:39 »
Μολις ελαβα κι εγω της SJMY (με 2 tank καλου κακου). Καλη ποιοτητα για την τιμη. Τον εστησα με 26ρι Α1 (μιας και δεν ειχα λεπτοτερο) και θυμηθηκα τις παλιες εποχες της σφιχτης τζουρας, μακρυα απο τα clapton και τον Avocado. Πραγματικα απολαυστικος. To μονο κακο ειναι οτι με εβαλε στην πριζα να παρω ενα pico 75 που ταιριαζουν γιατι στο istick60 δεν παει...  :))
Απο αντιστασεις η προτεινομενο build ειναι με 28g στα 2.5χιλ?

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 539
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #914 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 20:47 »
28, με 2αρι πυρήνα, στα 1 ohm και πάνω 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 68 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65336 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix