vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

131 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, thanos1071, camber, manoslykos

Twitter

AGA Mini SS

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Mini SS
« Απάντηση #45 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 16:34 »
εμένα με ενοχλεί η μακα που υποχρεωτικά έχει το mesh πάνω για να μην βραχυκυκλώσει.δεν μπορώ να το ευχαριστήθω έτσι. νιώθω λεσ κ ατμηζω βρωμιά.

αν υπήρχε άλλοσ τροποσ εκτοσ από το καψήμο κτλ θα το είχα με mesh  κ εγώ

Την οξείδωση αναφέρεις ως μακα? Αυτό δεν είναι "βρωμιά" ρε συ, δεν είναι κάτι που το ατμιζεις... μια λεπτή μη αγώγιμη στρώση πάνω στο μέταλλο είναι. Δεν νομίζω να επηρεάζει την γεύση..

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος galaxias22

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Mini SS
« Απάντηση #46 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 16:38 »
αυτον τον ατμοποιητη απο που τον αγοραζουμε τελικα?....γιατι διαβαζα και υπαρχουν μου φαινεται αρκετες εκδοσεις ή κανω λαθος?

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: AGA Mini SS
« Απάντηση #47 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 17:40 »
ναι έχει μια στρώση μακα.το καίμε κ το βουταμε στην φγ έτσι δεν είναι?


βρωμιά είναι ρε συ κ το ξέρω ότι δεν ΤΟ ατμιζουμε αλλά νιώθω την γεύση τισ μακασ κ μου φέρνει αναγουλα.δεν κατηγορώ την μέθοδο αυτην.ισα ισα που πιστεύω ότι πιο υγιή από το φυτίλι απλά εγώ δεν μπορώ να το κάνω.


καμία άλλη πατέντα δεν έχουμε βρει?

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: AGA Mini SS
« Απάντηση #48 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 18:00 »

αυτον τον ατμοποιητη απο που τον αγοραζουμε τελικα?....γιατι διαβαζα και υπαρχουν μου φαινεται αρκετες εκδοσεις ή κανω λαθος?
AGA mini ειναι ένας και τον βρίσκεις σε διάφορα e-shops πχ:
http://www.easyvap.com/product.php?id_product=439
http://www.discountvapers.com/aga-s-satyr-rebuildable-atomizer-stainless/
...Αν ψάξεις λίγο θα βρεις κι άλλα!

Κι απ' ότι είδα βγήκε νέο μοντέλο χωρίς βιδωτή καμπάνα αλλά με ο-ρινγκς. Αν έχεις υπομονή σε λίγο καιρό θα το βρεις εύκολα:
http://yourcig.en.alibaba.com/product/685123882-214106518/2ml_big_tank_AGA_S_stainless_steel_DIY_atomizer.html?tracelog=cgsotherproduct1


ναι έχει μια στρώση μακα.το καίμε κ το βουταμε στην φγ έτσι δεν είναι?


βρωμιά είναι ρε συ κ το ξέρω ότι δεν ΤΟ ατμιζουμε αλλά νιώθω την γεύση τισ μακασ κ μου φέρνει αναγουλα.δεν κατηγορώ την μέθοδο αυτην.ισα ισα που πιστεύω ότι πιο υγιή από το φυτίλι απλά εγώ δεν μπορώ να το κάνω.


καμία άλλη πατέντα δεν έχουμε βρει?
Έχεις δει αλλά δεν έχεις κατανοήσει φίλε μου!
Σε παραπλάνησε η λέξη μάκα!
Καίμε το μες για να ΟΞΕΙΔΩΘΕΙ τελεία!!!
Αυτή είναι όλη η διαδικασία! Ούτε νερά, ούτε βουτήγματα, ούτε τίποτα!
Με υπομονή και σκέτο κάψιμο μόνο, δημιουργείς ενα στρώμα οξείδωσης (σκουριάς) γύρω από το υλικό του μες! ΣΚΟΥΡΙΑΣ όχι μάκας, όχι βρωμιάς, όχι αυτό που βλέπεις μετα από κάποια χρήση αλλά κάτι που το αντιλαμβάνεσαι μόνο από την αλλαγή του χρώματος του μες και απο την έλειψη αγογημότητάς του.
Ειναι κάτι που δεν πλένεται,  δεν εξατμίζεται, δεν καιγεται παρα μόνο αν τρίψεις το μες (σε επίπεδο ινών) μπορείς να το αφαιρέσεις!
Τα υπόλοιπα (βουτήγματα σε νερό και VG - PG) ειναι βοηθητικά κι όχι απαραίτητα!
Όσο για τη μάκα που συγκεντρώνεται κατά τη χρήση είναι η ίδια ακριβώς ύλη (κατάλοιπα) που συγκεντρώνεται πάνω στα φιτίλια. Από το μες καθαρίζεται ΠΟΛΥ πιο αποτελεσματικά!
Τώρα για βρωμιά...  :dontknow: :dontknow: :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 25, 2012, 18:36 από SO69 »

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Mini SS
« Απάντηση #49 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 18:33 »
δεν ειναι σκουρια Σωκρατη,επιστρωση ανθρακα ειναι απο την φλογα.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: AGA Mini SS
« Απάντηση #50 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 18:52 »
Μήν προσπαθείται να αλλάξετε τη γνώμη κάποιου σχετικά με τι θεωρεί βρωμιά και τι όχι.

Εγώ αν και δεν συμμερίζομαι την άποψή του την κατανοώ απόλυτα
Ο καθένας με τα γούστα του.

Το λέει κιόλας



βρωμιά είναι ρε συ κ το ξέρω ότι δεν ΤΟ ατμιζουμε αλλά νιώθω την γεύση τισ μακασ κ μου φέρνει αναγουλα.δεν κατηγορώ την μέθοδο αυτην.ισα ισα που πιστεύω ότι πιο υγιή από το φυτίλι απλά εγώ δεν μπορώ να το κάνω.


Ξεφύγαμε όμως και θα μας αρχίσουν στις... :tomatos_01: :tomatos_01: :tomatos_01:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: AGA Mini SS
« Απάντηση #51 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 18:53 »
Ορθον! Αν και μπορέις να το πείς σκουριά, λόγω του οτι το λές οξείδωση δέν ειναι παρα η αντίδραση του μετάλλου με το οξυγόνο!
Η αντίδραση αυτή, εχει διαφορετικό αποτέλεσμα στο κάθε μέταλλο.
Η συνηθισμένη καφέ σκουριά που ξέρουμε είναι η σκουριά του σιδήρου.
Καμμιά σχέση. Μιλάμε για το στρώμα ανθρακα λοιπόν που σχηματίζεται πάνω στο ατσάλι. καμμιά σχέση με τη σκουριά του σιδήρου, ούτε καν στη γεύση!  :tongue_smilie:
Εχετε δεί Αλουμίνιο που έχει μείνει σε εξωτερικό χώρο να σχηματίζει ενα ασπρο στρώμα σαν υγρασία ας πουμε?
Ε εκείνη είναι η σκουριά του αλουμινίου. καθε μέταλλο αντιδρά διαφορετικά.
Αν ο φίλος αισθάνεται διαφορετική γεύση και το αποδίδει στη "σκουριά", τότε μαλλον είναι η μεταλλική γεύση που εχουμε όταν υπάρχει ελλειπής τροφοδοσία. με ή και χωρίς χωτ σπώτ.
Πρώτα πλεγματα που είχα φτιάξει, και εγώ αναρωτιόμουν αν ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ λενε ανωτερη γεύση ολοι!!!!! :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: AGA Mini SS
« Απάντηση #52 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 19:00 »
Εδώ είναι η παρανόηση!!!
Όταν καις σκέτο μες το οξειδώνεις. Το εξωτερικό υλικό του μετάλου με την επίδραση της φωτιάς δημιουργεί ενώσεις με το οξυγόνο της ατμόσφαιρας, δλδ οξειδώνεται (κοινώς σκουριάζει). Συμβαίνει σε όλα τα μέταλλα και κράματα εκτος του χρυσού.
Η επίστρωση του άνθρακα δημιουργείται όταν το βουτάμε σε VG ή PG και το ανάβουμε με απλή φλόγα αναπτήρα οπότε η VG - PG απανθρακώνονται και επικάθονται στο μες.
Η οξείδωση ειναι ένα στρώμα εξωτερικό κολλημένο όμως πάνω στην ύλη που μόνο με σχετικά βίαιο τρόπο φεύγει. Το στρωμα άνθρακα και μόνο με το άγγιγμα πάει περίπατο.
Ειλικρινά δεν το παιζω ξερόλας και χιλια συγνώμη αν δείχνω έτσι, απλά έτυχε να το ψάξω λίγο, τελευταία!
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ φιλαράκια!!

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: AGA Mini SS
« Απάντηση #53 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 19:14 »
Χρόνια πολλά και σε σένα :D

Και εγώ την τελευταία φορά έτσι το έκανα (χωρίς νερά , VG) κ.λ.π

Και πάει πολύ καλά 8)

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: AGA Mini SS
« Απάντηση #54 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 19:23 »
Όχι το βουτάω στο νεράκι του για να σκληραίνει αλλά μόνο αυτό.
Απλά δεν το θεωρώ απαραίτητο για την οξείδωση.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: AGA Mini SS
« Απάντηση #55 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 20:02 »
Χρόνιαμ πολλά και απο μένα!
Τώρα κατάλαβα πως το εννοείς. Και εχεις δίκιο βέβαια!
Και γω το εχω απαρνηθεί το βούτηγμα εκτός περιπτώσεων που θελω σκλήρυνση! Στην οξείδωση όχι, δεν παίζει κανενα ρόλο.
Απλά εγω έλεγα για την χρήση της λέξης "σκουριά", γιατι και εγώ θυμάμαι οταν το πρωτοάκουγα, μου φαινόταν απο περίεργο έως αποτρεπτικό, και για αυτό και την αποφεύγω γιατι πρεπει να εξηγήσεις μαζί και το τί ακριβώς εννοείς, για να μην παει το μυαλό του αλλου σε σκουριασμένο κονσερβοκούτι, κάγκελο με 82 στρώματα μπογιάς απο πανω που παλι απο κάτω φίνεται η σκουριά και στο hammerite.!!!! :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: AGA Mini SS
« Απάντηση #56 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 21:17 »
Κι απ' ότι είδα βγήκε νέο μοντέλο χωρίς βιδωτή καμπάνα αλλά με ο-ρινγκς. Αν έχεις υπομονή σε λίγο καιρό θα το βρεις εύκολα:
http://yourcig.en.alibaba.com/product/685123882-214106518/2ml_big_tank_AGA_S_stainless_steel_DIY_atomizer.html?tracelog=cgsotherproduct1
εχει βγει ηδη στα 20 ευρω απο εδω http://www.ivapour-elixir.co.uk/parts/rebuildable-atomisers/aga-s-atomizer.html και εχει γινει ηδη και ριβιου...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xuMQrbtSvrk[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος palmas

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Mini SS
« Απάντηση #57 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 21:39 »
Εδω κ λιγες μερες εχω τον ver2...εχει καποιες μικρες διαφορες,δειτε τις φωτος
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 25, 2012, 21:45 από palmas »

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Mini SS
« Απάντηση #58 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 22:10 »
Και μια φωτό του δικού μου του mini με το Gemini Drip Tip, απο τα παιδιά στο Atmistique. (Προσωπικά εμένα ο mini, μου αρέσει περισσότερο απο τον T) ;)



Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Mini SS
« Απάντηση #59 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 22:31 »
Σκληραίνει μια χαρά και αν το αφήσεις να κρυώσει στον αέρα χωρίς νερό. Για πείτε όμως κύριοι, το καίτε συνεχόμενα εσείς για αρκετή ώρα ή το καίτε και σταματάτε και πάλι και πάλι και πάλι κτλ; Γιατί αν μιλάμε για συνεχές κάψιμο λογικά και να το αφήσεις στο γκαζάκι του καφέ για κανένα πεντάλεπτο μια χαρά δουλίτσα θα κάνει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499352 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy