vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

67 επισκέπτες, 5 χρήστες
bloodlessz, manoslykos, ZoeM, camber, infernity

Twitter

Γενικά περί αεροπλάνων-αεροδρομίων - προτεινόμενες λυσεις και συμβουλές

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Εμενα δεν με εχουν σταματησει ποτέ με την μπαταρια επανω στο μοντ και το μοντ στην τσαντα της χειραποσκευης

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Η αλήθεια είναι ότι αν δεν σε δουν με το "εργαλείο" στο χέρι και έτοιμο για χρήση μπορεί να μη δώσουν σημασία. :D

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Αυτο ακριβως. Δεν ατμιζω ουτε στο κτίριο του αεροδρομιου, ούτε στην πυλη επιβιβασης. Το μοντ το εχω κλειστο μαζι με τον ατμο με κλειστα υγρα σε τσαντακι ή στην χειραποσκευή. Ποτε προβλημα ουτε εδω ουτε στο εξωτερικο

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ πολύ!! Αν πάρω μια και την έχω πάνω στο μοντάκι επίσης δεν επιτρέπεται ε;  :confused1:
Γιατί να μην επιτρέπεται; Οι μπαταρίες απαγορεύονται στις βαλίτσες που φορτώνονται στο αεροπλάνο. Στις χειραποσκευές μπορείς να τις έχεις είτε πάνω στο μοντάκι, είτε σε πλαστική θήκη. Εγώ ταξιδεύω συχνά και έχω πάντα ένα μοντάκι στην τσέπη (εννοείται με μπαταρία), άλλο ένα μοντάκι κλειστό με μπαταρία μέσα και 2 μπαταρίες σε πλαστική θήκη στην χειραποσκευή.
Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. Στα αεροδρόμια της Αγγλίας, ο έλεγχος είναι πιο εντατικός και ελέγχουν το μοντάκι με τον ατμοποιητή επάνω σε ειδικό ανιχνευτή ουσιών.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
.....Στα αεροδρόμια της Αγγλίας, ο έλεγχος είναι πιο εντατικός και ελέγχουν το μοντάκι με τον ατμοποιητή επάνω σε ειδικό ανιχνευτή ουσιών.
Προφανώς μη τυχόν δεν είναι mod αλλά χειροβομβίδα! :)) :)) Εντάξει καλά κάνουν γιατί δεν θέλουν να ρισκάρουν να γίνει το αεροπλάνο βεγγαλικά στον αέρα!

Αποσυνδεδεμένος Philip

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
    • RentalDeals.gr
Η Frapport στο Αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης εχθές μου άνοιξε τις αποσκευές και αφαίρεσε:
1 Powerbank της Belkin
2 set μπαταριών σε ειδική διπλή θήκη προστασίας απο καουτσούκ
1 Therion DNA 133 (ανευ μπαταριών μέσα!!)
Καθώς λέει είναι επικίνδυνα και απαγορεύεται η μεταφορά τους εντός των αποσκευών.
Αν τα είχα πάνω μου κατά την πτήση και σκάγανε εντός της καμπίνας η Frapport δεν θα είχε κανένα απολύτως πρόβλημα, προς θεού όμως μην σκάσουν στις αποσκευές. Γι αυτό ενημερώθηκα απο χαρτί το οποίο μου άφησαν εντός των αποσκευών.
Το χαρτί λοιπόν ορίζει ότι δεν επιστρέφουν τίποτα με κανέναν απολύτως τρόπο και ο μόνος τρόπος να παραλάβω τα πράγματα μου είναι να πεταχτώ μέχρι το αεροδρόμιο της Φρακφούρτης (εδώ δίπλα!) να τα παραλάβω. Προσέχετε για να έχετε.

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Αν σκάσουν στις αποσκευές όπως γράφεις  :bye: αεροπλάνο και όλοι οι επιβαίνοντες.

Με τα υπόλοιπα δεν συμφωνώ φυσικά, θα μπορούσαν να το είχαν διαχειριστεί καλύτερα το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Philip

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
    • RentalDeals.gr
Αν σκάγανε στην καμπίνα θα ήταν καλύτερα; Μου αφαίρεσαν μία ηλεκτρονική συσκευή η οποία δεν έπαιρνε ρεύμα ρε φίλε. Δεν είχε μπαταρίες το μοντάκι, τις είχα σε ειδικές διπλές θήκες καουτσούκ. Πάρε τις μπαταρίες και άσε το καθ' όλα ακίνδυνο άνευ μπαταριών μοντάκι μέσα.

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2018, 12:51 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Ναι, θα ήταν καλύτερα, γιατί θα γινόταν αντιληπτό αμέσως και θα αντιμετωπιζόταν αποτελεσματικά.





http://www.iata.org/whatwedo/cargo/dgr/Pages/lithium-batteries.aspx

https://www.iata.org/whatwedo/cargo/dgr/Documents/passenger-lithium-battery.pdf

https://www.faa.gov/about/initiatives/hazmat_safety/more_info/?hazmat=7

http://www.airsafe.com/issues/baggage/faa-battery-faqs.pdf


Για το μοντ μάλλον έχεις δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Αν σκάγανε μέσα στην καμπίνα υπήρχε ο πυροσβεστήρας. Αν σκάγανε στις αποσκευές τότε δεν θα μπορούσε να επέμβει κανένας. 

Από κει και πέρα στο θέμα της διαχείρισης, σύμφωνοι. Θα μπορούσανε να σε έχουν ειδοποιήσει πριν τα αφαιρέσουν. Υποθέτω, δηλαδή. Ή έστω να τα παραλάβεις από τα ιδιοκτησίας Fraport ελληνικά αεροδρόμια.

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Επίσης η θερμοκρασία της καμπίνας ειναι μέσα στις προδιαγραφές λειτουργίας και αποθήκευσης μπαταριών, ενώ ο χώρος αποσκευών όχι, λόγω ψύχους. Αρα έχει λογική οτι οι μπαταρίες απαγορεύονται στις αποσκευές αλλα επιτρέπονται στην καμπίνα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Εκτός από όλα αυτά, τα οποία είναι σωστά, υπάρχει και το θέμα ευθύνης: ο handler δεν φέρει καμία ευθύνη για την καμπίνα (ανήκει στην ασφάλεια και στον έλεγχο) ενώ έχει κάθε ευθύνη για τις αποσκευές...

Αποσυνδεδεμένος Philip

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
    • RentalDeals.gr
Ας το πώ μια τελευταία φορά: Πάρε τις μπαταρίες και άσε το καθ' όλα ακίνδυνο "άδειο απο μπαταρίες η επικίνδυνα ρεύματα" μοντάκι μου ήσυχο. Και η απάντηση της Fraport στο μήνυμα που έστειλα : "Ελατε εντός τεσσάρων εβδομάδων να πάρετε το μοντάκι σας πληρώνοντας 4 ευρώ διαχειριστικά εξοδα, δεν μπορούμε να σας το στείλουμε κάπου με κούριερ" είναι για γελια και κλάματα μαζί.
Σε κανένα σημείο δεν παραπονέθηκα για τις μπαταρίες, το μοντάκι όμως όφειλε να παραμείνει στην θέση του. Παράτυπα - αν όχι παράνομα αφαιρέθηκε απο τις αποσκευές.
Ο μόνος λόγος που έγραψα το post ήταν προς ενημέρωση των υπολοίπων.
Εις άλλα με υγεία.

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Δεν χάνεις τίποτα να στείλεις και στους εδώ εκπροσώπους

http://www.fraport-greece.com/ell/epikoinonia/feedback

http://www.fraport-greece.com/ell/epikoinonia/stoixeia-epikoinonias

με μια εκτίμηση της αξίας του απωλεσθέντος.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Δεν χαίρομαι που σου φάγανε το mod, αλλά καλό είναι να διαβάζουμε τους όρους με τους οποίους συμφωνούμε για να πετάξουμε. Επίσης, δεν θα μυρίσει ο άλλος τα νύχια του να δει αν η συσκευή η οποία δε γνωρίζει έχει μπαταρίες ενσωματωμένες ή όχι. Την περίπτωση να τους έχουνε πει, πως από τη στιγμή που θα δείτε λίθιο στον ανιχνευτή, μαζεύετε και τις συσκευές γιατί μπορεί να έχουνε μέσα την έχεις σκεφτεί; Επίσης, θέλεις να στα στείλουνε. Όχι, δεν είναι υποχρεωμένοι. Δεν νομίζω να είναι στο job description οποιουδήποτε εκεί μέσα, να πάει στα γερμανικά ταχυδρομεία να σου στείλει το mod με tracking. Δεν είναι ο αϊφέρ σου.

Τι να πούμε κι εμείς που μας κατασχέσανε mod στο τελωνείο από κλήρωση με την αιτιολογία ότι "αυτό εμείς απλά το κατάσχουμε, δεν με νοιάζει τι νόμους και κουραφέξαλα μου λες." Γενικά κουβάλαγες επικίνδυνες ουσίες για την ασφάλεια του αεροπλάνου, σύμφωνα με διεθνείς κανονισμούς, και είσαι χαλαρός. "Έλα μωρέ δεν τους πειράζουνε στην καμπίνα και τους πειράζουνε στις αποσκευές." Σοβαρά; Αν ο υπάλληλος δεν έλεγχε σοβαρά εκείνη την ώρα, ξέρεις ότι θα ήταν αρκετά εύκολο να περάσουνε; Αν γινότανε τίποτα μετά, τι θα λέγαμε; Θα έφταιγε μόνο ο υπάλληλος; Λίγη παραπάνω σοβαρότητα δεν βλάπτει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 70 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280082 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13592 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro