vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 6 χρήστες
bakoulini, lemon78, manoslykos, bloodlessz, tibolaso, Milarepa

Twitter

DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #285 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 17:40 »
Δηλαδή όταν χρησιμοποιούμε διαφορετικούς ατμοποιητές δεν θα έχουμε σωστό αποτέλεσμα? Έκανα το test με πλεξούδα χοντρή, λεπτή και σκέτο μόνο του συρματάκι από καλώδιο για ηχεία και σε όλες τις περιπτώσεις μου έβγαζε κάτι διαφορετικό. Κράτησα το αποτέλεσμα με το συρματάκι μόνο του σ ένα s-body vapedroid c1d2 και μου το έβγαλε  0.065 και το βαλα 0.0585. Ξανα έκανα case analyzer και περιμένω.
Το πρόβλημα είναι ότι όταν τραβάω τζούρα και φτάσει τους βαθμούς που έχω βάλει, δεν βγάζει καμια ένδειξη ''temp protection'' απλά σταματάει στη θερμοκρασία που έχω ορίσει. Έχω τσεκάρει τις ρυθμίσεις της οθόνης ότι είναι έτσι όπως είναι οι default, δεν έχω πειράξει δηλαδή κάτι. Τις άλλες ενδείξεις μου τις βγάζει κανονικά. Επίσης όταν αλλάζω profile απ το μοντάκι, το name μένει ίδιο και αλλάζει μόνο το on-screen name. όταν κάνω την επιλογή και ξεκλειδώσω στο κάτω μέρος μου βγάζει μόνο το name(ss316) ακόμα και όταν έχω σε power mod. Επίσης δεν μπορώ να κάνω με τίποτα reboot.
Έχω κάνει κάποιο λάθος ή έχει φάει σκάλωμα το δικό μου?

Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #286 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 18:17 »
παιδες καλησπερα κοντευω να παω στο ψυχιατριοοοοο οποιος μπορει μια συμβουλη ρε παιδες
Εχω κανει battery analyzer και case analyzer
Λοιπον νικελιο ud 28ga 8 σπειρες 2,5 πυρηνα 0,098 στο steamengine 0.076 cold ohms στο dna με mod resistance 0.0153 αφου εκανα το βραχυκυκλωμα με χαλκο αλλα και με ασημι.
μονο κοντα στους 260c παιζει καπως καλα χωρις βεβαια ποτε να μου βγαζει protection. Εχω δοκιμασει ολα τα προφιλ νικελιου που υπαρχουν ετσι με ολες τις δυνατες ρυθμισεις. Μολις βαλω mod resistance 0 και διαβασει cold ohms 0.098 οσο και στο steamengine τοτε κατι παει να γινει κοντα στους 245c χωρις ποτε να βγαζει protection ετσι.
Και λεω εγω τωρα 245 260 βαθμοι δεν ειναι πολλυ ψηλα υπερβολικο μου φαινετε ρε παιδες εκτος αν ετσι παιζουν τα dna

απο 0.098 σε 0.076 είναι τεράστια  η διαφορά...
....γι αυτό λέω ότι υπάρχει κάπου λάθος..

σαφώς παίζει ρόλο ο ατμοποιητης όπως και το σύρμα
...στο  steam-engine απλά παίρνεις γενικά μια τιμή με βάση στάνταρ προδιαγραφές ...
π.χ τα ni200 δεν είναι όλα ίδια σε ohm ανά μέτρο..
Γιαυτό μπορεί να υπάρχουν μικρες αποκλίσεις σε αυτό που βλέπουμε στο mod σε σχέση με το steam-engine 


Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #287 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 19:01 »
εχω ρυθμισει οταν τελειωνει η φορτιση να πρασινιζει το λεντακι στο escribe το 75αρι αλλα ενω βλεπω οτι ενω ειναι 100% η μπαταρια, φαινεται σα να συνεχιζει και το λεντακι συνεχιζει να εχει την ενδειξη της φορτισης, ξερει κανεις τι παιζει?

Αποσυνδεδεμένος RME

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλέυω εδω και 3 χρονια χωρις κτ
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #288 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 19:10 »
kk εχεις απολυτο δικιο κατι δεν παει καλα. Με mod resistance 0 μου διαβαζει την αντισταση ακριβως ιδια με το steam engine με ακριβεια χιλιοστου και οταν βαζω καποιο νουμερο χ την διαβαζει μειον το νουμερο χ.
Καποιος με δουλευει η dna η το steam engine η τα συρματα μου ειναι για να δενω το σκυλο να μη μου φυγει η εγω πρεπει να ξαναμαθω απ την αρχη τους νομους που διεπουν την ηλεκτρονικη/φυσικη

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #289 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 20:29 »
Παρελαβα σημερα απο gearbest σε 16 μερες.Και τωρα πειραμα.Ας μου πει καποιος πως αλλαζω τα κλικ του κλειδωματος απο 5 σε 3;

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #290 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 20:47 »
Συνδεεις την συσκευη στο pc ανοιγεις escribe στην κατηγορα theme εκει που λεει locked click βαλε στο κουτακι 3

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #291 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 21:12 »
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #292 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 13:07 »
Καλημέρα παιδια. Έχω ένα πρόβλημα. Στήνω τον goblin v3 με ss για έλεγχο θερμοκρασίας. Έχουν γίνει όλες οι ρυθμίσεις στο escribe. Υγρό 70vg. Βάζω λοιπόν να κάνω τζουρα και αλλάζει σε βατ δεν μετράει θερμοκρασία.  Είδα ότι ή θερμοκρασία όταν φαίνεται ανεβαίνει πολύ λίγο max 70 βαθμούς. Ή αντίσταση δεν βραχυκύκλωνει κάπου από ότι είδα. Σε άλλο mod δουλεύει κανονικά ο έλεγχος. Τι λάθος κάνω;

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #293 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 14:05 »
Κάτι δεν διαβάζει σωστά η πλακέτα.
Το έχω πάθει και εγώ και απευθύνθηκα στο φόρουμ της EVOLV. Σχεδόν με έγραψαν κανονικά.
Το "έλυσα", με βγάλσιμο της μπαταρίας κάνα δυο φορές και σε κάποια άλλα κόλπα που μου έκανε η DNA, έκανα 2-3 φορές hard reset από το escribe.

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #294 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 14:10 »
Ωραίος λοξια θα το δοκιμασω. Να είσαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #295 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 14:44 »
Κάτι δεν διαβάζει σωστά η πλακέτα.
Το έχω πάθει και εγώ και απευθύνθηκα στο φόρουμ της EVOLV. Σχεδόν με έγραψαν κανονικά.
Το "έλυσα", με βγάλσιμο της μπαταρίας κάνα δυο φορές και σε κάποια άλλα κόλπα που μου έκανε η DNA, έκανα 2-3 φορές hard reset από το escribe.
Εμένα δεν μου κάνει ούτε hard ούτε soft reboot. Μου βγάζει ένα μήνυμα στο escribe ''Soft/Hard reboot command issued''.

Επίσης, θα μπορούσε κάποιος πανεπιστήμονας να φτιάξει ένα material με ss316l 0.28mm 100tcr (η αντίσταση που κάνω έιναι 6 σπείρες - 2mm διάμετρος - 5mm ποδαράκια - 1mm απόσταση μεταξύ των σπειρών)? Πρίν αρχίσετε το κράξιμο, το έχω χιλιοπροσπαθήσει αλλά το σκάλωμα το τρώω με το customization του tcr(  το tcr στο wire wizard του steam-engine είναι 88).

Θα μπορούσε να γίνει και ένα thread με materials απ τους γνώστες της παραμετροποίησης η έστω ένας αναλυτικός οδηγός με το how to? :thumpup:

Και κάτι τελευταίο (για τώρα :idiot1:), αν έχουμε κάνει case analyzer και upload -save κτλπ και μετά κάνουμε επαναφορά και μετά ξαναπεράσουμε το σωσμένο .ecig το case analyzer είναι αποθηκευμένο ή πρέπει να ξαναγίνει?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2016, 14:52 από andreasd »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #296 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 15:40 »
Λίγο δύσκολο αυτό που ζητάς γιατί δεν ξέρουμε τί TCR έχει το ατσάλι σου, ούτε έχουμε το δικό σου σύρμα να μετρήσουμε την πραγματική του θερμοκρασία. Όπως είπε δηλαδή και ο microchip λίγο πιο πίσω.
Αν ο κατασκευαστής σου έδινε TCR, το έβαζες και όλα ωραία. Τώρα που απο ότι καταλαβαίνω δεν το έχεις, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάζεις διάφορες τιμές TCR για να βρείς αυτή που σε βολεύει. Όπως κάναμε δηλαδή και με τα πιο απλά mod που ρυθμίζεις το TCR με το χέρι αν θέλεις.   :dontknow:

Θεωρητικά τελείως βέβαια όλα αυτά, δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει απο το escribe, αλλά απο ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα αυτές είναι και οι μόνες επιλογές που έχεις.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #297 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 15:54 »
Συμφωνώ με estrifan.

Όσον αφορά το soft/hard reboot, την ώρα που σου βγάζει το μήνυμα, έχει ήδη δώσει εντολή στο μοντάκι να κλείσει και να ανοίξει πάλι. Κοίτα το μοντάκι σου και θα το δεις.

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #298 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 16:08 »
To TCR του σύρματος είναι 100. Το γράφω και πιο πάνω. Έκανα το excel που έβαλε ο microchip  :respect:, αλλά κάπου το χάνω και αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.
1. R20 βάζω την αντίσταση που μου δείχνει το mod κρύο (π.χ. 0,67)? Λέει σε 20C, αν το δωμάτιο έχει παραπάνω ή παρακάτω?
2. TC  το TCR του σύρματος(π.χ. 0,00100)?
3. T εκεί τί βάζουμε? Τις τιμές που έχει κάποιο παρεμφερές wire wizard ή είναι standard όπως του excel?
4. T20 αυτό είναι κάποια σταθερά? Το βάζουμε πάντα 20, δηλαδή και καλά συνδέεται με τη σταθερά του TCR?
Και αφού βάλουμε τις τιμές μας βγαίνει το R  που το βάζουμε που? Στις αντίστοιχες τιμές του παρεμφερές wire wizard. Όταν το κάνω η γραμμή βγαίνει ευθεία :hmmm:
Δηλαδή στο excel μπορούμε να βάλουμε ότι θερμοκρασίες θέλουμε αρκεί να έχει και μια στους 20C που θα έχει αντιστοίχηση με την αντίσταση κρύα για να βγεί και όλη η αράδα παρακάτω? Ή μετράμε θερμοκρασία δωματίου όποια και αν είναι αυτή και την αντιστοιχίζουμε με την αντίσταση κρύα.
Αν σας μπέρδεψα με τις ερωτήσεις είναι γιατί έχω κωλομπερδευτεί   :eyesplash: :wall:

Ελπίζω αυτοί που καταλαβαίνουν τι θέλω να πώ να δώσουν μια κατατοπιστική απάντηση γιατί έχω αρχίσει και κλαίω τα λεφτά που έδωκα.  :laugh1:


 Έστω έναν κατατοπιστικό οδηγό  :o




« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2016, 16:52 από andreasd »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #299 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 17:08 »
Και αφού ξέρεις το TCR γιατί δεν το βάζεις στο escribe να τελειώνεις και παιδεύεσαι? Και τιμές να βάλεις σε csv αρχείο το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις.
Παρόλα αυτά, σου παραθέτω μια εικόνα με τις τιμές που αντιστοιχούν στο δικό σου σύρμα. Κατέβασε απο το steam engine ένα οποιοδήποτε csv και βάλε τις τιμές αυτές. Απο ότι λέει ο microchip, ότι αντίσταση και να στρίψεις, καλύτερα να δίνεις στο σύστημα το csv με τις τιμές που αντιστοιχούν για το δικό σου σύρμα σε αντίσταση του 1 Ohm για 20 βαθμούς κελσίου. Επειδή όμως δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, ας το επιβεβαιώσει και κάποιος που έχει εμπειρία σε DNA. Για τις τιμές είμαι σίγουρος.

Μην μπερδεύεσαι με τις κρύες αντιστάσεις και τις θερμοκρασίες. Τον τύπο τον έχεις. Άρα μπορείς να υπολογίσεις ότι θέλεις ανεξαρτήτου θερμοκρασίας δωματίου (πραγματικής) κτλ. 
1. Εγώ αυτή την αντίσταση βάζω και τη συγκρίνω και με ότι μου δείχνει το steam engine για να δω αν είμαι έστω κοντά. Κι ας μην έχει 20 βαθμούς στο δωμάτιο.
2. Σωστά
3. Εκεί βάζεις τις διάφορες θερμοκρασίες για να υπολογίσεις τί αντίσταση θα έχει το σύρμα σου βάση του TCR. Βάλε αυτές του wire wizard για να τις χρησιμοποιήσεις και σαν μπούσουλα για το csv.
4. Είναι σταθερά η θερμοκρασία δωματίου 20 βαθμοί κελσίου (κρύα αντίσταση) και βάση αυτής της τιμής έχει υπολογιστεί το TCR του εκάστοτε σύρματος. Οποιαδήποτε άλλη τιμή θα έχει λάθος αποτελέσματα.

Η γραμμή σου βγαίνει ευθεία και όχι καμπύλη γιατί έχεις σταθερό TCR. Χρησιμοποιούμε σταθερό για λόγους ευκολίας ενώ πραγματικά υπάρχει μια μικρή απόκλιση στις πραγματικές τιμές. Για αυτό το λόγο μίλησε και ο microchip για πραγματική μέτρηση της θερμοκρασίας και όχι για υπολογισμό με το TCR.  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 61 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 96 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280296 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13668 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix