vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

172 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, camber, Milarepa, manoslykos, nXtLs, itinenkoaz

Twitter

Clearomizer crystal 2.0 (τύπου C4+ με αποσπώμενη και ανταλλάξιμη κεφαλή φιτιλιού-αντίστασης)

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Πολλές φορές τα μαγαζια αγοράζουν από άλλους προμηθευτές τις συσκευές και από άλλους προμηθευτές τα αναλώσιμα (όπου συμφέρει περισσότερο) με ότι αυτό συναπάγεται...

Μολις εβαλα τον CE4 Thor αλλα δεν ρουφαει ειναι σαν να ειναι μπουκωμενο....Γιατι ??
Τον αδιασα λιγο ειναι μεχρι το 1.4μλ το υγρο αλλα παλι το ιδιο....Τι μπορει να φταει?
Επισης εχω εναν CE4 μιας χρησης που ειναι και τον εχω κανα 10-15 μερες και αρχισε να μου φερνει καμμενο σε καποιες φασεις. Μπορω καπως να τον κανω να μου βγαλει περισσοτερο καιρο?? Να τον πλενω  ξερω γω??
OK αρα τον πεταω ετσι?? Με τον αλλον που δεν ρουφαει δεν ξερω τι παιζει ομως....
Ναι δηλαδη ειναι σαν να ειναι μπουκωμενος αλλα αν βγαλω το πιπακι και το πλαστικο πανω απο την κεφαλη της αντιστασης φαινεται κομπλε...
Ο ατμοποιτης ακουγεται οτι δουλεει κανονικα..
Προσπαθω να φυσιξω αλλα δεν γινεται τιποτα ειναι σαν να μην περναει αερας.
Τα εκανα αυτα που λες, στην βαση μονη της χωρις την κεφαλη την αντιστασης περναει αερας, μετα αν βαλω και την αντισταση παλι φαινεται καλα αφου βγαζει και καπνο, μετα οταν βαζω τον πλαστικο πανω απο την αντισταση παλι δουλευει κανονικα αλλα αν βαλω και το επιστομιο δεν ρουφαει τιποτα. Χρησιμοποιω μπαταρια ego. Παιζει αν βαλω την 2.2 αντισταση να διορθωθει το προβλημα??
Αφου η αντισταση ειναι κλειστη απο κατω πως θα περναει το υγρο για να βγει απο την βαση??
Εβαλα την 2.4 και λειουργει κανονικα. Το θεμα ειναι οτι και οι 2 αντιστασεις ηταν μαζι με τον ατμοποιητη.

Έχει περάσει υγρό στο σωληνάκι αερισμού, εκεί που βιδώνεις την αντίσταση.
Έχει μπουκώσει και δεν μπορείς να ατμίσεις.
Λύσε τον ατμοποιητή, βούτηξε σε οινόπνευμα τον κεντρικό άξονα και άστο θα στεγνώσει μόνος
και έτσι διαλυθούν τυχόν παραμένοντα υγρά.
Μετά τον συναρμολογείς και όταν βάζεις την αντίσταση να την σφίξεις καλά στη βάση.

Δεν γεμίζουμε ποτέ ως επάνω τον ατμοποιητή! μέχρι του σημείου που βρέχονται τα φιτίλια
δηλαδή στα 1,4-1,6 ml.
Επίσης το επιστόμιο καλά σφιγμένο και το σωληνάκι αερισμού να κάθεται μέσα στο επιστόμιο,
ούτως ώστε να διασφαλίζεις πως δεν θα έρχεται σε επαφή με υγρά.

Τέλος κάθε τόσο βγάλσιμο και καλό καθάρισμα του επιστομίου με νερό και επανατοποθέτηση
σε σωστή θέση.

Αποσυνδεδεμένος VforThanos

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα πάντα για το Η/Τ, στις ποιο φθηνές τιμές.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2013, 15:14 από VforThanos »

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Πρόβλημα με iwant μπαταρία και ατμοποιητές
« Απάντηση #363 στις: Ιουνίου 21, 2013, 23:26 »
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος και να με συγχωρείτε αν δεν είναι. Είμαι απογοητευμένος και πελαγωμένος από όσα περνάω και χωρίς να γνωρίζω πολλά από ορολογίες.
Αγόρασα στην αρχή που έκανα η.τ. ένα με μπαταρία e-go - T 650mah. Αυτό έγραφε η μπαταρία. Δεν ξέρω ποιας εταιρίας είναι. Επίσης αγόρασα και έναν ατμοποιητή CE5 και για 10 μέρες άτμιζα 5ml την ημέρα μέχρι που κάηκε η αντίσταση και την άλλαξα. Η μία μπαταρία δε μου ήταν αρκετή και πήρα ακόμη μία ολόιδια.
Μέσα στο μήνα η απόδοσή τους έπεσε και προχώρησα στην αγορά 2 nobacco i-want 650. Και τους 4 CE5 Atlerego μέσα σε 3 μέρες τους καίει τις αντιστάσεις. Όταν βάζω τους ατμοποιητές στις παλιές τις ego-t δε βγάζουν καμένο. Το ίδιο μου έκανε και με ατμοποιητές nobacco primero και με viv nova της alter ego.
Έχω ξοδέψει πολλά χρήματα, πολύ άγχος που αυτόν τον καιρό δεν μου είναι απαραίτητο έχω ήδη τα προβλήματά μου. Αύριο περιμένω την evi joytech μήπως και στρώσει το πρόβλημα.
Εσείς ρε παιδιά πως ατμίζετε χωρίς να σας καίγεται σε 3 μέρες το φυτίλι ή η κεφαλή; Το κακό είναι πως δε μπορώ να γυρίσω στο τσιγάρο το κανονικό και είμαι σε απόγνωση. Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί είμαι σε απόγνωση  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
Καταρχάς ψυχραιμία!

1) όλοι οι clearo, οποιουδήποτε τύπου, θέλουν και πολύ καλό πλύσιμο με ζεστό νερό σε όλα τα εξαρτήματα για να μην δίνουν καμμένο...Κάποια άλλα παιδιά θα σου πουν και άλλους τρόπους καθαρισμού...

2) Είσαι σίγουρος οτι η αντίσταση καίγεται και δεν δίνει απλά καμμένο; μου φάινεται περίεργο που σου συμβαινει τόσο συχνα, γιατί εγώ εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιώ αποκλειστικά όλων των τύπων clearos, και δεν έχω κάψει ποτέ αντίσταση. Έχει βγάλει ''μούσια'' από τη χρήση, αλλά κάψιμο ποτέ... και χρησιμοποιώ ego μπαταρίες όλων των ειδών, από μια αρχαία Passthrough που ανάθεμα αν βγάζει 2.5v, μέχρι joyetech ego-c upgrade που πυροβολάει!!!
Αν έισαι σίγουρος οτι η αντίσταση καίγεται, τότε μήπως φταίει και ο τρόπος που ατμίζεις; μήπως ατμίζεις συνεχώς στο όριο του cut-off της μπαταρίας; μήπως ο ατμοποιητής σου ζεσταίνεται πολύ; μήπως τελικά χρειάζεσαι περισσότερη νικοτίνη στα υγρά σου, ώστε να μην καταπονείς αντιστάσεις και μπαταρίες;

3) Η Nobacco είναι εταιρία με κορυφαίο after-sales, αν τους πάρεις τηλ. τα παιδιά θα σε βοηθήσουν στο οτιδήποτε...

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2013, 08:58 από Tem »


Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος.
Φιλε Πανο μηπως ηρθε η ωρα να περασεις σε κατι αλλο, ετσι ωστε ουτε πεντοβολα να παιζεις αλλα ουτε και την πυθεια να κανεις? και τελος βεβαια να μην πας στο περιπτερο.
Εξαρταται βεβαια απο τον ογκο που θελεις να κρατας στα χερια σου.
Θα προτεινα λοιπον οτι θα σε βοηθησει ειτε το μαγαζι το οποιο ψωνιζεις, ειτε μια βολτα στο φορουμ. Μπορει να βρεις καποιο αλλο τροπο η ατμοποιητη και ετσι να ησυχασεις.
Σε καμια περίπτωση δεν ακυρωνουμε προς θεου τα clearo.
Απλα μια προταση κανω.
Καλη σου ημερα.

Υ.Γ.
Πλεον απο τα μαγαζια μπορεις να παρεις απλετη και σωστη βοηθεια.


Sent from my ggts.

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Καταρχάς ψυχραιμία!

1) όλοι οι clearo, οποιουδήποτε τύπου, θέλουν και πολύ καλό πλύσιμο με ζεστό νερό σε όλα τα εξαρτήματα για να μην δίνουν καμμένο...Κάποια άλλα παιδιά θα σου πουν και άλλους τρόπους καθαρισμού...

2) Είσαι σίγουρος οτι η αντίσταση καίγεται και δεν δίνει απλά καμμένο; μου φάινεται περίεργο που σου συμβαινει τόσο συχνα, γιατί εγώ εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιώ αποκλειστικά όλων των τύπων clearos, και δεν έχω κάψει ποτέ αντίσταση. Έχει βγάλει ''μούσια'' από τη χρήση, αλλά κάψιμο ποτέ... και χρησιμοποιώ ego μπαταρίες όλων των ειδών, από μια αρχαία Passthrough που ανάθεμα αν βγάζει 2.5v, μέχρι joyetech ego-c upgrade που πυροβολάει!!!
Αν έισαι σίγουρος οτι η αντίσταση καίγεται, τότε μήπως φταίει και ο τρόπος που ατμίζεις; μήπως ατμίζεις συνεχώς στο όριο του cut-off της μπαταρίας; μήπως ο ατμοποιητής σου ζεσταίνεται πολύ; μήπως τελικά χρειάζεσαι περισσότερη νικοτίνη στα υγρά σου, ώστε να μην καταπονείς αντιστάσεις και μπαταρίες;

3) Η Nobacco είναι εταιρία με κορυφαίο after-sales, αν τους πάρεις τηλ. τα παιδιά θα σε βοηθήσουν στο οτιδήποτε...

Διαγραφή άμεσης παράθεσης

Φίλε μου εννοείς να πλύνω την κεφαλή με την αντίσταση και το φυτίλι σε ζεστό νερό;

Απ: Πρόβλημα με iwant μπαταρία και ατμοποιητές
« Απάντηση #368 στις: Ιουνίου 22, 2013, 10:15 »
Η μία μπαταρία δε μου ήταν αρκετή και πήρα ακόμη μία ολόιδια.
Μέσα στο μήνα η απόδοσή τους έπεσε και προχώρησα στην αγορά 2 nobacco i-want 650.
Οι μπαταρίες πέφτουν σε απόδοση κατά την εκφόρτωση και όχι μέσα στο μήνα όπως λες. Πιθανόν
αποφορτίζονταν γρηγορότερα με αποτέλεσμα να μην σου δίνουν τα volts που έπρεπε και κατά συνέπεια
με ατμοποιητές με αντιστάσεις πάνω από 2 Ω δεν θα είχες πλούσιο ατμό.

Και τους 4 CE5 Atlerego μέσα σε 3 μέρες τους καίει τις αντιστάσεις. Όταν βάζω τους ατμοποιητές στις παλιές τις ego-t δε βγάζουν καμένο. Το ίδιο μου έκανε και με ατμοποιητές nobacco primero και με viv nova της alter ego.

Οι μπαταρίες τύπου eGo, όπως αυτές που πήρες, δεν καίνε τους ατμοποιητές, δηλαδή να κόψουν το σύρμα της αντίστασης.
Μπορεί να δίνουν περισσότερα volts ή σταθερά όπως είναι οι μπαταρίες joyetech, αλλά δεν τους καίνε.
Το πρόβλημα όπως καταλαβαίνω είναι πως από τους ατμοποιητές παίρνεις καμένο στη γεύση.
Όταν παίρνουμε νέο ατμοποιητή κάνουμε μια απολύμανση και καλό πλύσιμο των φιτιλιών μόνο και μόνο για να φύγουν οι οσμές από την βιομηχανική παραγωγή και απολύμανση για λόγους υγιεινής.
Κατόπιν γεμίζουμε με υγρό και αφήνουμε να ποτιστούν καλά τα φιτίλια, συνήθως σε πλαγιαστή θέση, αφού πρώτα έχουμε γεμίσει το tube, αλλά όχι ως επάνω, περίπου στα 2/3.
Επίσης σε πολλούς ατμοποιητές το σιλικονάκι που είναι πάνω από τα φιτίλια, τα "σπρώχνει"  και έτσι διακόπτει την είσοδο του υγρού στην αντίσταση, δηλαδή σταματάει η καλή κυκλοφορία του υγρού, με αποτέλεσμα να παίρνεις καμένο.

Έχω ξοδέψει πολλά χρήματα, πολύ άγχος που αυτόν τον καιρό δεν μου είναι απαραίτητο έχω ήδη τα προβλήματά μου. Αύριο περιμένω την evi joytech μήπως και στρώσει το πρόβλημα.
Εσείς ρε παιδιά πως ατμίζετε χωρίς να σας καίγεται σε 3 μέρες το φυτίλι ή η κεφαλή; Το κακό είναι πως δε μπορώ να γυρίσω στο τσιγάρο το κανονικό και είμαι σε απόγνωση. Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί είμαι σε απόγνωση  :wall:

Από εκεί που θα πάρεις το eVic να εξηγήσεις τι ακριβώς προβλήματα έχεις να σε βοηθήσουν-φαντάζομαι θα είναι κατάστημα- αλλιώς θα έχεις πολλές απορίες ειδικά με το eVic επειδή είσαι νέος ατμιστής.

Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
Φίλε μου εννοείς να πλύνω την κεφαλή με την αντίσταση και το φυτίλι σε ζεστό νερό;

όχι απαραίτητα την κεφαλή με την αντίσταση, αλλά τη βάση όπωσδήποτε καλό πλύσιμο και στέγνωμα...

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Πρόβλημα με iwant μπαταρία και ατμοποιητές
« Απάντηση #370 στις: Ιουνίου 22, 2013, 13:22 »
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος και να με συγχωρείτε αν δεν είναι. Είμαι απογοητευμένος και πελαγωμένος από όσα περνάω και χωρίς να γνωρίζω πολλά από ορολογίες.
Αγόρασα στην αρχή που έκανα η.τ. ένα με μπαταρία e-go - T 650mah. Αυτό έγραφε η μπαταρία. Δεν ξέρω ποιας εταιρίας είναι. Επίσης αγόρασα και έναν ατμοποιητή CE5 και για 10 μέρες άτμιζα 5ml την ημέρα μέχρι που κάηκε η αντίσταση και την άλλαξα. Η μία μπαταρία δε μου ήταν αρκετή και πήρα ακόμη μία ολόιδια.
Μέσα στο μήνα η απόδοσή τους έπεσε και προχώρησα στην αγορά 2 nobacco i-want 650. Και τους 4 CE5 Atlerego μέσα σε 3 μέρες τους καίει τις αντιστάσεις. Όταν βάζω τους ατμοποιητές στις παλιές τις ego-t δε βγάζουν καμένο. Το ίδιο μου έκανε και με ατμοποιητές nobacco primero και με viv nova της alter ego.
Έχω ξοδέψει πολλά χρήματα, πολύ άγχος που αυτόν τον καιρό δεν μου είναι απαραίτητο έχω ήδη τα προβλήματά μου. Αύριο περιμένω την evi joytech μήπως και στρώσει το πρόβλημα.
Εσείς ρε παιδιά πως ατμίζετε χωρίς να σας καίγεται σε 3 μέρες το φυτίλι ή η κεφαλή; Το κακό είναι πως δε μπορώ να γυρίσω στο τσιγάρο το κανονικό και είμαι σε απόγνωση. Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί είμαι σε απόγνωση  :wall:

Όταν λες ότι καις τις αντιστάσεις υποθέτω εννοείς ότι σου έρχεται γεύση καμένου. Με τη χρήση η αντίσταση πιάνει μάκα από τα κατάλοιπα του υγρού και αργά η γρήγορα θα σου φέρει καμένο. Το πόσο γρήγορα θα πάρεις γεύση καμένου, εξαρτάται από το υγρό σου και τα ml που κάνεις ημερησίως. Για 5ml που αναφέρεις νομίζω είναι φυσιολογικό σε 3-5 μέρες. Όταν νοιώσεις ότι αλλάζει η γεύση, λύσε τον ατμοποιητή και ξέπλυνε την κεφαλή και όλα τα κομμάτια καλά με ζεστό νερό. Μετά αφήνεις να στεγνώσουν. Θα κερδίσεις άλλες 1-3 μέρες. Μπορείς να κάνεις το πλύσιμο αρκετές φορές αλλά όσο πάει θα μειώνεται η παράταση ζωής που θα παίρνεις. Στο φορουμ θα διαβάσεις για αντιστάσεις που κρατάνε 15-20 μέρες ή μήνα. Προσωπικά κάνω 5ml τη μέρα και καμία κεφαλή δεν έχει αντέξει πάνω από εβδομάδα. Δεν κάνω πάνω από 1-2 πλυσίματα γιατί βαριέμαι.

Αφού ψωνίζεις από nobacco πάρε τον epsilon και τις extra κεφαλές διπλής αντίστασης. Αυτές φέρνουν πολύ δύσκολα καμένο και αντέχουν περισσότερο.





Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Και σε εμενα δεν βγάζει πάνω από βδομαδα.Αν λύσω και πλύνω τοτε κερδιζω όπως ειπε και ο φιλος γυρω στις 3 μερες.
Η καταναλωση ειναι γυρω στα 3 ml την ημερα με αρκετη vg...

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Θα πλύνω τις κεφαλές που έχουν πρόβλημα. Νόμιζα πως με την κατανάλωση που κάνω θα κρατούσαν περισσότερο. Τον evic τον πήρα και τις μπαταρίες nobacco τις έδωσα στο κατάστημα από όπου τις πήρα για να τις ελέγξουν. Θα τις στείλουν στη Nobacco. Ευχαριστώ φίλοι μου για τη βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος teddy

Έχω μερικές ερωτήσεις:

1)Γιατί μερικές (έχω τύχει σε 2) κεφαλές φυτιλιού-αντίστασης φέρνουν καμμένο σε μερικές τζούρες απο την πρώτη χρήση ενώ άλλες τις χρησιμοποιώ ένα μήνα και συνεχίζουν ακάθεκτες; Απλά τις καθαρίζω, νεράκι και μετά μια νύχτα σε βότκα ή οινόπνευμα. Που οφείλεται αυτή η διαφορά;
Σίγουρα δεν είναι οτι το σιλικονένιο ταπάκι σφίγγει την αντίσταση. Έχω βάλει τα σιλικονάκια προβληματικών σε καλούς και δουλεύουν άψογα.

2)Κάποια υγρά μου κιντρινίζουν μόνιμα το σιλικονένιο ταπάκι (ο λόγος που έκανα την προαναφερθείσα αλλαγή). Ξέρουμε γιατί; Εχει τύχει και σε άλλους;

3)Ο όλος ατμοποιητής θεωρείται αναλώσιμος; Γιατί; Με καλό καθάρισμα θεωρητικά τι μπορεί να πάθει; Στο δίμηνο καθημερινής χρήσης δεν έχω δει κάτι που να τον θεωρώ αναλώσιμο.

Αποσυνδεδεμένος filikos4

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
  • I find your lack of faith disturbing
1 ) Μπορεί κάποιες κεφαλές να είναι προβληματικές εξ αρχής , τυχαίνει πολλές φορές
2 ) Μερικά υγρά έχουν την ιδιότητα να "καραμελώνουν" το φυτίλι αλλά κ με ότι εφάπτονται , συνήθως τα πιο πυκνά κ με "δυνατ'ο" χρώμα
3 ) ο ατμοποιητής θεωρείται αναλώσιμος γιατί απλά με το χρόνο φθείρεται κ δεν έχει την αντοχή αλλά ούτε κ τα υλικά των επισκευάσιμων (ατσάλι , πυρέξ κτλ) με προσοχή πάραυτα θα κρατήσει αρκετά

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67935 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176032 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix